1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
 4. تست هاوی (Howey Test) چیست؟

تست هاوی (Howey Test) چیست؟

تست هاوی (Howey Test) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
تست هاوی (Howey Test) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

"تست هاوی ،Howey Test" آزمونی است که توسط دادگاه عالی آمریکا برای تعیین اینکه آیا معاملات خاصی واجد شرایط "قراردادهای سرمایه گذاری" هستند یا خیر، ایجاد شده است. اگر معامله ای چنین است، پس طبق قانون اوراق بهادار 1933 و قانون بورس اوراق بهادار 1934، این معاملات اوراق بهادار محسوب شده و بنابراین مشمول الزامات خاص افشا و ثبت هستند. در این مطلب به بررسی مفهوم تست هاوی و کاربرد آن در ارزهای دیجیتال می پردازیم.

تست هاوی چیست؟

تست هاوی چیست؟

تست هاوی به پرونده دادگاه عالی ایالات متحده برای تعیین اینکه آیا یک معامله واجد شرایط "قرارداد سرمایه گذاری" است یا خیر، اشاره دارد و بنابراین طبق قانون اوراق بهادار سال 1933 و قانون بورس اوراق بهادار در سال 1934، یک وثیقه بوده و مشمول الزامات افشا و ثبت است. براساس تست هاوی، قرارداد سرمایه گذاری در صورتی وجود دارد که "سرمایه گذاری پول در یک شرکت مشترک با انتظار منطقی از سود حاصل از تلاش های دیگران" وجود داشته باشد.

این تست برای هر قرارداد، طرح یا معامله ای اعمال می شود. تست هاوی برای قرار دادن پروژه های بلاک چین و ارز دیجیتال با سرمایه گذاران و حامیان پروژه نیز مهم است. ممکن است برخی ارزهای دیجیتال و عرضه اولیه سکه (ICO) مطابق با تعریف «قرارداد سرمایه‌گذاری» تحت آزمایش باشند.

پیشینه تست هاوی

تست هاوی به شکایت SEC علیه W.J. Howey اشاره دارد که در سال 1946 به دادگاه عالی رسید. شرکت هاوی بخش هایی از باغ های مرکبات را به خریدارانی در فلوریدا فروخت که پس از آن زمین را به هاوی اجاره می دادند. کارکنان شرکت به نخلستان‌ها مراجعه می‌کنند و میوه‌ها را از طرف مالکان می‌فروشند. هر دو طرف در درآمد سهیم بودند. اکثر خریداران هیچ تجربه ای در زمینه کشاورزی نداشتند و مجبور نبودند خودشان به زمین رسیدگی کنند.

هاوی نتوانسته بود معاملات را ثبت کند و کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) مداخله کرد. حکم نهایی دادگاه، ترتیبات استیجاری را به عنوان قراردادهای سرمایه گذاری مشخص کرد.

پیشینه تست هاوی

با انجام این کار، دیوان عالی چهار معیار برای تعیین وجود قرارداد سرمایه گذاری تعیین کرد. قرارداد سرمایه گذاری براساس چهار معیار عبارت است از:

 1. سرمایه گذاری پولی
 2. در یک شرکت مشترک
 3. با انتظار سود
 4. برگرفته از تلاش دیگران

در مورد هاوی، خریداران باغ‌های مرکبات فلوریدا، معاملات را در درجه اول ارزشمند می‌دانستند، زیرا نیروی کار و تخصص توسط دیگران ارائه شده بود. خریداران فقط نیاز به سرمایه گذاری برای دسترسی به جریان درآمد داشتند. دادگاه این معامله را به عنوان یک قرارداد سرمایه گذاری تحت آنچه اکنون به عنوان تست هاوی شناخته می شود طبقه بندی کرد و بنابراین براساس قانون باید در SEC ثبت شود.

امنیت چیست؟

قانون اوراق بهادار و قانون بورس اوراق بهادار تعاریف گسترده ای از اصطلاح "اوراق بهادار" دارند. بر اساس این قوانین، یک اوراق بهادار شامل بسیاری از ابزارهای سرمایه گذاری آشنا مانند اسکناس، سهام، اوراق قرضه و قراردادهای سرمایه گذاری است.

اینکه یک سرمایه گذاری خاص به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شود یا خیر، مهم است، زیرا تعیین آن به عنوان یک اوراق بهادار به این معنی است که سرمایه گذاری مشمول الزامات ثبتی خاص است. به طور کلی، تمام اوراق بهادار ارائه شده در ایالات متحده باید در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ثبت شود، اگرچه برخی استثناها در این زمینه وجود دارد. شرکتی که اوراق بهاداری ارائه می دهد که معاف نیستند باید آنها را ثبت کند، فرآیندی که شامل افشای برخی اطلاعات نیز می شود، از جمله:

 • شرح اموال شرکت و هدف تجاری
 • شرح امنیت ارائه شده
 • اطلاعاتی در مورد مدیریت شرکت
 • صورت های مالی در مورد شرکت، تایید شده توسط حسابداران مستقل

ICO چیست؟

عرضه اولیه

برای درک اینکه چگونه تست هاوی برای ارزهای دیجیتال اعمال می شود، مهم است که قبل از پرداختن به تست هاوی در ارزهای دیجیتال، اصطلاحی را درک کنید که برای بحث پیرامون ارزهای دیجیتال و اوراق بهادار حیاتی است: عرضه اولیه سکه (ICO).

ساده ترین توضیح این است که یک ICO مانند نوعی سرمایه گذاری جمعی است. شرکت‌ها برای جمع‌آوری پول برای پروژه‌های ارزهای دیجیتال خود، توکن‌هایی ایجاد می‌کنند که مردم می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند.

نحوه عملکرد فرآیند عرضه اولیه سکه به این صورت است: ابتدا، یک شرکت یک وایت پیپر، (سندی که به سرمایه گذاران بالقوه شرکت ارائه می دهد) و یک وب سایت اختصاص داده شده به توکن جدید ایجاد می کند. سپس، پس از برانگیختن علاقه مردم و جذب آن ها، شرکت درخواست کمک‌های مالی (معمولاً از طریق یک ارز دیجیتال معتبر مانند بیت‌کوین) در ازای برخی از توکن‌های رمزنگاری پروژه می‌کند. این توکن‌ها می‌توانند اهداف مختلفی داشته باشند، از دسترسی به کالاها یا خدمات آتی گرفته تا دادن حق سهم به سرمایه‌گذار از سود حاصل از سرمایه‌گذاری.

بنابراین چه کسی می تواند یک ICO راه اندازی کند؟ هر کسی. ICOها تا حد زیادی در ایالات متحده غیرقانونی هستند، به این معنی که هر کسی با دانش فنی می تواند یکی را ایجاد کند. اما این فقدان مقررات همچنین ICOها را بسیار پرخطر می کند و سرمایه گذاران در صورت موفقیت آمیز نبودن یا تقلبی بودن ICO هیچ محافظتی ندارند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ توسط وال استریت ژورنال روی ۱۴۵۰ ICO انجام شد، نشان داد که از هر ۵ ICO، یکی از آن ها «پرچم قرمز» کلاهبرداری را نشان می‌دهد.

گری جنسلر، رئیس SEC، در مورد دارایی‌های رمزنگاری شده در طی شهادتی در سپتامبر 2021 در کمیته بانکداری، مسکن و امور شهری سنا گفت:

«در حال حاضر، ما به اندازه کافی از سرمایه‌گذاران در امور مالی، صدور، تجارت یا وام‌دهی ارزهای دیجیتال برخوردار نیستیم. صادقانه بگویم، این زمان، بیشتر شبیه غرب وحشی یا دنیای قدیمی «خریداران مراقب باشید» است که قبل از تصویب قوانین اوراق بهادار وجود داشت. این طبقه دارایی مملو از کلاهبرداری و سوء استفاده در برخی از برنامه های کاربردی است."

تست هاوی و ارزهای دیجیتال

تست هاوی و ارزهای دیجیتال

حال که مفهوم ICO را درک کردید به تست هاوی در ارزهای دیجیتال بپردازیم. طبقه بندی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین بسیار دشوار است. آنها غیرمتمرکز هستند و به همین دلیل از بسیاری جهات از مقررات فرار می کنند. با این وجود، SEC به دارایی‌های دیجیتال علاقه نشان داده است و به دنبال شفاف‌سازی این است که چه زمانی فروش آنها با تعریف قرارداد سرمایه‌گذاری مطابقت دارد.

طبق گفته کمیسیون بورس و اوراق بهادار، تست معیار «سرمایه گذاری پول» به راحتی با فروش دارایی های دیجیتالی قابل قبول است. زیرا پول فیات یا سایر دارایی های دیجیتال در حال مبادله هستند. به همین ترتیب، تست معیار "شرکت مشترک" نیز به راحتی انجام می شود.

در بیشتر موارد، واجد شرایط بودن یک دارایی دیجیتال به عنوان یک قرارداد سرمایه گذاری تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا "انتظار سود حاصل از تلاش های دیگران" وجود دارد یا خیر؟

برای مثال، اگر خریداران یک دارایی دیجیتال برای توسعه و نگهداری شبکه دیجیتال (به ویژه در مراحل اولیه) به حامیان پروژه وابسته باشند، به جای اینکه این وظایف توسط یک جامعه پراکنده انجام شود، ممکن است به تلاش دیگران متکی باشند. وابسته و غیروابسته بودن کاربران به دیگران در این تست همچنین در صورتی انجام می شود که حامیان پروژه اقداماتی را برای حمایت از قیمت دارایی دیجیتال انجام دهند، مانند ایجاد کمبود از طریق سوزاندن توکن. راه دیگری که تست معیار "تلاش های دیگران" را برآورده می کند این است که حامیان پروژه همچنان در نقش مدیریتی عمل کنند.

تست هاوی در ارزهای دیجیتال

اینها فقط تعداد انگشت شماری از نمونه های مشخص شده توسط SEC هستند. اگر موفقیت یک پروژه به مشارکت مداوم حامیان آن بستگی داشته باشد، خریدار دارایی دیجیتال مرتبط احتمالاً به "تلاش های دیگران" متکی است.

اگر SEC تشخیص دهد که رمز ارز دیجیتال ایمن است، مجموعه ای از پیامدها مطرح می شود. در واقع، این بدان معناست که SEC می تواند تعیین کند که آیا یک توکن می تواند به سرمایه گذاران آمریکایی فروخته شود یا خیر و پروژه را مجبور می کند در SEC ثبت نام کند.

کاربرد قابل توجه تست هاوی در سال 2017 زمانی که SEC حکم داد که فروش توکن‌های DAO در ازای اتر، قوانین اوراق بهادار فدرال را نقض می‌کند، رخ داد. SEC به جای اقدام اجرایی، هشدار داد که قوانین اوراق بهادار در مورد فروش توکن اعمال می‌شود و به طور موثر یک ضربه هشدار به صنعت ارزهای دیجیتال شلیک می‌کند.

به دلیل تست هاوی، اکثر ICO هایی که امروز برگزار می‌شوند احتمالاً برای سرمایه‌گذاران آمریکایی غیرمجاز هستند. در سال 2018، جی کلیتون، رئیس وقت SEC گفت هر ICO که دیده است می تواند به عنوان یک هشدار امنیتی طبقه بندی شود.

جمع بندی

دادگاه عالی ایالات متحده از آزمون و تست هاوی برای تعیین اینکه آیا برخی معاملات واجد شرایط "قراردادهای سرمایه گذاری" هستند یا خیر استفاده می کند. اگر معاملات طبق قانون اوراق بهادار 1933 و قانون بورس اوراق بهادار 1934 واجد شرایط "قراردادهای سرمایه گذاری" باشند، آن معاملات اوراق بهادار محسوب می شوند.

تست هاوی تلاش می کند تعیین کند که آیا "سرمایه گذاری پول در یک شرکت مشترک با انتظار منطقی از سود حاصل از تلاش های دیگران" وجود دارد یا خیر. در این صورت، طبق قانون اوراق بهادار 1933 و قانون بورس اوراق بهادار 1934، معامله مشمول الزامات افشا و ثبت است. در خصوص ارزهای دیجیتال نیز، تست هاوی به خصوص در فرایند ICO یا عرضه اولیه سکه کاربرد دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com