1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. تحلیل تکنیکال
  4. پولبک در بازارهای مالی به چه معناست؟

پولبک در بازارهای مالی به چه معناست؟

پولبک در بازارهای مالی به چه معناست؟

اگر در بازارهای مالی فعالیت می کنید و با تحلیل تکنیکال نیز آشنایی کلی دارید، حتما اصطلاح پولبک را به مراتب شنیده اید. در منابع مختلف معانی متعددی برای پولبک ذکر شده است اما به طور کلی پولبک یا عقب نشینی یک توقف یا افت (رشد) موقت در نمودار قیمت سهام یا کالاها از قله (کف) های اخیر است که در یک روند صعودی (نزولی) ادامه دار رخ می دهد. اصطلاح پولبک بعضی اوقات با اصلاح یا تثبیت قیمت جایگزین می شود. اصطلاح پولبک معمولا برای کاهش (افزایش) قیمت‌هایی به کار می‌رود که در مدت زمان نسبتا کوتاهی در میانه ی یک روند صعودی (نزولی) رخ می دهند.

یک پولبک بیان کننده ی چه چیزی است؟

پس از اینکه یک اوراق بهادار یک حرکت صعودی (نزولی) بزرگ قیمت را تجربه کرد، به طور گسترده ای پولبک ها به عنوان فرصت های خرید (فروش) تلقی می شوند. به عنوان مثال، یک سهم ممکن است پس از انتشار یک صورت مالی جذاب، افزایش قابل توجهی را در قیمت تجربه کند و پس از آن که معامله‌گران با موقعیت‌های موجود مقداری از سود خود را شناسایی کنند، پولبک را تجربه کند. با این حال، یک صورت مالی جذاب یک سیگنال اساسی است که نشان می دهد سهام روند صعودی خود را از سر خواهد گرفت.

بیشتر پولبک‌ها شامل حرکت قیمت اوراق بهادار به ناحیه‌ای از حمایت یا مقاومت تکنیکال، مانند میانگین متحرک یا یک نقطه ی پیوت، قبل از از سرگیری روند صعودی یا نزولی است. معامله گران باید به دقت مراقب این مناطق حمایتی یا مقاومتی باشند، زیرا شکست آنها می تواند به جای پولبک، نشانه معکوس شدن روند قبلی باشد.

مثالی از نحوه استفاده از پولبک ها

پولبک

پولبک‌ها معمولا روند بنیادی اساسی را که باعث حرکت قیمت در نمودار می‌شود، تغییر نمی‌دهند. آن‌ها معمولاً فرصت‌های سودآوری پس از افزایش شدید قیمت اوراق بهادار هستند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است درآمدهای ناگهانی را گزارش کند و شاهد جهش 20 درصدی قیمت سهام خود باشد. سهام ممکن است روز بعد عقب نشینی کند زیرا معامله گران کوتاه مدت سود خود را خارج می کنند. با این حال، گزارش سود قوی نشان می دهد که کسب و کار زیربنایی سهام در حال طی کردن مسیری درست است. معامله‌گران و سرمایه‌گذارانی که استراتژی خرید و نگه‌داری را انجام می دهند، احتمالاً با گزارش‌های سود قوی جذب آن سهام می‌شوند و از روند صعودی پایدار در کوتاه‌مدت حمایت می‌کنند.

هر نمودار سهام نمونه هایی از پولبک را در چارچوب یک روند صعودی یا نزولی طولانی مدت دارد. به عنوان مثال در تصویر بالا، SPDR S&P 500 ETF (SPY) چهار عقب نشینی یا پولبک را در چارچوب یک روند صعودی طولانی مدت تجربه کرده است. این عقب نشینی ها در این چارت معمولاً شامل حرکت به نزدیک میانگین متحرک 50 روزه یا خط روند می شود که در آن یک حمایت تکنیکال قبل از بازگشت به روند صعودی وجود دارد. معامله گران باید مطمئن شوند که هنگام ارزیابی پولبک ها از چندین اندیکاتور تکنیکال مختلف استفاده می کنند تا مطمئن شوند که این پولبک ها به معکوس شدن روند قیمتی تبدیل نمی شوند.

تفاوت بازگشت قیمت و پولبک

پولبک و برگشت قیمت هر دو شامل یک اوراق بهادار هستند که از سقف یا کف خود خارج می شوند، اما پولبک ها موقتی و معکوس ها طولانی مدت هستند چرا که جهت روند در میان مدت یا بلند مدت عوض شده است. بنابراین چگونه معامله گران می توانند بین این دو تمایز قائل شوند؟ بیشتر معکوس‌ها شامل تغییراتی در اصول بنیادی شرکت منتشر کننده ی اوراق بهادار است که بازار را مجبور می‌کند ارزش آن را مجددا ارزیابی کند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است صورت های سود و زیان ضعیفی را گزارش کند که سرمایه گذاران را وادار می کند ارزش ذاتی سهام را دوباره محاسبه کنند. به طور مشابه، این تغییر بنیادی می تواند یک تسویه حساب منفی، یک رقیب جدید در انتشار یک محصول یا رویداد دیگری باشد که تأثیر بلندمدتی بر شرکت زیربنایی سهام خواهد داشت.

این رویدادها، در حالی که به اصطلاح خارج از نمودار اتفاق می‌افتند، در چندین کندل ظاهر می‌شوند و در ابتدا بسیار شبیه به پولبک به نظر می‌رسند. به همین دلیل، معامله‌گران از میانگین‌های متحرک، خطوط روند و دیگر ابزارهای معاملاتی برای مشخص کردن زمانی که پولبک ادامه می‌یابد و در معرض خطر ورود به قلمرو بازگشت قیمت است، استفاده می‌کنند.

محدودیت های معامله در پولبک ها

بزرگترین محدودیت معاملات در عقب نشینی ها یا پولبک ها این است که پولبک می تواند شروع یک بازگشت واقعی باشد. از آنجایی که هم عقب‌نشینی‌ها و هم برگشت‌ها در بازه‌های زمانی مختلف اتفاق می‌افتند، از جمله در طول روز، با توجه به استراتژی و قالب زمانی معاملاتی خود باید نوع یک حرکت را تشخیص دهید. به عنوان مثال یک افت قیمتی برای یک معامله گر روزانه ممکن است حکم بازگشت قیمت را داشته باشد اما برای یک معامله گر میانمدتی به عنوان پولبک شناخته شود. اگر تغییرات قیمت، خط روند را در بازه زمانی مورد بررسی شما بشکند، ممکن است به جای عقب نشینی، در حال نگاه به یک برگشت قیمتی باشید.

در این حالت زمان ورود به یک پوزیشن در جهت روند قبلی نیست. البته، اضافه کردن سایر شاخص‌های تکنیکال و ترکیب داده‌های تحلیل بنیادی با آنها، اعتماد معامله‌گر را در شناسایی عقب‌نشینی‌ها از برگشت‌های واقعی افزایش می‌دهد.

مفهوم پولبک به طور خاص تر

پولبک

همانطور که در مقدمه نیز گفته شد، معانی زیادی در منابع مختلف برای پولبک ذکر شده است که البته به طور کلی بیان کننده ی یک چیز هستند. به عنوان مثال مطالبی که تا کنون گفته شد، بیان کننده ی مفهوم پولبک در یک قالب کلی بودند اما به عقیده ی بعضی از معامله گران و تحلیلگران هر نوع عقب نشینی قیمت از روند اصلی را نمی توان پولبک در نظر گرفت. بسیاری از تحلیلگران تکینکال پولبک را حرکتی می دانند که قیمت بعد از شکستن یک سطح حمایتی یا مقاومتی مهم، با بازگشت به آن سطح انجام می دهد. برای فهم بیشتر، تصویر فوق را در نظر بگیرید. مشاهده می کنید که قیمت چندین بار سعی در شکست یک سطح به خصوص داشته اما هر دفعه ناموفق بوده است تا اینکه در نهایت با یک کندل قوی این سطح شکسته می شود. سپس قیمت مجدد به این سطح برمیگردد و بعد از تماس با این سطح، روند صعودی خود را پیش می گیرد. بعضی از منابع و تحلیلگران تکنیکال عقیده دارند که تنها این نوع حرکات را می توان پولبک نامید. البته به طور کلی فرقی در اصل موضوع نمی کند چرا که در هر صورت، پولبک یک عقب نشینی کوتاه مدت و موقت در قیمت پیش از ادامه ی روند پیشین می باشد. 

جمع بندی

در این مقاله با اصطلاح پولبک که توسط تحلیلگران تکنیکال به دفعات زیادی استفاده می شود، آشنا شدیم. بعضی از منابع هر نوع بازگشت موقتی و کوتاه مدتی قیمت به یک سطح مهم را پولبک می نامند و برخی منابع دیگر معتقدند پولبک تنها به بازگشت های موقتی که به یک سطح مهم تازه شکسته شده انجام می شود، باید اطلاق شود. در هر صورت و با هر کدام از این تعاریف، اگر یک حرکت قیمت به عنوان پولبک شناخته شود، بهترین فرصت را برای معامله گران فراهم می کند تا خود را با روند اصلی همراه کنند.

 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر