1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. تحلیل ارز دیجیتال
  4. آموزش کار با وب سایت Dune Analytics

آموزش کار با وب سایت Dune Analytics

آموزش کار با وب سایت Dune Analytics
لوگو علیرضا محرابی
آموزش کار با وب سایت Dune Analytics
تحلیل ارز دیجیتال

تجزیه و تحلیل زنجیره ای یا آن چین یکی از جالب ترین زمینه های در حال ظهور در صنعت کریپتو است. در حالی که امروزه شرکت‌های زیادی وجود دارند که تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک چین را ارائه می‌کنند اما چند چیز وجود دارد که Dune Analytics را منحصر به فرد می‌کند. این مطلب در خصوص آموزش کار با وب سایت Dune Analytics است. یکی از چیزهایی که در مورد این وب سایت وجود دارد این است که داده های Dune Analytics باز و مبتنی بر جامعه هستند اما چیزی که Dune Analytics را از بقیه پلتفرم‌های تحلیل زنجیره‌ای دیگر جدا می‌کند، تمرکز آن بر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

با وب سایت Dune Analytics، می توانید مجموعه داده های خود را بسازید. شما می توانید این کار را با اجرای پرس و جوهای ساده یا پیچیده داده های زنجیره ای از طریق ویرایشگر Dune انجام دهید. این کار نه تنها به معنای آزادی بیشتر در انتخاب است، بلکه اطلاعات سریع‌تر و به‌روزتری از آنچه که پلتفرم‌های «بسته» می‌توانند ارائه دهند، به دست می دهد.

تجزیه و تحلیل آن چین چیست؟

تجزیه و تحلیل آن چین

تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای به کاربران کمک می کند تا استراتژی های معاملاتی خود را ارتقا دهند. اگر به مطالعه بازار سهام در بازارهای سنتی پرداخته باشید، احتمالا از قبل در مورد تجزیه و تحلیل فنی یا تکنیکال (TA) می دانید. TA حرکت قیمت را مطالعه می کند و هنوز هم محبوب ترین شکل تجزیه و تحلیل حتی در ارزهای دیجیتال است. با این حال، با حجم وسیعی از داده های موجود در بلاک چین، نوع جدیدی از تجزیه و تحلیل در حال ظهور است و آن تحلیل درون زنجیره ای است.

بنابراین، با استفاده از اطلاعات یافت شده در بلاک چین عمومی، شرکت های تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای قصد دارند به کاربران خود کمک کنند تا حرکت های آینده بازار را بهتر پیش بینی کنند. تحلیلگران زنجیره‌ای می‌توانند داده‌های زنجیره بلوکی مانند جزئیات تراکنش و اطلاعات قرارداد هوشمند را بررسی کنند تا بینش‌هایی در مورد بازار به دست آورند. بنابراین، در حالی که TA حرکات قیمت را ردیابی می کند، تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای نمای عمیق تری ارائه می دهد.

درباره وب سایت Dune Analytics

درباره وب سایت Dune Analytics

فردریک هاگا و متس اولسن Dune Analytics را در اسلو، نروژ در سال 2018 تأسیس کردند. این دو پیشینه ای در زمینه آمار، تجزیه و تحلیل درخصوص راه اندازی و یادگیری ماشینی دارند. از نقطه نظر این دو، دنیای انتزاعی داده‌ها به‌عنوان یک کار عملی نیز به نظر می‌رسید، به همین دلیل Dune را ایجاد کردند.

Dune Analytics نسخه رایگان خود را در سال 2019 منتشر کرد. از آن زمان، Dune به طور تصاعدی رشد کرده و کاربران از سراسر جهان به آن ملحق شده‌اند تا از تجزیه و تحلیل‌های زنجیره‌ای که این وب سایت ارائه می‌کند استفاده کنند. مجموعه‌ای از داده‌ها هر روز از زنجیره بلوکی جمع‌آوری می شود. با این حال، «درست کردن این داده ها» پیچیده‌تر از آن چیزی است که ممکن است تصور شود. بنیانگذاران نه تنها باید برای درست کردن داده ها زمان صرف نمایند، بلکه باید چندین بار تکرار کرده تا داده ها را به بهترین فرمت رمزگشایی کنند.

نسخه جامع و سهولت استفاده از وب سایت Dune Analytics

نسخه جامع Dune به کاربران امکان می دهد هر نوع تجزیه و تحلیل زنجیره ای را انجام دهند. وب سایت Dune Analytics داده های خام بلاک چین را به قالبی قابل خواندن تبدیل می کند و پرس و جوها را می توان با SQL تکمیل کرد. Dune به کاربران خود امکان دسترسی به مجموعه داده ها را می دهد و آنها می توانند نمودارها و داشبوردهای خود را ایجاد کنند. سپس کاربران می توانند آنچه را که روی آن کار می کنند به اشتراک بگذارند. کار با Dune آموزش خوب و بینش قدرتمندی را در مورد نحوه عملکرد سیستم های تجزیه و تحلیل زنجیره ای به طور کلی ارائه می دهد.

برای آموزش کار با سایت cryptometer مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

با Dune می‌توانید داشبوردها و پرسش‌های دیگران را در جامعه کشف کنید. این به نوعی شبیه به اشتراک گذاری داشبورد در Google Analytics است و با تحقیق در مورد کار دیگران، می‌توانید الهام‌بخشی بیشتری برای یافتن سؤالات بیشتر در دستیابی به بینش‌های عمیق‌تر پیدا کنید.

Dune روی مدل freemium کار می کند. استفاده از ویژگی‌های اصلی رایگان است و این قول داده شده که همیشه رایگان خواهند بود. با این حال، دسترسی مستقیم به داده ها نیاز به ارتقاء به نسخه پولی دارد که البته چندان ارزان نیست. قیمت ها برای کاربران حرفه ای که به دنبال خصوصی نگه داشتن سوالات خود هستند به 390 دلار در ماه می رسد.

هدف این است که برای کسانی که علاقه مند به تجزیه و تحلیل آن چین هستند، راهی برای به دست آوردن بینش انبوه برای اتریوم ارائه شود اما این پتانسیل وجود دارد که بلاک چین های دیگر نیز در آینده کشف شود.

سهولت استفاده و اشتراک‌گذاری داده‌ها به Dune کمک کرده است تا به پلتفرم پیش‌فرض برای قدیمی های رمزنگاری که علاقه مند به تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای هستند تبدیل شود. باز هم، یکی از بهترین بخش ها این است که کاربران می توانند داده ها را خودشان تأیید کنند.

3 مرحله برای استفاده از وب سایت Dune Analytics

مراحل کار با وب سایت Dune Analytics

با یک Query شروع کنید.

مثلاً، حجم معاملات Uniswap چقدر است؟

یک Query در SQL بنویسید.

برای یادگیری نحوه نوشتن پرس و جو می توانید به اسناد SQL نگاه کنید. یا فقط به آنچه انجمن قبلاً ایجاد کرده است نگاه کنید و کد آنها را کپی و جایگذاری کنید. این کار یک راه خوب برای شروع است تا زمانی که یاد بگیرید خودتان بنویسید.

نکاتی برای اجرای کوئری ها

در حال حاضر می توانید در موارد زیر پرس و جو کنید:

1: داده های قرارداد هوشمند رمزگشایی شده

Dune داده های قرارداد هوشمند را در جداول قابل خواندن رمزگشایی می کند.

2: چکیده / نمای جدول(Abstractions / Table Views)

نماهای جدول، کار با داده های بلاک چین را آسان می کند. بنابراین یک راه خوب برای انجام تحلیل آن چین استفاده از نماهای از پیش آماده شده یا جداول انتزاعی است که Dune آن ها را ارائه می دهد.

3: داده های خام اتریوم

این داده ها از بلوک ها، گزارش ها، تراکنش ها، رسیدها و ردیابی ها تشکیل شده است. شاید کمی بیش از حد بوده و یا اغلب غیر ضروری باشد اما برای کسانی که می‌خواهند در تجزیه و تحلیل عمیق‌تر شوند، در دسترس است.

4: داده های صرافی های متمرکز (CEX)

این قسمت برای کاربری است که چیزی بیش از داده‌های حجم توکن می‌خواهد.

Dune داده های بلاک چین را در پایگاه های داده SQL جمع می کند که به راحتی قابل استعلام هستند. کوئری ها برای تعیین اینکه چه داده هایی از بلاک چین باید برگردانده شوند استفاده می شود.

شاید بخواهید از تمام معاملات cex که امروز اتفاق افتاد یا ارزش کل استیبل کوین‌های ضرب شده در سال جاری اطلاعاتی به دست آورید. هر سوالی که باشد، پاسخ احتمالاً با یک پرس و جو Dune شروع می شود.

کوئری ها سطرها و ستون هایی از داده ها را برمی گرداند (همان پرس و جوهای SQL سنتی) که بعداً قابل مشاهده و ارائه هستند.

چند راه وجود دارد که یک تحلیلگر بلاک چین (یعنی شما!) می تواند پرس و جوها را شروع کند:

از چکیده یا abstractions برای جستجو در جداول داده های رایج استفاده کنید. این ساده ترین و رایج ترین راه برای استفاده از Dune Analytics است. برخی از انتزاعات محبوب عبارتند از dex.trades، lending.borrow و stablecoin.transfer.

داده‌های خام اتریوم شامل بلوک‌ها، گزارش‌ها و تراکنش‌ها را پرس و جو کنید.

همچنین همانطور که گفتیم امکان استعلام داده های صرافی های متمرکز وجود دارد. برای بازگرداندن سریع قیمت تقریباً هر دارایی رمزنگاری شده از Prices.usd استفاده کنید.

Visualizations

داشبورد شما نمودارهای بصری را نمایش می دهد. حتی می توانید کد iframe را از داشبورد خود در پست های وبلاگ خود جاسازی کنید تا بینش و تجزیه و تحلیل خود را با دنبال کنندگان خود به اشتراک بگذارید.

برای اطلاع از نحوه کار با سایت whalestats مقاله مربوطه را در سایت مطالعه نمایید.

چیز دیگری که می تواند در این سیاحت از وب سایت Dune Analytics به شما کمک کند این است که معماری قرارداد هوشمند پروتکل مورد علاقه خود را قبل از شروع پرس و جو درک کنید. این مورد کمی پیشرفته‌تر است اما اگر در این زمینه جدی هستید، ممکن است ارزش دنبال کردن اطلاعات را داشته باشد.

خواندن داده های ارائه شده به شکل جدول (ردیف ها و ستون ها) ممکن است دشوار باشد. قسمت Visualizations نتایج یک پرس و جو را می گیرند و اطلاعات را به روشی واضح و دقیق ارائه می کنند.

می توانید از Visualizations برای شروع داستان گویی با داده های خود استفاده کنید. با Visualizations، تغییر این موضوع آسان است:

نمودار میله ای نشان می دهد که 19 آوریل بیشترین حجم انتقال را داشته است و به مخاطب کمک می کند روند را در طول زمان ببیند.

کار با وب سایت dune-analytics

در این مورد:

visualization

Dune تجسم های مختلفی را ارائه می دهد که می توانید از آنها برای ارائه بصری داده ها از جمله نمودارهای میله ای، نمودارهای منطقه، نمودارهای خطی، نمودارهای دایره ای و غیره استفاده کنید.

داشبوردها

با استفاده از تصاویری با برنامه ریزی دقیق، یک تحلیلگر باهوش بلاک چین می تواند داستانی درباره گروه خاصی از داده ها تعریف کند. به عنوان مثال، در داشبورد زیر مشخص است که "Dex" به عنوان یک دسته در حال رشد است. در زیر، مخاطب می‌بیند که کدام دکس‌ها از نظر حجم محبوب‌ترین هستند و در نهایت می‌توانند نمودار میله‌ای انباشته را مشاهده کنند که تغییرات در طول زمان را نشان می‌دهد. تنها با نگاه کردن به این داشبورد، مخاطب تصویر واضحی از کل بازار DEX را می بیند.

داشبوردها در وب سایت Dune Analytics

درک زیرساخت Dune

اگر به نمودار توجه کنید، در سمت راست قراردادهای هوشمند اتریوم قرار دارند. در سمت چپ، طرح زیرساخت وجود دارد. Dune همه چیز را در پایگاه داده Postgres در Google Cloud ذخیره می کند.

درک زیرساخت dune

بنابراین، پس از ثبت نام برای یک حساب کاربری رایگان، می‌توانید به داشبورد خود دسترسی پیدا کنید، سپس روی دکمه «ایجاد» کلیک کنید و «پرس و جو یا Query» را انتخاب کنید و دوباره، اولین چیزی که اتفاق می افتد، انتقال یک کپی از داده های قرارداد هوشمند از اتریوم به پایگاه داده Dune Analytics است.

این کار هرگز به یکباره اتفاق نمی افتد. به این دلیل که با اضافه شدن داده های جدید، زنجیره بلوکی دائماً در حال تغییر است. بنابراین، Dune Analytics باید با ورود داده‌های جدید دوباره فهرست‌بندی شود.

جهت آشنایی با سایت coinmetrics و نحوه کار با آن بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

سپس از زبان SQL برای جستجو در پایگاه داده استفاده خواهید کرد. باید بدانید که شما مستقیماً از بلاک چین اتریوم پرس و جو نمی کنید. شما فقط پایگاه داده را در Dune پرس و جو خواهید کرد. این بدان معناست که از زمانی که داده‌های واقعی روی بلاک چین مجدداً در پایگاه داده Dune فهرست می‌شوند، تاخیرهای جزئی وجود خواهد داشت.

با داده های تجزیه و تحلیل Dune چه کاری می توانید انجام دهید؟

با تجربه بیشتر در این زمینه و تمرین و تکرار، خواهید آموخت که کدام نوع مجموعه داده ها و ترکیب ها برای توسعه بینش شما مفیدتر هستند.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، وب سایت Dune Analytics در حال ایجاد یک پلتفرم برای تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای است. این وب سایت داده ها را باز و قابل ترکیب می کند. این کار باعث می شود که اطلاعات به روزتر و سریعتر از رقبا جمع آوری شوند.

با دسترسی به داده های خام، می توانید مجموعه داده های خود را ایجاد کنید و روندها را زودتر شناسایی کنید. این عصر، عصر اطلاعات است و همانطور که می دانید اطلاعات قدرت است و Dune Analytics کلیدهایی را برای باز کردن قفل بخش بزرگی از آن ارائه می دهد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com