1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. تحلیل بنیادی
  4. خرید سهام براساس تحلیل بنیادی

خرید سهام براساس تحلیل بنیادی

خرید سهام براساس تحلیل بنیادی

به زبان ساده، تحلیل بنیادی شرکت های بورسی به معنی بررسی وضعیت عملکرد سودسازی و مالی شرکت است. ما در تحلیل بنیادی با استفاده از یک سری مفاهیم و نسبت‌های مالی و بررسی گزارش‌هایی که شرکت‌های بورسی منتشر می‌کنند، وضعیت مالی، عملکرد و فعالیت و سودسازی شرکت را امتیاز می‌دهیم.

انواع استراتژی های تحلیل بنیادی چیست؟

استراتژی‌های مختلفی در تحلیل بنیادی وجود دارد. مثلاً استراتژی کانسلیم، یکی از استراتژی‌هایی است که در تحلیل بنیادی استفاده می‌شود.

به طور کلی؛ در تحلیل بنیادی، ما ابتدا صنعت (یا گروه) برتر را مشخص می‌کنیم و بعد از آن شرکت‌های برتر این گروه را با استفاده از نسبت‌های مالی و بررسی‌های دیگر انتخاب می‌کنیم.

یک استراتژی قوی در تحلیل بنیادی به ما می‌گوید که چه صنعتی در بین باقی صنایع برتر است و در بین شرکت‌های این صنعت، کدام شرکت‌ها، عملکرد بهتری داشته‌اند.

سهام بنیادی چیست؟

به طور کلی سهام بنیادی، به سهامی گفته می‌شود که از عملکرد و سودسازی مطلوبی برخوردار باشد. مثلاً فرض کنید سود سالیانه پنج سال اخیر یک شرکت، به صورت مرتب رشد پیدا کرده باشد. این نشان می‌دهد که شرکت عملکرد خوبی را از خود به جا گذاشته است. پس می‌گوییم این سهام بنیادی است. البته باید توجه کنید که شناسایی سهام بنیادی فقط با بررسی یک مورد مشخص نمی‌شود و باید چند معیار مختلف را بررسی کنید تا بتوانید بنیادی بودن یا نبودن یک سهم را مشخص کنید.

به عنوان مثال، بررسی یک شرکت براساس استراتژی کانسلیم می‌تواند نشان دهد شرکت عملکرد خوبی داشته است یا خیر.

سهام بنیادی

شناسایی سهام بنیادی در بازار چگونه است؟

شما در قدم اول باید با تحلیل بنیادی، نسبت‌های مالی و استراتژی‌های تحلیل بنیادی را بشناسید. بعد از آن باید بتوانید صنعت پیشگام را مشخص کنید.

مثلاً وقتی که قیمت نفت در اواخر دهه‌ی ۸۰ شروع به رشد سرسام آور کرد، می‌توانستیم نتیجه بگیریم که پالایشگاه‌ها که نرخ فروش محصولاتشان را با قیمت نفت، ارزش‌گذاری می‌کنند. می‌توانند صنعت خوبی برای سرمایه‌گذاری باشند. بعد از آن که صنعت مناسب را پیدا کردید باید در بین شرکت‌هایی که در این صنعت فعال هستند، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری را با بررسی و تحلیل بنیادی انتخاب کنید.

سهم های بنیادی بورس تهران کدام ها هستند؟

به طور کلی شرکت‌های غول بورسی ایران، از سهم‌های بنیادی بازار هستند. بعلاوه آن شرکت‌هایی که صادرات محصول دارند یا طرح توسعه‌ای خوبی در دستور کار خود دارند را از سهام‌های بنیادی بورس تهران حساب می‌کنیم.

به طور مثال؛ در گروه فلزات اساسی، فملی و فولاد دو غول بزرگ بورسی هستند که از سهم‌های بنیادی بازار حساب می‌شوند، بعلاوه شرکت فولاد کاوه، با توجه به این‌که محصولاتش را صادر می‌کند و درحال حاضر طرح توسعه‌ای خوبی را در دستور کار خود دارد، سهم‌های بنیادی این صنعت به حساب می‌آیند.

در هر گروه سهام بنیادی وجود دارد، کافی است با بررسی آن‌ها را بشناسید و در زمانی که آن صنعت در مسیر رشد قرار گرفت، در آن‌ها سرمایه گذاری کنید.

چگونه با تحلیل بنیادی سهام بخریم؟

به صورت کلی می‌توانیم بگوییم که تحلیل بنیادی به ما می‌گوید چه سهمی برای سرمایه‌گذاری خوب است. یعنی در واقع تحلیل بنیادی نمی‌تواند بهترین نقطه ورود را برای ما مشخص کند. پس ما بیشتر اوقات با استفاده از تحلیل بنیادی، سهم‌های بنیادی را شناسایی می‌کنیم و با تحلیل تکنیکال، بهترین قیمت برای خرید آن سهم را مشخص می‌کنیم.

چگونه با تحلیل بنیادی سهام بخریم؟

چگونه با تحلیل بنیادی نوسان گیری کنیم؟

نکته مهم در اینجا این است که گاهی اوقات ممکن است یکسری اخبار بنیادی به ما بهترین نقطه ورود به سهم را بدهد. منظورمان از این جمله این است که گاهی اوقات، مثلاً با انتشار صورت مالی شرکت، متوجه می‌شویم که شرکت اخیراً یک سودسازی قابل توجه داشته و این داده باعث می‌شود ما متوجه تغییرات بسیار چشم گیر در یک شرکت شویم که می‌توانیم با این تغییر، در آن شرکت سرمایه‌گذاری کنیم. البته باید بدانید که این نوع خرید سهم، عموماً برای بلند مدت نیست و بیشتر برای نوسان‌گیری استفاده میشود.

نکته‌ای که گفتیم درباره بعضی از اطلاعیه‌هایی که روی کدال بارگزاری می‌شود، مثل پیشنهاد هیئت مدیره برای افزایش سرمایه، صورت های مالی و افشای اطلاعات با اهمیت الف وجود دارد. اما همان‌طور که گفتیم این نوع از اخبار فقط برای نوسانگیری خوب است و برای سرمایه‌گذاری بلند مدت، بهتر است با تحلیل بنیادی سهام خوب را انتخاب کنید و با تحلیل تکنیکال آن سهم را در بهترین قیمت بخرید.

سایت علیرضا محرابی با آموزش‌های رایگان و کمپین رایگان بورس علاقمندان را نسبت به این موضوع که از کجا می‌توانند بورس را شروع کنند راهنمایی کرده است. مشتریان عزیز سایت علیرضا محرابی می‌توانند با مطالعه و تماشای آموزش‌ رایگان تحلیل بنیادی بورس اطلاعات بیشتری در این حوزه به دست آورده و به معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شوند.
 

آموزش سایت کدال

آموزش سایت کدال به ساده ترین روش ممکن

مشاهده

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر