1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. اصطلاحات بورس
  4. انواع ضرر در بورس و بازارهای مالی

انواع ضرر در بورس و بازارهای مالی

انواع ضرر در بورس و بازارهای مالی
لوگو علیرضا محرابی
انواع ضرر در بورس و بازارهای مالی
اصطلاحات بورس

هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد: اگر در بازار سهام سرمایه گذاری کنید، به احتمال زیاد در یک مقطع زمانی ضرر خواهید کرد. چیزی که مهم است، اینست که سودهای شما از ضررهایتان بیشتر باشد. گاهی اوقات ضرر فوری و واضح است، مانند زمانی که سهامی که با قیمت بالاتر خریداری کرده اید، به شدت کاهش یافته است. در موارد دیگر، ضررهای شما چندان آشکار نیستند زیرا ظریف‌تر هستند و در مدت زمان طولانی‌تری متوجه آنها می شوید. ضرر در بورس به اشکال مختلف است و هر یک از این نوع زیان‌ها می‌تواند دردناک باشد، اما شما می‌توانید با طرز فکر درست و تمایل به درس گرفتن از شرایط، این آسیب را کاهش دهید.

انواع ضرر در بورس

انواع ضرر در بورس

زیان سرمایه

این شکل از ضرر در بورس، ساده ترین و شاید به اعتقاد برخی، دردناک ترین است: شما سهامی را می خرید و سپس کاهش قیمت و پایین رفتن آن را تماشا می کنید. در نهایت شما تصمیم می گیرید که به این زیان پایان دهید و در مقطعی آن را بفروشید. این نوع از ضرر به عنوان ضرر و زیان سرمایه شناخته می شود زیرا قیمتی که شما یک دارایی را فروختید، کمتر از هزینه خرید آن بوده است.

اگر دارایی را برای یک سال یا کمتر در اختیار داشته باشید، ضرر یا سود سرمایه کوتاه مدت است. اگر بیش از یک سال مالک دارایی بوده باشید، زیان، طولانی مدت در نظر گرفته می شود.

از دست دادن فرصت ها

نوع دیگر ضرر در بورس، می تواند تا حدودی دردناک‌تر و تعیین کمیت آن سخت‌تر باشد اما همچنان بسیار واقعی است. ممکن است شما 10000 دلار از یک سهام خریداری کرده باشید اما یک سال بعد قیمت سهم بسیار نزدیک به چیزی است که برای آن پرداخت کرده بودید.

ممکن است با خود بگویید: "خب، حداقل چیزی را از دست ندادم." اما این درست نیست. شما 10000 دلار از پول خود را برای یک سال در جایی قرار داده اید و در ازای آن چیزی دریافت نکردید. اگر پول خود را در جای دیگری مانند حساب بانکی ذخیره می کردید، در همان سال حداقل مقدار مشخصی سود کسب می کردید. این به عنوان از دست دادن فرصت یا هزینه فرصت شناخته می شود.

زمانی که قیمت سهام شما رشد نمی کند یا حتی به بازدهی کمتر از دیگر سهام یا سود بانکی دست می یابد، در واقع از دست دادن فرصت را تجربه کرده اید. شما با سرمایه گذاری متفاوت، فرصت کسب درآمد بیشتر را از دست داده اید. بنابراین این معامله ای بوده است که باعث می شود فرصت دیگر را از دست بدهید.

زیان سودهای از دست رفته

این نوع از ضرر در بورس، زمانی به وجود می‌آید که مشاهده می‌کنید سهم شما رشد قابل‌توجهی دارد اما خیلی سریع به عقب بر می گردد. چیزی که می‌تواند به راحتی در سهام‌ شرکت های کوچک اتفاق بیفتد. افراد زیادی در تعیین بالا یا پایین یک بازار موفق نیستند. 

بسیاری از سرمایه گذاران انتظار می کشند و امیدوارند که اوضاع سهامشان بهبود یابد و دوباره به اوج خود برسد اما ممکن است هرگز این اتفاق نیفتد. بهترین راه حل برای این نوع ضرر، داشتن یک استراتژی خروج و رضایت از یک سود معقول است.

زیان های روی کاغذ

در برخی موارد که سهم شما با افت قیمت از نقطه خرید شما مواجه می شود، می‌توانید به خودتان بگویید: «اگر نفروشم، چیزی از دست نداده‌ام» و یا «زیان من فقط یک زیان کاغذی است». در حالی که حق با شما بوده و این ضرر فقط روی کاغذ می باشد و نه در جیب شما، واقعیت این است که اگر سرمایه گذاری شما در آن سهام ضربه بزرگی خورده باشد، باید تصمیم بگیرید که در مورد آن چه کاری انجام دهید.

اگر فکر می کنید که چشم انداز شرکت در یک افق زمانی بلندمدت هنوز خوب است و شما یک سرمایه گذار ارزشی هستید، ممکن است این افت قیمت زمان خوبی برای افزودن به دارایی هایتان باشد. از طرف دیگر، اگر سهام به عملکرد ضعیف خود ادامه دهد، زیان کاغذی شما به یک زیان از دست دادن فرصت نیز تبدیل خواهد شد.

چگونه با ضررهای خود کنار بیاییم؟

مفهوم ضرر در بورس

هیچ‌کس نمی‌خواهد هیچ نوع ضرری متحمل شود؛ اما بهترین اقدام اغلب تعیین یک حد ضرر منطقی و در صورت فعال شدن آن، رفتن به معامله بعدی است. همچنین ضررهای خود را به یک تجربه یادگیری تبدیل کنید که می تواند به شما در ادامه راه کمک کند:

  • اگر متحمل هر یک از انواع ضرر در بورس شده اید، انتخاب های خود را تجزیه و تحلیل کنید. تصمیماتی که گرفته اید را پس از گذشت مدتی با نگاهی جدید مرور کنید. در گذشته چه کاری را متفاوت انجام می دادید و چرا؟ اگر متفاوت عمل می کردید، کمتر یا شاید اصلاً چیزی از دست نمی دادید؟ پاسخ دادن به این سؤالات ممکن است به شما کمک کند از تکرار دوباره ی یک اشتباه جلوگیری کنید.
  • آنچه را که از دست داده اید، دوباره می توانید جبران کنید. در صورت لزوم کمربند مالی خود را برای مدتی سفت تر کنید. اگر ضرر به اندازه کافی کم باشد، ممکن است بتوانید آن را با کمی نظم و انضباط جبران کنید. آن پول را دوباره به دست آورید و دوباره تلاش کنید، چیزهایی را که یاد گرفتید برای دفعه بعد که بازار متزلزل می شود، در ذهن داشته باشید.
  • اجازه ندهید ضررها شما را توصیف کنند. ضرر را همیشه به عنوان یک احتمال در نظر بگیرید. به خود یادآوری کنید که بسیاری از افراد موفق دیگر هم مانند شما متحمل ضرر شده اند - شاید حتی بیشتر از شما. ضرر شما را توصیف نمی کند، اما اگر به درستی با آن برخورد کنید، می تواند شما را سرمایه گذار بهتری کند.

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ در مورد بورس

چگونه از پس انداز باز نشستگی خود در برابر ضررهای بازار سهام محافظت کنم؟

هیچ راه کاملی برای جلوگیری از ضرر در بورس وجود ندارد، اگرچه حساب‌های بازنشستگی عموماً می توانند از مسیر رشد بلندمدت بازار سود ببرند. بهترین راه برای محافظت از حساب های بازنشستگی خود در برابر زیان های احتمالی، سرمایه گذاری در مجموعه متنوعی از سهام، اوراق قرضه و صندوق های سرمایه گذاری است. همچنین می‌توانید با پس انداز مقداری از سرمایه خود در حساب‌های بازار پول و گواهی‌های سپرده، مطمئن شوید که مقداری پول در رکودهای بزرگ بازار بورس دارید.

از چه استراتژی هایی می توانم برای جلوگیری از ضرر در بازار سهام استفاده کنم؟

راه های مختلفی برای موفقیت در بازار سهام وجود دارد و این چیزی نیست که بتوانید یک شبه یاد بگیرید. با توجه کردن به چگونگی تاثیر رویدادهای جهانی و چرخه های بازار بر قیمت سهام شروع کنید، تمرین کنید احساسات خود را با معاملات کوچک حذف کنید و انتظار نداشته باشید که به سرعت ثروتمند شوید. همیشه همکاری با یک کارگزار یا مشاور مالی با تجربه کمک زیادی می کند. هیچ گاه سهامی را بدون تحلیل و تنها بر مبنای حرف دیگران خریداری نکنید و با آموزش انواع تحلیل ها مانند تحلیل های تکنیکال و بنیادی، خود در مورد سرمایه گذاریتان تصمیم بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله با انواع ضررها که ممکن است برای یک سرمایه گذار اتفاق بیفتد، آشنا شدیم. ضرر در بورس، مانند سایر بازارهای مالی، امری طبیعی و جدایی ناپذیر می باشد. چیزی که اهمیت دارد، نحوه برخورد با این ضرر و زیان ها می باشد که در این مطلب توصیه هایی در این مورد انجام شد. اگر کار خود را به عنوان یک سرمایه گذار با ضرر شروع کردید، ناامید نشوید و روی افزایش دانش خود برای تکرار نکردن اشتباهات گذشته تمرکز کنید و همواره به خاطر داشته باشید که بهترین تحلیلگران و سرمایه گذاران نیز متحمل ضرر و زیان می شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com