1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کاربردهای ارز دیجیتال
  4. پروتکل بالانسر چیست؟

پروتکل بالانسر چیست؟

پروتکل بالانسر چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
پروتکل بالانسر چیست؟
کاربردهای ارز دیجیتال

پروتکل بالانسر یک بازارساز خودکار مبتنی بر اتریوم بوده که این قابلیت را به کاربران می دهد تا با تامین نقدینگی در این نوع پلتفرم، کسب درآمد کنند. پروتکل بالانسر نوعی پلتفرم لایه دوم است که بر روی یونی سواپ ساخته شده است و این امکان را به بازارسازها می دهد که چندین دارایی با وزن متفاوت را در یک استخر ترکیب کنند. بازارساز خودکار نوعی پروتکل مبادله غیرمتمرکز است که بر یک فرمول ریاضی برای قیمت گذاری دارایی ها متکی است. قیمت‌گذاری در بازارسازان خودکار به جای استفاده از لیست سفارش موجود در صرافی‌ های سنتی، بر اساس الگوریتم قیمت‌گذاری است.

بازاریابی سنتی معمولا در شرکت هایی انجام می شود که استراتژی ها و منابع پیچیده ای دارند. بازارسازان این امکان را به شما می دهند تا قیمت مناسب و تفاوت خوبی در قیمت خرید و فروش در صرافی ها داشته باشید. به هر حال بازارسازان خودکار این فرآیند را غیرمتمرکز کرده و به هر کسی اجازه می دهند تا بازاری را در بلاک چین ایجاد کنند.

در پنل مدیریت استخر پروتکل بالانسر، کاربران می توانند نقدینگی را از استخرهای مختلف اضافه یا حذف کنند و بر میزان نقدینگی و تراکنش های هر استخر نظارت داشته باشند. در Balancer می توانید تا 8 توکن مختلف با وزن های مورد نیاز را در استخر قرار دهید.

پروتکل بالانسر چگونه کار می کند؟

پروتکل بالانسر چگونه کار می کند؟

همانطور که یک صندوق شاخص می‌تواند از سهام مختلف تشکیل شود، استخرهای Balancer نیز از هشت ارز دیجیتال مختلف تشکیل شده‌ است. ارزش هر مخزن Balancer با درصد هر توکن در آن و وزن مشخص شده در زمان ایجاد استخر تعیین می شود. برای آشنایی بیشتر در ادامه به معرفی بخش های مختلف پروتکل بالانسر می پردازیم، با ما همراه باشید. 

Balancer خودکار

پروتکل Balancer از نرم افزار سفارشی به نام قراردادهای هوشمند استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که هر استخر نسبت درستی از دارایی ها را حفظ می کند حتی اگر قیمت توکن های مختلف در استخرها متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک استخر Balancer ممکن است از 25٪ اتر، 25٪ Dai و 50٪ توکن های Lend تشکیل شود. اگر قیمت LEND در نقطه‌ای دو برابر شود، استخر به‌طور خودکار مقدار توکن‌های LEND باقی‌مانده را کاهش می‌دهد تا از این طریق 50 درصد از ارزش استخر را حفظ کند.

بنابراین، توکن های LEND کم شده کجا می روند؟ قراردادهای هوشمند Balancer قیمت ها را افزایش می دهد و آنها را در دسترس معامله گرانی قرار می دهد که قصد خرید توکن های LEND را دارند. نکته قابل توجه در مورد این سیستم این است که ارائه دهندگان نقدینگی همچنان در حالی که وجوه شاخص آنها متعادل می شود، در مقایسه با صندوق های شاخص سنتی که در آن سرمایه گذاران مجبور به پرداخت هزینه برای خدمات متعادل سازی مجدد هستند، کارمزد دریافت می کنند.

استخرهای Balancer 

استخر بالانسر مجموعه ای از وجوه ارائه شده توسط کاربرانی است که برای تامین نقدینگی معاملات و تراکنش ها استفاده می شود. در هر یک از این استخرها مجموعاً حدود 11 میلیون دلار می توان وارد کرد. در پروتکل بالانسر دو استخر وجود دارد:

استخرهای خصوصی تنظیم شده: این شکل از استخر قوانین ثابتی دارد و شخصی که آن را ایجاد کرده است، نوع و وزن توکن های قابل معامله را تعیین می کند. این نوع استخرها برای کاربرانی در نظر گرفته شده است که نمی خواهند از نقدینگی دیگران استفاده کنند.

• استخرهای مشترک: این استخرها برای افزودن نقدینگی و تبدیل یک طرفه ممکن، به روی همه کاربران باز است. استخرهای مشترک بر خلاف استخرهای کنترل شده نمی توانند قوانین ثابتی داشته باشند و همه کاربران می توانند با افزودن نقدینگی به آنها از مزایای آن بهره مند شوند.

علاوه بر این دو استخر اصلی، استخرهای هوشمند نیز وجود دارد که  نوعی استخر خصوصی هستند که متعلق به قراردادهای هوشمند است.

وایت پیپر پروتکل بالانسر چیست؟

وایت پیپر پروتکل بالانسر چیست؟

وایت پیپر پروتکل بالانسر مجموعه ای از فرمول های ریاضی است که نحوه عملکرد پروتکل را توصیف می کند. می توان گفت به دلیل معادلات بسیار پیچیده به کار رفته در پروتکل بالانسر، درک این وایت پیپر برای افراد عادی بسیار دشوار است.

البته نقشه راه Balancer بهتر از وایت پیپر آن نیست، تقریبا هیچ توضیحی برای آن وجود ندارد. تنها مشخص شده بود که این پروتکل در سه مرحله برنزی، نقره ای و طلایی اجرا خواهد شد، اما پس از راه اندازی فاز برنز در فوریه 2020، خبری از سایر مراحل، اعمال تغییرات و یا بدون هیچ تاریخی نیست. سوال این است که چه زمانی راه اندازی خواهد شد؟

توکن Balancer چیست؟

در ابتدای راه اندازی، Balancer توکن نداشت اما در سال 2020 توکن خود را با نام Bal معرفی کرد. این شرکت توزیع توکن ها را از 23 ژوئن 2020 آغاز کرد و آنها را به صورت هفتگی به همه کاربرانی که پول نقد در سایت واریز می کردند ارائه می کرد. با این حال، توکن‌های BAL ارزش اقتصادی ندارند، بلکه رمزارز دولتی پروتکل هستند. این حقوق به دارندگان این امکان را می‌دهد که در ساختار پروتکل Balancer از نظر اجرای ویژگی‌های جدید، هزینه‌های پروتکل و تغییرات ساختاری بزرگ‌تر مانند مقیاس‌بندی لایه ۲ و همچنین سایر قراردادهای صندوق بلاک چین، صاحب نظر باشند.

تا به امروز، 100 میلیون توکن ایجاد شده است، اما تنها 25 میلیون از آنها به اعضای موسس، برنامه نویسان اصلی، مشاوران و سرمایه گذاران شرکت اختصاص یافته است. بقیه توکن ها به صورت رایگان به کسانی که پول نقد را در سایت متعادل کننده واریز می کنند، داده می شود. طبق وب سایت، 145000 توک بال هر هفته یا تقریباً 7.5 میلیون در سال بین کسانی که پول نقد واریز می کنند توزیع می شود. یعنی در سال اول وجود این توکن 30 درصد از موجودی آن تمام شده است.

چگونه می توان توکن پروتکل بالانسر بدست آورد؟

چگونه می توان توکن پروتکل بالانسر بدست آورد؟

مهم ترین روشی که می توان از طریق آن توکن BAL دریافت کرد، از طریق استخراج نقدینگی است. پروتکل Balancer به همه کسانی که پول استخرها را با توکن های BAL کمک مالی می کنند، پاداش می دهد. پیشنهاد این شرکت ارائه توکن های BAL متناسب با نقدینگی هر آدرس در مقایسه با کل نقدینگی موجود در Balancer است.

استخراج نقدینگی در ماه‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین موضوعات در حوزه مالی غیرمتمرکز دیفای تبدیل شده است. استخراج عمدتاً زمانی انجام می‌شود که کاربران در ازای دریافت نوعی پاداش، نقدینگی را به دارایی پروتکل دیفای ارائه کنند. این پاداش ممکن است انواع توکن‌ها، از جمله توکن‌های اصلی دیفای که ممکن است ارزش پولی نیز داشته باشند، مانند COMP. اساساً، این روشی است که کاربران از دارایی های خود کسب درآمد می کنند.

روشی دیگر برای دریافت توکن های BAL، ایجاد یک استخر و استفاده از کارمزد تراکنش های موجود در آن است. این هزینه از طریق کد BAL پرداخت می شود. این سیستم همچنین ایجاد کننده استخر را تشویق می کند تا کارمزد تراکنش را کاهش دهد زیرا هرچه کارمزد کمتر باشد، توکن های BAL بیشتری دریافت خواهید کرد. استفاده از کارمزد کمتر در این استخرها باعث جذب کاربران بیشتری به سمت آنها می شود و از این طریق آنها را تشویق به استفاده از Balancer Exchange می کند.

هک پروتکل Balancer

اولین هکی که از  پروتکل بالانسر انجام شد در تاریخ 28 ژوئن سال 2020 انجام شد. Stephen Zhang، محقق رمزنگاری که برای وب سایت The Block کار می کند، اظهار داشت که به درستی این هک در استخرهای پروتکل Balancer رخ داده است. ژانگ یکی از اولین افرادی بود که این خبر را در توییتر خود به اشتراک گذاشت.

نظرات حاکی از آن بود که حداقل یک صندوق پولی رو به اتمام است اما دیگران نیز تحت تأثیر قرار گرفته اند. چند ساعت بعد، جزئیات و میزان هک Balancer توسط تحلیلگران داده های بلاک چین اتریوم تایید شد. صرافی‌های غیرمتمرکز 1 اینچی نشان دادند که بیش از 500,000 دلار از اتریوم پیچیده شده، Statera (STA)، Synthetix، Wrapped Bitcoin، Chainlink و سایر آلت‌کوین‌ ها در طول این حمله به سرقت رفته است.

1 اینچ همچنین جزئیات حمله را شرح داد که در واقع دو استخر بالانسر را تحت تأثیر قرار داد اما چگونه این اتفاق افتاد؟

از آنجایی که Balancer غیرمتمرکز است، هر کسی می تواند برای هر دارایی با هر پارامتری یک استخر ایجاد کند.

هک پروتکل Balancer

کاربران اتریوم استخرهایی برای کارمزد تراکنش ها با توکن های تورمی ایجاد کرده اند که بخشی از توکن های ارسال شده در تراکنش ها را می سوزاند. آنها این کار را علیرغم هشدارهای آزمایشگاه های Balancer در مورد خطرات تورم رمزارز در استخرها انجام دادند.

مهاجم مقدار زیادی WETH از طریق dYdX به دست آورد و از این کوین ها برای ترید WETH و STA چندین بار استفاده کرد. بر اساس مدل تورم، مانده STA استخر به یک (میلیاردم) WeiSTA رسیده است.

به دلیل نحوه عملکرد استخرها، WeiSTA با قیمت بسیار بالایی در مقایسه با سایر توکن های استخر معامله می کرد. سپس از همان کوین برای تخلیه توکن های دیگر در استخر استفاده شد. دقیقاً همین اتفاق در استخر دوم افتاد.

1inch به دلیل پچیدگی حمله، مهاجم را به عنوان یک مهندس بسیار پیشرفته قرارداد هوشمند، با دانش و درک گسترده از پروتکل برجسته دیفای تقسیم بندی کرده است. Balancer این قابلیت را به افراد می دهد که تمامی وجوه را بازپرداخت کنند. 

کلام آخر

پروتکل بالانسر، به عنوان یکی از جدیدترین اعضای دنیای ارزهای دیجیتال، توانسته نام خود را در میان دیگر رقبای قدرتمند خود قرار دهد. اگرچه هنوز برای اظهار نظر در مورد پروتکل Balancer خیلی زود است، Balancer ثابت کرده است که راه های جدیدی برای ارائه دارد. Balancer اولین پلتفرمی است که در آن می توان استخرهایی با 8 توکن و با وزن مورد نظر ایجاد کرد.

به هر حال، اگر قصد کار با این پلتفرم را دارید، حتما با مبالغ بسیار کم شروع کنید. در بالانس هیچ نظارتی بر روی توکن های استخر وجود ندارد. بنابراین باید در انتخاب استخر دقت زیادی داشته باشید. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com