1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. الگوی فالینگ نایف (Falling Knife) چیست؟

الگوی فالینگ نایف (Falling Knife) چیست؟

الگوی فالینگ نایف (Falling Knife) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
الگوی فالینگ نایف (Falling Knife) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

فالینگ نایف یا سقوط چاقو وضعیتی است که افت شدید ارزش دارایی را نشان می دهد. ما نمی توانیم یک عدد یا فرمول مجموعه ای برای Falling Knife در نظر بگیریم؛ اما در الگوی سقوط چاقو، با کاهش کوتاه مدت ارزش دارایی ها مواجه هستیم. انتظار می رود که این کاهش ارزش به طور کلی بیش از 20 درصد از بالاترین رکورد خود در 52 هفته گذشته باشد. برای آشنایی بیشتر با این اصطلاح تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

الگوی فالینگ نایف 

معرفی الگوی فالینگ نایف

اصطلاح "چاقوی سقوط" خود به سطح ریسکی که یک معامله گر یا سرمایه گذار برای ورود به بازار باید متحمل شود، اشاره دارد زیرا حتی اگر قیمت یک دارایی 30 تا 50 درصد کاهش یابد، به این معنی نیست که نمی تواند 80 درصد دیگر کاهش یابد. بنابراین به طور کلی به معامله گران و سرمایه گذاران توصیه می شود برای خرید دارایی های در حال سقوط عجله نکنند.

به عنوان مثال، در طول اتفاق حباب دات‌ کام در سال 2000، بسیاری از معامله‌گران سهام استارت‌ آپ‌های اینترنتی را زمانی خریداری کردند که قیمت آن‌ها بیش از 50 درصد کاهش یافته بود. در آن زمان، اکثر مردم بر این باور بودند که بازار به زودی بهبود می یابد و می توانند با فروش دارایی هایی که خریداری کرده اند به کمترین قیمت، سود زیادی به دست آورند؛ اما طولی نکشید که ارزش بسیاری از این سهام به صفر رسید!

شناسایی کف قیمت و ورود به بازار در پایین ترین سطح آرزوی هر معامله گری است اما، تعیین بهترین زمان برای ورود به معامله بسیار دشوار است، به خصوص زمانی که قیمت در حال کاهش است. حتی معامله گران باتجربه اغلب در تشخیص بهترین زمان برای ورود به بازار شکست می خورند.

مزایا و معایب الگوی فالینگ نایف

استفاده از الگوی فالینگ نایف در واقعیت بسیار دشوار است. در واقع برای سود بردن از سقوط چاقوها در بازار بدون متحمل شدن زیان هنگفت، به دانش بازار، شجاعت و خوش بینی زیادی نیاز داریم. عوامل الگوی فالینگ نایف باید موقت باشند و پرونده این دارایی را برای همیشه نبندند. تنها در این صورت می توان خرید در زمان سقوط آزاد بازار را فرصت تلقی کرد.

همانطور که اشاره کردیم، اگر Falling Knife با تغییر ناگهانی به الگوی ویپ ساو تبدیل شود، سرمایه گذار یا معامله گر احتمالاً سود زیادی خواهد داشت. البته، معامله گر در این شرایط باید به اندازه کافی صبر کند تا دارایی را به قیمتی بالاتر از قیمت خرید بفروشد و با خیال راحت از الگوی فالینگ نایف عبور کند.

با این حال، چنین وضعیتی بیشتر شبیه یک شرط بندی بسیار خطرناک است. به خصوص اگر فردی درصد زیادی از سرمایه خود را در بازار سرمایه گذاری کند. در ادامه، با تاکید مجدد بر ریسک معاملات و سرمایه گذاری در یک وضعیت بازار به شدت نزولی، نکاتی را که باید در مواجهه با فالینگ نایف را در نظر بگیرید. 

زمان بندی صحیح

اولین و مهمترین اصل در استفاده از Falling Knife تشخیص زمان دقیق ورود به بازار است. برای این کار، معامله گر باید از الگوهای نمودار مختلف و ابزارهای تحلیل تکنیکال برای ارزیابی تحلیل خود استفاده کند. همچنین قبل از هر اقدامی، معامله گر باید از صحت نقطه ورود خود اطمینان حاصل کند.

بازه معاملاتی بلند مدت

بازه معاملاتی بلندمدت در الگوی فالینگ نایف

معامله‌گرانی که در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر معامله می‌کنند، ممکن است در شناسایی بهترین زمان برای ورود به بازار، مشکل بیشتری داشته باشند؛ زیرا در صورت کاهش شدید قیمت ها، تعیین زمان بازگشت قیمت مشکل خواهد بود.

بودجه معقول

اگر کل سرمایه معامله گر کم باشد یا از پرتفوی متنوع استفاده نکند، ورود به بازار در شرایط در حال سقوط توصیه نمی شود. الگوی فالینگ نایف اغلب برای سرمایه گذاران بلندمدت جذاب است که تنها بخشی از سرمایه خود را در بازار می گذارند و با آن بیشتر شبیه یک بازی هیجان انگیز رفتار می کنند.

آشنایی با پوزیشن های کوتاه

یکی از راه‌های کسب سود هنگام شکل‌گیری الگوی نایف، شناسایی به موقع آن و وارد کردن مقداری سرمایه در موقعیت فروش و مهم‌تر از آن خروج به موقع با شروع عقب‌نشینی بازار است. در یک موقعیت کوتاه، معامله گران حرفه ای می توانند حتی با کاهش قیمت ها سود دریافت کنند.

تعیین حد ضرر

معامله گران باتجربه در هر شرایطی، به خصوص در شرایط خطرناکی مانند Falling Knife، حد ضرر محاسبه شده را در نظر می گیرند و به آن پایبند هستند. اگر اشتباه گرفتن چاقویی که در حال سقوط است را مرتکب شوید، ترک صحنه تنها با یک برش بسیار بهتر از قطع شدن انگشت شما توسط چاقو است!

برای آشنایی با رمزارزها، آموزش ارز دیجیتال را از وب سایت مطالعه کنید. 

با استفاده از روش هزینه متوسط دلار

اگر می بینید که قیمت املاک و مستغلات به سرعت در حال کاهش است اما نمی‌توانید کف قیمت را خیلی خوب تشخیص دهید، یکی از بهترین راه‌ها برای ورود به بازار استفاده از روش میانگین‌گیری هزینه دلار است. در روش هزینه متوسط دلاری، معامله گر سرمایه خود را به مقادیر مساوی تقسیم می کند و در فواصل زمانی معین خرید می کند. به این ترتیب، اگر قیمت دارایی دوباره کاهش یابد، شما هنوز پولی برای خرید دارید. به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از میانگین خرید دلاری، استاپ ضرر نیز مهم است. گاهی اوقات افرادی که از روش میانگین هزینه دلار استفاده می کنند وارد یک دور باطل می شوند. به عبارت دیگر، هر چه قیمت کمتر باشد، بیشتر به خرید ادامه می دهند. اگر قیمت دائما در حال کاهش است و احتمال سقوط دائمی دارایی را مشکوک هستید، بهتر است وارد این دور باطل نشوید.

دانش بازار و اصول فاندامنتال موثر

دانش بازار و اصول فاندامنتال

در حالی که الگوهای نمودار و ابزارهای تجزیه و تحلیل تکنیکال می توانند در تشخیص چاقوی در حال سقوط مفید باشند، درک عوامل زمینه ای موثر بر بازار به همان اندازه برای تشخیص آن الگو مهم است. به عنوان مثال، در ماه می 2021 (اردیبهشت 1400)، با انتشار خبر ممنوعیت ماینینگ چین، بیت کوین به طور موقت با حجم زیادی از فروش و افت 30 درصدی ارزش مواجه شد. معامله‌گرانی که در آن زمان اصول بنیادی را دنبال می‌کردند، احتمالاً متوجه شده بودند که این باد مخالف فقط برای مدت کوتاهی می‌وزد و می‌توانستند هوشمندانه قیمت کف را برای خرید تشخیص دهند.

کنترل احساسات

ورود به بازار در حال سقوط می تواند وسوسه انگیز به امید کسب سودهای بزرگ در آینده باشد اما بهترین عملکرد همچنان متعلق به معامله گرانی است که احساسات خود را کنترل کرده و با تحلیل منطقی وارد بازار می شوند. تحلیل فنی و تایید ویژگی های بنیادی دارایی و همچنین ورود با سرمایه مناسب و عدم عجله می تواند احساسات معامله گر را تا حد زیادی کنترل کند.

بررسی شکل گیری الگوی فالینگ نایف

الگوی حرکت چاقو در حال سقوط، روند نزولی تند و شدیدی را در نمودار معاملات نشان می دهد که با تثبیت قیمت یا شکست خاصی همراه نیست. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، یک سری کندل های صعودی و نزولی معمولاً این الگوی حرکت را نشان می دهند.

بررسی شکل گیری الگوی فالینگ نایف

در چنین شرایطی، معامله گری که ریسک ورود به بازار را به جان خریده ممکن است بدشانس باشد. دارایی ممکن است هرگز پس از سقوط آزاد خود بهبود نیابد و تمام ارزش خود را از دست بدهد. از سوی دیگر، اگر بخت به نفع معامله‌گر باشد، قیمت می‌تواند ناگهان و بلافاصله در جهت مخالف معکوس شود و افزایش یابد. این برگشت ناگهانی یک الگوی ناهموار را تشکیل می دهد. در این صورت، اگر معامله‌گر دارایی را با قیمت پایین‌تری خریداری کند، می‌تواند با فروش آن سود کلانی به دست آورد.

روند نزولی در بازار به دلایل مختلف می تواند به شکل یک چاقوی در حال سقوط باشد. اخبار منفی غیرمنتظره، فروش دارایی های عمده توسط نهنگ های بازار، شکستن قیمت از سطح حمایت مهم قبل از رسیدن به پشتیبانی بعدی، اخبار و شایعات در مورد کلاهبرداری ها یا آسیب های احتمالی و گزارش های منفی در مورد اصول پروژه دارایی، همگی به شکل گیری این پروژه کمک می کنند. الگوی سقوط چاقو آنها در بازار کریپتو موثر هستند. به همین ترتیب، با تکذیب اخبار منفی یا خرید حجم زیادی از دارایی به دلیل نهنگ های بازار، احتمال بازگشت ناگهانی قیمت وجود دارد.

محدودیت های الگوی فالینگ نایف

حتی اگر فالینگ نایف را به درستی تشخیص دهید، باز هم با محدودیت هایی روبرو هستید. تعیین زمان دقیق و تعیین کف قیمت قبل از از سرگیری روند می تواند بسیار دشوار باشد و حتی اگر تمام معیارهای Falling Knife را در نمودار قیمت مشاهده کنید، باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که بازار دوباره سقوط نکند.

به عنوان مثال، زمانی که بازار در حال سقوط است، ممکن است با الگوی جهش گربه مرده روبرو شوید و با پیش بینی احتمال افزایش بیشتر در بازار، خرید کنید اما اگر با «گربه مرده» آشنا هستید، احتمالاً می‌دانید که با تشکیل الگوی جهش گربه مرده، ورود به بازار به نفع شما نیست. جهش گربه مرده زمانی اتفاق می افتد که یک رالی موقت و کوتاه در یک روند نزولی بزرگتر رخ دهد. در این صورت شما با امکان بازگشت قیمت خرید می کنید اما پس از مدتی دوباره از افت قیمت غافلگیر خواهید شد و سرمایه خود را از دست خواهید داد.

برای آشنایی با دوره دکس تریدینگ بر روی لینک کلیک کنید. 

علاوه بر این، یکی دیگر از محدودیت‌های فالینگ نایف مدت زمانی است که ممکن است طول بکشد تا دارایی مورد نظر دوباره رشد کند. سرمایه‌گذارانی که زمان معاملات کوتاهتری را انتخاب می‌کنند یا برای رسیدن به نتیجه مطلوب صبور نیستند، ممکن است پس از مدتی دلسرد و ناامید شوند. به طور کلی در صورت وجود شرایط زیر بهتر است از ورود به بازار و خرید در هنگام کاهش قیمت خودداری کنید:

  • وقتی دلیل سقوط بازار سهام را نمی دانید.
  • زمانی که هیچ نشانه خاصی از بهبود قیمت یا تغییر روند وجود ندارد.
  • زمانی که حجم معاملات آنقدر زیاد نباشد.
  • زمانی که کاهش قیمت به دلیل تقلب، نقص فناوری، رسوایی مالی و غیره اتفاق افتاد. و به نظر نمی رسد که این قیمت به این زودی ها بازگردد.
  • وقتی پول معامله می کنید، نمی توانید ضرر کنید یا تحمل ریسک بالایی ندارید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com