1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند

معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند

معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند
لوگو علیرضا محرابی
معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند
ارزهای دیجیتال

قبل از آنکه بخواهیم در مورد ارزهای دیجیتالی صحبت کنیم که در زمینه قراردادهای هوشمند برتر بوده، بهتر است در ابتدا در مورد نحوه کار با قراردادهای هوشمند صحبت کنیم. قراردادهای هوشمند در واقع به عنوان خدمات سپرده و یا سیستم امانی فعالیت می کنند، بدان معنا که حق مالکیت و پول در سیستم ذخیره خواهد شد و زمانی که توافق صورت می گیرد، مابین طرفین قرارداد توزیع خواهد شد. در ادامه به معرفی  ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند می پردازیم که چگونه در این سیستم فعالیت می کنند.

قراردادهای هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند برنامه یا کدی است که توسط رایانه تولید می‌شود و در صورت رعایت شرایط و ضوابط قرارداد، به‌طور خودکار اجرا می‌شود. این قراردادها را نمی توان تغییر داد زیرا جایی برای هیچ واسطه ای وجود ندارد.

با ظهور DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز در سال 2020، نوع جدیدی از سرمایه گذاری ظهور کرده است. برای عملکرد روان DeFi، سرمایه باید به عنوان وثیقه در استخرهای نقدینگی سپرده شود. بنابراین، ارزش قفل شده (TVL) یا Total Value Locked نشان دهنده تأثیر سرمایه بر سود برنامه های غیر متمرکز (Dapps) است. همچنین، نگه داشتن TVL بیشتر، نشان می دهد که این پلت فرم رهبر پلت فرم قرارداد هوشمند است.

اتریوم به عنوان خانه قراردادهای هوشمند شناخته شده است و از این رو بیشترین سهم را با حدود 65.17 درصد از کل ارزش قفل شده در اختیار دارد. پیش از این تسلط اتریوم بیش از 90 درصد بود، اما با آغاز به کار پلتفرم های دیگری مانند BinanceSmartChain، Tron، Avalanche، Solana و غیره، TVL متنوع شده است. با این حال، اتریوم همچنان رهبر فضای DeFi است و پروژه های عظیمی بر روی آن مستقر هستند.

نحوه فعالیت اتریوم در قرارداد هوشمند

اتریوم در قراردادهای هوشمند

 از جمله ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند، اتریوم است. پلتفرم اتریوم غیرمتمرکز بوده که قادر به انجام قراردادهای هوشمند است. با استفاده از قرارداد هوشمند در اتریوم تمامی معامله ها به صورت کاملا تضمینی و بدون دخالت شخص ثالث انجام می شود. این گونه قراردادهای هوشمند غیر قابل برگشت بوده و قابل پیگیری است و تمامی اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد را به صورت خودکار فراهم می کند. برای انجام قراردادهای هوشمند نیازی به واسطه نبوده و برای پرداخت فرآیند به صورت خودکار انجام می شود. البته در صورتی این فعالیت انجام خواهد شد که شرایط درست و مناسب باشد. 

نحوه عملکرد قراردادهای هوشمند به این صورت است که تمامی شرایط معامله به صورت کدگذاری شده تعیین می شود و در نهایت در بلاک چین قرار می گیرد. تمامی کدها توسط پلتفرم مورد نظر پردازش می شود و در قراردادهای هوشمند بر اساس شرایط انجام می شود. 

این نکته را در نظر داشته باشید تنها تفاوتی که در قراردادهای هوشمند و معمولی وجود دارد، در غیرمتمرکز بودن آن است. مهم ترین مزیتی که ارز دیجیتال اتریوم دارد این است که هیچ گونه محدودیتی در پردازش قراردادها نداشته و اتریوم به جای ارائه عملیات های محدود، این قابلیت را به توسعه دهندگان می دهد تا نرم افزارهای خودکار را بر روی بلاک چین اجرا کنند. پس بلاکچین اتریوم برای تمامی افرادی که بتوانند برنامه های غیر متمرکزی ارائه دهند، قابل استفاده خواهد بود. 

ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک و قرارداد هوشمند

ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک و قرارداد هوشمند

اتریوم کلاسیک از دیگر ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند بوده که یک پلتفرم غیرمتمرکز و متن باز است که قراردادهای هوشمند را بر بستر بلاک چین اجرا می کند. ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک در اثر هک شبکه اتریوم در سال 2016 شکل گرفت و موجب تقسیم شبکه به دو شاخه شد. بعد از تقسیم شبکه اصلی اتریوم با اسم اتریوم کلاسیک فعالیت خود را آغاز کرد و نام ارز دیجیتال خود را به ETC تغییر داد و شبکه جدیدی که ایجاد شد با نام ETH تغییر یافت.

سیستم دائو یک ایده آینده دار است که این امکان را به سرمایه گذارها و کارآفرین ها می دهد تا بر روی ایده های مختلفی سرمایه گذاری کنند. در صورت موافقت یک طرف، طرفین می توانند کارمزد خود را برداشت کنند. در واقع دائو یک سازمان بود که برنامه های خود را به روش دائو انجام می داد و با توسعه قراردادهای هوشمند پروژه های خود را اجرا می کرد. در اصل سیستم دائو یک سیستم شتاب دهنده غیرمتمرکز بود که از بلاک چین اتریوم استفاده کرد تا به وسیله مجموعه ای از قراردادهای هوشمند پروژه های خود را اجرا کند. 

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال بایننس کوین

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال بایننس کوین

بایننس کوین در حال حاضر در لیست با ارزش ترین ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند در کنار اتریوم قرار دارد. Stader Labs، یک پلتفرم استیکینگ مبتنی بر قرارداد هوشمند غیرقانونی که راه‌حل‌های سهام را ارائه می‌دهد، اخیراً استیکینگ توکن BNBx خود را در زنجیره BNB راه‌اندازی کرده است.

BNB یک محصول سهامدار مخصوص دارندگان BNB است و ارزش BNBx به تعداد افرادی که برای سهام BNBx انتخاب می کنند بستگی دارد. BNB شاهد افزایش بیش از 6 درصدی ارزش خود در زمان انتشار است.

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال سولانا

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال سولانا

گفته می شود سولانا یک بلاک چین با عملکرد بالا و توسعه سریع و همچنین یکی از ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند است که از توسعه انواع مختلف قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند. پلت فرم قرارداد هوشمند طیف وسیعی از dApps را تامین می کند. Opensea، بزرگترین بازار NFT، در میان 350 dApp است که در Solana مستقر شده است. با این حال، هک اخیر کل فضای کریپتو را متزلزل کرده است و در به روز رسانی اخیر، توسعه دهندگان هک کیف پول های خاص مبتنی بر Solana را به یک باگ مهم در یک ارائه دهنده خدمات کیف پول مرتبط می کنند.

Slope Finance، یکی از ارائه دهندگان خدمات به اشتباه کدی را ارسال کرد که امکان انتقال عبارت بازیابی کاربر را به یک عامل مخرب می داد.

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال کاردانو

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال کاردانو

چارلز هاسکینسون خالق ارز دیجیتال کاردانو، اعلام کرده بود که قراردادهای هوشمند در این ارز دیجیتال پیاده سازی می شود. در واقع با بروزرسانی آلونزو امکان پشتیبانی از قراردادهای هوشمند به شبکه ارز دیجیتال کاردانو امکان پذیر شد.  بنابراین کاردانو نیز از جمله ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند است که می تواند به عنوان یک رقیب ارز دیجیتال اتریوم محسوب شود. با اضافه شدن قراردادهای هوشمند به شبکه کاردانو، بستر مورد نیاز برای راه اندازی برنامه های بیشتری از جمله پروتکل های امورمالی غیرمتمرکز یا همان دیفای را ایجاد می کند.

پروتکل های دیفای از طریق قراردادهای هوشمند فرایند وام دهی و معامله های ارزهای دیجیتال را به صورت خودکار اجرا می کنند. به علاوه با بروزرسانی آلونزو، کاردانو را در موقعیت های بهتری قرار می دهد تا بتواند ارز دیجیتال اتریوم را به چالش بکشد. در واقع هدف اصلی ارز دیجیتال اتریوم و دیگر شبکه های میزبان برنامه های غیرمتمرکز بوده که به عنوان جایگزینی امن تر و کارآمد تر برای شبکه های موجود مورد استفاده قرار می گیرد. 

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال پالیگان

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال پالیگان

Polygon نوظهورترین بلاک چین لایه 2 است که در امتداد بلاک چین اتریوم کار می کند. اخیرا، Polygon Smart Contracts، ZK-rollup ها را با اتریوم سازگار کرده است تا موارد استفاده از توکن را افزایش دهد.

با راه‌اندازی ZK، انتظار می‌رود اتریوم در روزهای آینده از VISA پیشی بگیرد، زیرا انتظار می‌رود کارمزدها ۹۰ درصد کاهش یابد و توان عملیاتی تراکنش ممکن است ۴۰ تا ۵۰ تراکنش در ثانیه افزایش یابد. این می تواند کارایی کل پلتفرم را افزایش دهد.

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال پولکادات

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال پولکادات

Polkadot، که از جمله ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند به شمار می رود، اخیراً حراج پاراچین را انجام داده است، و یک شبکه پررچین، Astar Network با Alchemy Supernode crypto API برای ایجاد آسان‌تر برنامه‌های غیرمتمرکز Web 3 یا dApps همکاری کرد. از سوی دیگر، پاراچین دیگری Moonbeam اخیراً ادغام خود را با اسمز بین زنجیره ای AMM اعلام کرد.

تبادل زنجیره ای متقابل با اکوسیستم Cosmos را امکان پذیر می کند که به کاربران اجازه می دهد وجوه و داده ها را بین دو زنجیره ارسال کنند.

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال Waves

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال WAVES

قرارداد هوشمند Waves کمی متنوع است که شامل دارایی های هوشمند در حساب های هوشمند آنها می شود. Waves Explorer به روز رسانی 4.2.0 جدید خود را منتشر کرد که آدرس ها و دارایی ها را بین Waves و Ethereum تبدیل می کند.

در زمان‌های اخیر، استیبل کوین بومی USDN به شدت کاهش یافته است که منجر به وجوه سنگین کاربران شده است. با این حال، جامعه تأیید کرده است که پروتکل غیرحضوری Vires Finance را راه اندازی مجدد کند.

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال ترون

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال ترون

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند ترون است. ترون از جمله آلتکوین هایی است که در 6 ماه گذشته در حالی که فضای کریپتو در حال نوسان بود، سود داشته است. با در نظر گرفتن DeFi پر رونق در Tron، این پلتفرم 11.3 میلیارد دلار TVL در ماه جولای ثبت کرد و بیش از 4000 dApps مستقر شد. از این رو پلتفرم قرارداد هوشمند را به دومین زنجیره عمومی بزرگ از نظر ارزش بازار استیبل کوین و سومین زنجیره عمومی از نظر TVL تبدیل کرد.

ترون اخیراً فصل 2 Grand Hackathon 2022 را معرفی کرد که بیش از 1800 شرکت کننده را ثبت کرده است.

مشابه فصل 1، Tron DAO و BitTorrent Chain هدفشان الهام بخشیدن به توسعه دهندگان برای دستیابی به اهداف پروژه است.

نحوه کارکرد چین لینک در قراردادهای هوشمند

معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند

شبکه ارز دیجیتال چین لینک، یک شبکه غیرمتمرکز است که از طریق اوراکل از منابع خارج از بلاک چین آن جمع آوری کرده و برای قراردادهای هوشمند درون بلاک چین استفاده می کند.

البته نحوه جمع آوری اطلاعات در بلاکچین چین لینک بدین صورت است:

  • زمانی که قرارداد هوشمند به اطلاعات نیاز داشته باشد، درخواستی حاوی دریافت اطلاعات مورد نیاز ارسال می کند. در واقع پروتکل چین لینک درخواست ارسال شده را به عنوان یک رویداد در نظر می گیرد و پیگرد آن قرارداد هوشمند را برای جمع آوری داده ها از منابع خارج از بلاک چین را ایجاد می کند. این قرارداد هوشمند را SLA می نامند. 

نکته: قرارداد SLA سه قرارداد فرعی را به دنبال دارد که شامل:

  • قرارداد اعتبار: در طی این قرارداد سابقه گره را برای اطمینان از اعتبار و عملکرد خوب ارزیابی و تایید می شود. در طی این قرارداد تمامی گره های نامعتبر حذف خواهند شد. 
  • قرارداد تطبیق سفارش: درخواست قرارداد را به نودها اضافه می کند و در عوض پیشنهادهای آن ها را دریافت می کند. 
  • قرارداد تجمیع: تمامی اطلاعات جمع آوری شده توسط اوراکل های انتخاب شده، تجمیع و نهایی می شود. 

بعد از جمع آوری تمامی اوراکل های تجمیع شده، هسته برای فهم بیشتر درخواست را از زبان درون زنجیره ای به زبان خارج از زنجیره ترجمه می کند. 

بعد از ترجمه، تمامی ترجمه ها به API هدایت می شود و در این حالت API داده ها را از منابع خارجی جمع آوری کرده و در نهایت بعد از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، بار دیگر اطلاعات به زبان درون زنجیره ترجمه شده و به CAC ارسال می شود. 

اپراتورهای قراردادهای هوشمند برای پرداخت هزینه های عملکرد گره بلاکچین از ارز دیجیتال لینک استفاده می کند. پس چین لینک نیز از جمله ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند محسوب می شود. 

نتیجه گیری:

 با مطالبی که در این مقاله قرار داده شد متوجه شدید که قراردادهای هوشمند، به عنوان یک پروتکل برای تنظیم قراردادها مورد استفاده قرار می گیرد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تنظیم قراردادها از طریق اطلاعات مرتبط به شرایط قرارداد، اقدامات پیش بینی شده به صورت اتوماتیک انجام می شود. این نوع از قراردادها از طریق انجام تراکنش های معتبر بدون دخالت واسطه ها انجام می شود. در اصل پروتکل کامپیوتری بوده که برای تسهیل، تایید و یا اجرای یک روند معاملاتی دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد که تمامی این تراکنش ها قابل ردیابی و برگشت ناپذیر هستند. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com