1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. مقایسه توکن های کاربردی و توکن های سهمی

مقایسه توکن های کاربردی و توکن های سهمی

مقایسه توکن های کاربردی و توکن های سهمی
لوگو علیرضا محرابی
مقایسه توکن های کاربردی و توکن های سهمی
آموزش ارز دیجیتال

اگرچه سکه‌ها و توکن‌ های کریپتو زیر چتر گسترده‌تر ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرند، تفاوت‌های فنی ظریفی که بین این دو وجود دارد، هر کدام را منحصر به فرد می‌کند و تضمین می‌کند که سرمایه‌گذاران این تفاوت‌ها را درک کنند. درواقع در حالی که توکن‌ها و کوین‌های کریپتو تا حد زیادی از دیدگاه کاربر نهایی یکسان هستند، تفاوت‌های فنی در نحوه ساخت آن‌ها بر روی یک بلاک چین وجود دارد که درک آن‌ها مهم است. توکن‌ های رمزنگاری که برای سرمایه‌گذاران جدید گیج‌کننده‌تر می‌شوند، می‌توانند به سه نوع دسته‌بندی شوند: توکن‌ های کاربردی، توکن‌ های امنیتی یا توکن‌ های سهمی. در ادامه مطلب، در مورد مقایسه توکن‌ های کاربردی و توکن های سهمی تمرکز خواهیم کرد و اینکه چگونه این تفاوت‌ها باید تصمیم‌گیری سرمایه گذار را در هنگام سرمایه‌گذاری هدایت کند. در مقایسه توکن های کاربردی و توکن های سهمی به اصلی ترین تشابهات و تفاوت های توکن های کاربردی و توکن های سهمی می پردازیم. با ما همراه باشید.

توکن کاربردی چیست؟

توکن های کاربردی

برای مشخص شدن تشابه و تفاوت و مقایسه توکن های کاربردی و توکن های سهمی، در ابتدا به معرفی توکن های ابزاری یا کاربردی بپردازیم. توکن‌ های ابزاری، کاربردی یا utility tokens که معمولاً در طول ICO صادر می‌شوند، خدمات ممتازی را در اختیار دارندگان توکن قرار می‌دهند و به عنوان سرمایه‌گذاری در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا سوداگرانه هستند و بیشتر شبیه ابزارهای تبلیغاتی برای شرکت صادرکننده عمل می‌کنند.

این توکن ها معمولاً با عرضه اولیه سکه (ICO) همراه است، یک توکن کاربردی نوع خاصی از دارایی رمزنگاری است که در درجه اول با هدف جمع آوری وجوه لازم برای توسعه یک پروژه ارز دیجیتال ایجاد شده است. سرمایه گذاران ممکن است این توکن های کاربردی را در ارزهای دیجیتال مختلف یا حتی ارزهای فیات خریداری کنند و قیمت ها به طور کلی در مراحل اولیه ثابت هستند.

این توکن های کاربردی، پس از خرید، در یک کیف پول ارز دیجیتال متعلق به خریدار ذخیره می شوند و می توانند برای دسترسی به خدمات ارائه شده توسط پروژه بلاک چین استفاده شوند.

علاوه بر این، توکن‌ های ابزاری هیچ گونه سهام مالکیتی را در پروژه سرمایه‌گذاری شده نشان نمی‌دهند و در عوض، به دارنده اجازه می‌دهند تا توکن‌ های اساسی را به صورت ترجیحی خریداری کرده یا بفروشند.

ارزش توکن های کاربردی معمولاً بسته به تقاضای پروژه در نوسان است و اگر پروژه با موفقیت معقول به هدف مورد نظر خود برسد، ممکن است برای خریدار توکن سود ایجاد کند.

آیا بیت کوین یک توکن کاربردی است؟

بیت‌کوین که محبوب‌ترین ارز دیجیتال و همچنین سکه‌ای با بیشترین سرمایه بازار در نظر گرفته می‌شود، به گونه‌ای طراحی شده است که یک ارز کاملا دیجیتالی برای مبادلات همتا به همتا باشد.

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) در پروتکل های نرم افزاری بلاک چین های مربوطه کدگذاری می شوند و دارایی های دیجیتال بومی اکوسیستم خود هستند. بنابراین، بیت کوین به معنای واقعی یک ارز دیجیتال در نظر گرفته می شود و برای انتقال ارزش پولی در شبکه همتا به همتای بیت کوین استفاده می شود.

از سوی دیگر، توکن‌ های کریپتو دارای یک رفتار تراکنش هستند که به‌جای اینکه در خود نرم‌افزار بلاک چین تعبیه شوند، به‌وسیله قراردادهای هوشمند پیاده‌سازی می‌شوند.

به طور مشابه، برای بسیاری از سرمایه گذاران این سوال مطرح است که آیا Ripple (XRP) یک توکن کاربردی است یا خیر. XRP و Basic Attention Token (BAT) اساساً توکن‌ های ERC-20 هستند که در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند و در آن XRP برای تسهیل راه‌حل‌های پرداخت در سطح سازمانی ریپل استفاده می‌شود که سریع‌تر، شفاف‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از خدمات مالی سنتی هستند.

BAT پلتفرم تبلیغات خصوصی جهانی مرورگر Brave را هدایت می کند که دارای 54 میلیون کاربر فعال ماهانه و 1.4 میلیون سازنده تأیید شده است که مسلماً از یکی از موفق ترین پروژه های بلاک چین تا به امروز سود می برد. هر دو نمونه‌های کلاسیک توکن‌ های کاربردی (utility) هستند که به دلیل ارزش بسیار زیادی که از زمان راه‌اندازی خود ایجاد کرده‌اند، از زمان ICO خود چندین برابر افزایش قیمت داشته‌اند.

تفاوت توکن های امنیتی با توکن های کاربردی

تفاوت توکن های امنیتی با توکن های کاربردی

توکن‌ های امنیتی مالکیت شرکت اصلی را نشان می‌دهند و در نحوه استخراج ارزش با توکن‌ های کاربردی تفاوت دارند، از سوی دیگر با نظارت سازمان‌های دولتی که نظارت بر بازارهای مالی را انجام می‌دهند، بسیار ایمن‌تر در نظر گرفته می‌شوند و متناسب با عملکرد مالی واحد صادرکننده بازده ارائه می‌کنند.

توکن‌ های امنیتی این پتانسیل را دارند که یکی از دلگرم‌کننده‌ترین موارد برای فناوری بلاک چین باشند. برخلاف توکن‌ های کاربردی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، توکن‌ های امنیتی نشان دهنده مالکیت یک دارایی دیجیتال یا حتی فیزیکی مانند املاک و مستغلات یا هر چیز دیگری است که ملموس است.

توکن‌ های امنیتی که نشان‌دهنده روشی منحصر به فرد برای شرکت‌ها به منظور افزایش سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال است، به شرکت‌ها اجازه می‌دهد سهام را به شکل دیجیتالی یا به‌عنوان یک سهام توکن‌شده بفروشند و فرصت‌های مالکیت را برای بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران در نقطه ورود پایین فراهم کنند.

این توکن‌ها نشان‌دهنده همگرایی صنعت مالی سنتی و بازار انقلابی کریپتوکارنسی هستند که در آن سرمایه‌گذاران می‌توانند در کسب‌وکارهای غیر رمزنگاری سرمایه‌گذاری کنند و در عین حال از مزایای ارائه شده توسط توکن‌ های رمزنگاری بهره‌مند شوند.

با این حال، برخلاف توکن‌ های ابزاری، توکن‌ های امنیتی توسط نهادهایی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده تنظیم می‌شوند، زیرا آنها مالکیت واقعی دارایی‌های اساسی را نشان می‌دهند.

متعاقباً، توکن‌ های امنیتی از طریق فرآیند ارائه صادر می‌شوند و می‌توانند ارزش پولی بسیار کمی از شرکت یا موسسه را نشان دهند و این امکان را برای جمعیت پراکنده‌تر جغرافیایی فراهم می‌کند که در مقایسه با عرضه‌های سنتی بازار سهام، مالکیت موجودیت اساسی را داشته باشند.

توکن سهمی چیست؟ چند نمونه محبوب از توکن های سهمی

توکن های سهمی

در ادامه بررسی و مقایسه توکن های کاربردی و توکن های سهمی به توکن های سهمی می رسیم. توکن‌ های سهمی که به عنوان زیرمجموعه‌ای از توکن‌ های امنیتی در نظر گرفته می‌شوند، مزایای زیادی را برای دارندگان خود ارائه می‌دهند و آنها را برای سرمایه‌گذاران رمزارز که مایلند در فرآیند تصمیم‌گیری شرکت صادرکننده شرکت کنند، مناسب می‌سازد.

توکن‌ های سهمی نشان‌دهنده حقوق صاحبان سهام در یک دارایی اساسی با تمام شرایط و ضوابط ثبت شده در بلاک چین است و معمولاً سهام یک شرکت است. علاوه بر این، آنها توسط قانون اوراق بهادار کشوری که شرکت ناشر در آن مستقر است تنظیم می شود و حمایت قانونی را برای سرمایه گذاران خود تضمین می کند.

توکن‌ های سهمی صادر شده از طریق فرآیند ارائه توکن سهمی، همچنین به دارندگان خود از رای شفاف در مورد موضوعات شرکت صادرکننده از طریق بلاک چین، سود می‌دهند، در نتیجه کنترل جامعه سرمایه‌گذار را به نسبت دارایی‌هایشان تسهیل می‌کند.

استفاده از قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم مطابق با استانداردهای ERC-20، در واقع توکن‌ های سهمی به دارندگان اجازه می‌دهد تا سهامدار شرکت صادرکننده توکن شوند و تمام پول سرمایه‌گذاری شده با عملکرد شرکت مرتبط است.

دارندگان توکن حق دریافت سهمی از سود را به صورت سود سهام حفظ می‌کنند و ارزش توکن معمولاً به تقاضای آن در بازار رمزنگاری مرتبط نیست، بلکه به عملکرد شرکت صادرکننده مرتبط است.

برخی از نمونه‌هایی از توکن‌ های سهمی شامل Enegra (EGX) و BFToken هستند که از زمان عرضه در فهرست، عملکرد مناسبی داشته‌اند.

توکن های کاربردی در مقابل توکن های سهمی

بررسی و مقایسه توکن های کاربردی و توکن های سهمی

سرمایه‌گذارانی که با مفهوم سرمایه‌گذاری سهام آشنا هستند، توکن‌ های سهمی را بسط فرآیند فکری مشابه عرضه‌های عمومی اولیه می‌دانند، در حالی که کسانی که اشتهای ریسک بیشتری دارند می‌توانند سرمایه خود را بر روی توکن‌ های کاربردی که به آن اعتقاد دارند، خرج کنند.

یکی از تفاوت‌های آشکار در مقایسه توکن‌ های کاربردی و دارایی در این واقعیت است که توکن‌ های اولی تنظیم نمی‌شوند زیرا به جای سرمایه‌گذاری خاص در یک دارایی یا شرکت مانند توکن‌ های سهمی، دسترسی به یک سرویس را فراهم می‌کنند.

با این حال، برای کسانی که این سوال را می پرسند که آیا توکن های کاربردی قابل معامله هستند یا خیر، پاسخ این است که آنها از این جنبه مشابه توکن های سهمی هستند و برای معامله در صرافی های مختلف در دسترس هستند.

در پاسخ به اینکه آیا توکن‌ های کاربردی، سرمایه‌گذاری خوبی هستند یا خیر، هر پولی که در یک توکن ابزار کاربردی قرار می‌گیرد باید با چشم‌انداز خدمات ارائه‌شده توسط شرکت صادرکننده و افزایش بالقوه تقاضای آن برای ایجاد بازده برای دارندگان توکن سنجیده شود.

از سوی دیگر، توکن‌ های سهمی توسط شرکت‌های موجود تنظیم و صادر می‌شوند که در حال حاضر در تجارت هستند و به دارندگان توکن حق رای می‌دهند که به آنها اجازه می‌دهد در کار شرکت مشارکت داشته باشند.

برای سرمایه گذاران مبتدی ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری در توکن های سهمی عاقلانه تر به نظر می رسد، زیرا این توکن ها گسترشی از سهام در بازار سهام سنتی هستند و مفهوم ساده تری به شمار می روند که می توان در اطراف آن قرار گرفت.

با این حال، اگر به چشم‌انداز یک پروژه بلاک‌ چین مانند XRP اعتقاد دارید و می‌خواهید مزیت محرک‌های اولیه را به دست آورید، ممکن است سودمندتر باشد که پول خود را بر روی یک ICO توکن ابزاری قرار دهید و از موج تقاضا استفاده کنید تا در این فرآیند بازدهی خوبی داشته باشید.

به یاد داشته باشید که توکن‌ های کاربردی به عنوان یک امنیت در نظر گرفته نمی‌شوند و بنابراین، هنگام سرمایه‌گذاری ریسک بالاتری را در بر خواهند داشت. در هر صورت، خواندن تمام شرایط و ضوابط قبل از سرمایه‌گذاری و درک هزینه‌های قابل اعمالی که برای بازخرید یا هنگام معامله این توکن‌ها در صرافی‌ های مختلف موجود در بازار کریپتو اخذ می‌شود، مهم است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com