1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. کاربرد قراردادهای هوشمند

کاربرد قراردادهای هوشمند

کاربرد قراردادهای هوشمند
لوگو علیرضا محرابی
کاربرد قراردادهای هوشمند
ارزهای دیجیتال

نیک سابو کسی بود که برای اولین بار ایده قراردادهای هوشمند را بیان کرد، در واقع خود سابو به منظور جلوگیری از فساد و خطاهای انسانی، می خواست قراردادهای معمولی را به شکل کدهای رایانه ای بنویسد تا کسی نتواند آن ها را دستکاری کند، در سال 2015، Vitalik Buterin پس از تاسیس اتریوم، اولین کاربرد قراردادهوشمند در ارزهای دیجیتال را در شبکه غیرمتمرکز بلاک چین تعریف کرد. در ادامه به بررسی کاربرد قراردادهای هوشمند و معرفی بهترین ارزهای دیجیتالی که از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند، می پردازیم.

قرارداد هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند یک فناوری اساسی در بلاک چین و یک عنصر کلیدی از شبکه اتریوم هستند. قرارداد هوشمند کدی است که خوداجرا بوده و مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را انجام می‌دهد که سپس در زنجیره بلوکی تأیید می‌شوند. این قراردادها غیرقابل اعتماد، مستقل، غیرمتمرکز و شفاف هستند. این نوع قراردادها پس از استقرار برگشت ناپذیر و غیر قابل تغییر هستند. در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) بسیار محبوب هستند، آنها چندین مورد استفاده دیگر نیز دارند. قراردادهای هوشمند را می توان در برنامه های غیرمتمرکز (dApps) برای اجرای عملکردهای پیچیده تر همراه کرد.

مانند قراردادهای سنتی، قراردادهای هوشمند قراردادهایی بین دو یا چند طرف هستند که در آن یکی از طرفین چیزی با ارزش را به دیگری ارائه می دهد و این پیشنهاد پذیرفته می شود. تفاوت این است که یک قرارداد هوشمند یک کد خوداجرایی است که شرایط توافق را اجرا می کند. این کد به عنوان یک تراکنش به آدرسی در یک بلاک چین ارسال می شود، جایی که توسط مکانیسم اجماع آن بلاک چین تأیید می شود. هنگامی که این تراکنش در یک بلوک گنجانده شد، قرارداد هوشمند آغاز شده و غیرقابل برگشت است.

کاربرد قراردادهای هوشمند به این صورت است که نیاز به واسطه و اجرای قرارداد را برطرف می کند. این امر هزینه را تا حد زیادی کاهش می دهد و فرآیند مذاکره قرارداد را ساده می کند. با یک قرارداد هوشمند، کد مکانیسم های معامله را تعریف می کند و داور نهایی شرایط است. تغییرناپذیری و برگشت ناپذیری کد در قراردادهای هوشمند یک نقطه قوت است، اما با اشکالاتی همراه است. به عنوان مثال، اگر اشکالی در کد وجود داشته باشد، هیچ راهی برای باطل کردن یا تغییر قرارداد هوشمند وجود ندارد.

کاربرد قراردادهای هوشمند

کاربرد قراردادهای هوشمند

نحوه کاربرد قراردادهای هوشمند به این صورت است که ابتدا توسعه دهندگان، قراردادی را برنامه نویسی می کنند. سپس این قرارداد هوشمند، در شبکه بلاک چین اجرا می شود و در صورت اتفاق افتادن شرایط خاصی، عمل خاصی را انجام می دهد.

برای درک بهتر کاربرد قراردادهای هوشمند مثالی می زنیم: یک دستگاه فروش نوشیدنی را در نظر بگیرید، این دستگاه فقط و فقط در صورتی که پولی در آن قراردهید، به شما نوشیدنی می دهد. این دقیقا نحوه عملکرد قراردادهای هوشمند می باشد، البته با یک تفاوت مهم! قراردادهای هوشمند را حتی خود سازنده آن نیز، نمی تواند متوقف کند، یعنی قراردادهای هوشمند را هیچ کس نمی تواند دستکاری کند یا خطایی در آن ها ایجاد کند، در نتیجه این قراردادها تا همیشه به طور خودکار به کار خود ادامه می دهند. همین ویژگی باعث امنیت فوق العاده قراردادهای هوشمند شده است.

ظهور قراردادهای هوشمند باعث پیشرفت و رشد چشمگیر صرافی های غیرمتمرکز(DEX) شد.

موارد استفاده و کاربرد قراردادهای هوشمند

یک قرارداد هوشمند انفرادی فقط برای یک نوع تراکنش قابل استفاده است: اگر فرآیند خاصی اتفاق بیفتد، فرآیند مرتبط دیگری را دنبال می‌کند. اما، اکثر dApp ها با ترکیب قراردادهای هوشمند با هم کار می کنند تا عملکردهای پیچیده را فعال کنند. هزاران dApp در شبکه های مختلف بلاک چین، از امور مالی گرفته تا بازی، صرافی ها و رسانه ها وجود دارد و همه آنها از قراردادهای هوشمند به روش های مختلف استفاده می کنند.

در بخش DeFi، کاربرد قراردادهای هوشمند اینگونه است که امکان سود سپرده‌ها و وام‌ها و ترید و سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کنند که معمولاً فقط از طریق سازمان‌های خدمات مالی سنتی در دسترس هستند. علاوه بر این، قراردادهای هوشمند را می توان برای تجارت، ردیابی موجودی، بازارهای پیش بینی و شرط بندی، هویت دیجیتال، قراردادهای قانونی، حراج های آنلاین، وام مسکن خودکار، و تعداد روزافزون موارد استفاده تنظیم کرد.

قرارداد هوشمند ارزهای دیجیتال

1_قرارداد هوشمند اتریوم

قرارداد هوشمند اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم به عنوان اولین ارزی بود که در شبکه بلاک چین خود، از قراردادهای هوشمند استفاده کرد. این ارز دیجیتال توسط ویتالیک بوترین ایجاد شد و نام گذاری آن نیز بر حسب علاقه شخصی بوترین، از روی عناصر داستان های تخیلی انتخاب شد.

ارز دیجیتال اتریوم بعد از بیت کوین با عنوان بزرگ ترین ارز دیجیتال دنیای کریپتو کارنسی از لحاظ حجم مارکت شناخته می شود اما نکته ای که ارز دیجیتال اتریوم را منحصر به فرد می کند، تکنولوژی فوق العاده بلاک چین آن می باشد.

تکنولوژی پشت ارز دیجیتال اتریوم به قدری قوی است که بیشترین توکن های بازار از بلاک چین آن استفاده می کنند. این بلاک چین، غیرمتمرکز و متن باز است و از همه مهم تر از قراردادهای هوشمند استفاده می کند.

به سبب چنین ویژگی هایی، بسیاری از کاربران شبکه معتقد هستند که در آینده ارز دیجیتال اتریوم، جای بیت کوین را خواهد گرفت و به عنوان سر دسته تمام ارزهای دیجیتال، حکم رانی خواهد کرد! گفتی است که ویژگی هایی از جمله سرعت بالاتر و کارمزد کم تر در لیست آپدیت های آینده ی این ارزهای دیجیتال می باشد.

بریم سراغ قرارداد هوشمند اتریوم: تمامی قراردادهای هوشمند بلاک چین اتریوم به زبان برنامه نویسی سالیدیتی می باشد. این زبان در واقع همانی زبان برنامه نویسی مورد استفاده در تمامی قراردادهای هوشمند در دنیای دیفای است. تمامی پلتفرم های نوشته شده با زبان سالیدیتی، قابل اجرا بر روی ماشین مجازی اتریوم است.

استفاده از قرارداد هوشمند در بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم باعث شده که اتریوم به بستری امن و غیر قابل نفوذ برای نقل و انتقال دارایی و توکن های دیگر باشد. اما ویژگی های اتریوم به یک سیستم نقل و انتقال ساده ختم نمی شود! در واقع تکنولوژی ارز دیجیتال اتریوم در کنار قراردادهای هوشمند، باعث شده است تا این سیستم بتواند بستری غیر قابل نفوذ و امن برای امور مالی، بانکی، بازی های رایانه و.... باشد.

نقش و کاربرد قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم

  • برنامه های غیرمتمرکز(DAPP): این برنامه ها بر روی بلاک چین اتریوم قابل اجرا هستند. در واقع DAPPها از بلاک چین اتریوم برای ذخیره سازی داده استفاده می کنند و قراردادهای هوشمند را برای منطق برنامه های خود به کار می گیرند.
  • ماشین های مجازی اتریوم(EVM): بستر فعالیت اتریوم و قراردادهای هوشمند از طریق کلاینت فراهم می شود، کلاینت نیز همواره توسط کامپیوتر های سراسر دنیا در حال اجرا می باشد.
  • دائو ها(DAO): به زمان ساده دائوها بنگاه های کسب و کار اینترنتی هستند. اما فرق آنها با بنگاه های واقعی این است که به صورت غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین اتریوم اجرا می شوند و کنترل آن ها به دست کاربران شبکه در سراسر دنیا است. دائوها دارای رئیس یا صاحب اصلی نیستند که برای آن ها تصمیم بگیرند، بلکه از منطق قراردادهای هوشمند استفاده می کنند.
  • صرافی های غیرمتمرکز(DEX): در نقل و انتقال ارز دیجیتال اتریوم در صرافی های غیرمتمرکز نیز از قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

2_قرارداد هوشمند ترون

قرارداد هوشمند ترون

در سال 2017 بود که یک موسسه غیرانتفاعی در سنگاپور به نام ترون، ارز دیجیتال ترون(TRX) را ایجاد کرد. هدف اصلی ارز دیجیتال ترون، پیشروی اینترنت غیرمتمرکز است. در ابتدا ترون از شبکه ارز دیجیتال اتریوم(ERC20) استفاده می کرد اما پس از یک سال بلاک چین خود را توسعه داد و بلاک چین اختصاصی خود(TRC10) را ایجاد کرد و توکن بومی خود(ترونیکسTRX) را نیز به این شبکه انتقال داد. نکته ای که این سیستم را متمایز می کند، سرعت بالای این پلفترم است که می تواند 2000 تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

شبکه ترون این قابلیت را دارد که به پروژه ها یا برنامه های غیرمتمرکز پیچیده، اجازه دهد با استفاده از قراردادهای هوشمند در بلاک چین ترون اجرا شوند. گفتنی است که قراردادهای هوشمند ترون نیز مانند قراردادهای هوشمند اتریوم از زبان برنامه نویسی سالیدیتی استفاده می کنند.

ترون از استاندارد TRC20 برای قراردادهای هوشمند و ماشین مجازی ترون استفاده می کند.

یکی از نکات قابل توجه در رابطه با قرارداد هوشمند ترون این است که هر کسی بدون دانش برنامه نویسی می تواند با استفاده از شبکه ارز دیجیتال ترون و ماشین مجازی ترون، به توسعه قراردادهای هوشمند، کامپایل و دیباگ بپردازد!

نقش و کاربرد قراردادهای هوشمند در بلاک چین ترون

  • ترون استودیو (Tron Studio): اگر بخواهیم روی شبکه ترون یک قرارداد هوشمند ایجاد کنیم، وجود ترون استودیو ضرورتی ندارد، اما برای افراد تازه کار این پلتفرم می تواند بسیار مفید باشد، چرا که رابط کاربری بهتری را در اختیار کاربران شبکه قرار می دهد تا توسعه دهندگان بتوانند به راحتی کدها را ایجاد کنند.
  • انتقال قرارداد از اتریوم: اگر توسعه دهندگان بخواهند، قرارداد هوشمندی را به جای بلاک چین اتریوم بر روی بلاک چین ترون، اجرا کنند، لازم نیست که دوباره قرارداد را برنامه نویسی کنند. در واقع با تغییرات جزئی در کدهای سالیدیتی قرارداد هوشمند، به راحتی این قرارداد بر روی شبکه ترون قابل اجرا می باشد.
  • قراردادهای هوشمند پانزی ترون: این مورد یکی از موارد خطرناک در شبکه ترون می باشد! در واقع سیستم های پانزی، همان سیستم هایی هستند که بر اساس زیر مجموعه گیری، به سر دسته مجموعه سود می دهند. این سیستم ها در شبکه های ارز دیجیتال اتریوم و ترون در حال زیاد شدن هستند. در این سیستم ها نیز از قرارداد هوشمند استفاده می شود اما باید مواظب بود، چرا که بسیاری از این سیستم ها کلاهبرداری می باشد.

بسیاری از ارزهای دیجیتال دنیای کریپتوکارنسی از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند. اغلب استفاده رمز ارزها از این قراردادها در برنامه های غیرمتمرکز(تحت شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال)، است. همچنین استفاده قراردادهای هوشمند موجب شده است که شبکه های بلاک چین بتوانند در بخش های مختلف از منطق آن ها استفاده کنند و پروژه های پیچیده تری را پیاده سازی کنند.

از جمله بهترین ارزهای دیجیتال دیگری که از قراردادهای هوشمند در بلاک چین استفاده کرده اند، می توان به: کاردانو(CARDANO) و پولکادات(POLKADOT) اشاره کرد.

جمع بندی: قراردادهای هوشمند در صورتی که با شرط های خاصی انجام شوند، کار های خاصی انجام می دهند. نکته ای که امنیت قراردادهای هوشمند را تضمین می کند این است که حتی خود سازنده نیز نمی تواند در آن ها دستکاری ایجاد کند و یا آن ها را متوقف کند. ارز دیجیتال اتریوم به عنوان اولین سیستمی بود که در بلاک چین خود از قراردادهای هوشمند استفاده کرد. این ارز دیجیتال بعد بیت کوین به عنوان بزرگ ترین رمزارز در دینای کریپتو کارنسی، از نظر حجم مارکت شناخته می شود.

برنامه های غیرمتمرکز، صرافی های غیرمتمرکز، دائو ها و ماشین های مجازی، از جمله پلتفرم هایی هستند که از قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین اتریوم استفاده کرده اند. ارز دیجیتال ترون نیز همانند اتریوم در پلتفرم های مختلفی در شبکه بلاک چین خود، از قراردادهای هوشمند استفاده کرده است. ترون استودیو، انتقال قرارداد و سیستم های پانزی از جمله پلفترم هایی هستند که از قرارداد هوشمند در بلاک چین ترون استفاده کرده اند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com