1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. بلاک چین هیبریدی چیست؟

بلاک چین هیبریدی چیست؟

بلاک چین هیبریدی چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
بلاک چین هیبریدی چیست؟
بلاکچین

بلاک چین به طور منحصر به فردی، جهان را متحول می کند. این فناوری، شرکت ها، دولت ها و سایر سازمان ها را قادر می سازد تا گردش کار خود را بهتر مدیریت کنند و سیستم های خود را با راه حل های بهتر بهبود ببخشند. اکنون، نحوه ذخیره داده‌ها، دسترسی به آن و استفاده از آن برای بهبود چرخه بی‌پایان رشد فناوری را تغییر می‌دهد. همچنین بر جنبه‌های دیگر فناوری ما تأثیر می‌گذارد، از جمله اینکه چگونه اعتماد به یک شبکه را القا می‌کنیم. استفاده از فناوری بلاک چین به دو صورت مالی و غیر مالی قابل انجام است. با بلاک چین، دستکاری داده ها یا هک کردن سیستم غیرممکن می شود. باز بودن بلاک چین عمومی مردم را در سراسر جهان گرد هم می آورد، در حالی که بلاک چین خصوصی تضمین می کند که یک اکوسیستم بسته نیز می تواند با قابلیت های بلاک چین رشد کند. نوع سوم بلاک چین، بلاک چین هیبریدی یا ترکیبی است. بلاک چین هیبریدی نوع منحصر به فردی از فناوری بلاک چین است که اجزای بلاک چین عمومی و خصوصی را با هم ترکیب می کند یا سعی می کند از بخش های ایده آل راه حل های بلاک چین عمومی و خصوصی استفاده کند.

تعریف جامعی از بلاک چین هیبریدی

تراکنش‌ها و سوابق در یک بلاک چین هیبریدی، خصوصی می‌شوند اما در صورت لزوم، مانند فعال کردن دسترسی از طریق یک قرارداد هوشمند، می‌توان آنها را تأیید کرد. اطلاعات خصوصی در داخل شبکه نگهداری می شود اما هنوز قابل تایید است.

اگرچه یک نهاد خصوصی ممکن است مالک بلاک چین هیبریدی یا ترکیبی باشد اما نمی تواند تراکنش ها را تغییر دهد. یک بلاک چین هیبریدی به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا یک سیستم خصوصی و مبتنی بر مجوز را در کنار یک سیستم بدون مجوز عمومی ایجاد کنند و آنها را قادر می‌سازد تا مدیریت کنند که چه کسی می‌تواند به داده‌های خاصی که در بلاک چین ذخیره شده است دسترسی داشته باشد و چه داده‌هایی عمومی ‌شوند.

زمانی که کاربر به یک بلاک چین هیبریدی می پیوندد، دسترسی کامل به شبکه دارد. هویت کاربر در برابر سایر کاربران ایمن و محافظت می شود، مگر اینکه در معامله ای شرکت کنند. سپس هویت آنها برای طرف مقابل فاش می شود.

بلاک چین هیبریدی، ممکن است بر صنایع مختلف تأثیر بگذارد. بلاک چین هیبریدی، ترکیبی از هر دو جهان بلاک چین، یعنی بلاک چین خصوصی و عمومی است. این امر به سازمان‌ها کنترل بهتری بر آنچه می‌خواهند به دست آورند، می‌دهد تا اینکه برنامه‌های خود را در مورد محدودیت‌های فناوری تغییر دهند.

در ادامه مطلب و برای آشنایی بیشتر با بلاک چین هیبریدی، به تعریفی از بلاک چین عمومی و خصوصی و سپس تعریف جامع تری از بلاک چین هیبریدی خواهیم پرداخت.

بلاک چین عمومی چیست؟

بلاک چین عمومی و خصوصی

همانطور که از نام آن پیداست، بلاک چین عمومی ماهیت عمومی دارد. وقتی وایت پیپر بیت کوین آمد، بلاک چین را به شکل عمومی آن نیز ذکر کرد، به این معنی که بلاک چین عمومی برای همه باز است و هر کسی می تواند در آن شرکت کند.

با این حال، سوال این است که چرا کسی به یک بلاک چین عمومی می پیوندد؟ پاسخ این سوال در انگیزه ای است که یک بلاک چین عمومی ارائه می دهد. پیوستن کاربر به بلاک چین عمومی، تعداد کاربران، سلامت و رشد بلاک چین را بهبود می بخشد. بیت کوین این کار را فوق العاده خوب انجام می دهد.

به عنوان مثال، ماینرها می توانند مشارکت کنند و قدرت محاسباتی را برای حل الگوریتم های پیچیده فراهم کنند. با انجام این کار، یک تراکنش یا بلوک استخراج می شود. از سوی دیگر، ماینرها با دریافت بیت کوین برای کاری که انجام داده اند، تشویق می شوند. همیشه کاربران و کارگرانی در یک محیط بلاک چین عمومی وجود خواهند داشت تا آن را به خوبی اجرا کنند. نمونه دیگری از بلاک چین عمومی شامل NEO، Ethereum و غیره است. هر کسی که هیچ محدودیتی نداشته باشد، نیز می تواند یک بلاک چین عمومی ایجاد کند.

بلاک چین خصوصی چیست؟

اکنون که تصویر واضحی از آنچه که بلاک چین عمومی ارائه می دهد به دست آورده ایم، بیایید به سمت تعریفی از بلاک چین خصوصی برویم. همانطور که ممکن است از نام آن حدس بزنید، بلاک چین خصوصی، خصوصی است.

در یک بلاک چین خصوصی، طرفین دسترسی به بلاک چین را برای کاربران آن محدود می کنند. کاربران قبل از اینکه بتوانند از شبکه استفاده کنند، باید به آن دسترسی داشته باشند. همچنین، دسترسی را فقط می توان از مرجعی که بلاک چین خصوصی را مدیریت می کند، گرفت.

جهت آشنایی با مهم ترین مفاهیم پایه ای بلاک چین، مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

از آنجایی که این یک بلاک چین خصوصی است، همه چیز می تواند هر طور که دوست دارد تغییر کند. به عنوان مثال، مدیر می تواند تراکنش ها را براساس ماهیت، سرعت یا قصد آنها محدود کند. کنترل در محیط بلاک چین خصوصی، یک مورد استفاده عالی برای شرکت ها یا سازمان هایی می دهد که می خواهند از بلاک چین سود ببرند اما در یک محیط بسته.

نکته دیگری که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید این است که بلاک چین خصوصی کاملاً از دسترسی عمومی بسته نیست. آنها را می توان با توجه به آنچه که مدیر امور را برای آن تنظیم کرده است، دسترسی داشت.

به عنوان مثال، Quorum یک بلاک چین خصوصی است که از شبکه اتریوم و از یک مکانیسم اجماع جدید استفاده می کند و همچنین دارای حریم خصوصی معامله/قرارداد است. جی پی مورگان خالق Quorum است. از دیگر نمونه های شایان ذکر می توان به هایپرلجر و کوردا اشاره کرد.

تعریف بلاک چین هیبریدی

بلاک چین هیبریدی چیست؟

بلاک چین هیبریدی به بهترین وجه به عنوان بلاک چینی تعریف می شود که سعی می کند از بهترین بخش های راه حل های بلاک چین خصوصی و عمومی استفاده کند. در یک دنیای ایده آل، یک بلاک چین ترکیبی به معنای دسترسی کنترل شده و آزادی در همان زمان است.

معماری بلاک چین هیبریدی، از این واقعیت متمایز است که آنها برای همه باز نیستند اما همچنان ویژگی های بلاک چین مانند یکپارچگی، شفافیت و امنیت را ارائه می دهند.

طبق معمول، معماری بلاک چین هیبریدی کاملاً قابل تنظیم است. اعضای بلاک چین هیبریدی می توانند تصمیم بگیرند که چه کسی می تواند در بلاک چین شرکت کند یا کدام تراکنش ها عمومی شوند. این فناوری، بهترین های هر دو دنیا را به ارمغان می آورد و تضمین می کند که یک شرکت می تواند با ذینفعان خود به بهترین شکل ممکن کار کند.

جهت آشنایی با تاثیر بلاک چین بر صنایع مختلف، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

امیدواریم دید واضحی از تعریف بلاک چین ترکیبی پیدا کرده باشید. برای دریافت تصویری بسیار بهتر، توصیه می کنیم برخی از پروژه های ترکیبی بلاک چین را بررسی کنید. XDC یکی از آن پروژه هایی است که از بلاک چین عمومی و خصوصی بهره می برد. این شرکت توسط XinFin، (یک شرکت سنگاپوری) ایجاد و مدیریت می شود.

تراکنش های قابل تایید

در یک بلاک چین هیبریدی، با وجود اینکه تراکنش ها به صورت عمومی منتشر نمی شوند اما همچنان در صورت نیاز، قابل تأیید هستند. هر تراکنشی که در پلتفرم بلاک چین هیبریدی انجام می‌شود، می‌تواند خصوصی نگه داشته شود و در صورت لزوم همیشه برای تأیید باز باشد. همانطور که بلاک چین استفاده می شود، مهم ترین جنبه آن در اینجا کار می کند. تغییرناپذیری این پلتفرم، تضمین می کند که هر تراکنش یک بار نوشته شده است و در زمان مقرر قابل تغییر نیست.

بنابراین، آیا این فناوری در مقایسه با بلاک چین عمومی یا خصوصی امن خواهد بود؟ پاسخ بله است. حتی اگر مجموعه ای از افراد آن را کنترل کنند، نمی توانند تغییر ناپذیری و امنیت تراکنش ها را تغییر دهند. آنها فقط می توانند کنترل کنند که کدام تراکنش ها عمومی شده و کدام تراکنش ها نیست.

عملکرد کاربران در بلاک چین هیبریدی چگونه است؟

عملکرد کاربران در بلاک چین هیبریدی

زمانی که کاربر کمک هزینه دسترسی به پلتفرم بلاک چین هیبریدی را دریافت کرد، می‌تواند به طور کامل در فعالیت‌های بلاک چین شرکت کند. او برای انجام تراکنش ها، مشاهده آنها یا حتی الحاق یا اصلاح تراکنش ها، از حقوق مساوی برخوردار است. با این حال، یکی از مواردی که مخفی نگه داشته می شود، هویت کاربران سایر شرکت کنندگان است. این کار برای محافظت از حریم خصوصی کاربر انجام می شود.

هنگامی که کاربر با کاربر دیگر معامله می کند، تنها هویت او توسط طرفی که با او معامله می کند فاش می شود. برای اطمینان از اینکه فرآیند شناسایی فوق به درستی انجام می‌شود، شرکت‌ها و سازمان‌ها KYC (احراز هویت مشتری) را برای اجرای آن انجام می‌دهند. موسسات مالی به ویژه باید آن را به درستی مدیریت کنند زیرا نمی توانند اجازه دهند که تراکنش توسط کاربری که کاملاً برای زنجیره بلوکی شناخته شده نیست، انجام شود.

ناشناس بودن دولت

حتی زمانی که بلاک چین ترکیبی ویژگی ناشناس بودن محدودی را برای کاربرانی که در شبکه شرکت می کنند، دارد، اما ناشناس بودن عمومی همچنان حفظ می شود. به این ترتیب، هیچ کس خارج از شبکه نمی تواند از کاربران مطلع شود. این موضوع ما را به یک تقاطع هیجان انگیز از هر دو سیستم عمومی و خصوصی هدایت می کند.

جهت کسب اطلاعاتی در رابطه با پل بلاک چین، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

شبکه هیبریدی، تمام ویژگی‌های حیاتی یک بلاک چین عمومی مانند ایمنی، شفاف بودن، غیرقابل تغییر بودن و غیرمتمرکزبودن را ارائه می دهد، اما همچنین امکان دسترسی به تراکنش‌ها، مشاهده یا تغییر تراکنش‌ها را به هر طریقی محدود می‌کند. همچنین، همه نمی توانند از شبکه استفاده کنند که از این طریق مطمئن می شود اطلاعات محرمانه از شبکه خارج نمی شود. بنابراین، بلاک چین هیبریدی با استفاده از هر دو ویژگی، امنیت بیشتری را ارتقا می دهد.

مزایای بلاک چین هیبریدی

مزایای بلاک چین هیبریدی

اکنون می دانیم که بلاک چین هیبریدی چیست. ما همچنین درک روشنی از انواع دیگر بلاک چین داریم: خصوصی و عمومی. اکنون زمان آن رسیده است که مزایای بلاک چین هیبریدی و آنچه را که ارائه می دهد فهرست کنیم.

  • در یک اکوسیستم بسته کار می کند:

مزیت شماره یک بلاک چین هیبریدی توانایی آن برای کار در یک اکوسیستم بسته است. این موضوع بدان معناست که شرکت‌ها یا سازمان‌ها در هنگام بهره‌برداری از فناوری بلاک چین، نگران لو رفتن اطلاعات خود نباشند.

  • قوانین را در صورت نیاز تغییر می‌دهد:

شرکت‌ها با تغییر رشد می‌کنند. خبر خوب در مورد بلاک چین هیبریدی است زیرا آنها باید قوانین را تغییر دهند. با این حال، ماهیت تغییر بستگی به این دارد که بلاک چین هیبریدی در تلاش است انجام دهد. با این حال، انتظار نداشته باشید که داده‌ها را تغییر دهید یا تراکنش‌ها را در یک سیستم ترکیبی که رجیستری باند یا هویت کاربر را برای اهداف تأیید مدیریت می‌کند، تغییر دهید.

  • محافظت در برابر حملات 51 درصدی:

بلاک چین هیبریدی در برابر حمله 51 درصدی مصون است زیرا هکرها نمی توانند برای انجام حمله به شبکه دسترسی داشته باشند.

  • محافظت از حریم خصوصی در حالی که هنوز با دنیای بیرون ارتباط برقرار می کنید:

حتی اگر بلاک چین خصوصی برای مسائل مربوط به حریم خصوصی بهترین است، با این حال، آنها در ارتباط با دنیای بیرون محدود هستند. بسیاری از شرکت‌ها ممکن است بخواهند حریم خصوصی را حفظ کنند اما همچنین باید بلاک چین خود را به گونه‌ای پیکربندی کنند که بتوانند با همه سهامداران خود از جمله مردم ارتباط برقرار کنند.

  • هزینه کم تراکنش:

یکی دیگر از مزایای استفاده از بلاک چین هیبریدی، داشتن هزینه تراکنش پایین است. تراکنش ها مقرون به صرفه هستند زیرا برای تأیید آنها به تعداد کمی از گره ها نیاز است. قوی ترین گره ها در شبکه، تأیید تراکنش را آسان می کنند، که ممکن است هزاران گره در بلاک چین عمومی را به خود اختصاص دهد. کارمزد تراکنش می تواند حتی به 0.01 دلار در هر تراکنش کاهش یابد.

موارد استفاده از بلاک چین ترکیبی

کاربردهای بلاک چین هیبریدی

بیایید اکنون برخی از موارد استفاده بلاک چین هیبریدی را مرور کنیم تا درک بهتری از آن داشته باشیم.

اینترنت اشیا در بلاک چین هیبریدی

اولین موردی که می‌خواهیم در مورد آن بحث کنیم، اینترنت اشیا هیبریدی است. مدیریت اینترنت اشیا می تواند با یک راه حل کامل بلاک چین عمومی مشکل باشد، زیرا به هکرها داده رایگان می دهد تا گره ها را نقشه برداری کنند یا حتی آنها را هک کنند. با بلاک چین هیبریدی، دستگاه ها را می توان در یک شبکه خصوصی با دسترسی به شبکه هایی که فقط به آنها نیاز دارند، قرار داد. برخی از جنبه های شبکه را می توان بسته به اینکه کدام داده به اشتراک گذاشته شود، عمومی کرد. یک رویکرد ترکیبی می تواند بسیاری از مسائل امنیتی را حل کند.

مالی و تجارت جهانی

حتی امور مالی نیز می تواند از بلاک چین ترکیبی استفاده کند. XinFin از یک بلاک چین ترکیبی استفاده می کند که از اتریوم برای مولفه عمومی استفاده می کند، در حالی که Quorum به دنبال استفاده از مولفه خصوصی است. هدف آنها ارائه یک بستر مالی و تجارت جهانی با استفاده از فناوری ترکیبی است. آنها از DPOS (اثبات سهام نمایندگی) استفاده می کنند.

بانکداری

یک بلاک چین هیبریدی، می تواند یک راه حل ایده آل برای بانکداری باشد. از آنجایی که بانک ها نیاز به حل مشکلات داخلی و همچنین امنیت اطلاعات کاربران دارند، می توانند از این رویکرد استفاده کنند. حتی ریپل، (یک ارز دیجیتال متمرکز)، می‌تواند در صورت نیاز به تغییر به شبکه بلاک چین هیبریدی یا ترکیبی منتقل شود.

زنجیره تامین

موارد استفاده از بلاک چین هیبریدی

زنجیره‌های تامین نیز می‌توانند از بلاک چین هیبریدی سود زیادی ببرند. اتفاقا از آنجایی که زنجیره تامین بزرگ است، برای آنها ضروری است که ترکیبی شوند. در زنجیره های تامین بلاک چین خصوصی یا عمومی نمی تواند وجود داشته باشد، بسیاری از شرکت‌های لجستیک زنجیره تامین، قبلاً اجرای آن را آغاز کرده‌اند.

یکی از نمونه های بزرگی که از بلاک چین هیبریدی در زنجیره تامین استفاده می کند،صنایع غذایی IBM است. هدف آنها بهبود کارایی در کل زنجیره تامین مواد غذایی است. این نمونه درواقع شبکه ای است که همه از جمله کشاورزان، عمده فروشان، توزیع کنندگان و دیگران در آن مشارکت دارند. والمارت نیز یک بازیکن فعال در این پروژه است.

معرفی 3 نسل فناوری بلاک چین مقاله ای است که به شما پیشنهاد می کنیم مطالعه نمایید.

دولت ها

بلاک چین می تواند نحوه عملکرد دولت ها را تغییر دهد. حتی دولت‌ها هم این را می‌دانند و روند استفاده از بلاک چین را در حکمرانی خود آغاز کرده‌اند. به عنوان مثال، دولت می‌تواند از بلاک چین برای انجام رأی‌گیری، ایجاد پایگاه ‌داده شناسایی عمومی، ثبت داده‌های پیچیده، خودکارسازی کسب‌ها، ارائه کمک‌های اجتماعی/انسانی و غیره استفاده کند.

برای امکان پذیر ساختن همه این موارد، باید از بلاک چین های ترکیبی استفاده شود. چرا که کنترل مورد نیاز دولت را فراهم می کند و مردم را قادر می سازد به آن دسترسی داشته باشند. بلاک چین کاملا خصوصی یا عمومی کار نخواهد کرد زیرا دسترسی کاربر را مختل می کند یا داده های زیادی را نشان می دهد. کنترل صحیح بلاک چین می تواند تضمین کند که دولت در عین استفاده از بلاک چین، کنترل را حفظ می کند.

خدمات سازمانی

آخرین (اما نه کم‌اهمیت‌ترین) بخش در استفاده از بلاک چین هیبریدی، خدمات سازمانی است. به لطف بلاک چین ترکیبی، شاهد تغییر بزرگی در خدمات سازمانی خواهیم بود. نه تنها می توان از آن برای ساخت فناوری منبع باز بلکه راه حل های درجه یک سازمانی استفاده کرد. به عنوان مثال، شرکت‌ها می‌توانند از زنجیره بلوکی هیبریدی برای خودکارسازی خدمات خود و بهبود قابلیت اطمینان، اعتماد و شفافیت خود هم برای کارکنان و هم برای کاربران نهایی (صنایعی مانند هوانوردی، زنجیره تامین و غیره) استفاده کنند.

جمع بندی

تکنولوژی hybrid blockchain

بلاک چین هیبریدی ترکیبی از دو بلاک چین عمومی و خصوصی است و سعی در استفاده از ویژگی های ایده آل هر دو بلاک چین دارد. تراکنش‌ها و سوابق در یک بلاک چین هیبریدی، خصوصی می‌شوند اما در صورت لزوم، می‌توان آنها را تأیید کرد. از سوی دیگر یک بلاک چین هیبریدی، به معنای دسترسی کنترل شده و آزادی در همان زمان است.

یک بلاک چین ترکیبی از حریم خصوصی محافظت می کند اما ارتباط با اشخاص ثالث را امکان پذیر می کند. هکرهای خارجی نمی توانند حمله 51 درصدی را به شبکه انجام دهند زیرا بلاک چین هیبریدی در یک اکوسیستم بسته عمل می کند.

تراکنش ها در یک بلاک چین ترکیبی ارزان و سریع هستند و این بلاک چین، مقیاس پذیری بهتری نسبت به شبکه بلاک چین عمومی ایجاد می کند. تراکنش ها ارزان هستند زیرا بلاک چین ترکیبی شامل گره های کمی برای تأیید آنها است.

قوی‌ترین گره‌ها در شبکه، تأیید تراکنش را تسهیل می‌کنند که ممکن است گره‌های بسیار بیشتری در بلاک چین عمومی بگیرد. کارمزد تراکنش می تواند تا 0.01 دلار در هر تراکنش کاهش یابد.

معماری بلاک چین هیبریدی با این واقعیت متمایز می شود که آنها در عین اینکه خصوصی هستند اما همچنان یکپارچگی، امنیت و شفافیت را ایجاد می کنند. علاوه بر این، می توان آن را به طور کامل سفارشی کرد.

اعضای بلاک چین هیبریدی می توانند شرکت کنندگان در بلاک چین را انتخاب کنند یا تصمیم بگیرند که کدام تراکنش ها می توانند عمومی شوند. این موضوع تضمین می کند که یک شرکت می تواند با سهامداران خود به خوبی کار کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com