1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. سرمایه گذاری
  4. استیک به عنوان سود سهام GDP

استیک به عنوان سود سهام GDP

استیک به عنوان سود سهام GDP
لوگو علیرضا محرابی
استیک به عنوان سود سهام GDP
سرمایه گذاری

کریپتوکارنسی در حال حاضر تبدیل به فناوری اساسی برای هزاران صنعت بومی دیجیتال شده است. چندین بخش مختلف از جمله امور مالی غیرمتمرکز و هنرهای دیجیتال و کلکسیون در سال 2021 با پذیرش در دنیای واقعی و رشد قابل توجه ظهور کرده اند. در این صنایع پلتفرم های قرار داد هوشمند مانند سولانا و اتریوم قرار دارند. این پلتفرم ها برای پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز و مالکیت دارایی های دیجیتال، لایه پایه را فراهم می کنند. پلتفرم های قرارداد هوشمند به عنوان دولت های ملی دیجیتالی، تحت عنوان زیر ساخت و امنیت اساسی برای این صنایع در حال رشد، ظهور خواهند کرد. برخی از آنها رویکردهای دموکراتیک برای حکومت دارند در حالی که برخی از آنها توسط گروه های کوچکی اداره می شوند. برخی از قراردادهای هوشمند ارائه کننده تولید ارزان کالا به شکل فضای بلوک مقیاس پذیر می باشند و برخی دیگر از آنها حقوق مالکیت قوی را در اولویت خود قرار داده اند. در این مقاله قصد داریم به بحث استیک به عنوان سود سهام GDP بپردازیم.

نقش حیاتی شرط بندی

استیک سود سهام GDP چیست؟

یکی از مهم ترین تصمیمات تیم های پلتفرم قرارداد هوشمند، در رابطه با چگونگی به توافق رسیدن در مورد "حقیقت" می باشد. پلتفرم های قرارداد هوشمند برای ایجاد اعتماد بین افراد، به راهی برای رسیدن به اجماع نیاز دارد. اثبات سهام (PoS) الگوریتم اجماع واقعی می باشد که توسط پلتفرم های قرارداد هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. مشخصات اثبات سهام براساس بلاک چین متفاوت می باشد. اما شامل مجموعه ای از اعتبار دهنده ها است که سرمایه خود را برای توافق در مورد وضعیت شبکه سپرده گذاری می کنند یا سهام دارند.

PoS برای پشتیبانی از زیر ساخت انعطاف‌ پذیر، مشوق‌ها و مجازات‌های متعددی دارد. اعتبارسنجی ها جوایزی را در ازای تأیید تراکنش ها و ایمن سازی بلاک چین دریافت می کنند. اگر یکی از این اعتبار دهنده‌ها مخرب یا غیر قابل اعتماد باشد، بخشی از سهام خود را از دست می‌دهند. با توجه به نوع پلتفرم قرارداد هوشمند، شرایط تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی متفاوت است.

اکثر پلتفرم های قرارداد هوشمند نیازمند اعتبارسنجی ها می باشند. البته در برخی موارد مانند زنجیره هوشمند برای اعتبارسنجی هیچ راهی وجود ندارد. علاوه بر پاداش های تورمی که از صدور توکن های بومی ناشی می شوند، بسیاری از پلتفرم های قرارداد هوشمند، اعتبارسنجی ها را با توکن های غیرمتمرکز در این شبکه ها یا با بخشی از هزینه های تراکنش پرداخت شده توسط کاربران برنامه ها، جبران می کنند. مبحث دیگری که در رابطه با موضوع استیک به عنوان سود سهام GDP می توان به آن اشاره کرد، بررسی اقتصاد اتریوم می باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

اقتصاد اتریوم

اقتصاد اتریوم

یکی از مباحث مهم در رابطه با استیک سود سهام GDP، اقتصاد اتریوم می باشد. اتریوم به عنوان اولین پلتفرم قرارداد هوشمند، توانسته سهم زیادی از نوآوری را به خود اختصاص دهد. امور مالی، بازی ها و هنر برنامه های غیرمتمرکزی هستند که فعالیت های اقتصادی را در اتریوم ایجاد می کنند. اولین بخشی که در این اقتصادهای دیجیتالی توانستند توجه افراد را به خود جلب کنند، امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای می باشند. از پیشگامان این حوزه می توان به پروتکل MakerDAO اشاره کرد. این پروتکل به کاربران امکان می دهد که بتوانند در قالب استیبل کوین DAI خود، اقدام به استقراض سرمایه کنند. 

این برنامه های مالی معمولا از کاربران وثیقه یا سپرده ای می خواهند، بنابراین ارزش کل قفل شده (TVL) تبدیل به فشار سنج رشد دیفای می شود. ارزش کل قفل شده، اقدام به اندازه گیری کردن مقدار سرمایه ای می کند که کاربران به قراردادهای هوشمند شامل برنامه ها غیر مالی متمرکز عرضه می کنند. کاربران باید با واریز به پروتکل‌های DeFi و تعامل با آن، هزینه‌های تراکنش گس در اتریوم را بپردازند. در حال حاضر قسمتی از این هزینه ها به ماینرها پرداخت می شود. عملکرد این ماینرها به عنوان اعتبارسنجی شبکه تحت الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) می باشد. در ادامه به بررسی جنبه های بیشتری از استیک سود سهام GDP خواهیم پرداخت.

سالهاست که انتقال اتریوم به Proof of Stake در حال توسعه می باشد و طبق برآوردها و انتظارات در سال 2022 نهایی شود. در دسامبر 2020، راه‌اندازی زنجیره Beacon انجام شد و کاربران یک بلاک چین PoS را آزمایش کردند که به موازات شبکه اصلی PoW اجرا می‌شد. البته در حال حاضر Beacon Chain هیچ برنامه‌ای را اجرا نمی‌کند.

کاربرانی که گره های اعتبارسنجی را برای Beacon Chain اجرا می کنند باید ETH خود را قفل کنند. در حال حاضر 33 میلیارد دلار ETH در زنجیره Beacon سهام دارد که تقریباً پنج درصد APY را برای سپرده گذاران ایجاد می کند.

استیک به عنوان سود سهام GDP

کارمزد تراکنش‌هایی که اکنون به ماینرها تعلق می‌گیرد، پس از ادغام زنجیره Beacon و شبکه اصلی فعلی، به اعتبارسنجی‌هایی که در شبکه سهام دارند، به عنوان پاداش داده می‌شود. (البته اکثر کارمزدها یعنی حدود [75٪ - 90٪] با اجرای EIP-1559 سوزانده می شود و انتظار می رود که این روند پس از ادغام نیز ادامه یابد.)

پاداش دادن به اعتبارسنجی ها با کارمزد تراکنش، باعث همسو شدن انگیزه های آنها با فعالیت اقتصادی شبکه می شود. تقویت رشد اقتصادی به نفع اعتبارسنجی ها می باشد، زیرا امکان رشد بازدهی که آنها از سهامداری به دست می آورند. متناسب با فعالیت معاملاتی وجود دارد. به عبارت دیگر، ارائه «سود سهام GDP» باعث تشویق شهروندان این دولت/ملت های دیجیتال می شود تا اقتصاد خود را بیشتر رشد دهند. ضمن این که APY های دارای ارزش بالاتر برای اعتبارسنجی ها عالی می باشند، می توانند امنیت شبکه را نیز بهبود دهند.

سخن پایانی

این نشان دهنده این است که سرمایه‌گذاری چگونه نقش مهمی در رشد و امنیت پلتفرم‌های قرارداد هوشمند را اجرا می کند. همانطور که فناوری بلاک چین رشد می کند و فعالیت خود را با پتانسیل موجود آغاز می کند، ممکن است تولید ناخالص داخلی این دولت-ملت های دیجیتال از برخی کشورهای فیزیکی فراتر رود. این زمینه را برای سال‌ها نوآوری ایجاد می‌کند که توسط شبکه‌هایی که به شرکت‌کنندگانش پاداش می‌دهند، فعال می‌شود. در این مقاله ضمن بررسی استیک به عنوان سود سهام GDP، مروری بر اقتصاد اتریوم نیز داشتیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 118
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(پوریا خضری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 113
پشتیبان فروش(مجید نوری)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 114
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com