1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. صرافی
 4. قوانین راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران

قوانین راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران

قوانین راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران
لوگو علیرضا محرابی
قوانین راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران
صرافی

کسب درآمد در حوزه ارزهای دیجیتال همیشه برای کاربران بازار ارز دیجیتال جذاب بوده است. از این طریق راه های مختلفی برای کسب درآمد دارید. برخی از افرادی که توانایی سرمایه گذاری زیادی را دارند، به راه اندازی یک صرافی ارز دیجیتال می پردازند تا بتوانند در زمینه رمزنگاری کسب سود کنند. راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران یا خارج از ایران کار ساده ای نیست و بسیار سخت و پیچیده است.

برای اینکه بتوانید در ایران، صرافی راه اندازی کنید باید مراحل مختلفی را طی کنید. البته با توجه به گزارش های موجود از مراجع مربوطه، تصمیمی در خصوص صرافی ارزهای دیجیتال گرفته نشده و مجوزی نیز صادر نخواهد شد اما در حال حاضر اطلاعاتی در این زمینه وجود دارد که در ادامه با شما در میان می گذاریم. اگر علاقه مند به ایجاد صرافی هستید، می توانید وب سایت خود را با نام کسب و کار مجازی راه اندازی و شروع به کار کنید. مراحل راه اندازی صرافی ارز دیجیتال شامل مراحل زیر است:

 • اخذ مجوز از کشور مربوطه
 • یک طرح توجیهی برای راه اندازی صرافی ارزهای دیجیتال تهیه کنید
 • برآورد هزینه های راه اندازی صرافی ارزهای دیجیتال
 • یک پلتفرم مبادله ارز دیجیتال ایجاد کنید
 • توسعه و پشتیبانی صرافی ارزهای دیجیتال

چگونه یک صرافی ارز دیجیتال در ایران راه اندازی کنیم؟

نحوه راه اندازی صرافی ارز دیجیتال

برای راه اندازی صرافی ارز دیجیتال، ابتدا باید مجوز دریافت کنید. همانطور که گفتیم در حال حاضر هیچ شخص یا اشخاصی مجاز به ایجاد صرافی در ایران نیستند. به همین دلیل، اگر قصد راه اندازی صرافی ارز دیجیتال را دارید، باید وب سایت خود را ایجاد کرده و بدون مجوز آن را اجرا کنید. ممکن است از خود بپرسید که آیا انجام این کار غیرقانونی است؟ شما نمی توانید صرافی خود را به عنوان یک شرکت کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید.

مجوزی برای راه اندازی صرافی ارز دیجیتال به صورت حضوری، صادر نمی شود زیرا طبق شنیده ها سایت بانک مرکزی برای ثبت درخواست صرافی بسته شده است اما بسته به کسب و کار آنلاین خود نیز می توانید شخصاً کار کنید. اگر قصد انجام این کار را دارید، باید مانند صرافی پیش فرض تمامی مراحل ثبت نام و احراز هویت را طی کنید.

در حال حاضر صرافی های مجازی مجوز ندارند و به عنوان یک کسب و کار آنلاین به کاربران خود خدمات ارائه می دهند. البته برخی از آنها خدمات حضوری نیز به کاربران خود ارائه می دهند. این باعث می شود کاربران بیشتر و بهتر به آنها اعتماد کنند. یکی از سوالاتی که می پرسیم این است که چگونه مجوز صرافی برای جانبازان بگیریم؟ فرقی نمی کند که جانباز باشید یا مردم عادی. به طور کلی مجوز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله صادر نشده است.

به جز ایران ممکن است برای برخی از کاربران این سوال پیش بیاید که چگونه می توانیم مجوز صرافی در خارج از ایران بگیریم؟ در حال حاضر کشورهایی مانند سنگاپور، ژاپن و استونی مجوز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال را برای علاقه مندان صادر می کنند و هر فردی که در کشورهای ذکر شده در بالا اقامت دارد می تواند با رعایت شرایط ایجاد صرافی به راحتی مجوز دریافت کند.

برای آشنایی با بهترین صرافی های بین المللی ارز دیجیتال در ایران، بر روی لینک کلیک کنید. 

البته در برخی از کشورها مانند ایران مجوز راه اندازی صرافی صادر نمی شود و نمی توانید در آن کشور اقدام به راه اندازی صرافی کنید. به طور کلی، اگر قصد دریافت مجوز صرافی ارزهای دیجیتال در هر کشوری غیر از ایران را دارید، باید مقیم آن کشور بوده و دارای سابقه کار یا رزومه معتبر در زمینه ارزهای دیجیتال در کشور مربوطه باشید. در غیر این صورت مجوز ایجاد صرافی صادر نخواهد شد.

شرایط دریافت مجوز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال 

شرایط دریافت مجوز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، از قبل اطلاعاتی در مورد اخذ مجوز صرافی وجود دارد که در این قسمت در مورد آن صحبت خواهیم کرد. قبل از اینکه در مورد مدارک مورد نیاز راه اندازی صرافی صحبت کنیم، به چند نکته اشاره می کنیم. افراد متقاضی راه اندازی صرافی ارز دیجیتال، باید مقیم ایران بوده و به هیچ وجه نباید تابعیت خارجی داشته باشند. همچنین باید پیرو یکی از ادیان رسمی کشور باشند. حال برای گرفتن مجوز صرافی ابتدا باید شرکت خود را ثبت کنید. پس از ثبت شرکت باید اساسنامه آن را به بانک مرکزی ارائه دهید. به غیر از این سند به مدارک دیگری نیز نیاز دارید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • تضمین بانکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • جواز تاسیس
 • آگهی ثبت نام موسسه
 • گواهی مهارت های انجام عملیات صرافی
 • ارائه یک نسخه از اصل روزنامه ای که آگهی شرکت در آن به ثبت رسیده است

جهت آشنایی با تفاوت صرافی و بروکر، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

همانطور که گفتیم با توجه به اطلاعات موجود می توانید با استفاده از مدارک فوق برای دریافت مجوز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال اقدام کنید. البته لازم به ذکر است که علاوه بر مدارک فوق، مدارک دیگری نیز مورد نیاز است که همزمان به فرد یا افراد متقاضی ثبت صرافی اعلام خواهد شد. پس از ارسال درخواست خود برای بررسی مجوز صرافی، بررسی و تأیید درخواست فوق تقریباً 6 ماه طول می کشد. 

در نهایت در صورت تایید درخواست مجوز ایجاد صرافی صادر می شود و می توانید صرافی خود را ایجاد کنید. معمولا مجوز صرافی 24 ماه اعتبار دارد. در صورت صدور قانون جدید در خصوص صدور مجوز راه اندازی صرافی، مسلماً نوع مدارک و الزامات آن مطابق با شرایط فعلی تغییر و به روز می شود.

مدارک مورد نیاز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در خارج از کشور

مدارک مورد نیاز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال

در خارج از کشور، برخی از کشورها ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخته و قوانینی برای آنها وضع کرده اند. به همین دلیل، راه اندازی صرافی در آن کشورها آسان است. در برخی دیگر از کشورها قوانین ارز دیجیتال تعریف نشده است اما مجوز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در آن کشورها صادر می شود و متقاضیان پس از طی مراحل مختلف، می توانند مجوز تاسیس صرافی را دریافت کنند. در این میان، کشورهایی هستند که هیچ قانونی برای ارزهای دیجیتال تعریف نکرده اند و مجوز راه اندازی صرافی را به کاربران ارائه نمی دهند. دقیقاً ایران یکی از کشورهایی است که نه قانون رمزارز صادر کرده و نه مجوزی برای راه اندازی صرافی صادر می کند.

برای صدور مجوز در کشورهایی که مجوز راه اندازی صرافی صادر می کنند، باید مراحل مختلفی را طی کنید. گفته می شود برخی از مراحل اخذ مجوز صرافی تقریباً در همه کشورها یکسان است. فقط برخی از کشورها طبق قوانین خود کمی سختگیر هستند. برای مثال اگر قصد راه اندازی صرافی در سنگاپور را دارید، ابتدا باید به شرایط اخذ مجوز توجه کنید و سپس به سراغ مدارک مورد نیاز برای راه اندازی صرافی بروید. 

مدارک مورد نیاز برای راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران

اگر قانون صدور مجوز تأسیس صرافی به بانک ملی ابلاغ شود، قطعاً این قانون با پیش نیازهایی همراه است. در این قسمت قصد داریم به پیش نیازهای ذکر شده در بالا اشاره کنیم. البته ممکن است تغییراتی در نوع الزامات ذکر شده در بالا ایجاد شود اما به طور کلی می توانید روی آنها حساب کنید.

• مبارزه با پولشویی

مبارزه با پولشویی یکی از قوانین سختگیرانه ای است که هر کشوری هنگام صدور مجوز به آن توجه می کند. متاسفانه صرافی های آنلاین بهترین مکان برای پولشویی هستند، به همین دلیل صرافی ها باید قبل از درخواست و سپس درخواست مجوز، قوانین سختگیرانه ای را برای مسائل پولشویی آماده کنند.

شرایط راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران

• احراز هویت کامل کاربران

اعتبارسنجی کامل توسط بانک مرکزی الزامی است. همانطور که احتمالا می دانید در حال حاضر احراز هویت در اکثر صرافی های ایرانی اجباری است و بدون احراز هویت معمولاً نمی توانید کاری جز واریز انجام دهید. وقتی در یک صرافی احراز هویت می‌کنید، کاملاً در صرافی شناسایی می‌شوید. به همین دلیل اگر شما تخلفی انجام دهید می توانند پیگیری کنند.

جهت آشنایی با صرافی کانتو و مزایای آن، بر روی لینک کلیک کنید.

• ثبت خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط کاربران

صرافی ها باید متعهد به ثبت نام کامل برای خرید و فروش ارز دیجیتال باشند. این کار به آنها اجازه می دهد تا هر زمان که بانک مرکزی یا سایر ارگان های مربوطه، به این اطلاعات نیاز داشتند، صرافی آنها را ارائه دهد. اگر به فکر راه اندازی صرافی هستید پس باید به این موضوع توجه کنید. ناگفته نماند که اخذ مجوز تاسیس صرافی الزامات دیگری نیز دارد که فقط در بالا به آنها اشاره کردیم. همانطور که گفتیم در صورت صدور دستور مجوز می توان الزامات دیگری را نیز به موارد ذکر شده اضافه کرد. بنابراین، در این مورد بسیار مراقب باشید.

هزینه راه اندازی صرافی ارز دیجیتال چقدر است؟

ایجاد هر کسب و کاری مستلزم هزینه های متفاوتی است. راه اندازی یک صرافی ارز دیجیتال یکسان است و باید هزینه های متفاوتی برای آن پرداخت کنید. اول از همه باید به هزینه ضمانت نامه بانکی فکر کنید. قبل از هر کاری باید هزینه راه اندازی صرافی را به عنوان وثیقه به مبلغ تعیین شده توسط بانک مرکزی در بانک قرار دهید.

جدا از این ضمانت، باید هزینه دریافت مجوز را نیز در نظر بگیرید. در کشورهایی که مجوز راه اندازی صرافی صادر می شود، معمولاً این کارمزدها کمی بالاست اما در این حالت، چون در حال حاضر مجوزی صادر نمی شود، میزان هزینه هایی که باید پرداخت کنید مشخص نیست.

هزینه راه اندازی صرافی ارز دیجیتال چقدر است؟

به طور کلی هزینه های اصلی و مهم شما برای اخذ مجوز صرافی هزینه های فوق می باشد. هزینه هایی مانند ایجاد وب سایت، اجاره یا خرید یک کسب و کار و غیره پس از اخذ مجوز ایجاد می شود. در حال حاضر، از آنجایی که هیچ مجوزی برای دریافت مجوز صرافی ارزهای دیجیتال صادر نمی شود، فقط باید هزینه های راه اندازی سایت و غیره را در نظر بگیرید. هزینه راه اندازی وب سایت صرافی آنلاین ارز دیجیتال شامل موارد زیر است:

هزینه طراحی پلتفرم آنلاین برای خرید و فروش کاربر

هزینه فضا برای استقرار نیروها و ارائه خدمات هزینه نیروی انسانی

هزینه های تبلیغات و برندسازی

البته جدا از موارد فوق، باید مقداری سرمایه به حساب اصلی شرکت خود واریز کنید تا بتوانید صرافی را به خوبی مدیریت کنید.

برای آشنایی با بهترین صرافی های ارز دیجیتال از نظر حجم معاملات، می توانید مقاله پنج صرافی برتر ارز دیجیتال از نظر حجم معاملات را در سایت مطالعه کنید. 

ایجاد یک پلتفرم صرافی ارز دیجیتال 

پس از گذراندن مرحله مجوز، نوبت به ایجاد بستر صرافی مورد نیاز می رسد. در مرحله اول باید تعدادی متخصص را برای طراحی صرافی تعیین کنید.

برای طراحی سایت صرافی آنلاین حرفه ای نمی توان از پلتفرم های مدیریت محتوا مانند وردپرس یا ... استفاده کرد و بهتر است از همان ابتدا توسط برنامه نویسان برای تسهیل در توسعه پلتفرم نوشته شود. شایان ذکر است که برای توسعه سایت صرافی نیاز به برنامه نویسی دارید و برای انجام آن باید یک متخصص استخدام کنید.

برای کسب اطلاعاتی در مورد صرافی نوبیتکس و نحوه کار با آن، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

البته این روزها پلتفرم های آماده ای به عنوان صرافی ارزهای دیجیتال در بازار وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. پس از راه اندازی سایت خود، بهتر است علاوه بر نسخه تحت وب، نسخه های مختلفی را برای سیستم عامل های موبایل نیز طراحی کنید. در حال حاضر برخی از کاربرانی که به کسب و کار علاقه دارند ترجیح می دهند از تلفن همراه استفاده کنند. به همین دلیل می تواند در جذب کاربران بیشتر به شما کمک زیادی کند. پس از انجام مراحل فوق، باید به سراغ سایر موارد مورد نیاز شرکت خود بروید تا بتواند بهترین خدمات را به کاربران ارائه دهد.

توسعه و پشتیبانی صرافی ارزهای دیجیتال

توسعه و پشتیبانی صرافی ارزهای دیجیتال

آخرین مرحله برای راه اندازی یک صرافی ارزهای دیجیتال، توسعه و پشتیبانی از آن است. از آنجایی که این روزها صرافی های آنلاین ارزهای دیجیتال در کشورمان ایران زیاد است برای جذب کاربران، باید پلتفرم خود را توسعه دهید و خدمات درخواستی کاربر را ارائه دهید. خدماتی مانند استیک، وام دادن و غیره. از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال 24 ساعته کار می کند، کاربران ترجیح می دهند در صرافی هایی حضور داشته باشند که پشتیبانی 24 ساعته دارند. بنابراین حمایت در صرافی از طرق مختلف، بسیار ضروری است.

سوالات رایج در مورد راه اندازی صرافی ارز دیجیتال

1. آیا راه اندازی صرافی ارز دیجیتال بدون مجوز، امکانپذیر است؟

اگر قوانین تعیین شده به عنوان یک شرکت آنلاین را زیر پا نگذارید، باید بگوییم خیر، صرافی شما مسدود نخواهد شد. در صورت توجه به تمامی قوانین و رعایت صحیح آنها و عدم ایجاد اختلال در سیستم بانکی و مالی هیچ اتفاقی برای شما ایجاد نمی شود و به راحتی می توانید به فعالیت خود ادامه دهید.

یکی از سوالاتی که برای شما ممکن است ایجاد شود، تفاوت قیمت رمزارزها در صرافی های مختلف است. برای اطلاعات بیشتر، می توانید مقاله بررسی دلیل تفاوت قیمت رمزارزها در صرافی های مختلف را مطالعه کنید. 

2. چگونه با راه اندازی صرافی ارز دیجیتال وام دریافت کنیم؟

همانطور که گفتیم، صرافی ارزهای دیجیتال در حال حاضر بدون مجوز است. به همین دلیل است که با استفاده از مجوز نمی توانید وام دریافت کنید. اگر سازمان های مربوطه را دنبال کنید، می توانید به راحتی وام هایی به نام کسب و کار آنلاین دریافت کنید. البته برای اطمینان از این موضوع باید کمی تحقیق کنید.

3. کدام یک از صرافی های آنلاین دیجیتال مجوز فعالیت دارند؟

امروزه هیچ یک از صرافی های آنلاین هیچ مجوزی در زمان نگارش مقاله ندارند و اساساً بدون مجوز فعالیت می کنند. اگر شما نیز قصد راه اندازی صرافی را دارید، باید یک صرافی بدون مجوز مانند آنها راه اندازی کنید.

سوالات رایج در مورد راه اندازی صرافی ارز دیجیتال

4. سایت صرافی ارز دیجیتال چگونه ایجاد می شود؟

راه اندازی صرافی ارز دیجیتال به آسانی سایت های فعلی نیست، چرا که کمی پیچیده تر است. برای ایجاد یک سایت مناسب باید از تعدادی برنامه نویس استفاده کنید. شما نمی توانید از CMS مانند وردپرس برای ایجاد یک صرافی آنلاین استفاده کنید. اگر قصد ایجاد سایت صرافی آنلاین را دارید باید از برنامه نویسانی که در این زمینه متخصص هستند استفاده کنید.

5. آیا می توانیم مجوز راه اندازی صرافی ارز دیجیتال در خارج از کشور را دریافت کنیم؟

با هویت ایرانی نمی توانید در هیچ کشوری صرافی ارز دیجیتال راه اندازی کنید. تمامی کشورهایی که مجوز صرافی ارزهای دیجیتال را صادر می کنند، یکی از الزامات آنها این است که متقاضی، مقیم آن کشور باشد. به عنوان مثال، اگر قصد دریافت مجوز در سنگاپور را دارید، باید مجوز را به نام شخصی که در سنگاپور اقامت دارد، دریافت کنید. در غیر این صورت نمی توانید در هیچ کشوری صرافی ارز دیجیتال راه اندازی کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com