1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. بلاکچین
 4. گوگل در حال کار بر روی فناوری بلاک چین

گوگل در حال کار بر روی فناوری بلاک چین

گوگل در حال کار بر روی فناوری بلاک چین
لوگو علیرضا محرابی
گوگل در حال کار بر روی فناوری بلاک چین
بلاکچین

گوگل نه تنها به این دلیل که غول جستجوی شماره یک در جهان، شناخته شده است بلکه صاحبان و مدیران این ابرشرکت، دوست دارند جدیدترین قله های فناوری های جدید را کشف کنند، جایی که هیچ انسانی تا به حال پا نگذاشته است. فقط به پروژه ماشین خودران آنها یعنی Waymo یا Loon فکر کنید، ابتکاری برای ارسال بالن هایی به اندازه زمین تنیس به استراتوسفر زمین به منظور ایجاد اتصال به اینترنت. جای تعجب نیست که آنها مدت هاست در حال بررسی فرصت های ایجاد شده توسط بلاک چین هستند. به نظر می رسد گوگل از سال 2021 در بسیاری پروژه ها روی بلاک چین ها انگشت گذاشته است. گوگل و بلاک چین می توانند به وضوح فناوری آینده را تغییر دهند.

طبیعتاً، شرکت گوگل زیرساخت گسترده ای دارد که در سراسر جهان توزیع شده است و بسیاری از بلاک چین ها می توانند بدون دردسر در مورد حفظ موجودیت خود از آن بهره ببرند. گوگل در حال کار بر روی فناوری بلاک چین خود است تا بتواند از مزایای این فناوری استفاده کرده و همچنان یکی از غول های بزرگ فناوری باشد. در این مطلب در مورد تلاش گوگل برای استفاده از خدمات بلاک چین و تعدادی از مشارکت های گوگل در پروژه های مبتنی بر بلاک چین صحبت خواهیم کرد. 

پروژه های گوگل در فناوری بلاک چین

مشارکت گوگل و بلاک چین

در زیر چند پروژه را می‌بینید که Google در آنها مشارکت داشته است. ترکیب گوگل و بلاک چین همانطور که مشخص است یک تحول بزرگ به شمار می رود. برخی از پروژه‌ها ترجیح می ‌دهند با کمک دوره های سرمایه ‌گذاری تأمین مالی کنند، در حالی که پروژه‌ های دیگر از کمک فنی تیم Google برخوردار هستند. گوگل و بلاک چین آینده فناوری را دگرگون خواهند کرد.

تراکنش های گوگل پی (Google Pay)

یکی از موارد گوگل و بلاک چین موضوع ترکیب دنیای DeFi و فیات است که هنوز در بسیاری از حوزه های قضایی موضوع چالشی به شمار می رود. کسب و کارها تقاضای فزاینده ای را برای ادغام یکپارچه روش های پرداخت ارز دیجیتال و فیات تجربه می کنند. مردم می‌خواهند هم خرید ارز دیجیتال Zilliqa به دلار و هم مبادله ارزهای دیجیتال از فروشگاه به صورت یک‌ جا استفاده کنند.

Paxful، به عنوان یک صرافی آنلاین BTC همتا به همتا، برای امکان تراکنش های Google Pay به گوگل آمد. در حال حاضر، کاربران می توانند با استفاده از برنامه معمولی Google Pay در تلفن های همراه خود، بیت کوین خریداری کنند. کوین بیس پا را فراتر گذاشت و حتی کارت های پرداخت ویزا خود را معرفی کرد. برای پردازش تراکنش ‌های فوری با هر فروشنده‌ ای، کوین‌بیس Google Pay و مجموعه وجوه رمزنگاری آن‌ ها را ترکیب کرد. در نتیجه، کاربر تجربه پرداخت برای محصولات و خدمات با ارز دیجیتال را از موجودی Coinbase خود با استفاده از کارت نقدی دارد. در واقع، چیزهای خیلی بیشتری در پشت صحنه اتفاق می افتد. با این وجود، این پروژه یک مورد استفاده پیشگام است که اساساً تلاش می کند تا استفاده از ارز دیجیتال را در دنیای واقعی پول به صورت «عادی» درآورد.

همکاری با یک صرافی رمزنگاری

یکی دیگر از موارد گوگل و بلاک چین در مورد مشارکت و همکاری گوگل با یک صرافی ارز دیجیتال است. یکی از صرافی های رمزنگاری که عملکرد و کارکردهای کیف پول دیجیتالی را نیز ارائه می دهد، لایه دیتابیس خود را به Google Cloud Spanner منتقل کرده و همچنین ابزار آنلاین کاوشگر بلاک چین آنها را تقویت می کند. مطمئناً، آن‌ها به ترکیبی بی ‌نظیر از استفاده از الگوریتم‌ های هوش مصنوعی و داده‌ های بزرگ در یک محیط رمزنگاری سریع رسیده ‌اند که طبیعتاً پذیرفتن کلی و تحلیل بیشتر آن دشوار است.

مدیریت این بلاک چین اعتراف می کند که این حرکت استراتژیک 30 درصد در هزینه های نگهداری آنها صرفه جویی کرده است. همچنین گوگل این شرکت را در یکی از دوره های سرمایه گذاری اش، تامین مالی کرده است. در نتیجه مجموعاً 120 میلیون دلار جمع آوری کردند و این یکی از پروژه های گوگل و بلاک چین است.

همکاری با بلاک چین تتا لبز

همکاری گوگل و بلاک چین تتالبز

مورد بعدی در مورد گوگل و بلاک چین شراکت گوگل کلود با تتا لبز است. در می 2020، بود که گوگل کلود (Google Cloud) با یک شرکت بلاک چین به نام Theta Labs شریک شد. به لطف زیرساخت غول جستجوی گوگل و بلاک چین تتا، کاربران می توانند نودها یا گره ها را در شبکه مستقر کنند. گوگل همچنین در نقش یک اعتباربخش برای منطقه اروپا عمل خواهد کرد. به هر حال، گوگل فقط دوازدهمین تایید کننده آزمایشگاه تتا است. از دیگر شرکت های بزرگ در این زمینه می توان به سامسونگ، Binance، Blockchain Ventures اشاره کرد.

به نظر می رسد گوگل به راحتی با فناوری جدید و انقلابی (بلاک چین) ادغام شده است. بنابراین، راز آنها چیست؟ اگر خوب در این زمینه فکر کنید متوجه موضوع خواهید شد. گوگل در واقع از زمان آغاز به کار خود، مانند یک بلاک چین عمل کرده است. همه ما از اینترنت به‌ عنوان یک شبکه توزیع ‌شده استفاده کردیم که در آن به نتایج جستجو براساس رضایتمندی از پاسخ به سوالاتمان «رای دادیم» و آن جستجوها مطابق با نتایج رأی ‌گیری، رتبه ‌بندی شدند. تبلیغات آنلاین در گوگل نیز از این الگوریتم استفاده می کند.

کارشناسان بر این باورند که مشارکت گوگل و بلاک چین، تمرکززدایی گوگل را به سطح جدیدی می ‌رساند اما به نظر می رسد این مشارکت یک شمشیر دو لبه است تا گوگل تمرکززدایی تتا را افزایش دهد زیرا این شبکه کمتر به بنیانگذار آن وابسته است.

Theta Labs همچنین برنامه های بزرگی برای ایجاد یک پلتفرم پخش ویدئو در سطح بعدی اقدامات خود دارد، چیزی که مانند YouTube خواهد بود، فقط غیرمتمرکز و سریعتر از آن. به زبان ساده، کاربران قسمت های کوچکی از اطلاعاتی را که قبلا دانلود کرده اند (تماشا کرده اند) با یکدیگر به اشتراک خواهند گذاشت. به همین دلیل است که ویدیوها از یک سرور پخش نمی شوند بلکه آنها از همه جا پخش خواهند شد. تصور این امر دشوار است اما توسعه دهندگان این پلتفرم مطمئن هستند که این یک جهش بزرگ در خدمات پخش ویدئو است.

ارائه سرویس BigQuery برای توسعه دهندگان

سرویس bigquery

BigQuery اولین قدم گوگل به سمت دنیای بلاک چین است که پس از توسعه آن، در این زمینه بیشتر حرکت کرد. وقتی به فضای کاری SQL (زبان پرس ‌و جوی ساختار یافته که محدود به زبان برنامه نویسی خاصی نیست) آنها می روید، نشان می دهد که BigQuery با درخواست های API کار می کند. به همین دلیل است که برای دسترسی به آن داده‌ها باید حداقل از فناوری آگاه باشید. شما باید با ارسال یک ایمیل، تایید پروژه خود را از تیم Google دریافت کنید. وقتی همه چیز را آماده کردید، می توانید شروع به انجام کارهای هیجان انگیز کنید. پخش زنده داده های خام تنها مزیت آن نیست. شما همچنین می توانید آن را به طرق مختلف تجسم کنید و نه تنها هیستوگرام های کلاسیک بلکه مدل های سه بعدی ایجاد کنید.

با این حال، کارهای جالب زیادی وجود دارد که می توانید با Google BigQuery انجام دهید.

 • می توانید مجموعه داده هایی را برای ارزهای رمزنگاری شده به دست آورید که هر 24 ساعت به طور خودکار بروز می شوند.
 • نه تنها داده های تراکنش، بلکه چیزهای پیچیده تری مانند تحلیلگر قرارداد هوشمند را نیز درخواست کنید.
 • دفاتر حسابداری دو ورودی (به عنوان مثال، مجموعه داده بیت کوین + اتریوم) ایجاد کنید.
 • مجموعه داده‌ های استخراج: امکان مشاهده تصویر کامل فعالیت ‌های استخراج از جمله هزینه‌ هایی که دریافت می‌ کنند، اینکه آیا از شتاب ‌دهنده‌ های تراکنش استفاده می‌ کنند، آدرس ‌هایی که استفاده می ‌کنند و چند وقت یکبار و غیره را به شما می ‌دهد.
 • هیستوگرام های (نمایشی از توزیع داده‌ های کمی پیوسته) مختلفی بسازید، به عنوان مثال، هیستوگرام هایی که ارتباط بین آدرس های بیت کوین و شرکای تراکنش را نشان می دهد.
 • اقتصادسنجی رمزارز چند زنجیره ای را مشاهده کنید.
 • برنامه های بلاک چین را با Google Cloud بسازید.

تلاش های گوگل برای آموزش بلاک چین 

سرمایه گذاری های گوگل و بلاک چین

یکی از سرمایه‌ گذاری‌های جذاب گوگل و بلاک چین، تصمیم این شرکت در نوشتن برنامه های آموزشی برای توسعه ‌دهندگان بلاک چین است. با استفاده از Google DevOps و بسته آموزشی Blockchain Developer، کاربران می توانند خیلی سریع از مبتدی به متخصص تبدیل شوند.

برای مثال، یک توسعه ‌دهنده می‌ تواند با استفاده از دوره Google در آزمون معماری راه‌ حل‌ های بلاک چین آموزشی بلاک چین شرکت کند. علاوه بر این، آزمونی برای «توسعه ‌دهنده بلاک چین معتبر، Hyperledger» وجود دارد که دانش ‌آموزان می ‌توانند آن را تکمیل کنند و اعتبارنامه دریافت کنند. برای برخی از توسعه دهندگان، صدور گواهینامه اولین گام به سمت ایجاد یک حرفه در صنعت بلاک چین است.

چگونه یک بلاک چین را در Google Cloud راه اندازی کنیم؟

بلاک چین ها آنطور که ویتالیک بوترین در رویای 16 سالگی خود تصور می کرد در رنگین کمان افسانه زندگی نمی کنند. آنها به راه حل های مقیاس پذیر، پشتیبان گیری، امنیت، قابلیت همکاری و به اشتراک گذاری تغییرات با سرعت نور در زمان واقعی نیاز دارند. بنابراین، اگر در مورد آن فکر کنید، گوگل، به عنوان بزرگترین مرکز داده ابری جهان که در همه جا حضور دارد (حتی در مورد مناطق بدون بانک) می تواند واقعا کمک کننده باشد.

آیا می دانستید که Polygon (Matic سابق) و Ethereum قبلاً با پلتفرم Google Cloud ادغام شده اند؟ بنابراین، در ازای آن چه چیزی به دست آوردند؟

 • تجزیه و تحلیل آسان داده های زنجیره ای.
 • مجموعه داده‌های فهرست شده در Google Cloud Marketplace 
 • قادر به نظارت بر هزینه های گس، قراردادهای هوشمند و همچنین محبوب ترین توکن ها و برنامه های موجود در شبکه است.
 • تجزیه و تحلیل داده های سایر بلاک چین ها و آنچه در بین شبکه های قابل همکاری اتفاق می افتد.
 • پیش‌بینی تقاضاها با استفاده از مدل‌های یادگیری ماشینی خودآموز.

بنابراین دقیقاً چگونه هر بلاک چین را به گوگل متصل می کنید؟ ساده است. BigQuery گوگل، یک انبار داده ابری در سطح کسب و کار است. به یک واسطه نیاز دارد که اغلب به آن نرم افزار اوراکل می گویند. به عنوان مثال، این نرم افزار می تواند Chainlink باشد.

راه اندازی بلاک چین در Google Cloud

همه چیز بر اساس قراردادهای هوشمند کار می کند. اساساً، شما یک قرارداد هوشمند ایجاد می ‌کنید که اطلاعات را از پرس‌ وجوهای درون زنجیره ‌ای استخراج می ‌کند و آن را به انبار داده ‌های گوگل که از طریق اینترنت میزبانی می ‌شود واگذار می ‌کند که عملیات پیچیده ‌ای را از طرف آن بلاک چین انجام می ‌دهد. برای درک این مورد از همکاری گوگل و بلاک چین مثالی میزنیم.

مثال 

به عنوان مثال، برنامه های غیر متمرکز اتریوم با Chainlink تعامل دارد و قرارداد هوشمند در ازای مقداری پرداخت اجرا می شود. به نوبه خود، Chainlink داده ها را از BigQuery با کمک یک سرویس وب به نام Google App Engine استخراج می کند و سپس آن را به اتریوم باز می گرداند. درخواست و بازگشت اطلاعات دو قرارداد هوشمند ظاهراً متفاوت هستند که باید فوراً از طریق گره‌ های Chainlink برای مقداری هزینه گس پردازش شوند. گوگل یک محیط استاندارد واحد را با استقرار بدون سرور و مقیاس ‌پذیری بی ‌نهایت ارائه می‌ کند که قطعا برای هر بلاک چینی جذاب به نظر می ‌رسد.

جالب اینجاست که Chainlink با Google App Engine به عنوان یک موجودیت تعامل دارد اما از طرف دیگر، ارتباط‌ هایی با دیگر بلاک‌ چین‌ها، APIهای تایید شده، دروازه‌های پرداخت و غیره وجود دارد. اگر فردی مطلع از فناوری هستید، اکنون می‌ توانید تصور کنید که این تعامل چقدر برای آینده اهمیت دارد. رمزارزها را می توان (به طور قانونی) به طور یکپارچه در هر سرویس یا شرکت دیگری ادغام کرد. همچنین، آنها می توانند هر داده ای را که به نظر مشکل می رسد بازیابی کنند. از یک طرف، این یک بازار آزاد است اما از طرف دیگر، مورد نظارت است: همه، تمام چیزهایی را که اتفاق می افتد می دانند و هیچ کس هنوز محدودیت های حریم خصوصی را برای این نوع داده ها و مسیرها و پروتکل های مبادله آنها تعیین نکرده است.

نتیجه گیری

گوگل به عنوان غول فناوری و یکی از پیشگامان تکنولوژی در حال بررسی و مشارکت در پروژه های مبتنی بر بلاک چین است. باید منتظر حرکت های پیشرفته تری از گوگل نسبت به ایجاد یک بلاک چین باشیم. این نهنگ جست‌وجو یک نمایش ایده‌آل از آنچه یک بلاک چین خوب می‌تواند به آن تبدیل شود، (البته اگر روی یک دفتر کل غیرمتمرکز کار کند)، است. بنابراین، باید منتظر بمانیم و ببینیم که چگونه گوگل می‌ خواهد بدون انحصار در صنعت در حال ظهور بلاک چین، ریشه در صنعت بلاک چین بدواند. باید منتظر ماند و دید. به هر حال، آنچه می دانیم این است که تسلط گوگل همان چیزی است که به آن عادت کرده ایم و برای میلیاردها نفر طرفدار و کاربر این ابرشرکت در سراسر جهان، احساس خوبی به همراه دارد. گوگل و بلاک چین به عنوان تغییردهندگان فناوری آینده شناخته می شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 009304891085
موبایل 009304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @09304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 009927779050
موبایل 009927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 009304891628
موبایل 009304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009304890686
موبایل 009304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009927779030
موبایل 009927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 009304891297
موبایل 009304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com