اورکلاک چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
اورکلاک چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

احتمالا در رابطه با اورکلاک شدن کامپیوترها و یا ماینرها و عدم خرید ماینر اورکلاک شده و یا کامپیوتر اوکلاک شده، چیزهایی شنیده اید اما هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارید. در لغت اورکلاک به معنای افزایش سرعت یکی از اجزاء سخت افزاری می باشد. این سخت افزار می تواند بر روی هر سیستمی اعم از کامپیوتر، موبایل های هوشمند و یا دستگاه ماینر نصب شده باشد. در این این مقاله قصد داریم به بررسی اورکلاک دستگاه های ماینر بپردازیم.

اورکلاک (Overclock) چیست؟

اورکلاک چیست؟

پردازنده (CPU) و یا کارت گرافیک (GPU)، در سیستم های کامپیوتری و یا دستگاه های ماینر، وظیفه پردازش را بر عهده دارند. این تجهیزات سخت افزاری، با یک فرکانس مشخص تولید می شوند. اگر فردی به دنبال این باشد که یک قطعه سخت افزاری را Overclock کند، در واقع او قصد دارد که از آن قطعه کارکرد بیشتری بگیرد. علاوه بر کارت گرافیک و پردازنده، می توان سایر قطعات از جمله رم را نیز اورکلاک کرد. با اورکلاک کردن پردازنده در واقع به دنبال افزایش تعداد کارهای آن پردازنده در ثانیه هستید.

با اورکلاک کردن دستگاه ماینر نیز سرعت پردازنده آن افزایش می یابد و در نتیجه کارکرد بهتری خواهد داشت. با افزایش کارکرد قطعه اورکلاک شده، گرما و حرارت آن قطعه نیز افزایش می یابد. نکته بسیار مهم بعدی این است که Overclock فقط مربوط به همان قطعه نمی باشد، یعنی در صورتی که کارت گرافیک اورکلاک شود، با توجه به افزایش حرارت و گرمای کارت گرافیک در هنگام کار، به سایر قطعات نیز آسیب می رسد. بنابراین بهترین کار در چنین مواقعی این است که برای دستگاهی که قصد اورکلاک آن را دارید، یک سیستم خنک کننده نیز تهیه کنید.

جهت آشنایی با مفهوم هش ریت و تاثیر آن بر درآمد ماینرها، بر روی لینک کلیک کنید.

امکان اورکلاک کردن بیشتر پردازنده و دستگاه های ماینر و افزایش سرعت آن ها وجود دارد، البته همه مادربردها به کاربران اجازه تغییر فرکانس کاری قطعات را نمی دهند بنابراین باعث شکست در Overclock آن قطعه می شود. در صورتی که قصد اورکلاک کردن پردازنده کامپیوتر خود را دارید در حالی که پردازنده شما نسل جدید پردازنده های AMD و یا اینتل (Intel) می باشد، امکان انجام چنین کاری وجود ندارد زیرا ضریب کلاک آن ها قفل شده و امکان تغییر ضریب کلاک پایه ای وجود ندارد.

آیا Overclock نمودن پردازنده ها ضروری است؟

هیچ ضرورتی برای Overclock کردن پردازنده های هیچ دستگاهی وجود ندارد و این کار صرفا طبق علاقه صورت می گیرد. در رابطه با اهمیت اورکلاک می توان گفت، مهم ترین مزیت این کار افزایش کارایی و سرعت می باشد. امروزه با توجه به رشد و پیشرفت سریع تکنولوژی، در سیستم های کامیپوتری اورکلاک پردازنده ها دیگر مناسب نیست زیرا قطعات قدرتمندتری وجود دارند که این کارکرد در مقایسه با کارکرد آن قطعه تقریبا هیچ می باشد.

آینده ماینرهای اتریوم بعد از مرج اتریوم برای کاربران این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است که بررسی آن می تواند تاثیر بسیاری در تصمیمات آنها داشته باشد.

در صورتی که افراد نتوانند تجهیزات سخت افزاری قدرتمندی را تهیه کنند، می توانند از اورکلاک استفاده کنند. شاید این سوال پیش بیاید که چگونه می توان چنین کاری را انجام داد. در واقع زمانی که یک CPU نسبتا ضعیف دارید، می توان کارکرد پردازنده را از طریق اورکلاک کردن آن افزایش داد. همانطور که گفته شد قدرت پردازنده های قدرتمند خیلی زیاد افزایش نمی یابد. در ادامه اطلاعات بیشتری در این رابطه ارائه خواهد شد.

نحوه اورکلاک کردن یک قطعه و یا دستگاه

نحوه اورکلاک کردن یک قطعه و یا دستگاه

در صورتی که قصد اورکلاک کردن یک کامپیوتر را دارید، می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. همانطور که گفته شد، باید یک دستگاه خنک کننده پیش از اینکه اورکلاک کردن سیستم و یا دستگاه ماینر تهیه کرد تا مشکلی پیش نیاید؛ زیرا با افزایش سرعت پردازنده و یا سایر قطعات پردازشی مثل کارت گرافیک، حرارت زیادی تولید می شود و چون حرارت زیاد برای قطعات پردازنده یا دستگاه های ماینر مضر است، باید از سیستم های سرمایشی برای حل این مشکل استفاده کرد.

اورکلاک دستگاه های ماینر تفاوت هایی با کامپیوتر ها دارد. در صورتی که قصد اورکلاک کردن دستگاه های ماینر را دارید، در ادامه به توضیح این موضوع می پردازیم.

Overclock دستگاه های ماینر – ASIC

همانطور که گفته شد Overclock، افزایش سرعت پردازنده را به دنبال دارد. در صورت پیاده سازی Overclock در دستگاه های ماینر، در نهایت این اتفاق به نفع فرد استخراج کننده خواهد بود، زیرا زودتر به سرمایه اولیه اش خواهد رسید. البته این موضوع علاوه بر مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد آینده ماینرهای اتریوم، بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه Overclock کردن دستگاه های ماینر

هر ماینر به یک طریقی Overclock می شود. مثلا در صورت استفاده از دستگاه های کمپانی بیت مین، از دو طریق می توان Overclock دستگاه های ماینر خود را انجام داد.

روش اول:

کمپانی بیت مین برای مدیریت هر چه بهتر ماینرها در فارم، نرم افزار ”APminer Tools” را توسعه داده است. با استفاده از این نرم افزار می توان بر روی ماینرهای خود به صورت کامل مدیریت داشت. برای Overclock ماینرها نیز می توان از این نرم افزار استفاده کرد. از این طریق Overclock دستگاه های ماینر کمپانی بیت مین تقریبا به راحتی انجام می شود. کمپانی های دیگری نیز علمکردی مشابه بیت مین داشته اند و با یک نرم افزار می توان این کار را انجام داد.

روش دوم:

روش دوم کمی سخت تر از روش اول می باشد زیرا ابتدا باید با مراجعه به سایت توسعه دهنده ماینر و دانلود فریمورهای مخصوص Overclock، اقدام به نصب آن بر روی ماینر کرد. برای انجام این کار به آموزش نیاز است و افراد نمی توانند این کار را به تنهایی انجام دهند. از این طریق بیشتر ماینرها Overclock می شوند.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد تحلیل درآمد ماینرها و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین، بر روی لینک کلیک کنید.

هشدار

در صورتی که کاربران اطلاعات چندانی در زمینه Overclock ندارند، نباید به تنهایی این کار را انجام دهند و حتما باید برای این کار از یک متخصص کمک بگیرند زیرا در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی پیش بیاید.

مزایا Overclockماینرها

مزایا اورکلاک ماینرها

1- افزایش قدرت دستگاه

2- کاهش مدت زمان بازگشت سرمایه اولیه 

3- افزایش درآمد

4- افزایش سرعت دستگاه و در نتیجه افزایش سرعت انجام کارها 

معایب Overclock ماینرها

1- کاهش عمر دستگاه

2- اورکلاک باعث باطل شدن گارانتی می شود.

3- افزایش حرارت و گرمای دستگاه

4- ایجاد مشکلات متعددی در زمان کوتاه برای دستگاه

هشدار

همانطور که اشاره شد، Overclock کردن دستگاه های ماینر و سایر دستگاه ها، باعث می شود که گارانتی باطل شود، بنابراین در صورت انجام این کار، اگر برای دستگاه هر گونه مشکلی ایجاد شود، گارانتی فاقد اعتبار می شود. البته به عنوان یک نکته مهم باید اشاره کرد که در ایران متاسفانه شرکت گارانتی مسئولیت های زیادی را بر عهده نمی گیرد، بنابراین بسیاری از افراد از گارانتی صرف نظر می کنند. همچنین همان طور که گفته شد Overclock باعث کاهش عمر ماینر می شود، بنابراین با توجه به وضعیت موجود Overclock کردن ماینر کمی ریسک دارد.

برای علاقه مندان به حوزه کریپتو، آشنایی با تفاوت های میان ماینر و نود از اهمیت بسیاری برخوردار است، در مقاله تفاوت نود و ماینر به بررسی مفصل تفاوت های میان این دو پرداخته ایم.

تهویه و خنک سازی دستگاه های ماینر پس از Overclock

در مطالب قبلی گفته شد که اوکلاک افزایش کارکرد ماینر را به دنبال دارد و در نتیجه حرارت ماینر افزایش می یابد. به صورت کلی ماینرها حرارت زیادی تولید می کنند و پس از Overclock، این حرارت تولید شده، بیشتر هم می شود که برای رفع آن، باید سیستم های سرمایشی تهیه کرد. در صورتی که افراد به دنبال Overclock دستگاه های ماینر خود هستند، باید ابتدا به تهیه خنک نمودن دستگاه ماینر خود پرداخت و سپس ماینر خود را Overclock کرد.

روغن ماینر چیست و چه کاری انجام می دهد؟

روغن ماینر چیست و چه کاری انجام می دهد؟

حرارت زیادی هنگام Overclock کردن دستگاه ماینر یا در حالت عادی پردازش های قدرتمند، تولید می شود که شناور کردن ماینر در روغن های ماینر یکی از راه های مقابله با این حرارت می باشد. شاید این سوال برای افراد پیش بیاید که با انجام این کار امکان اتصالی شدن برق های ماینر وجود دارد یا خیر؟ این موضوع آسیبی به برق ها و همچنین برق رسانی ماینر وارد نمی کنند، البته زمانی این موضوع صحت دارد که برای این کار از روغن های اصلی استفاده شده باشد.

متاسفانه اجناس تقلبی و یا فیک در بازار فعلی موجود می باشد، در نتیجه ممکن است برخی فروشنده ها به افراد روغن فیک بفروشند. در صورت وقوع چنین اتفاقی، قطعا ضررهایی متوجه ماینر می شود، به طوری که آسیب رسیدن به بردهای الکترونیکی داخل دستگاه، یکی از مهم ترین ضررهای آن می باشد. در صورتی که روغن خریداری شده اصل باشد، آسیب شدیدی به ماینر وارد نخواهد شد اما به هر حال استفاده طولانی مدت از روغن ها مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

برای اطلاع از نحوه ساخت ارز دیجیتال، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

روغن های ماینر جز خنک کنندگی تاثیرات مثبت دیگری نیز از جمله کاهش صدای دستگاه به دنبال خواهند داشت. با فرو کردن دستگاه ماینر خود به داخل محفظه ی روغن، سر و صدای دستگاه کاهش می یابد. البته این موضوع کارکرد فن ها را با مشکلاتی مواجه می کند و کارافتادگی فن ها اولین مشکلی ست که ایجاد می شود. در حال حاضر تهیه روغن ماینر متاسفانه هزینه نسبتا زیادی به دنبال دارد.

بهترین روش برای خنک سازی ماینر چیست؟

بهترین روش برای خنک کردن دستگاه ماینر به چند مورد بستگی دارد. ابتدا با مشخص شدن آب و هوای سوله ای که دستگاه های ماینر در آن قرار دارد، می توان یک سیستم خنک کننده را برای آن تجهیز کرد. در برخی از مواقع ممکن است به چند کولر، برای خنک کردن محیط و ماینرها نیاز باشد. در واقع می توان بهترین خدمات سرمایشی را با کمترین هزینه برای خود تهیه کرد.

آیا مصرف برق با Overclock کردن ماینر، افزایش می یابد؟

قطعا بله، با افزایش سرعت و کارکرد دستگاه ماینر، مصرف برق نیز افزایش می یابد و نباید انتظار داشت که هزینه برق مانند گذشته باشد زیرا باید به فکر هزینه های بیشتری بود. این موضوع به قسمت های مختلف ماینر می تواند ضرر برساند، برای مثال با افزایش مصرف برق، در صورتی که منبع تغذیه توانایی مدیریت نداشته باشد، دچار آسیب می شود. بنابراین توصیه می شود که به این موضوع قبل از Overclock کردن ماینر توجه کرد.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد اینکه ارز دیجیتال چیست؟ بر روی لینک کلیک کنید.

از کجا می توان روغن های ماینر را تهیه کرد؟

با مراجعه به فروشگاه های معتبر می توان از خرید روغن های تقلبی و فیک جلوگیری کرد. فرقی نمی کند که فروشگاه اینترنتی باشد یا حضوری، اگر فروشگاه معتبر نباشد به احتمال زیاد روغن اصلی خریداری نمی کنید.

در صورت Overclock نکردن دستگاه، باز هم می توان در حالت معمولی از روغن های خنک کننده استفاده کرد؟

اگر چه می توان در چنین شرایطی نیز از روغن های خنک کننده استفاده کرد اما این کار در حالت معمولی پیشنهاد نمی شود زیرا می توان از راه های زیادی برای انجام این کار در حالت عادی استفاده کرد. در صورتی که ایده ای در این زمینه ندارید، با کمی جستجو در اینترنت می توان درباره خنک سازی دستگاه های ماینر به صورت کامل مطالعه کرد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com