1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. کاربردهای ارز دیجیتال
 4. وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

وام جمعی (Crowdloan) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
وام جمعی (Crowdloan) چیست؟
کاربردهای ارز دیجیتال

یکی از مهمترین روش‌های تامین مالی پاراچین پولکادات و کوساما، وام جمعی (Crowdloan) نام دارد که باعث تامین بودجه‌ی این سیستم‌ها می‌شود. پروژه‌های مختلفی برای پاراچین نامزد می‌شوند و کاربران می‌توانند از طریق آن‌ها سپرده‌ گذاری کنند و پاداش‌ به دست بیاورند. البته شرکت در این فرآیند راه و روشی دارد و باید قبل از مشارکت، مراحلی طی شود. توصیه می‌شود قبل از مشارکت، در مورد Crowdloan اطلاعات کاملی کسب کنیم تا بهترین نتیجه برای سرمایه‌گذار به دست بیاید. علاوه‌بر شناخت وام جمعی، بهتر است در مورد چگونگی حضور پیدا کردن در آن و قوانین پاداش دهی به کاربران هم بدانیم. 

شناخت مفهوم وام جمعی 

وام جمعی بخشی از چهارچوب شبکه‌ی کوساما و پولکادات به حساب می‌آید که از طریق آن قیمت توکن دات (DOT) افزایش پیدا کرده و تامین مالی صورت می‌گیرد. این فرآیند راهی مناسب برای بهتر شدن کمپین پاراچین به حساب می‌آید. علاوه بر پاداشی که نصیب کاربر می‌شود، پروژه‌ها تامین مالی می‌ شوند و پیشرفت می‌ کنند. این مکانیزم، دستیابی به حمایت از پروژه‌ها و پیوستن به شبکه‌ی پولکادات و کوساما را به همراه دارد. طی این پروسه، بودجه‌ی به دست آمده در حساب سرمایه گذاری برای مدت زمان مشخصی نگهداری می‌ شود و در نهایت، پاداشی به سرمایه گذار اهدا می‌شود. این پاداش‌ در واقع توکن آن پروژه است. نکته‌ی قابل توجه آن است که کاربر سرمایه‌ی مورد نظر را به پاراچین قرض نمی‌دهد و در واقع کمک‌ های وام‌های جمعی در یک حساب حمایتی برای دوره‌ای قفل می‌شود.

مزایای وام جمعی

مزایای وام جمعی

Crowdloan فرصتی عالی برای افرادی است که به دنبال سرمایه گذاری هستند تا از پروژه‌ای که به آن علاقه دارند حمایت کرده و از طریق آن شبکه، توکن کسب کنند. هر پروژه پاراچینی یک وام جمعی را کامل نمی‌کند و هر Crowdloan شرایط و پاداش متفاوتی خواهد داشت. وجود تفاوت در وام‌ های جمعی پروژه‌های مختلف اهمیت ندارد و همه وام‌ های جمعی باید این دو مورد را مشخص کنند؛ مدت زمان کمپین Crowdloan، یعنی این که وام جمعی باید چند مزایده ارائه دهد و میزان حداکثری پاداش. باید جزئیات مربوط به شرایط وام جمعی را از تیم‌هایی که آنها را اجرا می‌کنند، پیدا کنید. برای پروژه‌ها، وام جمعی می‌تواند مکانیزم مهمی برای راه‌اندازی شبکه آنها در کوساما یا پولکادات باشد. در ادامه، برخی از مزایای پروژه پاراچین با استفاده از Crowdloan را نام می‌بریم.

 • راهی کارآمد برای توزیع توکن‌ها به اعضای جامعه که حامیان مشتاق پروژه شما هستند.
 • امکان پوشش هزینه‌های بخش‌های مختلف پاراچین بدون فرآیند جمع آوری سرمایه با زمان و منابع فشرده.
 • روشی برای سنجش حمایت از یک پروژه جدید یا پاراچین و نشان دادن تقاضای بازار.

برای شناخت وام آنی دیفای می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

از کجا می‌توانیم به Crowdloan دسترسی پیدا کنیم؟

دسترسی به Crowdloan

بر اساس پروژه‌هایی که تاکنون وام‌های جمعی را سازماندهی کرده‌اند، سه راه برای دسترسی افراد به وام جمعی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • مستقیما از طریق رابط کاربری گرافیکی (Polkadot.js)
 • مشارکت مستقیم در زنجیره با استفاده از رابط کاربری گرافیکی Polkadot (در وب سایت آن‌ها)
 • از طریق داشبورد سفارشی 
 • از طریق داشبورد سفارشی ایجاد شده توسط پروژه پاراچین
 • از طریق متولی (خارج از زنجیره)

از طریق یک متولی مانند بایننس یا کراکن، امکان مشارکت وجود دارد. برای شرکت، یک فرد به سادگی به پلتفرم متولی می‌رود و دستورالعمل‌های او را دنبال می‌کند. این نوع وام‌ های جمعی خارج از زنجیره اتفاق می‌افتد. بسیاری از پروژه‌های ترکیبی از این روش‌ها استفاده کرده‌اند و به افراد این امکان را می‌دهند که از هر روشی که برایشان راحت‌تر است، استفاده کنند. پیشنهاد می‌شود به هر مکانیزمی که مستقیما به ماژول Crowdloan کمک نمی‌کند، مشکوک باشید.

کمپین‌های وام جمعی چقدر دوام خواهند داشت؟

کمپین‌های وام جمعی چقدر دوام خواهند داشت؟

هنگامی که یک وام جمعی ثبت می‌شود، پروژه تعیین می‌کند که کمپین Crowdloan چقدر طول خواهد کشید. این کار با تعیین یک تاریخ برای پایان کمپین انجام می‌شود که به یک بلوک خاص گره خورده است. یک کمپین توضیح می‌دهد که وام‌های جمعی چه مدت ممکن است مشارکت‌ها را برای ارائه پیشنهاد در مزایده قفل نگه دارد. تاریخ پایان کمپین تاریخی است که دیگر نمی‌توان از وام جمعی در مناقصه استفاده کرد. اگر پروژه تا تاریخ پایان کمپین نتوانست جایگاهی را کسب کند، کمپین Crowdloan به پایان رسیده است و وام جمعی KSM یا DOT باز شده و به صاحبانش بازگردانده می‌شود.

برای کسب اطلاعات در زمینه دوره اسمارت مانی بر روی لینک کلیک کنید.

تعداد محدودی اسلات پاراچین در شبکه‌های کوساما و پولکادات موجود است و حراجی‌ های این اسلات‌ها ممکن است فوق‌ العاده رقابتی باشند. تاریخ پایان کمپین احتمال از دست دادن یک یا چند مزایده اولیه را در نظر می‌گیرد که به پروژه‌ها اجازه می‌دهد در چندین مزایده متوالی رقابت کنند. همچنین انتظاراتی را برای شرکت ‌کنندگان وام‌های جمعی تعیین می‌کند که احتمالا نمی‌خواهند توکن‌هایشان به طور نامحدود قفل شود. این در حالی است که پروژه تلاش می‌کند در یک سری هفته‌ ها در حراجی برنده شود. برای به دست آوردن یک اسلات پاراچین در طول یک حراج، Crowdloan باید باز و فعال باشد. همچنین، ایمن کردن این اسلات‌ها بسیار رقابتی است و باید به موازات حراج انجام شود.

آشنایی با وام جمعی

به طور کلی پاراچین‌ ها در تلاش هستند تا حد امکان بسیاری از فرصت‌ها را پوشش دهند، به خصوص اگر انتظار رقابت‌های سختی را داشته باشند. از آنجایی که همه شرکت‌کنندگان موافقت می‌کنند تا توکن‌های خود را تا پایان کمپین Crowdloan قفل کنند، کمپین‌ های طولانی با هزینه فرصت اضافی برای دارندگان توکن KSM وDOT همراه است. به عبارتی دیگر هر چه کمپین طولانی‌تر باشد، توکن‌های KSM وDOT طولانی‌تر قفل می‌شوند و نمی‌توانند پاداش‌ دریافت کنند. در این موارد، پروژه‌ها ممکن است انتخاب کنند تا مقداری پاداش که ممکن است غیر پولی هم باشد، به این شرکت کنندگان ارائه دهند. البته این موضوع کاملا انتخابی است و اجباری در آن وجود ندارد.

در وام جمعی چه فرآیندی طی می‌شود؟

مرحله ۱. کاربر برای مشارکت در Crowdloan آماده می‌شود

در پیشبرد مراحل وام جمعی، کاربران ابتدا باید مجموعه‌ی DOT یا KSM خود را در حالت باز قرار دهند. باز کردن قفل رمزها ممکن است کمی طول بکشد که در کوزاما ۷ روز و در پولکادات ۲۸ روز است. بنابراین اگر قصد دارید در یک وام جمعی شرکت کنید، تقریبا چند هفته قبل برای شروع فرآیند باز کردن قفل آماده شوید. توجه به این که توکن‌های مورد استفاده در وام جمعی نباید در پروژه‌های دیگر حضور داشته باشند، مهم است. 

مرحله ۲. مشارکت در Crowdloan

به فردی که به هر کمپین وام جمعی اضافه می‌شود، یک شماره شاخص رسمی منحصر داده می‌شود که به حساب کنترل شده توسط ماژول آن اشاره می‌کند. در این حساب وجوه Crowdloan ذخیره می‌شود. این حساب امن، به صورت انحصاری برای کمپین ایجاد شده و توسط شبکه کوزاما یا پولکادات نگهداری می‌شود و در طول کمپین، برای پروژه‌های فردی یا تیمی قابل دسترسی نیست.

در وام جمعی چه فرآیندی طی می‌شود؟

برای مشارکت در یک کمپین روی زنجیره، کاربر باید تراکنش ویژه‌ای را که برای وام‌های جمعی طراحی شده است را ارسال کند و این تراکنش به شاخص خاص پاراچین اشاره دارد. در این صورت، تضمینی برای مشارکت شما در یک کمپین رسمی Crowdloan ایجاد می‌شود. در نظر داشته باشید که شما هرگز با انتقال DOT یا KSM به یک آدرس در کمپین مشارکت نخواهید کرد. پس از طی شدن فرآیند، DOT یا KSM به حساب ماژول کنترل شده منتقل می‌شود. برای پروژه‌هایی که برنامه‌های کاربردی بر اساس Web3 را برای وام‌های جمعی خود توسعه می‌دهند، احتمالا این بخش از فرآیند به صورت خودکار انجام می‌شود.

برای مشارکت در کمپین از طریق صرافی خارج از زنجیره، باید دستورالعمل‌های موجود در وب ‌سایت واسطه را دنبال کنید. سپس متولی، وجوه را از طرف شما به ماژول وام جمعی ارسال می‌کند. لازم به ذکر است که پروژه‌ها ممکن است حداکثر یا حداقل سطح مشارکت را در هر آدرس برای Crowdloan خود تعیین کنند اما این اتفاق به طور پیش‌ فرض پیش می‌آید. تنها یک حداقل مشارکت با مقدار کم در هر آدرس کوساما (۰.۱ KSM) و پولکادات (۵ DOT) تعیین شده است. علاوه بر این، افراد قادر هستند میزان مشارکت خود را در طول فرآیند حراج افزایش دهند.

معرفی Crowdloan

مرحله ۳. اگر Crowdloan برنده شود، ماژول قفل می‌شود

اگر کمپین وام جمعی موفقیت آمیز باشد، پاراچین به پولکادوت یا کوساما منتقل می‌شود و هر DOT یا KSM جمع‌آوری‌شده در ماژول Crowdloan برای کل مدت اجاره‌ای که برنده شده است، در ماژول قفل می‌شود. در این مدت، کاربران قادر نخواهند بود هیچ یک از مشارکت‌های خود را حذف کنند.

جالب است بدانید اگر پروژه قبل از تاریخ پایان کمپین در مزایده برنده نشود، توکن‌ها برگردانده می‌شوند. وقتی کمپین به پایان می‌رسد، هر مشارکت‌ کننده می‌تواند بازپرداخت همه مشارکت‌های وام‌ های جمعی را آغاز کند. توجه داشته باشید تا زمانی که همه مشارکت‌ ها برگردانده شوند، وام جمعی ناموفق از سیستم حذف نمی‌‎شود.

برای شناخت پرسودترین پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال روی لینک کلیک کنید.

مرحله ۴. کاربران پاداش دریافت می‌کنند (برای اکثر کمپین‌ها)

پروژه‌ها احتمالا به مشارکت‌ کنندگان وام‌های جمعی پاداش می‌دهند. این که این جوایز چگونه و با چه سرعتی در میان شرکت کننده‌ها توزیع می‌شوند‌، مشخص نیست و به صلاح‌دید پروژه بستگی دارد. برخی از پروژه‌ها ممکن است تصمیم بگیرند که بخشی از پاداش را بلافاصله پس از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز در شبکه توزیع کرده و بخش باقی‌مانده از پاداش را در یک دوره زمانی مشخص واگذار کنند.

مکانیسم نحوه مطالبه یا پرداخت پاداش نیز می‌تواند متفاوت باشد. اگر پاداش‌ها به صورت زنجیره‌ای تعلق می‌گیرد، می‌توان آن‌ها را در هر زمان، در فواصل زمانی مشخص پرداخت کرد یا در طول زمان با بازخرید دستی به صلاح‌دید مشارکت‌ کننده تعلق بگیرد. با این حال، این‌ها تصمیماتی است که به طور مستقل توسط تیم‌ها گرفته می‌شود و باید قبل از شروع پروسه‌ی Crowdloan، افشا شود.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com