1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. سرمایه گذاری در بورس
 4. سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم در بورس

سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم در بورس

سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم در بورس
لوگو علیرضا محرابی
سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم در بورس
سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری را می توان خرید هر دارایی برای کسب سود در بلند مدت دانست، سرمایه گذاری در بورس از طرق مختلفی انجام می شود. سرمایه گذاران می توانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند که در ادامه به توضیح آن میپردازیم. 

پر بازده ترین بازار در ایران را بشناسید.

بورس اوراق بهادار

بازار بورس اوراق بهادار در طول زمان نشان داده است که یکی از پر بازده ترین بازار های مالی مجاز در کشور است. سرمایه گذاری در بورس با افق زمانی چند ساله، می تواند بازدهی بیشتری نسبت به تورم را نصیب سرمایه گذاران کند. در حقیقت سرمایه گذاری در مقابل معامله گری قرار دارد؛ معامله گری را می توان خرید و فروش های متعدد برای کسب سود در نظر گرفت ولی سرمایه گذاری به منزله خرید و نگهداری می باشد. برای درک بیشتر تفاوت این دو روش، می توانید مطلب تفاوت سرمایه گذاری و معامله گری را مطالعه نمایید. 

سرمایه گذاری مستقیم در بورس

سرمایه گذاری در بورس به شیوه مستقیم، به سرمایه گذاری هایی می گویند که شخص سرمایه گذار مستقیما روی سرمایه گذاری خود کنترل داشته باشد و بتواند برای سرمایه و بازار هدف خود تعیین تکلیف کند. در این نوع از سرمایه گذاری اشخاص سهم مورد نظر خود را انتخاب می کنند و با تحلیل و بررسی تصمیم به ورود یا خروج میگیرند.

در صورتیکه می خواهید به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنید، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید و مراحل احراز هویت را انجام دهید. بعد از این کار، باید یک کارگزاری را انتخاب کرده و در کارگزاری مورد نظر ثبت نام کنید و پس از دریافت کد بورسی و معاملاتی خود می توانید در سامانه معاملاتی کارگزاری خود شروع به خرید و فروش سهام کنید. 

چگونه یک سهم خوب پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن سهم خوب در بازار، باید تحلیل تکنیکال و بنیادی را بلد باشید تا بتوانید بازدهی مناسبی در بازار بورس داشته باشید. تحلیل تکنیکال در واقع تنها با حرکات قیمتی سهام سر وکار دارد اما در تحلیل بنیادی، به بررسی بنیاد یک شرکت و عوامل موثر بر رشد سود آن می پردازیم. این کار با مطالعه ی صورت های مالی شرکت انجام می گیرد.

مزایای سرمایه گذاری مستقیم

مزایا و معایب

 • تصمیم گیری برای سرمایه شما به عهده خودتان است. با توجه به این که هیچکسی به اندازه شما برای سرمایه شما اهمیت قائل نیست، پس در دسترس بودن سرمایه شما یک مزیت محسوب میشود. البته این موضوع میتواند یکی از معایب نیز باشد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.
 • قدرت نقد شوندگی در روش مستقیم بالاتر از قدرت نقد شوندگی در روشهای غیر مستقیم است.
 • حس اعتماد به نفس در صورت کسب سود

معایب سرمایه گذاری مستقیم 

 • تصمیم گیری برای سرمایه گذاری به عهده خودتان است. همانطور که قبلاً نیز گفتیم، این موضوع میتواند جزء معایب نیز باشد. از انجایی که سرمایه گذاری در هر بازاری ریسک دارد، لذا زمانی که شما بدون تخصص و تجربه کافی وارد خرید و فروش شوید، ریسک بالایی را متحمل شده اید و در برخی مواقع کنترل احساساتتان دست خودتان نیست.
 • نیازمند صرف زمان برای خرید و فروش است. اگر زمان کافی برای رصد بازار ندارید و نمیتوانید به خوبی زمان خود را برای خرید و فروش تنظیم کنید، توصیه میشود که مستقیم وارد بازار نشوید.

سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس

سرمایه گذاری در بورس به شیوه غیر مستقیم به این معنا است که شما سرمایه خود را به افرادی قابل اعتماد می سپارید تا آنها برای شما خرید و فروش کنند. این روش برای افرادی مناسب است که تخصص خاصی ندارند و یا وقتی برای آموزش و خرید و فروش ندارند و با سپردن سرمایه خود به افراد متخصص، دخالتی در نحوه خرید و فروش نمی کنند.

برای این روش سرمایه گذاری ابزارهای متعددی وجود دارد که در ادامه به توضیح انها می پردازیم. این نکته را در نظر بگیرید که در این روش اعتبار و اعتماد ابزارها و بازدهی انها در گذشته خیلی مهم است که باید موشکافانه آنها را زیر نظر بگیرید.

ابزار های سرمایه گذاری غیر مستقیم

در ادامه به توضیح ابزارهای سرمایه گذاری غیر مستقیم می پردازیم:

صندوق های سرمایه گذاری 

صندوق های سرمایه گذاری که در بورس فعالیت دارند یکی از ابزار های سرمایه گذاری غیر مستقیم هستند. صندوق های سرمایه گذاری با توجه به اساسنامه شرکت در زمینه های مشخصی باید فعالیت کنند. برای مثال صندوق هایی که در اساسنامه ذکر کرده اند که در طلا سرمایه گذاری می کنند، باید حداقل 70 درصد سرمایه خود را روی طلا سرمایه گذاری کنند و با افزایش قیمت طلا، ارزش واحد های این صندوق ها نیز افزایش می یابد. 

برای تحلیل صندوق ها باید پرتفوی یا سبد دارایی های صندوق ها را مشاهده کنید. معمولا صندوق ها کم ریسک تر و با بازدهی مناسب در بلند مدت هستند. اگر برای انتخاب صندوق مناسب دچار تردید شدید و از بادهی صندوق مورد نظر مطمئن نیستید، میتوانید بازدهی صندوق را در سالهای گذشته بررسی کنید و انتخاب مناسبی داشته باشید. با مقایسه صندوق ها در دوره های گذشته، میتوانید صندوق با بالاترین بازدهی را پیدا کنید. 

مقاله پیشنهادی: شش نکته پیش از انتخاب صندوق سرمایه گذاری

سبد گردانی اختصاصی

سرمایه گذاری غیر مستقیم

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری بدون دخالت در خرید و فروش، سپردن سرمایه تان به یک شرکت سبد گردانی است. سبد گردان ها تحت نظارت سازمان بورس اقدام به جذب سرمایه از اشخاص میکنند و برای انها با توجه به میزان ریسک پذیری، خرید و فروش میکنند. زمانی که اقدام به سبد گردانی میکنید، فرمی را در اختیار شما میگذارند تا میزان ریسک پذیری شما مشخص شود. اگر ریسک پذیری بالاتری داشته باشید، سهامی را برای شما خریداری میکنند که ریسک بیشتری دارد و اگر ریسک پذیر نباشید، سهام کم ریسک تر برای شما خریداری میکنند. معمولا سبد هایی که ریسک بالاتری را متحمل میشوند، بازدهی بالاتری نیز دارند. اگر در انتخاب شرکت سبدگردان نیز مردد هستید، می توانید این مطلب را مطالعه نمایید.

خالی از لطف نیست که ابزارهای دیگر را هم بشناسید.

ابزار های دیگری نیز برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس وجود دارد مانند مشاوره که البته کاملا غیر مستقیم نیست. مشاوره گرفتن برای سرمایه گذاری این انتخاب را به شما میدهد که با توجه به گفته های مشاور خود تصمیم نهایی را بگیرید. در این روش باید اعتبار دانش مشاور خود را بررسی کنید و بهترین مشاور را در زمینه سرمایه گذاری خود انتخاب نمایید.

مشاور سرمایه گذاری موظف است که تخصص کافی در زمینه سرمایه گذاری شما داشته باشد و شما را به بهترین نحو راهنمایی کند تا بتوانید بهترین بازده را داشته باشید. 

مزایای سرمایه گذاری غیر مستقیم

 1. نیاز به وقت گذاشتن ندارد.
 2. نیاز به تخصص ندارد.
 3. برای افراد با درجه ریسک پذیری پایین، مناسب تر است.

معایب سرمایه گذاری غیر مستقیم 

معمولاً بازدهی کمتری در کوتاه مدت دارد. همچنین در صورتیکه با یک شرکت سبدگردان کار کنید، مقداری از سود که در قرارداد ذکر می شود، متعلق به شرکت سبدگردان خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله با روش های مستقیم و غیر مستقیم سرمایه گذاری در بورس آشنا شدیم و مزایا و معایب هر یک را ذکر کردیم. به طور کلی، اگر شغل شما به گونه ای است که زمان تصمیم گیری درست برای سرمایه خود را ندارید اما می خواهید در بورس مشارکت داشته باشید، پیشنهاد می شود تا از روش های غیر مستقیم استفاده کنید. اما اگر زمان کافی دارید، بسیار بهتر است که با دیدن آموزش های مناسب و کسب مهارت و تجربه، با انجام سرمایه گذاری مستقیم، خود برای سرمایه تان تصمیم گیری نمایید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com