1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. سرمایه گذاری در بورس
 4. آموزش سرمایه گذاری در بورس

آموزش سرمایه گذاری در بورس

آموزش سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری را می توان خرید هر دارایی برای کسب سود در بلند مدت دانست، سرمایه گذاری در بورس از طرق مختلفی انجام می شود. سرمایه گذاران می توانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند که در ادامه به توضیح آن میپردازیم. 

پر بازده ترین بازار مالی را بشناسید

بازار بورس اوراق بهادار در طول زمان نشان داده که یکی از پر بازده ترین بازار های مالی مجاز در کشور است. سرمایه گذاری در بازار بورس با دید بیش از یک سال است. سرمایه گذاری در مقابل معامله گری قرار دارد، معامله گری را می توان خرید و فروش های متعدد برای کسب سود در نظر گرفت ولی سرمایه گذاری به منزله خرید و نگهداری می باشد.

پر بازده ترین بازار مالی را بشناسید

سرمایه گذاری مستقیم در بورس

سرمایه گذاری مستقیم در بورس به سرمایه گذاری هایی می گویند که شخص سرمایه گذار مستقیما روی سرمایه گذاری خود کنترل داشته باشد و بتواند برای سرمایه و بازار هدف خود تعیین تکلیف کند.

در این نوع از سرمایه گذاری اشخاص سهم مورد نظر خود را انتخاب میکنند و با تحلیل و بررسی تصمیم به ورود یا خروج میگیرند.

سرمایه گذاری در بورس به روش مستقیم را انتخاب می کنید؟

اگر میخواهید به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنید، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید و احراز هویت شوید. بعد از ثبت نام در سامانه سجام، باید یک کارگزاری را انتخاب کنید و در کارگزاری مورد نظر ثبت نام کنید. پس از دریافت کد معاملاتی میتوانید در سامانه معاملاتی کارگزاری خود شروع به خرید و فروش سهام کنید. 

چگونه یک سهم خوب پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن سهم خوب در بازار باید تحلیل تکنیکال و بنیادی را بلد باشید تا بتوانید بازدهی مناسبی در بازار بورس داشته باشید. در این رابطه ما به شما دوره شروع قدرتمند بورس را پیشنهاد میکنیم. با استفاده از اموزش های این دوره می توانید سهام خوب را پیدا کنید نقطه های ورود و خروج برای کسب سود را بدست آورید. علاوه بر این می توانید با گذراندن دوره های آموزشی وب سایت، پرسودترین سرمایه گذاری در بورس را داشته باشید. 

سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس

سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس به این معنا است که شما سرمایه خود را به افرادی که اعتماد میکنید میسپارید تا انها برای شما خرید و فروش کنند. این روش برای افرادی مناسب است که تخصص خاصی ندارند و یا وقت برای خرید و فروش ندارند؛ سرمایه خود را به افراد متخصص میسپارند و دخالتی در نحوه خرید و فروش نمی کنند.

سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس

برای این روش سرمایه گذاری ابزار متعددی وجود دارد که در ادامه به توضیح انها می پردازیم. این نکته را در نظر بگیرید که در این روش اعتبار و اعتماد ابزار ها و بازدهی انها در گذشته خیلی مهم است که باید موشکافانه زیر نظر بگیرید.

ابزار های سرمایه گذاری غیر مستقیم

در زیر به توضیح ابزارهای سرمایه گذاری غیر مستقیم می پردازیم، کافی ست پاراگراف های زیر را مطالعه نمایید.

صندوق های سرمایه گذاری 

صندوق های سرمایه گذاری که در بورس فعالیت دارند یکی از ابزار های سرمایه گذاری غیر مستقیم هستند. صندوق های سرمایه گذاری با توجه به اساسنامه شرکت در زمینه های مشخصی باید فعالیت کنند برای مثال صندوق هایی که در اساسنامه ذکر کرده اند سرمایه گذاری روی طلا، باید حداقل 70 درصد سرمایه خود را روی طلا سرمایه گذاری کنند و با افزایش قیمت طلا، ارزش واحد های این صندوق ها نیز افزایش می یابد. برای شناخت انواع صندوق های سرمایه گذاری مطلب مربوط به صندوق ها را در سایت Alirezamehrabi.com، در بخش آموزش رایگان سرمایه گذاری در بورس را جستجو کنید و مطالعه کنید.

برای تحلیل صندوق ها باید پرتفو یا سبد دارایی های صندوق ها را مشاهده کنید. معمولا صندوق ها کم ریسک تر و با بازدهی مناسب در بلند مدت هستند. اگر برای انتخاب صندوق مناسب درچار تردید شدید و از بادهی صندوق مورد نظر مطمئن نیستید میتوانید بازدهی صندوق را در سالهای گذشته بررسی کنید و انتخاب مناسبی داشته باشید. با مقایسه صندوق ها در دوره های گذشته، میتوانید صندوق با بالاترین بازدهی را پیدا کنید. 

سبد گردانی اختصاصی

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری بدن دخالت در خرید و فروش سبد گردانی است. سبد گردان ها تحت نظارت سازمان بورس اقدام به جذب سرمایه از اشخاص میکنند و برای انها با توجه به میزان ریسک پذیری، خرید و فروش میکنند. زمانی که اقدام به سبد گردانی میکنید فرمی را در اختیار شما میگذارند تا میزان ریسک پذیری شما مشخص شود. اگر ریسک پذیری بالاتری داشته باشید سهامی را برای شما خریداری میکنند که ریسک بیشتری دارد و اگر ریسک پذیر نباشید، سهام کم ریسک تر برای شما خریداری میکنند. معمولا سبد هایی که ریسک بالاتری را متحمل میشوند بازدهی بالاتری دارند.

سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس

خالی از لطف نیست ابزارهای دیگر را هم بشناسید

ابزار هایی دیگری نیز وجود دارد مانند مشاوره که کاملا غیر مستقیم نیست. مشاوره گرفتن برای سرمایه گذاری این انتخاب را به شما میدهد که با توجه به گفته های مشاور خود تصمیم نهایی را بگیرید. در این روش باید اعتبار دانش مشاور خود را بررسی کنید و بهترین مشاور را در زمینه سرمایه گذاری خود انتخاب کنید.

مشاور سرمایه گذاری موظف است که تخصص کافی در زمینه سرمایه گذاری شما داشته باشد و شما را به بهترین نحو راهنمایی کند تا بتوانید بهترین بازده را داشته باشید. 

انواع سرمایه گذری از منظر زمانی

کوتاه مدت

سرمایه گذاری های کوتاه مدت معمولا با دید یک هفته تا یک ماه انجام می شود. خرید و فروش کوتاه مدتب شمارا متحمل ریسک بیشتری میکند و میتواند بازدهی بیشتری نیز داشته باشد.

میان مدت

سرمایه گذاری های میان مدتی با دید 3 ماه تا یکسال انجام میشود و معمولا به بازدهی خطم میشود . اگر در انتخاب سهم مورد نظر بنیاد سهم را بررسی کرده باشید در اکثر اوقات خرید های میان مدتی سهام بورسی سود ده هستند.

بلند مدت

سرمایه گذاری بلند مدتی برای دید 1 سال تا 5 سال است. در این روش سهام مورد نظر را باید از منظر بنیادی کاملا بررسی کنید. سهامی که به دید بلند مدتی خریداری میکنید را نباید در اصلاحات بفروشید بلکه مانند یک تکه زمین انهارا خریده و رها کنید. این نمونه سرمایه گذاری برای افرادی با ریسک پذیری خیلی پایین است.

مزایا سرمایه گذاری مستقیم

 • تصمیم گیری برای سرمایه شما به عهده خودتان است. با توجه به این که هیچکسی به اندازه شما برای سرمایه شما اهمیت قائل نیست پس در دسترس بودن سرمایه شما یک مزیت محسوب میشود. البته این موضوع میتواند یکی از معایب نیز باشد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.
 • قدرت نقد شوندگی در روش مستقیم بالاتر از قدرت نقد شوندگی در روشهای غیر مستقیم است.
 • حس اعتماد به نفس در صورت کسب سود

مزایا سرمایه گذاری مستقیم

معایب سرمایه گذاری غیر مستقیم 

 • تصمیم گیری برای سرمایه گذاری به عهده خودتان است. همانطور که قبلاً نیز گفتیم این موضوع میتواند جزء معایب نیز باشد. از انجایی که سرمایه گذاری در هر بازاری ریسک دارد. لذا زمانی که شما بدون تخصص و تجربه کافی وارد خرید و فروش شوید، ریسک بالایی را متحمل شده اید.
 • نیازمند صرف زمان برای خرید و فروش است. اگر زمان کافی برای رصد بازار ندارید و نمیتوانید به خوبی زمان خود را برای خرید و فروش تنظیم کنید، توصیه میشود که مستقیم وارد بازار نشوید.

مزایای سرمایه گذاری غیر مستقیم

 1. نیاز به وقت گذاشتن ندارد
 2. نیاز به تخصص ندارد
 3. برای افراد کم ریسک تر مناسب تر است

معایب سرمایه گذاری غیر مستقیم 

معمولاً بازدهی کمتری در کوتاه مدت دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر