1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. استخراج
  4. قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران

قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران

قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران
لوگو علیرضا محرابی
قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران
استخراج

همزمان با گسترش شناخت و استفاده مردم جهان از ارزهای دیجیتال، بسیاری از مردم برای کسب درآمد به دنبال استخراج یا ماینینگ رمزارزها هستند. مهمترین مساله در این زمینه خرید تجهیزات استخراج از جمله دستگاه ماینر است که در کشور ما نیز برای بسیاری به یک دغدغه تبدیل شده است. این مطلب به موضوع قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران و عوامل مؤثر بر قیمت دستگاه استخراج می پردازد.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین فرآیندی است که طی آن بیت کوین های جدید وارد گردش می شوند. همچنین این روشی است که شبکه تراکنش‌ های جدید را تأیید می‌کند و جزء حیاتی نگهداری و توسعه دفتر کل بلاک چین است. "ماینینگ" با استفاده از سخت افزار پیچیده ای انجام می شود که یک مسئله ریاضی محاسباتی بسیار پیچیده را حل می کند. اولین رایانه ای که راه حل مشکل را پیدا می کند، بلوک بعدی بیت کوین را دریافت می کند و روند دوباره شروع می شود.

استخراج ارزهای دیجیتال، پر زحمت، پر هزینه و فقط به صورت پراکنده سودآور است. با این وجود، ماینینگ برای بسیاری از سرمایه گذارانی که علاقه مند به ارزهای دیجیتال هستند جذابیت خاصی دارد، زیرا ماینرها برای کار خود با توکن های رمزنگاری پاداش دریافت می کنند. پاداش بیت کوینی که ماینرها دریافت می کنند انگیزه ای است که افراد را تشویق می کند تا در هدف اصلی ماینینگ کمک کنند: قانونی کردن و نظارت بر تراکنش های بیت کوین و اطمینان از اعتبار آنها. از آنجایی که بسیاری از کاربران در سراسر جهان این مسئولیت ها را به اشتراک می گذارند، بیت کوین یک ارز دیجیتال «غیرمتمرکز» است یا ارزی که برای نظارت بر مقررات خود به هیچ مرجع مرکزی مانند بانک مرکزی یا دولت متکی نیست.

استخراج بلاک چین استعاره ای از کار محاسباتی است که گره ها در شبکه به امید کسب توکن های جدید انجام می دهند. در واقع، ماینرها اساساً برای کار خود به عنوان حسابرس دستمزد دریافت می کنند. آنها کار تایید مشروعیت تراکنش های بیت کوین را انجام می دهند. این کنوانسیون برای تایید تراکنش های انجام شده در بیت کوین است و توسط بنیانگذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو طراحی شده است. در واقع ماینرها با تأیید تراکنش‌ ها به جلوگیری از «مشکل خرج مضاعف» کمک می‌کنند.

خب تا به اینجا با ماینینگ و اهمیت آن آشنا شدیم اما قیمت دستگاه ماینینگ در بازار ایران چگونه محاسبه می شود و عوامل موثر بر این قیمت چیست؟ 

عوامل موثر بر قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران

قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران

اگر علاقه مند به فعالیت در صنعت ماینینگ هستید، برای شروع فعالیت در استخراج ارزهای دیجیتال باید یک دستگاه ماینر خریداری کنید. شما باید بدانید چه زمانی دستگاه ماینر را خریداری کنید و چه عواملی بر قیمت یک دستگاه ماینر در ایران اثرگذار هستند؟ با شناخت این عوامل می دانید چه موقع بهترین زمان خرید به صرفه است.

قیمت ماینر در ایران به دو صورت باید بررسی شود: اول قیمت کلی مدل های مختلف دستگاه های ماینر در سراسر جهان است که عوامل زیادی بر آن ها اثرگذار است و دوم قیمت آنی یک دستگاه ماینر در ایران. به عنوان مثال قیمت لحظه ای دستگاه های استخراج به عواملی از جمله: سختی شبکه، قیمت بیت کوین، قیمت تتر، نرخ ارز مرجع (دلار) و ... بستگی دارد. باید بدانید که قیمت دستگاه ماینر با قیمت بیت کوین و تتر به صورت معمول رابطه مستقیمی دارد. یعنی زمانی که قیمت بیت کوین و یا تتر افزایش پیدا می کند قیمت دستگاه ماینر هم افزایش خواهد داشت.

از سوی دیگر قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران و جهان همانند بسیاری از کالاهای دیگر بر اساس مدل و شرکت سازنده آن ها متفاوت است. دستگاه ها همچنین از نظر کیفیت ساخت و قطعات تولید شده با یکدیگر متفاوت هستند که خود این موضوع بر قیمت آن ها موثر است.

هر چقدر که زمان بازگشت سرمایه یعنی زمانی که طول می کشد تا پول خرید یک دستگاه برگردد کمتر باشد، تقاضا برای آن دستگاه بیشتر می شود و قیمت آن هم طبیعتاً بالاتر می‌رود.

جهت آشنایی با درآمد ماینرها و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

تغییرات قانونی نیز ممکن است بر قیمت دستگاه های ماینر اثرگذار باشد. به عنوان مثال در ۱۳ مرداد ۹۸، دولت مصوبه ماینینگ و استخراج را تایید کرد و این موضوع باعث شد تا ماینینگ به‌عنوان یک فعالیت قانونی به رسمیت شناخته شود. ماینرها برای انجام فعالیت باید از وزارت صمت مجوز دریافت کنند و از سوی دیگر نمی توان از برق کشاورزی، صنعتی، خانگی و تجاری برای استخراج استفاده کرد. در آن زمان ماینرها از وزارت نیرو برقی با تعرفه صادراتی دریافت کردند که قیمت متوسط هر کیلووات ۹۶۵ تومان بود یعنی چیزی حدود 9 برابر بیشتر از قیمت برق صنعتی که قبلا ماینرها استفاده می کردند.

در سال 1400 نیز قوانین برای ماینینگ تغییر کرد و ایام سال با توجه به میزان مصرف برق به سه دسته نوع ۱ (اوج بحرانی)، نوع ۲ (محدودیت بار) و نوع ۳ (عادی) تقسیم ‌بندی شد که در هر کدام تعرفه قیمتی مخصوص به خود را داشت و این عوامل بر قیمت مصرف برق، در نتیجه قیمت دستگاه های ماینر در ایران اثرگذار بوده و هست.

عوامل موثر بر قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران

همانطور که در بالا به چند مورد از عوامل تاثیرگذار قیمت دستگاه ماینر در ایران اشاره کردیم باید بدانید عوامل موثر بر قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران مختلف و متنوع هستند اما مهم ترین عوامل را می توان در موارد زیر توضیح داد.

شرکت و برند سازنده 

یکی از عوامل موثر در قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران، این است که چه شرکتی آنها را تولید کرده و چه سابقه ای در این زمینه دارد. مانند خرید کامپیوتر یا تلفن های همراه، این که چه برندی تولیدکننده دستگاه های ماینر باشد نیز مهم است. به عنوان مثال کارخانه Bitmain از نظر کیفیت ساخت و قطعات یکی از بهترین برندها به شمار می رود و دستگاه های Antminer را تولید می کند. 

یا شرکت میکروبی‌تی (MicroBT) که دستگاه های Whatsminer را تولید می کند نیز از جمله معروفترین برندها در این زمینه هستند.

قدرت پردازش یا هش‌ ریت دستگاه ماینر

از هش ریت برای نشان دادن قدرت پردازش شبکه استفاده می شود. هرچه هش ریت بالاتر باشد قدرت دستگاه نیز بالاتر خواهد بود. به عبارت ساده تر هرچه هش ریت بالاتر باشد، دستگاه توان محاسباتی بیشتری خواهد داشت و در یک زمان مشخص توان استخراج مقدار بیشتری ارز دیجیتال را دارد. به طور متوسط هش ریت دستگاه های استخراج در ایران در محدوده ۱۴ تا ۱۱۰ تراهش بر ثانیه (TH/S) است.

میزان مصرف برق دستگاه ماینر

میزان مصرف برق دستگاه ماینر

یکی دیگر از عوامل موثر قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران و سراسر دنیا، میزان مصرف برق است. مصرف برق بر سودآوری فرآیند استخراج، بازگشت سرمایه و در نتیجه قیمت ماینر اثر مستقیم دارد. در بسیاری از کشورها بحث انرژی بسیار مهم است و میزان بالای مصرف برق دستگاه های ماینر باعث کاهش قیمت آن دستگاه می شود. به خصوص در کشورهایی که قیمت انرژی بالاست. 

برای کسب اطلاعاتی در مورد تفاوت نود و ماینر، بر روی لینک کلیک کنید.

تا زمانی که در ایران برای استخراج بیت کوین از برق صنعتی استفاده می شد، استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال سودآور بود. حتی دستگاهی با نام Whatsminer M۳x با قدرت ۱۲ تراهش و مصرف برق ۲,۱۰۰ وات هم که جزو پرمصرف ترین دستگاه های استخراج بود، برای ماینرها سودآور بود اما حالا با بالا رفتن قیمت برق در ایران دیگر این دستگاه سودآوری خود را از دست داده است.

وضعیت (سختی) شبکه

سختی شبکه یک متغیر در برخی ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین است که همراه با افزایش قدرت پردازش شبکه، افزایش پیدا کرده و در نتیجه فرآیند استخراج سخت تر می شود. از سوی دیگر با افزایش سختی استخراج، اگر قیمت ارز دیجیتال نیز به همان نسبت بالا نرود، باعث می شود سودآوری ماینرها از استخراج کم شده و در نتیجه قیمت دستگاه استخراج نیز پایین بیاید.

هرچه دستگاه های جدیدتر وارد بازار می شوند قدرت پرداش شبکه بالاتر رفته، در نتیجه سختی هم افزایش پیدا می کند و دیگر دستگاه های استخراج قدیمی سودآوری نداشته و قیمتشان پایین می آید.

وزن و اندازه دستگاه ماینر

یکی از مزایای دستگاه های ماینر اندازه کوچک و قابل حمل بودن آن هاست. هرچه که دستگاه ماینری کوچک و کم وزن باشد قیمت آن بیشتر است. 

نو بودن و میزان استفاده از دستگاه (دست دوم بودن)

از عوامل مهم دیگر در تعیین قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران، آکبند یا کارکرده ‌بودن آن است. به طوری که همانند بسیاری از کالاهای دیگر دستگاه های آکبند و نو قیمت بالاتری دارند. در دستگاه های جدید سعی می شود تا دستگاه از سلامت بیشتری برخوردار باشد، قدرت پردازش بالاتری داشته باشد و ممکن است مصرف برق پایین تری نیز برایش تعیین شده باشد. در نتیجه قیمت بالاتری نیز دارند.

در بالا به موارد مهمی اشاره کردیم که تعیین کننده قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران هستند اما باید بدانید عوامل زیادی هستند که بر قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران اثرگذار هستند و هنگام خرید یک دستگاه ماینر باید به این عوامل توجه کنید. در ایران خرید و فروش دستگاه های ماینر همچنان انجام می شود اما بازار موجود اصلا ایمن و بدون خطر نیست. کلاهبرداری های زیادی در جریان است و از سوی دیگر تفاوت قیمت بین فروشندگان دستگاه های ماینر بالاست. اگر به دنبال خرید دستگاه ماینر هستید، حتما تحقیقات کامل را انجام دهید، به عوامل مختلف تاثیرگذار بر قیمت این دستگاه ها توجه کنید و حتما به صورت حضوری از دستگاه بازدید کرده و اقدام به خرید کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com