1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. بلاک چین کنسرسیوم (Consortium Blockchain)

بلاک چین کنسرسیوم (Consortium Blockchain)

بلاک چین کنسرسیوم (Consortium Blockchain)
لوگو علیرضا محرابی
بلاک چین کنسرسیوم (Consortium Blockchain)
بلاکچین

کسانی که با ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین آشنا هستند، قطعا با فناوری پشت پرده آن یعنی بلاک چین نیز آشنا هستند. سه نوع فناوری بلاک چین وجود دارد: بلاک چین های عمومی، بلاک چین های خصوصی، بلاک چین کنسرسیوم. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به بلاک چین های کنسرسیوم و هر آنچه که باید درباره بلاک چین کنسرسیوم (Consortium Blockchain) بدانید بپردازیم و به ویژگی ها، مزایا و معایب این نوع از بلاک چین و همچنین انواع آن اشاره کنیم.

بررسی اجمالی بلاک چین و کنسرسیوم بلاک چین

آشنایی با بلاک چین کنسرسیوم

همانطور که می دانید بلاک چین فناوری است که داده ها و اطلاعات را در زنجیره ای از بلوک ها ذخیره می کند. هر بلوک با استفاده از الگوریتم های هش به یکدیگر پیوند می خورد. این فناوری از پروتکل های رمزنگاری برای افزایش امنیت استفاده کرده و تغییر، ویرایش یا حذف اطلاعات در بلوک ها را غیرممکن می کند. این فناوری با وجود اینکه در مرحله رشد قرار دارد، با پیشرفت های چشمگیری در زمینه تراکنش های دیجیتال در حال ظهور است. 

فناوری بلاک چین آخرین پیشرفت قرن بیست و یکم است. بیت کوین و ارز دیجیتال ابزارهای جدید مبادله ما در بازار تجارت هستند. بلاک چین اساساً به شبکه ای اطلاق می شود که دفتر کل و قرارداد هوشمند (سیستم زنجیره ای) را برای برنامه های خود فراهم می کند.

فناوری بلاک چین به فناوری دفتر کل غیرمتمرکز اشاره دارد که هرگونه دارایی یا تراکنش دیجیتالی را بدون دخالت شخص ثالث در روند ثبت می کند. جنبه کلیدی که یک کسب و کار بر اساس آن کار می کند اطلاعات است، هر چه اطلاعات سریعتر و دقیق تر باشد بهتر است.

بلاک چین به عنوان بهترین رسانه برای انجام این کار عمل می کند، همچنین سریعتر، معتبرتر است و از طریق یک دفتر کل غیرقابل تغییر به اشتراک گذاشته می شود که فقط توسط اعضای مجاز شبکه قابل دسترسی است. این فناوری با ارزهای دیجیتال (ارزهایی که توسط رمزنگاری ایمن شده اند) مانند بیت کوین به راحتی کار می کنند.

انواع بلاک چین

سه نوع فناوری بلاک چین وجود دارد:

  • بلاک چین های عمومی
  • بلاک چین های خصوصی
  • بلاک چین های کنسرسیومی

بلاک چین های عمومی یا بلاک چین های باز برای هر کسی که به اینترنت متصل است در دسترس است. بلاک چین های خصوصی به طور کلی به یک شرکت برای راه حل های نرم افزاری شرکتی خدمت می کنند و پرونده های تجاری را حل می کنند. ترکیبی از دو بلاک چین قبلی، بلاک چین کنسرسیوم است که بیشتر یک نوع دفتر کل توزیع شده خصوصی است. هدف اصلی یک بلاک چین کنسرسیوم افزایش اثرات همکاری برای مقابله با چالش‌های دائمی یک صنعت خاص است. 

برای آشنایی بیشتر با تفاوت بلاک چین های عمومی و خصوصی روی لینک مربوطه کلیک کنید.

بلاک چین کنسرسیوم چیست؟

بلاک چین کنسرسیوم چیست؟

بلاک چین کنسرسیومی (Consortium Blockchain) زیرشاخه ای از فناوری بلاک چین است. اینها شبکه هایی هستند که از گره های موجود تشکیل شده اند و دارای کنترل های دسترسی هستند. این نوع شبکه در مقایسه با بلاک چین عمومی گره های کمتری دارد اما طبیعتا امن تر و مقیاس پذیرتر است. همچنین منجر به کاهش بار روی شبکه و امنیت بیشتر می شود. اگرچه شفافیت کمتری نسبت به یک زنجیره عمومی دارد اما هنوز خطراتی دارد.

درواقع بلاک چین کنسرسیوم خط بین زنجیره های عمومی و خصوصی و جنبه های هر دو را در بر می گیرد. قابل توجه ترین تفاوت بین این دو سیستم را می توان در سطح اتفاق نظر یافت. به جای یک سیستم باز که در آن هر کسی می‌تواند بلوک‌ها را تأیید کند یا یک سیستم بسته که در آن تنها یک طرف تولیدکنندگان بلوک را انتخاب می‌کند، یک زنجیره کنسرسیوم از تعداد کمی از طرف‌های به همان اندازه قدرتمند، به عنوان اعتباربخش استفاده می‌کند.

این یک نوع شبکه با شرکت کنندگان شناخته شده کمتر است. از یک سیستم مبتنی بر رأی برای اطمینان از تأخیر کم و سرعت عالی استفاده می کند. هر گره مجاز به نوشتن تراکنش است اما نمی تواند به تنهایی یک بلوک اضافه کند. از سوی دیگر، هر بلوکی که توسط گره دیگری اضافه می‌شود، باید قبل از افزودن آن به شبکه تأیید شود. این امکان قرار گرفتن در معرض بیشتر و نوآوری را فراهم می کند.

کنسرسیوم بلاک چین نوعی شبکه نیمه غیرمتمرکز است که در آن عضویت به یک نهاد واحد اعطا نمی شود. در عوض به گروهی از افراد یا "گره ها" اعطا می شود. این کار امنیت شبکه را ارائه می دهد که زنجیره های عمومی آن را ندارند. همچنین درجات قابل توجهی از کنترل و پردازش سریعتر را فراهم می کند و از بسیاری جهات کارآمدتر و ایمن تر عمل می کند.

همانطور که گفته شد بلاک چین کنسرسیوم ترکیبی از بلاک چین خصوصی و عمومی است. تحت این زنجیره شبکه کنسرسیوم دارای چندین عضو است و هر یک به طور مستقل کنترل می شود.

به طور مشابه، تعداد اعضا محدود است و بنابراین دستکاری سیستم برای یک نهاد دشوار است. نفوذ یک گروه در اندازه سیستم منعکس می شود. برای این سیستم، بلاک چین کنسرسیوم بهترین گزینه برای شرکت هایی است که هدفشان رشد و حداکثر کردن سود است. یک بلاک چین کنسرسیوم در شرایطی که چندین شرکت در یک صنعت فعالیت می کنند و برای انجام تراکنش ها یا انتقال اطلاعات به یک پلتفرم واحد نیاز دارند، بسیار مفید خواهد بود.

به منظور آشنایی با فناوری بلاک چین باید با مهم ترین مفاهیم پایه ای این فناوری آشنا باشید.

سازمان هایی با اهداف مشترک می توانند بلاک چین کنسرسیومی را برای اصلاح شفافیت، مسئولیت پذیری و گردش کار انتخاب کنند. تحقیقات Deloitte نشان می دهد که تقریباً 74٪ از سازمان ها کنسرسیوم های بلاک چین را انتخاب می کنند. بسیاری از پلتفرم های بلاک چین خود را به عنوان ستون فقرات راه حل های سازمانی مختلف ارائه می کنند. بلاک چین کنسرسیوم به عضو جدید در بلوک پیشنهاد می دهد که به ساختار ایجاد شده بپیوندد و اطلاعات را به جای شروع از صفر به اشتراک بگذارد. این فناوری به سازمان ها کمک می کند تا راه حل هایی را با هم بیابند و در زمان و هزینه های توسعه صرفه جویی کنند. بلاک چین های کنسرسیومی همچنین به عنوان بلاک چین فدرال شناخته می شوند.

بلاک چین کنسرسیوم چگونه کار می کند؟

بلاک چین کنسرسیوم چگونه کار می کند

شبکه بلاک چین کنسرسیوم یک بلاک چین است که در آن سازمان های متعددی پلتفرم را مدیریت می کنند. به جای شروع از صفر، افراد تازه وارد ممکن است به یک کنسرسیوم بپیوندند و به مدیریت ساختار توسعه یافته و داده های مشترک کمک کنند. در عین حال، با همکاری یکدیگر برای حل چالش‌های مشترک، کسب‌وکارها می‌توانند در هزینه و زمان در توسعه صرفه‌جویی کنند.

برای کسب اطلاعاتی در مورد تاثیر هوش مصنوعی در بلاک چین، مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

در نهایت، هماهنگی اقدامات و به اشتراک گذاشتن تخصص، به جلوگیری از تکراری شدن کمک می‌کند زیرا به افراد مختلف اجازه می‌دهد وظایف خود را به اشتراک بگذارند تا کار تکراری انجام نشود.

در یک بلاک چین کنسرسیوم، شرکت کنندگان شناخته شده کمتری وجود دارد. این موضوع، تأخیر کم و عملکرد عالی را تضمین می کند زیرا اغلب یک سیستم مبتنی بر رأی است. هر گره ای می تواند تراکنش ها را بنویسد و بخواند اما هیچ گرهی نمی تواند بلوکی اضافه کند. برای انجام این کار، هر گره باید آن بلوک را تأیید کند. اگر این قانون رعایت نشود بلوک اضافه نمی شود.

ویژگی های بلاک چین کنسرسیوم

ویژگی های بلاک چین کنسرسیوم

تا حدی غیر متمرکز

کنسرسیوم بلاک چین برخلاف شبکه های بلاک چین عمومی فقط متعلق به اعضای کنسرسیوم است و به آن دسترسی دارند. دستیابی به اجماع آسان تر است زیرا تعداد گره ها در زنجیره کنسرسیوم بسیار محدود است. این به عنوان یک سیستم نیمه غیر متمرکز عمل می کند که به حفظ محرمانه بودن داده ها کمک می کند.

قابل کنترل تر

در سیستم‌های بلاک چین عمومی، پس از درج داده‌ها، دستکاری یا تغییر داده نمی‌شود که عمدتاً از این واقعیت ناشی می‌شود که تعداد گره‌ها در بلاک چین عمومی بسیار زیاد است. به عنوان مثال، تعداد زیادی گره بیت کوین وجود دارد و دستکاری یا تغییر داده های مسدود شده تقریبا غیرممکن است، از سوی دیگر در بلاک چین کنسرسیوم، داده ها را می توان تغییر داد تا زمانی که اکثریت همه موسسات به اجماع برسند.

حریم خصوصی داده ها

حریم خصوصی داده ها تحت بلاک چین کنسرسیوم حفظ می شود زیرا دسترسی فقط با کاربران در کنسرسیوم است. این کار کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که داده ها بدون دستکاری و ایمن با دسترسی به تعداد محدودی از افراد شناخته شده ذخیره می شوند و به حفظ حریم خصوصی داده ها کمک می کند.

سرعت تراکنش بیشتر

از آنجایی که گره های کمتری در مقایسه با شبکه های بلاک چین عمومی و خصوصی درگیر هستند، سرعت تراکنش ها بسیار بیشتر است. بنابراین رسیدن به اجماع آسان است و معامله به طور طبیعی بسیار سریعتر است.

مزایای بلاک چین کنسرسیوم

مزایا و معایب بلاک چین کنسرسیوم

استفاده از فناوری بلاک چین کنسرسیوم مزایای زیر را برای سازمان ها به همراه دارد:

اعتبارسنجی: تعداد شرکت کنندگان در بلاک چین کنسرسیوم مشخص و تأیید شده است. احراز هویت انجام شده توسط آنها خطر تهدیدات داده را کاهش می دهد. گره هایی که پروتکل های تنظیم شده را نقض می کنند، بلافاصله شناسایی می شوند و عواقب نقض را متحمل می شوند. تهدیدهای دیگر مانند SQL، DDoS، man in the middle در بلاک چین کنسرسیوم ناچیز هستند.

کنترل: به جای یک موجودیت واحد، گروه خاصی از شرکت کنندگان معتبر زنجیره بلوکی را کنترل می کنند. این کنترل به تنظیم قوانین، اصلاح مانده ها، ویرایش یا لغو تراکنش نادرست و تشویق همکاری کامل برای شرکت هایی با اهداف مشترک پس از تأیید هر شرکت کننده کمک می کند.

امنیت: اطلاعات موجود در بلوک های معتبر برای دسترسی عموم مجاز نیست اما شرکت کنندگان کنسرسیوم می توانند به سرعت به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و امنیت بالایی را تضمین کنند. سطح بالایی از اطمینان و اعتماد را برای مشتریان پلتفرم ایجاد می کند.

شاید بخواهید در زمینه بلاک چین فعالیت کنید. بنابراین پیشنهاد می کنیم مطلب معرفی شغل های جذاب بلاک چین را مطالعه نمایید.

اقتصادی: در مقایسه با سایر بلاک چین ها، بلاک چین کنسرسیوم هیچ هزینه ای برای خدمات یا تراکنش در تنظیمات کنسرسیوم دریافت نمی کند. معماری کنسرسیوم بلاک چین به شما کمک می کند تا تمام هزینه ها را بدون زحمت کاهش دهید. از آنجایی که این نوع عمدتاً برای مقاصد صنعتی مناسب هستند، می توانید به راحتی آنها را با شبکه موجود خود به طور موثرتری نسبت به بلاک چین عمومی یا خصوصی مرتبط کنید.

توافق: بر اساس طرح حاکمیت، یک قرارداد اغلب توسط تعداد نسبتاً کمتری از گره ها منعقد می شود. دستیابی به این نوع اجماع آسانتر است، زیرا تقاضای کمتری دارد. این جنبه‌ها مستقیماً بر خروجی‌های تراکنش تأثیر می‌گذارند که منجر به عملیات سریع و بهبود مقیاس‌پذیری می‌شود.

انعطاف پذیری: دخالت چندین اعتبار سنجی در سایر بلاک چین ها منجر به اجماع متقابل و مسائل همگام سازی می شود. با این حال، به دلیل تعداد محدود شرکت کنندگان، چنین مسائلی در بلاک چین کنسرسیوم قابل اجتناب است.

نیاز انرژی: داده کاوی غیر ضروری، استفاده انحصاری از انرژی را فقط برای عملیات معمول هدایت می کند. همچنین، توافق نامه اثبات رأی، انرژی زیادی مصرف نمی کند.

معایب بلاک چین کنسرسیوم

بلاک چین کنسرسیوم مزایای متعددی نسبت به بلاک چین های دیگر دارد اما از برخی از جنبه های خاص بلاک چین کنسرسیوم دارای معایبی است.

ساختار شبکه: ساختار شبکه متمرکز، بلاک چین کنسرسیوم را در برابر بازیگران شرور آسیب پذیر می کند. محدود بودن تعداد شرکت کنندگان، به این فرض منجر می شود که یک یا چند شرکت کننده ممکن است فاسد باشند. طراحی یک زیرساخت مشترک، امنیت بیشتری را نسبت به یک شرکت واحد تضمین می کند.

اثربخشی: کارایی فناوری بلاک چین کنسرسیوم هنوز ثابت نشده است.

چارچوب: بلاک چین کنسرسیوم فاقد ویژگی یک چارچوب یکپارچه است. راه حل هایی مانند R3’s Corda، Quorum of JP Morgan، Hyperledger استانداردهای صنعتی مورد نیاز بلاک چین های خصوصی را ارائه می دهند.

فرآیند راه‌اندازی آهسته: به دلیل انعطاف‌پذیری کمتر، تنظیم یک شبکه استاندارد بین چندین شرکت کند است. از آنجایی که همه شرکت‌کنندگان باید پروتکل‌ها را بپذیرند، معرفی یک بلاک چین جدید فرآیند آسانی نیست.

عدم همکاری: گاهی اوقات شرکت کنندگان نمی توانند همکاری کنند و به توافق برسند که سرعت توسعه را با مشکل مواجه می کند.

ارتقاء: در شرایطی که تعداد شرکت کنندگان نسبت به ابتدا افزایش می یابد، ارتقاء پروتکل ها می تواند مشکل ساز باشد.

انواع کنسرسیوم بلاک چین

انواع کنسرسیوم بلاک چین

در حال حاضر اساساً سه نوع کنسرسیوم بلاک چین در بازار وجود دارد:

تکنولوژی محور: اینها پلتفرم های بلاک چین قابل استفاده مجدد را ارائه می دهند، (راه حل هایی بر اساس استانداردهای فنی). این نوع عمدتاً موارد استفاده چند منظوره دارند: Hyperledger، Enterprise Ethereum Alliance و غیره.

علاوه بر این، این نوع کنسرسیوم بلاک چین، تنها با هدف کمک به بلاک چین در رسیدن به رسمیت جهانی وجود دارد.

کسب و کار محور: این نوع تمایل دارند راه حل های بلاک چین را برای یک موضوع تجاری خاص توسعه دهند. عمدتاً همه راه‌حل‌ها فقط برای اهداف تجاری هستند، به عنوان مثال BankChain، Tradelens و غیره.

در واقع، این معماری کنسرسیوم بلاک چین بر روی یک مورد استفاده خاص از بلاک چین، مانند بانکداری، زنجیره تامین، مراقبت های بهداشتی و غیره تمرکز می کند. به جای ارائه پلتفرم های منبع باز، بسیاری از آنها فقط برای اهداف تجاری استفاده می شوند.

تمرکز دوگانه: در این مورد، هنگام ارائه یک پلتفرم یا راه حل بر روی فناوری و تجارت تمرکز می کنند. بنابراین، به نوعی، آنها یک پلتفرم منبع باز مناسب برای هر نوع راه حلی ارائه می دهند اما محصولات تجاری را نیز ارائه می دهند. یک مثال می تواند R3 باشد.

بدون شک، بلاک چین کنسرسیوم یک نوآوری مهم است که به پذیرش بلاک چین در صنایع کمک می کند. برخی از بخش‌هایی که فناوری بلاک چین کنسرسیوم در آن‌ها بهترین است:

  • لجستیک
  • بیمه و مراقبت های بهداشتی
  • بانکداری و مالی

لجستیک

لجستیک، سازماندهی و اجرای صریح عملیات پیچیده و مدیریت جریان بین نقطه مبدا و نقطه مقصد برای برآوردن نیازهای شرکت ها یا مصرف کنندگان است. بلاک چین کنسرسیوم راه حل های بهینه ای را برای ایجاد یک شبکه برای همه شرکت کنندگان زنجیره تامین ارائه می دهد. برای ردیابی محصولات برای شناسایی منشاء آنها و فرآیند عرضه مفید است.

بیمه و مراقبت های بهداشتی 

مراقبت های بهداشتی و بیمه با یکدیگر مرتبط هستند. این روزها مردم اغلب بیمه درمانی را به عنوان نوعی از امنیت انتخاب می کنند. بیمارستان‌ها و شرکت‌های بیمه به این کنسرسیوم می‌پیوندند تا به صورت دیجیتالی اطلاعات و پول را برای سرعت بخشیدن به فرآیند و کاهش مصرف زمان مبادله کنند.

بانکداری و مالی 

این صنعت با دارایی های تجاری سر و کار دارد. گروهی از بانک ها پایگاه داده ای ایجاد می کنند که اطلاعات مورد نیاز در مورد طلبکاران را به اشتراک می گذارد. هر زمان که بانک نیاز به احراز هویت و ارزیابی مصرف کننده داشته باشد، به اطلاعات دفتر کل توزیع شده دسترسی پیدا می کند. تجزیه و تحلیل انجام شده توسط Deloitte ثابت می کند که پیاده سازی های مالی و بین بخشی برای پذیرش بلاک چین کنسرسیوم مناسب ترین هستند. پلتفرم های راه حل منبع باز مانند Hyperledger، Corda، Ripple، Multichain، Ethermint، Tendermint، Quorum و غیره توسط شرکت ها برای ایجاد بلاک چین کنسرسیوم خود استفاده می شوند.

پیشنهاد می کنیم تاریخچه و تکامل فناوری بلاک چین، معاملات و قراردادها را برای آشنایی بیشتر بخوانید.

پروژه های کنسرسیوم در حال انجام

پروژه های کنسرسیوم در حال انجام

برخی از پروژه های کنسرسیوم فعال عبارتند از:

Voltron

این پروژه در سال 2018 توسط CryptoBLK و R3 راه اندازی شد. هدف این کنسرسیوم دیجیتالی کردن اسناد و به اشتراک گذاری غیرمتمرکز زنجیره بلوکی است. این بانک شامل گروهی از دوازده بانک به نام‌های BBVA، SEB، Scotiabank، ING، Mizuho، Intesa Sanpaolo، CTBC Bank، U.S Bank، Bankok Bank، Natwest، BNP Paribas و HSBC است. تراکنش های درخواستی سریع هستند و معمولا کمتر از 24 ساعت طول می کشد تا پردازش شوند.

Batavia

این پروژه توسط IBM در سال 2016 تأسیس شد و شامل یک گروه از پنج بانک است: Bank of Montreal، UBS، Erste Group، Commerzbank، CaixaBank. این کنسرسیوم با ایجاد یک شبکه مشترک، تجارت در سراسر جهان را امکان پذیر می کند. تبادل اطلاعات و معاملات تجاری به روش دیجیتال و خودکار با استفاده از دفتر کل بلاک چین. این کنسرسیوم توانست پنج تراکنش زنده موفق بین طرف های تجاری و کشورهای مختلف انجام دهد.

مارکو پولو

هدف اصلی این کنسرسیوم، ساده‌سازی فرآیند جریان تجارت با قرار دادن مسائل زنجیره تامین و روابط تجاری در یک پلتفرم بلاک چین است. مارکوپولو یکی از پروژه هایی است که بر اساس Corda R3 ساخته شده است. این پلتفرم کنسرسیوم یک پروژه مشترک TradeIX و ده سرمایه گذاری مالی دیگر است: بانکوک بانک، DNB، ING، Natixis، Standard Chartered، CommerzBank، BNP Paribas، OP Finance، SMBC و Natwest. این پروژه به طور یکپارچه ایمن است و دارایی های اعتباری و پولی، کالاها و تبادل اطلاعات مناسب را مدیریت می کند

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com