1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ابزارهای ارز دیجیتال
  4. تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای

تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای

تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای
لوگو علیرضا محرابی
تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای
ابزارهای ارز دیجیتال

هوش مصنوعی (AI) می‌تواند به طور بالقوه باعث افزایش شفافیت و تمرکز زدایی در دنیای دیفای شود. بنابراین می‌توان شرایط امیدوارکننده‌ تری را برای مواردی مانند اتوماسیون ‌سازی قراردادهای هوشمند، تحلیل‌های آینده‌ نگرانه، امتیازدهی اعتباری و سایر اپلیکیشن‌ها متصور شد. البته برای استفاده از هوش مصنوعی، رعایت برخی نکات مانند پرهیز از کاهش بی‌دلیل مسئولیت‌ پذیری و تصمیم‌گیری انسانی، خودداری از اهداف بلند ‌پروازانه برای کسب سود آسان و واقع بین بودن در تعیین اهداف لازم است. در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای بپردازیم.

پتانسیل‌های هوش مصنوعی در دیفای

پتانسیل‌های هوش مصنوعی در دیفای

پیش از بررسی تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای، ابتدا نگاهی اجمالی به تعریف این دو مفهوم می پردازیم. هوش مصنوعی از نظر عامه مردم یکی از جذاب ‌ترین فناوری‌های جهان است. این فناوری باعث تغییر بسیاری از جنبه‌های زندگی و حتی صنعت بلاک چین و کریپتو می شود. انتظارات از هوش مصنوعی باید به دقت تنظیم شوند، زیرا این فناوری توهمات و دیدگاه‌های نادرستی را نیز ایجاد می‌کند. تنها راه پیاده‌سازی موفق هوش مصنوعی، شناسایی موقعیت‌های ایده‌آل برای خلق نوآوری‌های بالقوه می باشد. امور مالی غیرمتمرکز اکوسیستمی از برنامه‌های دیفای مبتنی بر شبکه‌های بلاک چین است. محصولات این صنعت شامل استخر نقدینگی، وام‌های کریپتویی و صرافی‌های غیرمتمرکز می باشد.

هوش مصنوعی نیز توانایی کامیپوترها یا سایر ماشین‌ها برای شبیه‌ سازی یا نمایش رفتار هوشمند است. در امور مالی یا در حوزه ترید و معاملات هوش مصنوعی شامل ربات‌های تریدر، نرم‌ افزارهای تشخیص تقلب و حتی چت ‌بات‌های پشتیبانی از مشتری می‌شود. هوش مصنوعی و دیفای می‌توانند سیستم‌های مالی سنتی را از طریق ایجاد کارآمدی، دسترسی و شفافیت مختل کنند. در واقع دیفای در محصولات امور مالی تحول ایجاد کرده است و تاثیر هوش مصنوعی نیز بر نحوه تعامل با این محصولات می باشد. به‌نظر می‌رسد که فناوری AI فرصتی برای بهبود روش‌های مدیریت ریسک و تصمیم ‌گیری در دیفای می باشد. 

تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای

تاثیر AI بر دیفای

تحلیل آینده‌ نگر (Predictive Analytic) 

تحلیل آینده‌ نگر برای پیش ‌‎بینی نتایج آینده بازار از هوش مصنوعی استفاده می‌کند، به طوری که پس از اجرای داده‌های تاریخی تجزیه ‌و ‌تحلیل و مدل‌های آماری، هوش مصنوعی مهارت‌های پیش ‌بینی خود را از طریق یادگیری ماشینی و در طول زمان بهبود می‌دهد. در واقع می توان گفت انجام تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال توسط هوش مصنوعی مانند همان فرایند انجام شده توسط یک تریدر می باشد. در حال حاضر علاوه بر این که ابزارهای هوش مصنوعی در دنیای مالی و ارزهای دیجیتال وجود دارند، فرصت جدیدی در بخش دیفای نیز برای معاملات خودکار و مدیریت پورتفولیو وجود دارد.

خودکارسازی قراردادهای هوشمند

هوش مصنوعی قادر به افزایش کارایی قراردادهای هوشمند از طریق خودکارسازی آن‌ها می باشد. برای مثال یک پروتکل وام ‌دهی می‌تواند برای پیش‌بینی فرضیات احتمالی قبل از وقوع و نظارت مداوم بر سطح وثیقه وام‌دهنده (Lender)، از هوش مصنوعی استفاده کند. سپس این اطلاعات به پروتکل وام‌ دهی ارسال می‌شود. در این مثال هوش مصنوعی می تواند عملکردی که اعمال آن توسط قرارداد هوشمند دشوار است را به راحتی انجام دهد.

شناسایی فعالیت‌های غیرصادقانه در دیفای

معمولا در سرویس‌های امور مالی غیرمتمرکز از ویژگی ناشناس بودن استفاده می‌شود. این ویژگی باعث چالش برانگیز شدن تشخیص رفتارهای متقلبانه می شود. اما هوش مصنوعی قادر به شناسایی فعالیت‌های غیرصادقانه و حل مشکل آن از طریق زیر نظرگرفتن روندها در مجموعه‌های بزرگ داده می باشد. برای مثال می‌توان با استفاده از تکنیک‌های آنالیز داده، جا‌به‌جایی مشکوک نقدینگی و یا حجم جعلی معاملات را شناسایی کرد.

تسهیل پروسه قرض ‌دهی و وام ‌دهی به وسیله امتیازدهی اعتباری

بخشی از اصول اولیه دیفای، وابستگی حداقلی محصولات غیرمتمرکز به داده‌های انسانی صادرکنندگان می باشد. یعنی ورود به محصولات دیفای از جمله وام‌دهی رمزارزها، صرف ‌نظر از سرمایه لازم، با کمترین محدودیت‌ها و یا بدون مانع است. صادرکنندگان وام‌های کریپتویی می‌توانند قیمت‌های بهتری را به کاربران دارای سوابق خوب بازپرداخت، با استفاده از روش‌های مناسب امتیازدهی اعتباری ارائه دهند. البته افزودن یک عنصر انسانی سوگیرانه به این نوع سیستم امتیازدهی، باعث از بین رفتن ویژگی عدم‌ تمرکز آن می شود. پیاده ‌سازی امتیازدهی اعتباری بر مبنای AI، یکی از راه‌های رفع تمرکزگرایی و مقابله با مداخله انسانی می باشد. همچنین می‌تواند ضمن آنالیز کردن کیف ‌پول ارز دیجیتال و تاریخچه وام‌ گیرنده، به طور شفاف نیز پتانسیل بازپرداخت وام‌ گیرنده را بسنجد.

مشاوره سرمایه‌ گذاری و مدیریت پورتفولیو

ربات‌های مشاور برای سرمایه‌ گذاران و تریدرهای بازارهای دیفای در حکم یک چشم‌ انداز نوید بخش عمل می کنند. یک تجربه کاربری تعاملی شبه انسانی باعث هموارتر شدن مسیر یادگیری تحلیل فاندامنتال، تکنیکال و تحلیل‌های آینده‌ نگرانه پیشرفته می شود. با توجه به شفاف بودن تراکنش ها در اکثر بلاک چین‌ها، برای تجزیه و تحلیل و استفاده هوش مصنوعی داده‌های زیادی وجود دارد.

اثرات منفی هوش مصنوعی بر دیفای چیست؟

اثرات منفی هوش مصنوعی بر دیفای چیست؟

تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای، علاوه بر جنبه های مثبت می تواند جنبه های منفی هم به دنبال داشته باشد. با داشتن یک دید جامع‌ نسبت به موضوع هوش مصنوعی و DeFi می توان متوجه ریسک‌ها و خطرات بالقوه‌ آن شد. حذف نیروی انسانی در برخی امور توسط هوش مصنوعی، تا حدی مانع مسئولیت‌ پذیری انسانی و همچنین باعث از بین رفتن برخی مشاغل می‌شود. در حال حاضر به دلیل ماهیت ناشناس‌ بودن صنعت دیفای، با چالش هایی در بخش نظارت مواجه است و مشارکت عوامل غیرانسانی باعث تشدید این مشکل می شود.

در نظر گرفتن مسائل احتمالی مربوط به آموزش AI در مجموعه‌های محدود داده، نکته دیگری در این زمینه است. در مقایسه با بازارهای سنتی، می توان گفت ارزهای دیجیتال و به ویژه دیفای هنوز در مراحل ابتدایی هستند، بنابراین برای یک دیدگاه کلی نسبت به بازار همچنان داده‌های بلندمدت اندکی موجود است.

برای آشنایی با دیفای 2 بر روی لینک کلیک کنید.

همیشه معرفی ابزارهای جدید همراه با ریسک‌های امنیتی می باشد. نحوه دسترسی ابزارها به داده و کیف‌ پول و همچنین نقاط ورود به ابزارهای هوش مصنوعی می‌تواند هدف حمله برای کلاهبرداران باشد. افراد یا شرکت‌های خصوصی معمولا ابزارهای هوش مصنوعی را توسعه می دهند، مگر اینکه متن باز باشند. از این رو ایمنی این ابزارها بستگی به قدرت ویژگی‌های امنیتی دارد که توسط توسعه ‌دهندگان طراحی شده اند.

ریسک‌های تمرکز زدایی یکی دیگر از اثرات منفی هوش مصنوعی بر دیفای است. این ریسک از نرم‌افزارهای هوش مصنوعی نشات گرفته که به صورت خصوصی توسعه یافته اند. معمولا عدم شفافیت در نحوه عملکرد این ابزارها وجود دارد. این احتمال وجود دارد که کاربران متوجه بروز‌رسانی‌های جدید و دسترسی های این فناوری نشوند. گاهی در صورت متوقف شدن پشتیبانی توسعه ‌دهنده از AI، احتمالا کاربر با نرم‌افزار بی‌فایده ای روبرو شود.

دیدگاه های اشتباه رایج در رابطه با تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای

امکان جایگزینی هوش مصنوعی با تصمیم ‌گیری انسانی

داده‌های انسانی برای استفاده از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی همیشه به عنوان یک مولفه ضروری در نظر گرفته می شوند. آموزش هوش مصنوعی علاوه بر درست انجام شدن باید به درستی هم مورد استفاده قرار بگیرند. هوش مصنوعی را قطعا نمی‌توان بدون هیچ راهنما و الگویی در بازار رها کرد، استفاده از این فناوری نیازمند یک فرایند پیچیده است.

برای کسب اطلاعاتی در مورد اندازه بازار دیفای، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

حل همه مشکلات دیفای توسط هوش مصنوعی

اگرچه هوش مصنوعی باعث افزایش عدم تمرکز و شفافیت در دیفای می شود اما نمی تواند به عنوان یک راه‌ حل جادویی برای همه مشکلات عمل کند. استفاده اجباری از هوش مصنوعی برای هر مسئله‌ احتمالی نه تنها نمی تواند یک راهکار کارآمد باشد بلکه مشکلات بیشتری را نیز ممکن است ایجاد کند.

سودآورتر بودن سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی

با نگاهی به سیستم‌های موجود در صرافی‌های متمرکز می توان به این نتیجه رسید که این طرز فکر اشتباه است. با وجود مزایای متعددی سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، برای سودآورتر بودن آن‌ها هیچ گونه تضمینی وجود ندارد.

هوش مصنوعی باعث از بین رفتن نیاز به اعتماد در دیفای می شود.

صنعت دیفای در حال حاضر با درجه قابل قبولی از عدم اعتماد کار می‌کند اما معمولا دلایل ارزنده‌ای برای اعتماد در موارد خاص وجود دارد. ممکن است وجود هوش مصنوعی مانع انجام تحقیق همه‌ جانبه و کامل در رابطه با اعتماد به بنیانگذاران پروژه و یا اعضای تیم شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

آینده تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای

آینده تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای

در رابطه با آینده تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای، می توان گفت هوش مصنوعی بی‌تردید می تواند در آینده تحولات بزرگی را ایجاد ‌کند. البته با اطمینان نمی‌توان گفت که تا چه حد این پیشرفت‌ها در صنعت امور مالی غیرمتمرکز اعمال می شوند. فناوری هوش مصنوعی دارای پتانسیل بالایی می باشد و باعث کارآمدتر شدن و افزایش دسترسی سرویس‌های مالی می شود. برای افزایش اثربخشی و کارایی سیستم‌های دیفای می‌توان در پیش‌بینی‌ها، خودکارسازی برنامه‌های روتین و همچنین مدیریت ریسک از هوش مصنوعی استفاده کرد. برای بهبود امنیت و تجربه کاربری نیز می‌توان از هوش مصنوعی استفاده کرد. 

به هر حال نمی توان به دلیل وجود فناوری هوش مصنوعی، انتظار کسب سود سریع و آسان داشت. در صورتی که تنها هدف کاربر همین باشد، احتمالا در رسیدن به این هدف ناامید می شوند. بهتر است به جای تمرکز بر پتانسیل هوش مصنوعی برای کسب سود بیشتر به افزایش آزادی و بهبود دسترسی مالی کاربران دیفای فکر کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com