1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. آموزش ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو

آموزش ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو

آموزش ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو
لوگو علیرضا محرابی
آموزش ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو
آموزش ارز دیجیتال

استفاده از ابزارهای معاملاتی، از جمله اندیکاتورها، به شما در تجزیه و تحلیل موفقیت آمیز بازار و کسب درآمد کمک می کند. شناسایی عوامل موثر بر تراکنش های ارز دیجیتال و تعیین یک استراتژی ثابت می تواند به موفقیت شما در دنیای ارزهای دیجیتال کمک کند. سوال اصلی اینجاست که آیا می توان اندیکاتورها را بر اساس اهداف شخصی شما ساخت؟ در این مقاله می خواهیم به ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو بپردازیم. برای شروع، باید با آموزش معاملات، مفهوم اندیکاتورها و تجزیه و تحلیل آشنا شوید. زبان برنامه نویسی پاین اسکریپت زبان اختصاصی پلتفرم تریدینگ ویو است. از این زبان برنامه نویسی برای ایجاد استراتژی ها، شاخص ها، هشدارها و نمودارهای تحلیلی در پلتفرم های معاملاتی استفاده می شود. برای آشنایی با آموزش ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. 

چرا کاربران باید بدانند که چگونه شاخص های تحلیل تکنیکال را بسازند؟

چرا کاربران باید بدانند که چگونه شاخص های تحلیل تکنیکال را بسازند؟

اندیکاتورها نوعی شاخص هستند که کاربران برای تعیین استراتژی ها از آنها استفاده می کنند. کاربرد اصلی آنها شناسایی نقاط ورود و خروج برای تراکنش های معاملاتی از جمله ارزهای دیجیتال است. در دنیای وسیع پلتفرم های معاملاتی، صدها اندیکاتور وجود دارد که ندانستن آنها منجر به ناکارآمدی در معاملات می شود. کاربران یا معامله گران برای کسب سود بر اساس اندیکاتورهای مورد نظر باید با ساخت اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال آشنا باشند.

این ابزارها به طور کلی جزء ضروری تحلیل تکنیکال در نظر گرفته می شوند و برای شناسایی خط روند و پیش بینی معاملات استفاده می شوند. آنها اغلب داده های نمودار قیمت را برای پیش بینی قیمت آتی آن روی هم قرار می دهند. با استفاده از این ابزارهای معاملاتی، کاربر می تواند بداند که ارز دیجیتال مورد نظر در کدام جهت حرکت می کند و در چه شرایطی قیمت در حال حرکت است؟ فروش بیش از حد یا خرید بیش از حد؟ کاربران و معامله گران از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال در موارد مختلف استفاده می کنند که مهمترین آنها عبارتند از:

  • تولید سیگنال یا به اصطلاح سیگنال دهی با استفاده از اندیکاتور، نوسان ساز و الگوهای نمودار مختلف.
  • به دست آوردن نتایج بهتر در معاملات
  • پیش بینی حرکات قیمت و رویدادهای آینده با استفاده از داده های قیمت تاریخی.
  • پیش بینی سطح قیمت های آینده.
  • تعیین بهترین و مناسب ترین استراتژی برای معاملات روزانه

ایجاد یک اندیکاتور جدید با زبان برنامه نویسی Pinescript 

اندیکاتورها پس از ایجاد در محیط پلتفرم معاملاتی تریدینگ ویو به عنوان یک افزونه به نمودارهای تحلیل تکنیکال اضافه می شوند. کاربران همچنین می توانند با استفاده از کدی به نام Pinescript که یک زبان برنامه نویسی برای تریدینگ ویو است، اندیکاتورهای مورد نظر را ایجاد کنند. زبان برنامه نویسی Pinescript از این نظر منحصر به فرد است که می تواند بارها و بارها روی هر کندل نمودار تکرار کند و نقاط مورد علاقه را در بازه های زمانی مختلف نمایش دهد. 

بنابراین، این امکان وجود دارد که نمودار قیمت شامل حدود 300 کندل باشد، به این معنی که می توان از کد Pinescrip برای ایجاد 300 اندیکاتور روی آن استفاده کرد. برای درک بهتر مکانیسم این کد اختصاصی، مثالی را که در بخش بعدی بررسی خواهیم کرد، در نظر بگیرید.

روش ساخت اندیکاتور با Pinescrip

روش ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو

کد زبان Pinescript خاص برای ایجاد basic indicator عبارت است از:

در نمودار بالا، خط اول نشان می دهد که ما از آخرین نسخه کد، Pinescript5 استفاده می کنیم. خط دوم یک عنوان به کد Pinescript می دهد و نشان می دهد که اندیکاتور باید بالای نمودار باشد. در نهایت، خط 3 SMA  یا میانگین متحرک ساده، 21 نقطه از حرکات آتی قیمت را ترسیم می کند. برای اجرای این کد در Trading View روی گزینه PineEditor در پایین صفحه کاربری خود کلیک کنید و سپس کدی که در ابتدا ذکر کردیم را قرار دهید.

آموزش ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو

حال روی گزینه Add to Chart که در سمت راست و بالای قسمت Editor قرار دارد کلیک کنید. توجه داشته باشید که اگر وضعیت دنیای ارزهای دیجیتال یا دوره ها تغییر کند، اندیکاتور نیز تغییر خواهد کرد. بنابراین در نمودار بالا به میانگین متحرک ساده 21 روزه نگاه می کنیم.

چرا بهتر است از نسخه 5 کد Pinescript استفاده کنیم؟

آخرین نسخه کد Pinescript (نسخه پنجم) در سال 2021 منتشر شد و در اصل نسخه بهبود یافته نسخه قبلی یعنی Pinescript 4 بود. یکی از تغییرات مهم آن امکان افزودن فضای نام است که توابع داخلی را سازماندهی و اسناد را دسته بندی می کند. اگر کد Pinescript نسخه 4 را دارید، می توانید آن را به روز کنید. برای این کار روی گزینه Pine Editor و سپس منوی 3 نقطه ای آن کلیک کنید. حال وارد قسمت Publish Script شده و با کلیک بر روی Convert to v5 نسخه قدیمی را آپدیت کنید.

چرا بهتر است از نسخه 5 کد Pinescript استفاده کنیم؟

یکی دیگر از ویژگی های مهم نسخه 5، امکان افزودن کتابخانه های مختلف برای زبان های برنامه نویسی است. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا از کدهای مختلف برای ایجاد شاخص ها و استراتژی ها استفاده کنند. جالب است بدانید که لیستی از کتابخانه های رایگان در این آدرس وجود دارد که به شما امکان ایجاد شاخص های تحلیل تکنیکال را می دهد.

راهنمای گام به گام ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو

در ادامه به بحث اصلی خود می پردازیم و به شما کمک می کنیم به راحتی یک اندیکاتور تحلیل تکنیکال در تریدینگ ویو ایجاد کنید.

مرحله اول: حساب کاربری

اولین قدم برای ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو ایجاد یک حساب کاربری در tradingview.com است. پس از ورود بر روی گزینه نمودارها کلیک کنید تا یک نمودار کاملا جدید دریافت کنید. در گوشه سمت چپ بالای صفحه، بخشی به نام دارایی های جاری را مشاهده می کنید که معمولاً برای بیت کوین استفاده می شود زیرا بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال، نوسانات بیشتری دارد.

مرحله اول ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو

در پایین صفحه گزینه ای به نام Pine Editor وجود دارد که با کلیک بر روی آن وارد Pine Script می شوید. جایی که اندیکاتور تحلیل تکنیکال خود را می سازید.

مرحله دوم: نامگذاری و ذخیره سازی

مرحله دوم Naming and Saving نام دارد و می توانید با تغییر متن کدها عنوان اندیکاتور خود را تغییر دهید. شبیه به این عکس:

نامگذاری و ذخیره سازی ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو

یک مورد جدید را ارائه می کنیم که قدرت روند فعلی را نشان می دهد. پس از تغییر نام اندیکاتور، ctrl+S را فشار دهید تا نام ذخیره شود. سپس از شما خواسته می شود که نام اندیکاتور را تغییر دهید. این عنوانی است که بیش از هر چیز دیگری برجسته است. عنوان اول فقط در پنجره نمودار نمایش داده می شود و دومی یک تعیین کلی از اندیکاتور تحلیل تکنیکال است.

مرحله سوم: ورودی را بسازید

ورودی ها شامل اعداد یا گزینه هایی هستند که بر خروجی نمودار تأثیر می گذارند. برای ایجاد این قسمت از اندیکاتور جدید، ابتدا یک متغیر ایجاد می کنیم و سپس با وارد کردن این کد آن را برابر با یک ورودی قرار می دهیم:

length = input(14, title=”Di Length”)

فاکتور Length متغیری است که بعداً به آن نیاز خواهیم داشت. برای تکمیل اندیکاتور جدید، ما به دو ورودی اضافی نیاز داریم که عبارتند از:

ورودی Smoothing: کد این ورودی برابر است با:

smoothing = input(14, title=”Smoothing”)

و این ضریب هموارسازی اندیکاتور ADX است.

ورودی lag: کد این ورودی در زیر است و در ادامه معنی خواهد داشت.

اکنون ساختار کد شما باید به شکل زیر باشد:

مراحل ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو

مرحله چهارم: اضافه کردن متغیرها

متغیرها یکی از مهم ترین بخش های ایجاد شاخص تحلیل تکنیکال هستند. با استفاده از متغیرها می توان مقادیر مربوط به قیمت فعلی، قیمت های گذشته و ترکیبی از آنها را به دست آورد. شما متغیرها را انتخاب می کنید و تصمیم می گیرید که چگونه آنها را محاسبه کنید. با این حال، کدهای انحصاری برای 3 متغیر Up، Low و True Range عبارتند از:

lag = input(1, title=”Lag”)

down = -change (low)

down = -change (low)

مرحله پنجم: اضافه کردن و محاسبه سایر متغیرها

فرآیند ایجاد اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال در Tradingview تقریباً کامل شده است و تنها باید چند متغیر دیگر اضافه شود. افزودن این متغیرها به ما این امکان را می دهد که شاخص خود را به طور دقیق روی نمودار رسم کنیم. این کدها را در فضای اسکریپت خود کپی کنید تا این مرحله با موفقیت انجام شود:

plus = fixnan(100 * rma(up > down and up > 0 ? up : 0, length) / trueRange)

minus = fixnan(100 * rma(down > up and down > 0 ? down : 0, len) / trueRange)

متغیرهای مثبت و منفی در معاملات تنظیم می شوند که به ایجاد اندیکاتور ADX کمک می کنند. درک کامل این متغیرها به زمان بیشتری نیاز دارد اما این کدها شبیه فرمول هایی است که در دبیرستان برای محاسبه سرعت در فیزیک استفاده می شود. کد اسکریپت دو متغیر مورد نیاز آخر عبارتند از:

sum = plus + minus

adx = 100 * rma(abs(plus — minus) / (sum == 0 ? 1 : sum), smoothing)

مرحله ششم: اضافه کردن تابع ()plot

پس از انجام این مرحله می توان اندیکاتور جدید را روی نمودار رسم کرد. برای این کار باید از تابع ()plot استفاده کنیم که یکی از ساده ترین بخش های ایجاد اندیکاتور تحلیل تکنیکال است. با کپی کردن کدهای متغیر از تابع ()plot اندیکاتور ADX روی نمودار رسم می شود. کدهای اسکریپت تابع ()plot عبارتند از:

plot(adx, title=”ADX”, style=line, color=blue)

plot(adx[lag], title=”ADX”, style=line, color=blue)

مرحله هفتم: به نمودار اضافه کنید

اضافه کردن نمودار در ساخت اندیکاتور در تریدینگ ویو

پس از انجام مراحل بالا لازم است سازگاری کدهای معرفی شده بررسی شود. برای این کار روی گزینه Add to Chart در سمت راست پایین صفحه کلیک کنید. توجه داشته باشید که باید تصویری مانند تصویر بالا داشته باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com