1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. شیلینگ (shilling) در ارزهای دیجیتال

شیلینگ (shilling) در ارزهای دیجیتال

شیلینگ (shilling) در ارزهای دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
شیلینگ (shilling) در ارزهای دیجیتال
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال مانند هر بازار مالی دیگر دارای اصطلاحات زیادی است. یکی از این اصطلاحات مفهوم شیلینگ در ارزهای دیجیتال است. شخصی که درگیر تبلیغات مخفی برای یک ارز دیجیتال است، اصطلاحا با شیلینگ قصد کسب سود دارد. در شیلینگ تلاش بر این است که با تایید شخصی یک محصول در انجمن ‌های عمومی (با تظاهر به صداقت و راستگویی)، سر و صدایی را برای آن ایجاد کند، در حالی که در واقع برای خدماتش پول می ‌گیرد.

در سایر بازارهای مالی شیلینگ به دلیل احتمال تقلب غیرقانونی است اما این موضوع در یک منطقه خاکستری و خنثی قرار دارد زیرا باید ثابت شود که فعالیت های شیلینگ، اشخاص ناآگاه را در معرض خطر زیان قرار داده است. اگر فعالیت‌های شیلینگ فقط برای ایجاد سروصدا باشد، ممکن است قانونی در نظر گرفته شوند اما در دنیای ارزهای دیجیتال، در حال حاضر چنین قوانین بازدارنده ای وجود ندارد.

شیلینگ در ارزهای دیجیتال چیست و آیا غیرقانونی است؟

مفهوم شیلینگ در ارزهای دیجیتال

قبل از پرداختن به شیلینگ در ارزهای دیجیتال باید واژه را در معنای عمومی بررسی کنیم. شیلینگ به عنوان عمل استفاده از تبلیغات مخفی برای تبلیغ چیزی به منظور کسب پول و با انگیزه مالی تعریف شده است. شیلینگ یک کلمه منفی است و اغلب زمانی استفاده می شود که شخصی چیزی را در لفافه تبلیغ می کند تا بتواند به واسطه آن درآمد کسب کند. اصطلاح شیلینگ در ارزهای دیجیتال همچنین می تواند زمانی که شخصی در مورد چیزی اتهامات منفی و گاهی نادرست می کند استفاده شود.

پدیده ای که به عنوان "شیلینگ" شناخته می شود تقریباً مترادف با "هدایت کردن اذهان به سمت چیزی" است. اساساً، این موضوع حول محور فریب دادن افراد (در بعضی موارد به قصد کلاهبرداری) است که آن ها را با وعده ارزشمند شدن در آینده ترغیب به خرید چیزی کند. راه ‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، از جمله استفاده از حجم‌ سازی جعلی، ارسال هرزنامه و دروغ ‌گویی آشکار. 

شیلینگ در ارزهای دیجیتال

زمانی که شخصی به طور فعال در حمایت پنهانی از یک ارز دیجیتال شرکت می کند، آن را شیلینگ می کند. هدف نهایی از شیلینگ در ارزهای دیجیتال، ایجاد هیاهو در اطراف پروژه است، به طوری که مردم به خرید و سرمایه گذاری بپردازند. هرچه افراد بیشتر سرمایه گذاری کنند (تقاضای توکن بیشتر شود) قیمت بیشتر افزایش می یابد.

شیلینگ در ارزهای دیجیتال زمانی است که شخص یا گروهی از افراد به طور پنهان یا آشکار یک ارز دیجیتال را تبلیغ می کنند. در تلاش برای ایجاد شایعه، شخص یا افراد به طور عمومی آن ارز را تایید می کنند. به عنوان مثال، توییت های پیشنهادی ایلان ماسک در مورد بیت کوین و ارز دیجیتال دوج کوین را می توان نمونه شیلینگ در نظر گرفت. شیلینگ در ارزهای دیجیتال چندان روشن و شفاف در نظر گرفته نمی شود زیرا هیچ مقررات یا قاعده ‌ای علیه تبلیغ یک محصول خاص وجود ندارد. 

شیلرها در دنیای ارزهای دیجیتال تمایل دارند که رمزارزها را تبلیغ کنند تا علاقه عموم نسبت به آن ها افزایش یابد، مردم آن را خریداری کنند و قیمت آن افزایش پیدا کند.

شیلینگ در ارزهای دیجیتال در واقع یکی از بزرگ ‌ترین نقاط ضعف دنیای رمزارزها است. در دنیای فیات، شما می توانید از چنین شرکتی شکایت کنید اما رمزارزها نظارتی ندارند. چرا که در بازارهای مالی سنتی، به دلیل احتمال تقلب برای کاری که محصول ممکن است انجام دهد، "شیلینگ کردن" محصول غیرقانونی است. البته باید ثابت شود که فعالیت های شیلینگ طرف های ناآگاه را در معرض خطر از دست دادن سرمایه قرار داده است. نگاهی به سر و صدا و سردرگمی در مورد استوری های پولی کیم کارداشیان در اینستاگرام در مورد اتریوم مکس بیندازید. در حالی که اینگونه استوری ها بار معنایی منفی دارد و اساسا ممکن است نادرست و حتی دروغ و فریب باشد اما بدون این که هیچ نهاد حاکمیتی آن را تنظیم کند، بسیار رایج است زیرا قانونی برای رعایت آن وجود ندارد.

با چه نمونه هایی از شیلینگ ممکن است روبه رو شوید؟

تاثیر اینفلوئنسرها در شیلینگ ارزهای دیجیتال

شیلینگ در ارزهای دیجیتال آنقدر واضح نیست که کسی بگوید «هی! به این توکن عالی نگاه کنید، اگر می ‌خواهید پول در بیاورید و دنیا را نجات دهید، باید 100% روی آن سرمایه‌ گذاری کنید.» اگرچه شیلینگ در ارزهای دیجیتال کمتر آشکار است اما مواردی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا بتوانید آن ها را تشخیص دهید و در واقع شبیه یک چراغ قرمز برای شما عمل خواهند کرد. چند مورد که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

اینفلوئنسر

بله، همه اینفلوئنسرها در اینستاگرام نیستند و همه تأثیرگذاری ها نیز خوب نیستند. در صحنه کریپتوکارنسی، ممکن است با شخصیتی تأثیرگذار مانند یک سلبریتی (حتی نه لزوماً مرتبط با رمزارزها) روبرو شوید که به طور فعال نام و امضای تأیید خود را پشت یک پروژه قرار داده است. آنها سرمایه‌ گذاران جدید و قدیمی را تشویق می ‌کنند تا در پروژه مورد نظر سرمایه ‌گذاری کنند، بدون اینکه با شفافیت در مورد اینکه چرا از پروژه حمایت می ‌کنند صحبت نمایند. اگر با چنین چیزی روبرو شدید، با احتیاط وارد شوید زیرا این احتمال وجود دارد که افراد مشهور برای ارتقای فروش ارز دیجیتال پول دریافت کرده باشند و آنها هیچ بینش واقعی (یا علاقه ای) به پروژه نداشته باشند.

چراغ خطر: بنابراین زمانی که به نظر می رسد یک شخصیت با نفوذ ناگهان توجه و حمایت خود را به سمت یک ارز دیجیتال معطوف می کند (بدون هیچ نشانه قبلی از علاقه مندی به بازار) و تبلیغ می کند که طرفداران آنها خرید کنند، پس این یک چراغ خطر است که نشان می دهد ممکن است شیلینگی در کار باشد.

تاجر مشتاق

در اینجا از کسانی که بازاریاب های استثنایی هستند اما لزوماً متخصص فناوری نیستند، استفاده می شود. این شیلرها در یک توکن سرمایه گذاری می کنند و سپس از شیلینگ خارج می شوند تا دیگران سرمایه گذاری کنند. یعنی هنگامی که پس از هجوم مردم، ارز دیجیتال به یک برچسب قیمتی جذاب رسید، شیلر از آن خارج شده و ارز دیجیتال مورد نظر را به فروش رسانده و سود کلانی را با خود می برد. به این استراتژی پامپ و دامپ نیز می گویند و هنگامی که قیمت پروژه به طور ناگهانی پس از فروش تجار بزرگ به صورت خیلی بدی سقوط می کند، سرمایه گذاران جدید را به دام می اندازد.

چراغ خطر: تاجر در حال تبلیغ توکن است (به جای اینکه در مورد کاربرد یا عملکرد اساسی ارز دیجیتال صحبت کند، در مورد سودی که می توانید به دست آورید تبلیغ می کند). اغلب این شیلرها کارآفرینان یا سرمایه گذاران حرفه ای در بازارهای دیگر هستند و از طریق تجارت پول خود را به دست می آورند.

بنیانگذار یا عضو تیم

تاثیر تاجرها در شیلینگ

اگر شما نیز صاحب کسب و کاری هستید، قطعا می خواهید موفقیت آن را ببینید، درست است؟ البته. اکثر بنیانگذاران و تیم های پشت سر پروژه ارزهای دیجیتال نیز به دنبال موفقیت پروژه خود هستند. بنابراین برای جذب سرمایه ‌گذاران جدید، آن ‌ها پروژه خود را تبلیغ می ‌کنند تا توجه و بودجه زیادی را به خود جلب کنند. این کار لزوماً به اندازه اینفلوئنسرهای پولی یا تاجری که سعی در کسب سود دارند، بدخواهانه نیست اما هنوز هم فردی در حال تبلیغ بیش از حد پروژه خود باشد، یعنی در حال انجام یک شیلینگ در ارزهای دیجیتال است.

چراغ خطر: زمانی که تیم بدون داشتن یک وایت پیپر یا نقشه راه اصولی و مستند قول می دهد که پروژه آنها برتر است و اگر هیاهوی تبلیغات، بدون عملکرد و تمرکز وجود داشته باشد، ممکن است شما با یک شیلینگ روبرو باشید.

بنابراین 3 دلیل احتمالی وجود دارد که شخص بهتر است تحقیقات بیشتری انجام دهد و حتی آن ارز دیجیتال را رد کند:

شیلری که ارز دیجیتال مورد نظر را تبلیغ می کند، ممکن است یک اینفلوئنسر باشد و برای تبلیغ کریپتو پول دریافت کرده است.

ممکن است یک شیلر بخشی از تیمی باشد که به توسعه رمزارز کمک کرده و می‌ خواهد شاهد موفقیت آن باشد بدون آنکه نقشه راه اصولی ارائه دهد.

ممکن است یک شیلر مقداری ارز دیجیتال خریده باشد و امیدوار است که آن را با سود بفروشد. او به بسیاری از مردم می گوید که این ارز دیجیتال چقدر عالی است، بنابراین آنها رمزارز مورد نظر را می خرند که این کار تقاضا را افزایش می دهد و سپس ارزش آن بالا می رود و شیلر به سود زیادی دست پیدا می کند.

یک شیلر ممکن است بخواهد ارز دیجیتال رقیب شکست بخورد تا ارزش ارز خودش بیشتر شود. او به بسیاری از مردم می گوید که رقیب و ارز دیجیتال وی چقدر بد است و این تبلیغ بد باعث می شود مردم ارز رقیب را بفروشند و رمزارز او را بخرند.

در زمان "پامپ و دامپ" به چه چیزهایی در خصوص شیلینگ توجه کنیم؟

بسیاری از ما اصطلاح «پامپ و دامپ» را شنیده‌ ایم. پامپ و دامپ به گروهی از افراد اشاره دارد که تلاش می‌ کنند از یک دارایی سود ببرند. نحوه کار این است که گروه خود را برای خرید مقادیر زیادی از دارایی دیجیتال سازماندهی می کند. این گروه به طور مصنوعی قیمت را افزایش می دهد و سپس زمانی که قیمت به اوج خود می رسد، آن را در بالاترین سطح می فروشد. با استفاده از مفهوم «عرضه و تقاضا»، پامپ کننده‌ ها می‌ دانند که با خرید زیاد، عرضه کاهش می ‌یابد و به نوبه خود باعث افزایش تقاضا می‌ شود.

نکات کلیدی که باید در مورد شیلینگ در ارزهای دیجیتال در نظر داشته باشید:

نکات کلیدی در مواجهه با پیام های شیلینگ در ارزهای دیجیتال

- همانطور که گفتیم شیلینگ در ارزهای دیجیتال، تبلیغات ضمنی یک ارز دیجیتال است که توسط شخصی با موقعیت یا شهرت عمومی انجام می شود یا شخصی که در تلاش برای تبلیغ یک پروژه است.

- معمولاً یک شیلر می‌خواهد توجه را به پروژه جلب کند تا سرمایه ‌گذاران به سمت ارز دیجیتال هجوم بیاورند و تقاضا را افزایش داده و قیمت را بالا ببرند و به سود برسند.

- برای جلوگیری از سرمایه ‌گذاری در یک پروژه به دلیل این که شیلینگ است، مطمئن شوید که تحقیق می ‌کنید، با هوشیاری عمل کرده و عاقلانه سرمایه‌ گذاری می‌ کنید.

- قبل از اینکه به کسی اجازه دهید با شما در مورد پروژه صحبت کند (مهم نیست چقدر مشتاق است)، تحقیق خود را انجام دهید و حقایق کلیدی را بدون توجه به شایعاتی که وجود دارد بدست آورید.

- به اعتبار شخصی که پروژه را تأیید می کند نگاه کنید و ببینید آیا او قبلا در زمینه ارزهای دیجیتال شهرت دارد یا خیر. اگر وی از پروژه ای بدون در نظر گرفتن اصول اساسی حمایت می کند، یا وارد نشوید یا با احتیاط وارد آن شوید.

- هرچه اطلاعات بیشتری در مورد رمزارزها داشته باشید، شانس بیشتری برای دستیابی به اطلاعات مناسب دارید. اگر بتوانید از پروژه هایی که ارزش توجه یا پول شما را ندارند دوری کنید، کریپتوکارنسی پتانسیل فوق العاده و هیجان انگیزی دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com