1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. شخصیت های ارز دیجیتال
  4. جاستین سان، موسس ترون

جاستین سان، موسس ترون

جاستین سان، موسس ترون
لوگو علیرضا محرابی
جاستین سان، موسس ترون
شخصیت های ارز دیجیتال

جاستین سان به دلیل رفتارهای جنجالی خود در توییتر و در فضای رمزنگاری مشهور است اما آیا می دانید که کارآفرین جوان، از دوران دبیرستان روحیه جنگندگی مشابهی داشته است؟ جاستین سان، کارآفرین 29 ساله پشت Tron، یک شخصیت بحث برانگیز در صنعت رمزنگاری بوده است که اغلب واکنش های متفاوتی را به حقه بازی های تبلیغاتی و صراحت خود در رسانه های اجتماعی برانگیخته است. با این وجود، سان نیروی محرکه مهمی در این بخش است زیرا تلاشهای گذشته و آینده، او را در زمره کارآمدترین کارآفرینان فناوری امروز قرار داده است. در این مطلب به معرفی زندگی این کار آفرین و چهره ی پشت امپراتوری ترون می پردازیم.

زندگی اولیه سان

جاستین سان خالق ترون

جاستین سان در سال 1990 با نام سان یوخن متولد شد و همیشه تمایل زیادی برای شهرت و توجه نشان می داد. سان، یک دانشجوی خوب و شیفته ایده های لیبرال بود و هرگز از ایستادگی در برابر قدرت دریغ نکرد. در نمایه GQ اولیه سان که در چین منتشر شد، او دوران مدرسه خود را به یاد می آورد و می گفت که او اغلب "رهبر افکار دانشگاه" بود که مخالف جریان اصلی بود. سان که منتقد سرسخت سیاست های مدرسه بود، نویسنده ای پرکار نیز بود که مقالاتی را با انتقاد شدید از دولت چین ارائه می داد. 

اولین باری که سان طعم شهرت را به دست آورد، پس از آن بود که مدرسه راهنمایی که در شهر Huizhou گذراند، اعلام کرد که برنامه های راهنمای تحصیلی را بر اساس مقوله های مختلف برای دانش آموزان تنظیم می کند. این بدان معنا بود که دانش آموزان از خانواده های کم درآمد و کسانی که تصور می شود دارای "دیدگاه های افراطی" هستند، به جای افرادی که به کالج می روند، از معلمان، راهنمایی جایگزین دریافت می کنند. سان در یک پست آنلاین گسترده که در سراسر چین پخش شد، این تصمیم را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

وی این تلاش را یک کار ظالمانه خواند که هدف آن نهادینه سازی و کنترل شدید بر دانش آموزان است و سیستم مدارس را با آلمان نازی مقایسه کرد. پست هایی مانند این بود که به سان کمک کرد تا در سطح ملی و آنلاین و در رسانه های مکتوب به شهرت برسد. او روی جلد مجله Yazhou Zhoukan واقع در هنگ کنگ قرار گرفت که از او به عنوان یک "رهبر افکار" جوان یاد می کرد.

ژانگ جیپینگ، روزنامه نگاری که با سان برای استوری جلد "یاژو ژوکان" مصاحبه کرده است، در گفت و گو با "کوارتز":

برخی ممکن است استدلال کنند که سان فقط برای مشهور شدن به یک رهبر افکار عمومی تبدیل شد اما من فکر می کنم این بیشتر نتیجه طبیعی فضای اجتماعی کلی آن زمان در چین بود.

ستاره آشکار و پرانرژی آن زمان، در سال 2011 در دانشگاه پکن کشور چین شرکت کرد و لیسانس تاریخ گرفت. دو سال بعد، او از دانشگاه پنسیلوانیا مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد سیاسی گرفت. به گفته کوارتز، این زمانی است که او برای اولین بار با دنیای بسیار جالب ارزهای دیجیتال روبرو شد. از طریق آینده نگری باورنکردنی یا فقط شانس محض، سان با سرمایه گذاری روی بیت کوین در روزهای اولیه آن، میلیونر شد. در حالی که میزان سرمایه گذاری وی در بیت کوین هنوز مشخص نیست، با بازگشت به پکن در سال 2013، او یکی از جوانترین میلیونرهای دنیای رمزارزها بود.

هجوم به فناوری و ایجاد TRON

تاسیس ترون توسط جاستین سان

بازگشت سان به چین آغاز یک سال شلوغ برای کارآفرین بلندپرواز بود. او خیلی زود به Ripple Labs پیوست. یک شرکت جوان در آن زمان که بر روی ایجاد یک سیستم تسویه پرداخت بین مرزی کار می کرد که XRP، سومین ارز رمزنگاری شده بزرگ از نظر ارزش بازار (در آن زمان) را تولید می کرد. او به عنوان اولین کارمند ریپل در کشور، به عنوان نماینده ارشد شرکت در منطقه بزرگ چین خدمت کرد و بعدا به مشاور تبدیل شد. 

در آن زمان، وقت کاری سان بین Ripple و Peiwo تقسیم می شد: یک برنامه رسانه اجتماعی که او ایجاد کرد که کاربران همفکر خود را از طریق چت های صوتی زنده بر اساس نمونه های صوتی از پیش ضبط شده ده ثانیه ای، متصل می کند. این پلتفرم به سرعت در بین نوجوانان چینی محبوب شد. با گزارشی در سال 2018، کاربران این برنامه عمدتا بین 16 تا 25 سال سن داشتند. با بیش از ده میلیون کاربر ثبت شده و بیش از یک میلیون کاربر فعال ماهانه، Peiwo که آنرا میتوان "با من تماس بگیر" ترجمه کرد، چیزی بود که سان روی نقشه قرار داد.

دولت چین از این کارآفرین جوان قدردانی کرد. وی به نوبه خود گفت که چین "بهترین محیط برای کارآفرینان در جهان" را دارد. حتی "جک ما"، بنیانگذار و مدیرعامل افسانه ای غول آنلاین علی بابا، به سان توجه نشان داد و شخصاً از او دعوت کرد تا در سال 2015 در کلاس افتتاحیه دانشگاه هوپان خود، یکی از سی دانشجو باشد. سان به مدت سه سال در دانشگاه تحصیل کرد و در سال 2018 با تزی با عنوان "تولد اینترنت غیرمتمرکز" فارغ التحصیل شد. با این حال، هنوز مشخص نیست که سان در دانشگاه چه موضوعاتی را گذرانده است زیرا تنها کلاس هایی که برای عموم ذکر شد، توسط خود جک ما تدریس می شد و عنوان "مدیرعامل 101" را داشت. با این وجود او گفت که مدتی را که در هوپان گذراند، به او ارزشهای اخلاقی و تجاری را آموخت که مشتاق بود آنها را در همه مشاغل تجاری خود اجرا کند.

سان سال گذشته در مصاحبه با South China Morning Post گفت: "من توانستم تجربیات و دانش مشترک استادان و همکلاسی هایم را به دست آورم و بلافاصله آن را عملی کنم."

همچنین ارتباطاتی که او در هوپان ایجاد کرد باعث شد که او در چین و سراسر جهان به شهرت برسد. بلافاصله پس از ثبت نام، سان توسط یو جیانجون، فارغ التحصیل دانشگاه هوپان و بنیانگذار شرکت پخش کننده صدا در چین، Ximalaya FM، دعوت شد تا داستان خود را به عنوان یک کارآفرین جوان موفق به صورت آنلاین به اشتراک بگذارد.

پادکستی که او در سال 2016 راه اندازی کرد، با نام "راه انقلابی به آزادی مالی"، باعث شد که به دنبال آن به صورت آنلاین، فرقه شود. افزایش سریع شهرت ناشی از حضور آنلاین و ارتباطات قدرتمند وی باعث شد تا سان در سال 2017 بنیاد Tron را تأسیس کند. این شرکت مستقر در سنگاپور موظف به ایجاد TRON بود، یک پروژه پروتکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین با ارز دیجیتال داخلی Tronix (TRX).

برای تأمین بودجه این پروژه بلندپروازانه، بنیاد Tron عرضه اولیه رمزارز (ICO) را در بایننس از 31 اوت 2017 تا 2 سپتامبر 2017 انجام داد و 70 میلیون دلار در فروش جمع آوری کرد. علاوه بر جمع آوری مقدار قابل توجهی پول، سان نمی توانست زمان بهتری برای ICO انتخاب کند چرا که عرضه اولیه دقیقا قبل از اینکه چین با ممنوعیت ICO، فروش توکن ها را متوقف کند، به پایان رسید. اکثر صادرکنندگان توکن مجبور به مهاجرت به مکانهای دوستدار ICO مانند هنگ کنگ یا ژاپن شدند.

این امر Tron را به عنوان پیشرو در بلاک چین در چین قرار داد. بدون هیچ گونه پیامدهای آشکاری از محدودیت دولت در زمینه صدور توکن و 70 میلیون دلار هزینه، این شرکت به سرعت با مجموعه ای از شرکت های بزرگ از جمله ارائه دهنده سخت افزار و نرم افزار چینی Baofeng (موسوم به Netflix of China) و oBike، بزرگترین شرکت اشتراک دوچرخه در سنگاپور، همکاری کرد.

جاستین سان چقدر ثروت دارد؟

میزان ثروت جاستین سان خالق ترون

جاستین سان یکی از ثروتمندترین کارآفرینان در صنعت ارزهای دیجیتال است. ثروت او عمدتا از دارایی های توکن TRX او ناشی می شود. اندازه کیف پول وی مشخص نیست و او از افشای دارایی های خود، خودداری کرده است. عاقلانه است که تخمین زده شود که او تقریباً 10-20 درصد از کل عرضه توکن را دارد و در نتیجه ارزش TRX او را بین 100 تا 200 میلیون دلار خواهد کرد. او همچنین سرمایه گذاری های قابل توجهی در خرید Poloniex، صرافی ارزهای دیجیتال که قبلاً 400 میلیون دلار ارزش داشت، پلتفرم Steemit و BitTorrent، که با 140 میلیون دلار خریداری کرد، انجام داده است. BitTorrent توکن های خود را نیز دارد که با نماد BTT، ارزش بازاری برابر با 60 میلیون دلار (در زمان نگارش این مقاله) دارد.

با در نظر گرفتن تمام داده های بالا، دارایی خالص وی بین 200 تا 400 میلیون دلار پیش بینی می شود. با وجود دارایی خالص بالا، اخیرا جاستین سان از دولت ایالات متحده کمک مالی مشاغل کوچک برای Tron را مطالبه کرده است.

توسعه TRON و مدیریت اختلافات

بیوگرافی جاستین سان

در حالی که شخصیت صریح سان ممکن است ترون را به کانون توجه برده باشد اما روبرو شدن با برخی رسوایی ها و جنجال ها، توجهات را به Tron حفظ کرد. سان با ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، در توییتر به جدال پرداخت و گفت که قابلیت های ترون بسیار بیشتر از اتریوم است. مقایسه فوق العاده معیوب سان، انتقادات زیادی را از جانب کاربران Tron و دیگر چهره های صنعت برانگیخت. بوترین خود سان را متهم کرد که از وایت پیپر اتریوم کپی کرده است، اتهامی که این پروژه را تا به امروز دنبال می کند. 

این سال به ویژه برای Sun، که BitTorrent، بزرگترین بستر اشتراک فایل در جهان را با 126 میلیون دلار خریداری کرد، بسیار شلوغ بود. در حالیکه معروف است که بیت تورنت مسئول تقریباً 5 درصد از کل ترافیک اینترنت است، BitTorrent یک حرکت فوق العاده جسورانه برای Tron محسوب می شد. هدف از خرید این بود که 100 میلیون مشتری فعال ماهانه BitTorrent را به کاربران TRX تبدیل کند. تصوری که قیمت TRX را بلافاصله پس از اعلام خرید افزایش داد. 

برای آشنایی با سایر توکن های مهم شبکه ترون، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

این اولین یا آخرین بحثی نبود که Sun یا Tron را احاطه کرد. تعداد کمی از افراد یا رویدادها توانسته اند به اندازه ناهار سان با وارن بافت، مطبوعات را جذب کنند. در سال 2019، سان 4.5 میلیون دلار برای فرصت صرف ناهار با سرمایه گذار و مدیرعامل افسانه ای Berkshire Hathaway، وارن بافت، پرداخت کرد. بافت ده ها سال است که میزبان ناهارهای مشابهی است و تمام عواید این پرداخت به بنیاد Glide، موسسه خیریه مستقر در سان فرانسیسکو که به فقرا، بی خانمان ها و مبارزین با سوء مصرف مواد مخدر کمک می کند، می رسد. 

سان به طور ویژه از دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده و سایر رهبران صنعت دعوت کرد تا برای ناهار به او ملحق شوند اما دو روز قبل از آن به خاطر "دلایل سلامتی" به تعویق افتاد. این لغو با انتقادات گسترده و تمسخر در جامعه TRON، به ویژه در چین روبرو شده بود. شایعاتی مبنی بر عدم امکان خروج سان از چین به دلیل "ممنوعیت خروج" توسط دولت منتشر شد. با این حال، بنیاد Tron این ادعاها را رد کرد و گفت سان در حال بهبودی از سنگ کلیه در خانه اش در سان فرانسیسکو است. 

سرانجام، منتقد سرسخت بیت کوین و سان در 23 ژانویه 2020 در یک باشگاه خصوصی در شهر زادگاه بافت، اوماها، نبراسکا ملاقات کردند. مدیرعامل eToro (یونی آسیا)، رئیس بنیاد خیریه بایننس (هلن های)، بنیانگذار لایت کوین (چارلی لی) و مدیرعامل Houbi (کریس لی) نیز به آن ملحق شد. 

قبل از اینکه گرد و غبار ناشی از ناهار مورد انتظار وی با بافت برطرف شود، سان درگیر یک بحث دیگر شد. این بار پلتفرم اشتراک گذاری محتوای غیرمتمرکز Steemit. پس از اینکه ترون Steemit را در فوریه خرید، سان متهم شد که از این شرکت برای تحکیم قدرت در بلاک چین غیرمتمرکز استفاده می کرد. با این حال، کاربران Steemit موفق شدند پس از چند روز کنترل بلاک چین Steem را پس بگیرند و سان را به بیرون رانده و او را تحت الشعاع جامعه رمزنگاری قرار دهند. 

علیرغم اختلاف نظرها، صنعت رمزنگاری ممکن است دیگر آنقدرها هم جوان نباشد اما سان مطمئنا جوانی است که به او فرصت کافی برای انجام کارهای خوب و بد را برای این فضا می دهد.

عدم اعتماد دولت چین به جاستین سان

عدم اعتماد دولت چین به جاستین سان

جاستین سان بیشتر از قبل تحت نظر دولت چین قرار گرفته است. کشور چین که قبلاً طرفدار ارزهای دیجیتال بود که زمینه ساز ایجاد مشاغل زیادی هستند، به دو دلیل تغییر شیوه داده است که عبارتند از:

۱- استخراج رمزارزها متکی به انرژی ارزان هستند و در چین این نشان دهنده استفاده از معادن ذغال سنگ آلوده می باشد که همچنان هم تامین کننده بیشترین انرژی چین است. از آن زمان دولت پکن قوانین سختگیرانه ای را بر کل صنعت کریپتو با هدف کاهش اثر کربنی وضع کرد.

۲- دلیل دوم این است که رمزارزها، اطلاعات را مخفی می کنند. به دلیل عدم نظارت بانک مرکزی، ارزهای دیجیتال رمزگذاری با فعالیت های مجرمانه در چندین مورد مرتبط بوده است. پرداخت بین دو کیف پول از یک اسم به اسم دیگر صورت نمی گیرد؛ بلکه بیشتر از یک کیف پول به کیف پولی دیگر است. کشور چین از زمانی که در قرن اخیر رونق اقتصادی را تجربه کرده است، دارای چندین میلیاردر خودساخته شده است، یعنی افراد ثروتمند پول خود را با استفاده از ارزهای دیجیتال به واحدهای بزرگ مالیاتی منتقل می کنند، بنابراین از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور شی جین پینگ دولت چین به طور ویژه ای اقدام به شناسایی میلیاردهای فراری از پرداخت مالیات پرداخت.

بعد از این که خبرهای مربوط به قرار ملاقات وارن بافت و جاستین سان منتشر شد، شایعاتی مبنی بر این که جاستین سان یکی از همین افراد محکوم به فرار مالیاتی است، پخش شد. البته او این اتهام را با عنوان مدیرعامل ترون چندین بار رد کرده است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com