1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. مقایسه Opensea و Rarible

مقایسه Opensea و Rarible

مقایسه Opensea و Rarible
لوگو علیرضا محرابی
مقایسه Opensea و Rarible
آموزش ارز دیجیتال

این مطلب در خصوص مقایسه Opensea و Rarible است که قرار است به شما در درک تمایز بین این دو کمک کند. ظهور توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بدون شک آزادی عمل بیشتری را برای سازندگان در مورد نحوه ساخت، انتقال و کسب درآمد از آثارشان فراهم کرده است. ایده پشت NFT ها بر امکان ایجاد، تجارت و مالکیت دارایی های دیجیتال قابل تشخیص و تغییرناپذیر متمرکز است. جای تعجب نیست که بازارهای NFT، که ابزارهای مورد نیاز برای انجام این کار را فراهم می کنند (یعنی ایجاد و تجارت NFT ها)، برای موفقیت جنبش NFT بسیار مهم هستند.

قابل ذکر است که این بازارها را می توان بر اساس باز بودن پلتفرم آنها دسته بندی کرد. از یک طرف، ما پلتفرم هایی داریم که به طور انتخابی به هنرمندان از قبل تایید شده، اجازه می دهد تا NFT ها را فهرست کرده یا ضرب کنند. از سوی دیگر، گزینه‌های محبوب‌تری با سیاستی آرام‌تر و فراگیر در مورد فروش و ضرب NFT وجود دارد. به عبارت دیگر، این بازارها تقریباً به هر کسی اجازه می دهند NFT ها را در بازارهای خود فهرست کنند.

معرفی توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به سازندگان کنترل بیشتری در نمایش و فروش آثارشان داده است. مفهوم پشت NFT ها این است که مردم بدون درگیر کردن دروازه بان های سنتی صنعت هنر، می توانند دارایی های دیجیتالی قابل تشخیص را ایجاد کرده، تجارت کنند و یا نگه دارند. بنابراین برای این پلتفرم ها ضروری است که یک انجمن باز برای تراکنش های موفق NFT فراهم کنند.

اگر می‌خواهید NFT بخرید یا بفروشید، بازارهایی مانند OpenSea و Rarible مکان‌های خوبی برای شروع هستند. با این حال، هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که تعیین می کند کدام پلتفرم با نیازهای شما سازگارتر است. این مقاله با مقایسه Opensea و Rarible، آنچه را که این بازارها ارائه می دهند را ارزیابی می کند و به شما کمک می کند تا بازاری را پیدا کنید که بهترین کارکرد را برای شما دارد.

OpenSea در یک نگاه

OpenSea در یک نگاه

OpenSea یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) مستقر در نیویورک است که به کاربران امکان خرید و فروش توکن های غیرقابل تعویض را می دهد. این یکی از محبوب ترین بازارهای NFT است و در سال 2020، این پلتفرم دارایی های دیجیتالی به ارزش 21 میلیون دلار را فروخت.

OpenSea زاییده افکار Alex Atallah و Devin Finzer است. پس از ایجاد پلتفرم کریپتوکیتیز در سال 2017، بنیانگذاران بازار جدیدی برای هنر دیجیتال ایجاد کردند. آنها نام پروژه خود را OpenSea گذاشتند.

علاوه بر اینکه OpenSea اولین بازار NFT است، بیشترین تعداد کاربران رمزنگاری را نیز دارد. این پلتفرم از پروتکل Wyvern استفاده می‌کند و به اعضا اجازه می‌دهد تا NFT و سایر دارایی‌های دیجیتال را بدون زحمت معامله کنند.

کاربران OpenSea می توانند به راحتی بیش از 34 میلیون دارایی دیجیتال را از طریق دسته بندی های مختلف آن، از جمله ویدئو، گرافیک، موسیقی و هنر مرور کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند انواع مختلفی از هنرهای رمزنگاری‌شده و کلکسیونی‌ها را دسته‌بندی کنند، مانند نمونه‌های CryptoPunks، Decentraland و Axie Infinity.

در ابتدا، OpenSea تنها توسط بلاک چین اتریوم تامین می شد. با این حال، از آن زمان به یک بازار زنجیره ای متقابل تبدیل شده است که از Polygon و Klatyn استفاده می کند.

OpenSea یک بازار همتا به همتا است که برای کاربران NFT ساخته شده است. به طور خاص، OpenSea زیرساخت مورد نیاز برای ضرب و تجارت NFT ها را فراهم می کند. خوبی این پلتفرم این است که اکثر عملیات خود را (اگر نگوییم همه) بر روی بلاک چین فعال می کند. تمرکززدایی بخش بزرگی از پلتفرم است زیرا کاربران برای ایجاد، خرید یا فروش اقلام دیجیتال مبتنی بر NFT به ورودی یک واسطه نیاز ندارند.

یکی دیگر از نقاط قوت قابل توجه OpenSea، مهارت آن در ساده سازی فرآیندهای پیچیده مربوط به مدیریت و کسب درآمد از NFT است. قبل از اینکه بتوانید NFTها را در OpenSea ایجاد کنید، نیازی به دانستن نحوه کدنویسی ندارید، همچنین هیچ الزام فنی برای استفاده از رابط تجاری آن وجود ندارد.

به عبارت ساده، OpenSea یک گزینه ایده آل برای مبتدیان است زیرا تمام فرآیندهای اصلی به اندازه کافی ساده هستند تا به طور یکپارچه اجرا شوند.

Rarible در یک نگاه

Rarible در یک نگاه

Rarible یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) است که به کاربران اجازه می دهد هنر دیجیتال ایجاد کرده و به اشتراک بگذارند. در اوایل سال 2020 توسط الکسی فالین و الکساندر سالنیکوف در روسیه راه اندازی شد. هدف این پلتفرم پرورش یک جامعه خلاق است که به رشد و اداره بازار کمک می کند.

Rarible به کاربران امکان می دهد دارایی های دیجیتال خود را از طریق قراردادهای هوشمند ضرب و فهرست بندی کنند. سپس سازندگان می توانند حق امتیازی را که می خواهند از فروش آتی محصولات خود به دست آورند، تنظیم کنند.

از طریق دسته‌های پلتفرم، خریداران بالقوه می‌توانند دارایی‌های مختلف را برای یافتن چیزی که ممکن است به آن علاقه مند باشند، مرور کنند. علاوه بر این، Rarible تاریخچه یک دارایی را نیز نمایش می‌دهد و مالکان قبلی و آنچه را که برای NFT پرداخت کرده‌اند را نشان می‌دهد. Rarible حتی فراهم می کند که توسعه دهندگان داده های دارایی دیجیتال می توانند از آن برای ایجاد برنامه های کاربردی جدید استفاده کنند. به عنوان یک پلتفرم NFT، Rarible هزاران تراکنش NFT را تسهیل کرده و به عنوان یک بازار قابل اعتماد شهرت پیدا کرده است.

Rarible یک قالب تجاری شبیه به OpenSea اجرا می کند که در آن به کاربران یک دروازه یکپارچه و همتا به همتا به بازار NFT ارائه می شود. در اصل، ویژگی‌های برش و تجارت با کاربری آسان را ارائه می‌کند که صرفاً برای NFT طراحی شده‌اند. مانند OpenSea، Rarible دارای یک اکوسیستم پویا است که انواع آیتم های دیجیتالی، از جمله آثار هنری، کلکسیون، دارایی های درون بازی و موارد دیگر را در خود جای داده است.

تمام تراکنش ها و معاملات انجام شده در پلتفرم بلافاصله در بلاک چین تسویه می شوند. در نهایت، ادغام زیرساخت های معاملاتی مبتنی بر بلاک چین، نیاز به واسطه ها را از بین می برد.

گفتنی است، رریبل به تمرکززدایی اهمیت بیشتری می دهد. برخلاف OpenSea، اقتصاد و حاکمیت این پلتفرم توسط یک توکن بومی به نام RARI توسعه می یابد. دارندگان RARI می توانند به طور خودکار در مورد تغییرات خط مشی و سایر تصمیمات مهم رای دهند. در ابتدا، RARI به صورت هفتگی بین کاربران فعال توزیع شد. با این حال، پس از اینکه جامعه به اتفاق آرا به تخصیص بقیه توکن‌های RARI به پروژه‌هایی که بر اساس پروتکل Rarible ساخته می‌شوند، این کار در ژانویه 2022 متوقف شد.

مقایسه Opensea و Rarible

بررسی و مقایسه Opensea و Rarible

OpenSea در مقابل Rarible: مخاطبان

OpenSea اولین بازار NFT در جهان است و شهرت خوبی به دست آورده و جامعه بزرگی از سازندگان و معامله‌گران را به دست آورده است. هدف آن تسهیل خرید و فروش دارایی های دیجیتال برای مردم است.

در حالی که Rarible دارای پایگاه داده وسیعی است، تمرکز خود را بر آسان‌تر کردن صدای جامعه خود در آینده شرکت می‌داند. برای این منظور، بنیانگذاران آن یک توکن حاکمیتی راه اندازی کرده اند که به کاربران اجازه می دهد در مورد به روز رسانی های آینده رای دهند.

هم Rarible و هم OpenSea با قراردادهای هوشمند یکسانی کار می کنند که تصور می شود استاندارد طلایی برای تراکنش های NFT باشد. تمام داده‌های ذخیره شده در بلاک چین غیرقابل تعویض هستند و ردیابی مالکیت را آسان می‌کند.

در حالی که OpenSea بازاری را فراهم می‌کند که خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال را برای کاربران آسان می‌کند، Rarible بیشتر بر ایجاد فضایی متمرکز است که سازندگان در مورد نحوه اداره پلتفرم نظر داشته باشند. این شرکت نه تنها مالکیت هنرشان بلکه مالکیت خود بازار را به آنها می دهد. به عبارت دیگر، OpenSea بر روی هنر متمرکز است در حالی که Rarible بر روی هنرمند متمرکز است.

OpenSea در مقابل Rarible: ارزها

مقایسه Opensea و Rarible، کدام بهتر است؟

در حالی که Rarible فقط ETH را به عنوان روش پرداخت می پذیرد، OpenSea به کاربران اجازه می دهد تا از DAI، ETH و سایر توکن های مبتنی بر اتریوم برای خرید و فروش NFT استفاده کنند. این بدان معناست که شما می توانید با بیش از 150 ارز دیجیتال مختلف در OpenSea معامله کنید. با این حال، Rarible به شما امکان می دهد با استفاده از کارت اعتباری خود خرید کنید، گزینه ای که OpenSea ارائه نمی دهد.

رریبل همچنین دارای ارز مخصوص به خود، RARI است که از طریق استخراج نقدینگی این پلتفرم به دست می‌آید. با این حال، شما نمی توانید با استفاده از این توکن چیزی را در پلتفرم بخرید یا بفروشید. تنها هدف آن این است که به کاربران اجازه دهد در مورد تغییرات بازار آینده رای دهند.

متاسفانه، مشکلاتی در پروژه رریبل وجود دارد که می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. یکی از این موارد، تجارت شستشو است که در آن کاربران چندین حساب ایجاد می کنند که سپس از آنها برای معامله توکن های خود استفاده می کنند. این باعث شده ارزش توکن ها به خطر بیفتد.

OpenSea در مقابل Rarible: کیف پول

مقایسه Opensea و Rarible در مورد رمزارزها

OpenSea از MetaMask، یک کیف پول رمزنگاری محبوب پشتیبانی می کند. همچنین با شرکت های دیگری مانند Bitski، Coinbase و Fortmatic کار می کند.

Rarible همچنین از ادغام کیف پول های مختلف از جمله Ethereum، Metamask و MyEtherWallet پشتیبانی می کند.

از آنجایی که هر دو پلتفرم با بسیاری از کیف پول ها ادغام می شوند، احتمال اینکه کیف پول رمزنگاری خود را در هر یک از بازارها پشتیبانی کنید، زیاد است.

OpenSea در مقابل Rarible: هزینه های پلتفرم

OpenSea و Rarible نسبت به سایر بازارهای NFT هزینه تراکنش کمتری دارند.

در حالی که OpenSea فقط 2.5٪ کارمزد از خریدار دریافت می کند، Rarible همان 2.5٪ را هم از خریدار و هم از فروشنده دریافت می کند. در مقابل، برخی از بازارها، مانند SuperRare، درخواست کمیسیون تا 15٪ می کنند.

OpenSea در مقابل Rarible: ضرب کردن

OpenSea و Rarible ضرب کردن را معرفی کرده‌اند که به هنرمندان اجازه می‌دهد NFTهای خود را بدون ایجاد قراردادهای هوشمند در بلاک چین بفروشند. از طریق این تکنیک، این پلتفرم‌ها این امکان را برای مردم فراهم کرده‌اند تا بدون پرداخت هزینه‌های شبکه، NFT را ضرب کنند.

توجه به این نکته ضروری است که بسیاری از تراکنش های بلاک چین، از جمله استخراج NFT ها، هزینه شبکه ای را جذب می کنند که به اعتبار تجارت اختصاص می یابد. از آنجایی که هزینه‌های گس اتریوم می‌تواند بسیار بالا باشد، ویژگی‌های ضرب OpenSea و Rarible برای کاربران بسیار جذاب است زیرا آنها از انجام این پرداخت‌های شبکه اجتناب می‌کنند.

OpenSea در مقابل Rarible: حق امتیاز

یکی از حیاتی ترین جنبه های یک پلتفرم NFT در دسترس بودن برنامه حق امتیاز است. این به سازندگان این امکان را می‌دهد تا از NFTهایی که در بازار ثانویه فروخته می‌شوند درآمد غیرفعالی کسب کنند. OpenSea حق امتیاز ثابت 10٪ را ارائه می دهد، در حالی که Rarible به سازندگان اجازه می دهد خودشان این پرداخت را تعیین کنند. کاربران می توانند در صورت تمایل، هزینه های حق امتیاز را تا 50 درصد هزینه اصلی تعیین کنند.

OpenSea در مقابل Rarible: امنیت

مقایسه Opensea و Rarible به لحاظ امنیتی

قابل درک است که امنیت در مورد دارایی ها و پرداخت ها بسیار مهم است. از آنجایی که NFT ها به صورت آنلاین معامله می شوند، در برابر هک ها، طرح های کلاهبرداری و نقض داده ها آسیب پذیر هستند. OpenSea و Rarible هر دو رسوایی هایی با محوریت کلاهبرداری و محصولات تقلبی داشته اند. همچنین مواردی وجود داشته است که قوانین کپی رایت نقض شده است. در حالی که هر دو پلتفرم نقض امنیتی را تجربه کرده اند، به نظر می رسد OpenSea بیشتر از Rarible ضربه خورده است. اخیراً، OpenSea مجبور شده است با یک موضوع قرارداد هوشمند که NFT ها را در معرض خطر سرقت قرار داده است، مقابله کند.

کلام پایانی

انتخاب پلتفرم شما تا حد زیادی با اولویت شما تعیین می شود. به عنوان مثال، اگر بیشتر به داشتن ارزهای رمزپایه زیادی برای تجارت با آنها علاقه دارید، OpenSea یک انتخاب عالی است. با این حال، اگر پرداخت هزینه خرید خود از طریق کارت اعتباری برای شما منطقی باشد، Rarible بهتر با نیازهای شما مطابقت خواهد داشت. این راهنما مناطقی را که این پلتفرم‌ها در آن می‌درخشند و هنوز کارهایی برای انجام وجود دارد، برجسته می‌کند. بنابراین، اکنون برای تصمیم گیری در مورد بازار NFT که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، مجهزتر هستید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com