1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. سرمایه گذاری
  4. استیک ارز دیجیتال کاردانو

استیک ارز دیجیتال کاردانو

استیک ارز دیجیتال کاردانو
لوگو علیرضا محرابی
استیک ارز دیجیتال کاردانو
سرمایه گذاری

استیک کاردانو به معنای قفل کردن مقدار مشخصی کاردانو برای یک دوره معین است تا تراکنش ها تایید شده و امنیت شبکه بلاک چین کاردانو تامین شود. کاربر (استیکر) نیز به ازای استیکی که انجام می دهد پاداش دریافت می کند. در این مطلب در مورد معنای استیکینگ و نحوه استیک کاردانو صحبت خواهیم کرد. Cardano یک پلتفرم بلاک چین پیشگامانه است که امنیت و پایداری قوی را برای توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (DApps)، سیستم ها و جوامع فراهم می کند. این پلتفرم با استفاده از دفتر کل و با استفاده از قراردادهای هوشمند قابل تأیید، به اجرای برنامه های مالی مورد استفاده افراد و مؤسسات در سراسر جهان کمک می کند.

کاردانو یک پلتفرم بلاک چین اثبات سهام است، اولین پلتفرمی است که بر اساس تحقیقات بررسی شده پایه گذاری شده و از طریق روش های مبتنی بر شواهد توسعه یافته است. این پلتفرم فن آوری های پیشگام را ترکیب می کند تا امنیت و پایداری بی نظیری را برای برنامه ها، سیستم ها و جوامع غیرمتمرکز فراهم کند. الگوریتم اثبات سهام که به عنوان جایگزینی برای الگوریتم اثبات کار روی کار آمد، به طور قابل توجهی در دسترس تر و ارزان تر بوده و نیاز به سخت افزار کامپیوتری پیشرفته برای استخراج ارز دیجیتال کاردانو و از سوی دیگر نیاز به تجهیزات استخراج برق را از بین می‌ برد.

ADA چیست؟

استیک ارز دیجیتال کاردانو

ADA نماد بومی ارز دیجیتال کاردانو است که می تواند به عنوان یک تبادل امن ارزش در هر نقطه از جهان بدون نیاز به شخص ثالث استفاده شود. هر تراکنش به طور دائم، ایمن و شفاف در بلاک چین کاردانو ثبت می شود. برای استیک ارز دیجیتال کاردانو کاربران می‌توانند ADA خود را در کیف پول‌ های امن ذخیره کنند تا برای کسب پاداش به یک استخر سهام واگذار کنند.

پروتکل های اثبات سهام جدید به دارندگان ADA این شانس را می دهد که ارز دیجیتال خود را به اشتراک بگذارند.

Staking چیست؟

یکی از ویژگی ‌های منحصربه‌ فرد برخی از بلاک ‌چین‌ های ارزهای دیجیتال، فرآیندی به نام استیکینگ است. استیکینگ شبیه استخراج ارزهای دیجیتال است زیرا به اعتبارسنجی تراکنش کمک می کند.

استیکینگ فرآیند کنار گذاشتن ارز دیجیتال است که می تواند برای اعتبارسنجی تراکنش های انجام شده در بلاک چین اثبات سهام استفاده شود. با قفل کردن ارز دیجیتال خود، می توانید به عنوان پاداشی برای مشارکت در شبکه بلاک چین، مقدار بیشتری از آن ارز دیجیتال به دست آورید. به بیان ساده، استیکینگ مانند قرار دادن پول در یک بانک است، جایی که وجوه خود را سپرده گذاشته و سود دریافت می کنید.

آیا امکان استیک کاردانو وجود دارد؟

به طور خاص، با قرار دادن توکن های ADA، شما بخشی از شبکه بلاک چین کاردانو می شوید. توکن ‌های شما برای اعتبارسنجی بلوک ‌های جدید (تراکنش‌ ها) در شبکه استفاده می ‌شوند و به حاکمیت و امنیت آن کمک می ‌کنند. برای سرمایه گذاران Cardano، استیک کاردانو یک راه آسان برای کسب درآمد غیرفعال و پشتیبانی از ثبات شبکه Cardano است.

استیک کاردانو چگونه کار می کند؟

نحوه استیک کاردانو

وقتی صحبت از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) می شود، استیکینگ واژه کلیدی برای درک این موضوع است. در امور مالی سنتی، اگر بخواهید پول خود را به بانک سپرده گذاری کنید، از نظر فنی آن وجوه را با سپرده گذاری به اشتراک می گذارید. بانک از پول شما برای صدور وام و سرمایه گذاری های دیگر استفاده می کند. به نوبه خود، برای اعتماد خود به بانک، درصد کمی از نرخ بهره دریافت خواهید کرد. سرمایه گذاری در امور مالی بلاک چین از همان اصل پیروی می کند اما مستقیم است و پاداش های بسیار بالاتری را به همراه دارد. 

این ویژگی اصلی تامین مالی بلاک چین است یعنی تمرکززدایی و ابزار کلیدی برای تحقق آن استفاده از توکن ها است. در بیت کوین از الگوریتم اثبات کار و استخراج استفاده می شود اما همانطور که گفته شد برخلاف بیت کوین و ارز دیجیتال دوج کوین، کاردانو از الگوریتم اثبات سهام (PoS) به جای اثبات کار برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند. دارندگان کاردانو می ‌توانند ADA خود را در گره‌ ها یا استخرهایی قرار دهند که ممکن است برای تولید بلوکی برای بلاک چین کاردانو انتخاب شوند. هر چه یک استخر به میزان بیشتری ADA سهام داشته باشد، این احتمال بیشتر است.

وقتی این اتفاق می‌ افتد، سهامداران بسته به مقداری که به استخر تزریق کرده‌ اند، با ADA پاداش می ‌گیرند. همچنین شایان ذکر است در استیک کاردانو، وقتی که ADA استیک می شود، در کیف پول شما باقی مانده و در استخر قفل نمی شود. کاردانو همچنین از یک پارامتر اشباع استفاده می کند تا از برجسته شدن یا مرکزی شدن بیش از حد استخرها برای استقرار جلوگیری کند. همانطور که توسط وب سایت رسمی توضیح داده شده است: "هنگامی که یک استخر به نقطه اشباع برسد، پاداش های کاهشی ارائه می دهد. پس از رسیدن به این نقطه، وعده بازدهی بالاتر باید دارندگان را به راه اندازی استخرهای جایگزین تشویق کند."

در واقع Proof of Stake یا PoS یک شکل جایگزین محبوب برای تأیید است که توسط Cardano به منظور استیک کاردانو استفاده می شود. سرمایه گذاران با واگذاری ارز رمزنگاری شده کاردانو ADA به یک مجموعه سهام، شانس آن استخر را برای تولید بلوک ها افزایش می دهند. هنگامی که بلوک ها تولید می شوند، استخرها پاداش هایی دریافت می کنند که سپس به همه مشارکت کنندگان استخر پرداخت می شود.

ایجاد استخر استیکینگ کاردانو

ایجاد استخر استیکینگ کاردانو

کاردانو به استخر‌های استیکینگ ( staking pools) تا حدود بسیار زیادی وابسته است، این در حالی ست که بعضی دیگر از بلاک چین‌ها به گره‌های استیکینگ فردی (staking nodes) وابسته هستند. کاردانو می‌تواند به لطف استخر‌های استیکینگ دارای شبکه بسیار گسترده‌ای از اعتبارسنج‌ها باشد که امری حیاتی برای عملکرد سریع و بدون تأخیر شبکه است. طبق گفته یکی از مقامات IOHK که دارای بخش زیادی از توکن های کاردانو می باشد، پاداش‌های پرداختی به کاربران، در قبال کمک آن‌ها به عملکرد بهتر شبکه می باشد.

گسترش شبکه از طریق ایجاد استخر‌های جدید یا پیوستن به استخر‌های قدیمی‌تر، افزایش می یابد و همچنین با سرعت بسیار بهتری تراکنش‌ ها صورت می‌گیرند. بهتر است که کاربران حرفه‌ای و قدیمی‌تر، استخر استیکینگ مخصوص به خود را برای دستیابی به سود بیشتر راه‌اندازی کنند و کاربران مبتدی توکن های کاردانو خود را با پیوستن به استخر‌های دیگران، به سادگی استیک کنند.

نحوه راه اندازی استخر استیکینگ

اتصال اینترنت 24 ساعته

دانش کافی در رابطه با راه ‌اندازی و فعالیت کاردانو در ۲۴ ساعت شبانه ‌روز

تجربه کافی در رابطه با عملکرد و توسعه شبکه

مهارت‌های مدیریت سرور (عملکردی و نگهداری)

افراد بدون نیاز به کامپیوتر قدرتمند و داشتن سخت ‌افزار ASIC می توانند برای احداث و گرداندن استخر استیکینگ اقدام کنند که در واقع یک مزیت مهم تلقی می‌شود. پروسه استیکینگ برخلاف استخراج (mining)، به انرژی و میزان برق بسیار کمی نیاز دارد. 

در کاردانو افراد می‌توانند راه‌ اندازی استخر خود را بدون داشتن حتی یک توکن آدا انجام دهند که در این حالت فقط می توانند سرویس‌های فنی را در اختیار سایر کاربران قرار دهند. در سایر بلاک چین‌ ها این حالت مقدور نیست به طوری که برای مثال در اتریوم حداقل به ۳۲ اتر ( ETH) برای اجرای هر گره نیاز است.

جوایز استیک کاردانو

پاداش استیک کاردانو به طور خودکار در پایان هر دوره (هر پنج روز یک بار)، توزیع می شود. مجموع سود و جوایز شما به پارامترهای مختلف شبکه و توکن‌هایی که به طور فعال در آن استیک شده‌ اند بستگی دارد. همچنین باید هر گونه هزینه استخر را از اپراتور استخر سهام حساب کنید.

محاسبه کننده های متنوعی برای محاسبه جوایز و پاداش ها در فرآیند استیک کاردانو وجود دارد، از جمله وب سایت رسمی Cardano. با این حال، همه این موارد نسبت به این موضوع که اینها فقط محاسبات یا فقط تخمین‌ هستند، نه تضمین‌ کننده هشدار داده و سلب مسئولیت می کنند.

نکته: از آنجایی که کاردانو بر روی الگوریتم اثبات کار اجرا نمی‌ شود، نمی ‌توان آن را استخراج کرد، بلکه به جای آن استیک می‌ شود. به عبارت دیگر از نقطه نظر عملی، سرمایه‌ گذاران متوسط کاردانو فقط باید بدانند که ADA مورد استفاده برای سرمایه‌ گذاری هرگز از کیف پول سرمایه ‌گذار خارج نمی ‌شود و سرمایه‌ گذاران به روش مشابه سود در یک حساب پس ‌انداز پاداش دریافت می ‌کنند. سرمایه ‌گذاران می ‌توانند آزادانه ADA خود را پس از استیک، جابجا کنند یا در صورت تمایل، آن را به طور کامل از بین ببرند.

در چه کیف پول هایی می توان ارز دیجیتال کاردانو را استیک کرد؟

کیف پول های استیک کاردانو

در زیر لیستی از کیف ‌پول‌ های برتر Cardano با ویژگی ‌های محبوب انتخاب شده است. این لیست شامل نرم افزارهای متن باز (رایگان) و تجاری (پولی) است.

 
نام کیف پول نوع کیف پول برنامه های موبایل کوین های پشتیبان میزان امنیت
بایننس نرم افزاری اندروید و ios Bitcoin, Ethereum, Polkadot, Cardano خیلی امن
کوین بیس نرم افزاری اندروید و ios BTC,BCH, LTC,ETH,Cardano خیلی امن
جمینی نرم افزاری اندروید و ios Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Cardano, Bitcoin Cash خیلی امن
کراکن نرم افزاری اندروید و ios BTC, LiteCoin, Cardano, Dash, ZCash امن
ترزور سخت افزاری مک osx، لینوکس  BTC,ETH,BCH,LTC, Cardano,XLM, HT,USDC,DASH خیلی امن

 جوانب مثبت استیک کاردانو

شیدان گوران، موسس بانک تجاری کانادایی Gulf Pearl، می‌گوید هیچ مشکل واقعی برای استیک سرمایه‌ گذارانی که قبلاً Ada را برای بلندمدت نگه داشته ‌اند، وجود ندارد. گوران می ‌گوید: «اگر رمزارز قابل استیک کردن دارید، من پیشنهاد می‌ کنم آن را به اشتراک بگذارید. با کلیک کردن روی یک دکمه، درآمد غیرفعالی کسب خواهید کرد و بازدهی آن معمولاً از سرمایه ‌گذاری‌ های سنتی بالاتر است. سرمایه‌ گذارانی که نگران میزان سهام کاردانو هستند، نباید نگران باشند زیرا هیچ نقطه ضعفی برای مشارکت وجود ندارد.

گوران همچنین می‌گوید: بسته به اینکه چگونه کاردانو را به اشتراک می‌ گذارید و استیک می کنید، می‌ توانید از بیش از 1.9 درصد تا بیش از 7 درصد درآمد کسب کنید. استخراج ارزهای دیجیتال می تواند فرآیندی بسیار پیچیده، پرهزینه و زمان بر باشد. با این حال، الویزا مارچسونی، یکی از بنیان ‌گذاران Blockchain Consulting، می ‌گوید که استیک ارز دیجیتال یک راه جایگزین برای سرمایه‌ گذاران رمزارز است تا در فرآیند تأیید بدون دردسر و ریسک مرتبط با استخراج شرکت کنند.

مارکسونی می‌گوید: استکینگ یک مکانیسم اجماع جایگزین و راهی برای تأیید و ایمن کردن تراکنش‌ ها است که به کاربران اجازه می‌ دهد تا به طور کلی شبکه‌ های کریپتو را با حداقل مصرف انرژی و راه‌ اندازی ایمن کنند. او می گوید که هر کیف پولی مانند یک حساب بانکی متفاوت است که سود کسب کرده و شبکه را پشتیبانی می کند.

جمع بندی

در دنیایی که درآمد غیرفعال به سختی به دست می ‌آید، استیکینگ ارزهای دیجیتال راهی آسان برای کسب بازدهی تضمین شده است. قیمت ADA بسیار پرنوسان و غیرقابل پیش بینی است. برای سرمایه گذارانی که قبلاً ADA را برای بلندمدت نگه داشته اند، استیک کاردانو یک راه ساده برای افزایش بازده است. کاردانو از الگوریتم اثبات سهام (PoS) به جای اثبات کار برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند. سرمایه گذاران با استیک کاردانو به یک مجموعه سهام، شانس آن استخر را برای تولید بلوک ها افزایش می دهند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

9 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com