1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند

معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند

معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند
لوگو علیرضا محرابی
معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند
ارزهای دیجیتال

قبل از آنکه بخواهیم در مورد ارزهای دیجیتالی صحبت کنیم که در زمینه قراردادهای هوشمند برتر بوده، بهتر است در ابتدا در مورد نحوه کار با قراردادهای هوشمند صحبت کنیم. قراردادهای هوشمند در واقع به عنوان خدمات سپرده و یا سیستم امانی فعالیت می کنند، بدان معنا که حق مالکیت و پول در سیستم ذخیره خواهد شد و زمانی که توافق صورت می گیرد، مابین طرفین قرارداد توزیع خواهد شد. در ادامه به معرفی  ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند می پردازیم که چگونه در این سیستم فعالیت می کنند.

آشنایی با ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند

نحوه فعالیت اتریوم در قرارداد هوشمند

 از جمله ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند، اتریوم است. پلتفرم اتریوم غیرمتمرکز بوده که قادر به انجام قراردادهای هوشمند است. با استفاده از قرارداد هوشمند در اتریوم تمامی معامله ها به صورت کاملا تضمینی و بدون دخالت شخص ثالث انجام می شود. این گونه قراردادهای هوشمند غیر قابل برگشت بوده و قابل پیگیری است و تمامی اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد را به صورت خودکار فراهم می کند. برای انجام قراردادهای هوشمند نیازی به واسطه نبوده و برای پرداخت فرآیند به صورت خودکار انجام می شود. البته در صورتی این فعالیت انجام خواهد شد که شرایط درست و مناسب باشد. 

نحوه عملکرد قراردادهای هوشمند به این صورت است که تمامی شرایط معامله به صورت کدگذاری شده تعیین می شود و در نهایت در بلاک چین قرار می گیرد. تمامی کدها توسط پلتفرم مورد نظر پردازش می شود و در قراردادهای هوشمند بر اساس شرایط انجام می شود. 

این نکته را در نظر داشته باشید تنها تفاوتی که در قراردادهای هوشمند و معمولی وجود دارد، در غیرمتمرکز بودن آن است. مهم ترین مزیتی که ارز دیجیتال اتریوم دارد این است که هیچ گونه محدودیتی در پردازش قراردادها نداشته و اتریوم به جای ارائه عملیات های محدود، این قابلیت را به توسعه دهندگان می دهد تا نرم افزارهای خودکار را بر روی بلاک چین اجرا کنند. پس بلاکچین اتریوم برای تمامی افرادی که بتوانند برنامه های غیر متمرکزی ارائه دهند، قابل استفاده خواهد بود. 

پشتیبانی قراردادهای هوشمند از ارز دیجیتال کاردانو

چارلز هاسکینسون خالق ارز دیجیتال کاردانو، اعلام کرده که قرار است قراردادهای هوشمند در این ارز دیجیتال پیاده سازی شود. در واقع با بروزرسانی آلونزو امکان پشتیبانی از قراردادهای هوشمند به شبکه ارز دیجیتال کاردانو امکان پذیر خواهد بود. بنابراین کاردانو نیز از جمله ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند است که می تواند به عنوان یک رقیب ارز دیجیتال اتریوم محسوب شود. با اضافه شدن قراردادهای هوشمند به شبکه کاردانو، بستر مورد نیاز برای راه اندازی برنامه های بیشتری از جمله پروتکل های امورمالی غیرمتمرکز یا همان دیفای را ایجاد می کند.

پروتکل های دیفای از طریق قراردادهای هوشمند فرایند وام دهی و معامله های ارزهای دیجیتال را به صورت خودکار اجرا می کنند. به علاوه با بروزرسانی آلونزو، کاردانو را در موقعیت های بهتری قرار می دهد تا بتواند ارز دیجیتال اتریوم را به چالش بکشد. در واقع هدف اصلی ارز دیجیتال اتریوم و دیگر شبکه های میزبان برنامه های غیرمتمرکز بوده که به عنوان جایگزینی امن تر و کارآمد تر برای شبکه های موجود مورد استفاده قرار می گیرد. 

نحوه کارکرد چین لینک در قراردادهای هوشمند

معرفی ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند

شبکه ارز دیجیتال چین لینک، یک شبکه غیرمتمرکز است که از طریق اوراکل از منابع خارج از بلاک چین آن جمع آوری کرده و برای قراردادهای هوشمند درون بلاک چین استفاده می کند.

البته نحوه جمع آوری اطلاعات در بلاکچین چین لینک بدین صورت است:

  • زمانی که قرارداد هوشمند به اطلاعات نیاز داشته باشد، درخواستی حاوی دریافت اطلاعات مورد نیاز ارسال می کند. در واقع پروتکل چین لینک درخواست ارسال شده را به عنوان یک رویداد در نظر می گیرد و پیگرد آن قرارداد هوشمند را برای جمع آوری داده ها از منابع خارج از بلاک چین را ایجاد می کند. این قرارداد هوشمند را SLA می نامند. 

نکته: قرارداد SLA سه قرارداد فرعی را به دنبال دارد که شامل:

  • قرارداد اعتبار: در طی این قرارداد سابقه گره را برای اطمینان از اعتبار و عملکرد خوب ارزیابی و تایید می شود. در طی این قرارداد تمامی گره های نامعتبر حذف خواهند شد. 
  • قرارداد تطبیق سفارش: درخواست قرارداد را به نودها اضافه می کند و در عوض پیشنهادهای آن ها را دریافت می کند. 
  • قرارداد تجمیع: تمامی اطلاعات جمع آوری شده توسط اوراکل های انتخاب شده، تجمیع و نهایی می شود. 

بعد از جمع آوری تمامی اوراکل های تجمیع شده، هسته برای فهم بیشتر درخواست را از زبان درون زنجیره ای به زبان خارج از زنجیره ترجمه می کند. 

بعد از ترجمه، تمامی ترجمه ها به API هدایت می شود و در این حالت API داده ها را از منابع خارجی جمع آوری کرده و در نهایت بعد از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، بار دیگر اطلاعات به زبان درون زنجیره ترجمه شده و به CAC ارسال می شود. 

اپراتورهای قراردادهای هوشمند برای پرداخت هزینه های عملکرد گره بلاکچین از ارز دیجیتال لینک استفاده می کند. پس چین لینک نیز از جمله ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند محسوب می شود. 

ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک و قرارداد هوشمند

اتریوم کلاسیک از دیگر ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند بوده که یک پلتفرم غیرمتمرکز و متن باز است که قراردادهای هوشمند را بر بستر بلاک چین اجرا می کند. ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک در اثر هک شبکه اتریوم در سال 2016 شکل گرفت و موجب تقسیم شبکه به دو شاخه شد. بعد از تقسیم شبکه اصلی اتریوم با اسم اتریوم کلاسیک فعالیت خود را آغاز کرد و نام ارز دیجیتال خود را به ETC تغییر داد و شبکه جدیدی که ایجاد شد با نام ETH تغییر یافت.

سیستم دائو یک ایده آینده دار است که این امکان را به سرمایه گذارها و کارآفرین ها می دهد تا بر روی ایده های مختلفی سرمایه گذاری کنند. در صورت موافقت یک طرف، طرفین می توانند کارمزد خود را برداشت کنند. در واقع دائو یک سازمان بود که برنامه های خود را به روش دائو انجام می داد و با توسعه قراردادهای هوشمند پروژه های خود را اجرا می کرد. در اصل سیستم دائو یک سیستم شتاب دهنده غیرمتمرکز بود که از بلاک چین اتریوم استفاده کرد تا به وسیله مجموعه ای از قراردادهای هوشمند پروژه های خود را اجرا کند. 

قراردادهای هوشمند جدید در شبکه ارز دیجیتال استلار

قرارداد هوشمند در ارز دیجیتال استلار

در حال حاضر پروژه ونوس بر توانمندی های dApps مبتنی بر شبکه استلار برای ارائه انواع جدیدی از قراردادهای هوشمند تمرکز دارد. در واقع مهندسان استلار روش کاملا جدیدی برای اجرای قراردادهای هوشمند بر روی شبکه استلار پیشنهاد کرده اند. این روش مبتنی بر سرورهای TSS است که با عملکرد پیشرفته به امور مالی غیرمتمرکز استلار را قدرت می بخشد. در واقع شبکه استلار قرار است نوع جدیدی از قراردادهای هوشمند را ایجادکند که در این نوع از سرورهای Turing Signing/turret استفاده می کند. توسعه دهندگان می توانند قراردادهای هوشمند را بر روی turret بارگذاری کنند و یک جفت کلید اصلی برای امضای تراکنش ها با این قرارداد هوشمند ایجاد نمایند. 

سپس تراکنش ها توسط turret های دیگر امضا شده تا یک بلاک چین آن را معتبر بداند. در نهایت کاربران می توانند قراردادهای هوشمند را به turret ارسال کرده تا امضای کافی بر روی تراکنش ها انجام شود. در حال حاضر پروژه ونوس بر روی ایجاد شبکه های امن و قابل اعتماد سرورها و قابلیت اجرای قراردادهای کوتاه مدت بر شبکه استلار متمرکز شده است. در حال حاضر اجرای قراردادهای هوشمند در turretها بسیار کارآمدتر از اتریوم است. در شبکه اتریوم و دیگر بلاک چین های سازگار با EVM قراردادهای هوشمند از طریق یک ماشین مجازی درون زنجیره ای اجرا می شوند. پس روشی که پروژه ونوس ارائه کرده است، امکان مقیاس گذاری پیشرفته تر مکانیسم های استلار را ایجاد می کند. 

پلتفرم قرارداد هوشمند در ارز دیجیتال آواکس 

از دیگر ارزهای دیجیتال برتر در قراردادهای هوشمند، ارز دیجیتال آواکس است که یک پروژه مبتنی بر دیفای بوده و در سال 2018 ارائه شد. ارز دیجیتال آواکس برای راه اندازی برنامه های کاربردی مالی و غیرمتمرکز، تجارت و دیگر خدمات مالی استفاده می شود. توسعه دهندگان ارز دیجیتال آواکس مدعی هستند که ارز دیجیتال آوالانچ اولین شبکه قراردادهای هوشمند بوده که به صورت استاندارد تمامی تراکنش ها را تایید می کند. بلاک چین هایی که بر روی شبکه اولانچ ساخته می شوند از پروتکل اجماع اولانچ استفاده می کنند تا از این طریق هزاران تراکنش در ثانیه را انجام دهند و تراکنش ها را طی چند ثانیه به صورت دائمی نهایی کنند. 

شرایط قرارداد هوشمند در پلتفرم ارز دیجیتال تزوس

شرایط قرارداد هوشمند در ارز دیجیتال تزوس

 ارز دیجیتال تزوس دارای طراحی بلاکچین بوده که از جمله مهم ترین ویژگی های آن می توان به امنیت، قابلیت ارتقا و مشارکت به صورت آزادانه اشاره کرد. اما اینکه قراردادهای هوشمند در ارز دیجتال تزوس چگونه فعالیت می کند را در ادامه توضیح خواهیم داد. قراردادهای هوشمند در واقع برنامه های کامپیوتری هستند که بر روی بلاک چین فعالیت می کنند و این دسته از قراردادهای هوشمند به صورت خودکار عمل کرده و شامل یک سری فرآیندهای غیرمتمرکزی هستند که برای انجام فعالیت های خود نیاز به یک واسطه دارند.

برای فهمیدن نحوه عملکرد ارز دیجیتال تزوس، به این مثال دقت کنید. فرض کنید شما برای دوست خود به مدت یک سال ارز ارسال کنید. می توانید برای این کار از یک سرویس سند تضمینی برای نگه داشتن پول خود و پردازش مبادلات استفاده کنید؛ اما ما به شما یک پیشنهاد بهتری را ارائه می کنیم. می توانید پول خود را به یک قرارداد هوشمند تزوس بسپارید که تمامی مبادلات را به صورت اتوماتیک پردازش کرده و شما نیز می توانید در زمان مشخص پول خود را از دوستتان تحویل بگیرید. 

البته این نکته را در نظر داشته باشید که پلتفرم ارز دیجیتال تزوس مبالغ بسیار بزرگی را مدیریت کرده و قرارداد هوشمند در اینجا نقش بسیار مهمی دارد. در صورتی که هکرها موجب ایجاد یک باگ در کد قراردادهای هوشمند به وجود بیاورد موجب دسترسی هکرها به مبالغ قراردادها می شوند. 

بررسی عملکرد قراردادهای هوشمند در ارز دیجیتال نئو

ارز دیجیتال نئو به عنوان یک شبکه توزیع شده برای اقتصاد هوشمند بوده که دارایی های دیجیتال را با هویت دیجیتالی توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند. پروژه ارز دیجیتال نئو در واقع یک پروژه بلاک چین بوده که توسط بنیادی غیرانتفاعی توسعه یافته است. ارز دیجیتال نئو تنها بخشی از این پروژه بزرگ بوده که از فناوری بلاک چین و هویت دیجیتال برای کنترل خودکار و دیجیتال دارایی ها را با استفاده از قراردادهای هوشمند و توزیع جمعی ارائه کرده است. هدف اصلی ارز دیجیتال نئو از ایجاد چنین پلتفرمی ایجاد یک اقتصاد هوشمند توسط شبکه توزیع شده نئو است. 

از آنجایی که مشکلات اساسی اقتصاد مدرن، بحث اعتماد است، ارزهای دیجیتال برای برطرف کردن چنین مشکلی، تلاش کرده اند تا از طریق قراردادهای هوشمند این مشکل را برطرف کنند. البته برای برطرف کردن چنین مشکلی کاربران بایستی قادر به مبادله باشند و دارایی های دیجیتال خود را تبدیل به ارزهای دیجیتالی از جمله نئو کنند. بعد از تبدیل، یک قرارداد هوشمند ایجاد می شود که در زنجیره غیرمتمرکز ذخیره شده و سپس معامله با مشخصات دقیق قرارداد انجام می شود. 

نتیجه گیری:

 با مطالبی که در این مقاله قرار داده شد متوجه شدید که قراردادهای هوشمند، به عنوان یک پروتکل برای تنظیم قراردادها مورد استفاده قرار می گیرد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تنظیم قراردادها از طریق اطلاعات مرتبط به شرایط قرارداد، اقدامات پیش بینی شده به صورت اتوماتیک انجام می شود. این نوع از قراردادها از طریق انجام تراکنش های معتبر بدون دخالت واسطه ها انجام می شود. در اصل پروتکل کامپیوتری بوده که برای تسهیل، تایید و یا اجرای یک روند معاملاتی دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد که تمامی این تراکنش ها قابل ردیابی و برگشت ناپذیر هستند. 

در این باره بیشتر بخوانید

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر