1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. تحلیل بنیادی
  4. دستکاری در بازار

دستکاری در بازار

دستکاری در بازار

در دنیای بازارهای مالی افرادی وجود دارند که برای سودجویی ممکن است در واقعیت های بازار دست ببرند. برای انجام این کار آن ها قادر اند با انجام معاملات صوری و یا سفارشات غیر واقعی موجب تغییرات قیمت سهام شوند. مشخص است که هدف آن ها از انجام این کار فریب سهامداران برای انجام معاملات هیجانی است. در این مقاله قصد داریم به طوری دستکاری در بازار را توضیح دهیم. از آنجایی که دستکاری در بازار، عاملی بسیار مهم در سرمایه گذاری محسوب می شود، می توانید این موضوع را در مقالات تحلیل بنیادی صفر تا صد بورس وب سایت مطالعه کرده و اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست بیاورید. 

تعریف دستکاری در بازار

یکی از اولین روش های دستکاری در بازار و روند قیمتی سهام اصطلاحاً سفارش چینی است. برای این کار کافی است با حجم مشخصی سفارش خود را قرار دهند. یکی دیگر از این روش ها ایجاد شایعه و اخبار کذب حول محور بازار و یا سهام مدنظر است. سودجویان با انجام دستکاری در بازار می توانند سهام مدنظر خود را در قیمت های پایین جمع آوری کنند و مجددا با انجام همین دستکاری ها در قیمت های بالا  به مردم بفروشند.

تعریف دستکاری

روش های دستکاری در بازار

در بالا برای درک ساده تر دستکاری در بازار اشاره ای به برخی روش های ممکن شد. یکی از ابتدایی ترین روش های دستکاری بر پایه ی اطلاعات است. به این روش رانت اطلاعاتی نیز گفته می شود. برای این کار کافی است اطلاعات اشتباه و یا بی پایه را برای ایجاد نوسان در قیمت سهام یا بازار منتشر کرد. بعد از انتشار اخبار بی اساس، سرمایه گذاران سودجو با هماهنگی یک دیگر اقدام به ثبت سفارشات با حجم بالا در سهام مدنظر می کنند.

پس از افزایش قیمت سهم و رساندن سودجویان به هدف خود، سهام خود را فروخته و از سهام خارج می شوند.

حال آن که برخی شرکت های بورسی از شفافیت اطلاعات بورسی خود امتناع می کنند. همین امر موجب سواستفاده برخی افراد برای دستکاری در بازار می شود.

البته این همه ی کاری نیست که برای دستکاری در بازار انجام می دهند. ممکن است بسته به اهداف سودجویان نیاز به کاهش قیمت سهام خاصی باشد. بنابراین با درج سفارشات فروش با حجم بالا و یا نشر اخبار کذب می توانند قیمت سهامی را کاهش دهند تا خود در قیمت های پایین تر به آن ورود کنند.

یکی دیگر از روش های ممکن برای دستکاری در بازار، معاملات گروهی است. معاملات گروهی مزیت بهره مندی از حجم بالای سفارشات را دارد. بنابراین این افراد در کنار یکدیگر راحتتر می توانند سهامی را دستکاری کنند. بنابراین آن ها با برنامه ریزی شروع به ثبت سفارش در قیمت مدنظر می کنند. همین امر باعث فریب سهامداران شده و موجب همراهی آن ها با این سفارشات بی اساس می شود. طبیعی است که از این روش چه برای کاهش قیمت سهام چه برای افزایش قیمت آن می توان استفاده کرد.

نکته اصلی و اساسی در دستکاری بازار آن است که سودجویان در برنامه ریزی و اجرای هدف خود یک قدم از سایر سهامداران جلو تر هستند. بنابراین سهامدار دیرتر وارد معامله و دیرتر از آن خارج می شود. این یعنی ضرر برای سهامداران عادی و کسب سود برای افراد سودجو! 

دستکاری در بازار قانونی است؟

دستکاری در بازار قانونی است؟

قانون آن است که نوسانات بازار و نماد ها بر اساس اطلاعات و تصمیم گیری های هیات مدیره رخ دهد. اما در بازار سرمایه اگر استاندارد و درست فرض شود هیچ فردی نمی تواند پیش از اعلام تصمیمات هیات مدیره از آن ها مطلع شود. بنابراین کسی توانایی پیش بینی صحیح آن را ندارد که بتواند در بازار دستکاری کند. اما متاسفانه در بورس ایران شایعاتی وجود دارد که به گوش برخی سرمایه گذاران می رسد. بنابراین این افراد توانایی دستکاری در بازار و انتخاب بهتر را دارند. یکی از مواردی که امکان سودجویی را فراهم می کند این است که اخباری که به تایید سازمان بورس نرسیده اند در بازار منتشر شده و با ایجاد هیجان موجب تحت تاثیر قرار گرفتن بازار می شود.

برای مقابله با اقدام سودجویان در دستکاری بازار باید دادگاه اقتصادی تشکیل شود تا بتوان در آن به مسائل این چنینی رسیدگی کرد.

جمع بندی

هنگامی که برخی از افراد قصد سواستفاده از سهام داشته باشند با دستکاری آن می توانند کسب سود کنند. برای دستکاری در بازار روش های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال مثال می توان به ثبت سفارشات با حجم بالا، نشر اخبار بی پایه و معاملات گروهی اشاره کرد. دستکاری در بازار یکی از مباحث اصلی آموزش کامل تحلیل بنیادی بورس است که در وب سایت ما قرار دارد. به این مباحث مراجعه کرده و از آموزش های رایگان وب سایت استفاده کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر