1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. مکانیسم اجماع اثبات زمان سپری شده (PoET) چیست؟

مکانیسم اجماع اثبات زمان سپری شده (PoET) چیست؟

مکانیسم اجماع اثبات زمان سپری شده (PoET) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
مکانیسم اجماع اثبات زمان سپری شده (PoET) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

از زمان تأسیس بیت کوین و به رسمیت شناخته شدن مدل اجماع اثبات کار (PoW) آن به عنوان مکانیزمی برای اعتبار بخشیدن به شبکه بلاک چین به عنوان یک دفتر کل توزیع شده، سازوکارهای اجماع متعدد دیگری مورد آزمایش و معرفی قرار گرفته است. این ساز و کارهای جدید مبتنی بر "تلرانس خطای بیزانس (BFT)" است و در درجه اول بر کاهش ناکارآمدی های انرژی مرتبط با فرایند فشرده ی استخراج در الگوریتم اثبات کار متمرکز است. "اثبات زمان سپری شده (PoET)" یکی از این مکانیسم های اجماع است که به منظور بهبود اثبات کار و ارائه جایگزین تازه برای شبکه های بلاک چین مجاز طراحی شده است.

پیش زمینه

intel company

اثبات زمان سپری شده، توسط غول تولید تراشه "اینتل" در سال 2016 به عنوان یک مکانیسم اجماع کارآمد و در درجه اول برای شبکه های بلاک چین مجاز توسعه داده شد. در حال حاضر اثبات زمان سپری شده مدل مورد توافق اجماع برای چارچوب Hyperledger Sawtooth است و یک ابزار محبوب برای پیاده سازی و آزمایش سیستم های دفتر کل توزیع شده می باشد. (Hyperledger Sawtooth یک پروژه منبع باز، زیر چتر Hyperledger است و به عنوان یک سیستم بلاک چین در سطح سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد که برای ایجاد و راه اندازی برنامه ها و شبکه های دفتر کل توزیع شده مخصوصا برای استفاده توسط شرکت ها استفاده می شود.)

یک جزء مهم اجماع های PoET، فناوری نوآورانه ای است که همراه با آن اجرا می شوند تا فرایند اجماع بتواند به شیوه ی مورد نظر عمل کند: راهنمای مرجع برنامه نویسی SGX که متعلق به شرکت اینتل می باشد. SGX که در سال 2015 با پردازنده های اصلی نسل ششم اینتل معرفی شد، به عنوان یک محیط اجرای مطمئن (TEE) عمل می کند که به کدهای قابل اعتماد و مطمئن اجازه می دهد مستقل از برنامه ای که در آن کار می کنند، اجرا شوند. 

قبل از درک نحوه عملکرد کلی اجماع اثبات زمان سپری شده، لازم است کمی در مورد نحوه عملکرد SGX اطلاعاتی داشته باشیم.

SGX چیست؟

SGX یک فناوری پیچیده است اما در اصل، به طور کلی مجموعه ای از دستورالعمل ها برای CPU است که توسط برنامه های کاربردی برای جداسازی مناطق خاص و قابل اعتماد کد و داده استفاده می شود و یک محفظه امن را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا از داده ها یا کدهای حساس در برابر تداخل یا بازرسی خارجی محافظت کنند. 

کدی که در یک محیط اجرای مطمئن با استفاده از SGX اجرا می شود، می تواند یک گواهی تایید شده از درون یک پلتفرم یا برنامه کاربردی ایجاد کند که ریشه در پردازنده دارد و مطمئن می شود که کد به درستی در یک محیط قابل اعتماد راه اندازی شده است. این ویژگی پیامدهای قابل توجهی برای عملکرد اجماع PoET دارد اما همچنین مانعی ذاتی برای ورود و محدودیت استفاده از آن ایجاد می کند. 

حافظه ای که کد محافظت شده در SGX ذخیره می شود، حتی در برابر کاربران مخربی که دسترسی فیزیکی به یک پلتفرم را کنترل می کنند و برای دسترسی به حافظه آن دارای بالاترین سطح احراز هویت هستند، ایمن است. به عنوان یک ویژگی امنیتی، SGX با توجه به امنیت بالقوه ای که این قابلیت ارائه می دهد، با انتظارات قابل توجهی روبرو شد. 

در چارچوب اجماع اثبات زمان سپری شده، SGX به عنوان مکانیزمی برای شرکت کنندگان، در پیوستن به شبکه عمل می کند و تأیید می کند که آنها کد مورد اعتماد لازم برای اجرای فرایند اجماع PoET را اجرا می کنند.

اثبات زمان سپری شده چگونه کار می کند؟

نحوه کار اثبات زمان سپری شده

اجماع PoET یک فرم کارآمد برای اثبات کار است که نیاز به فرآیند سنگین استخراج را برطرف کرده و آن را با یک سیستم زمان سنج تصادفی برای شرکت کنندگان در شبکه جایگزین می کند. به زبان ساده، به هر شرکت کننده شبکه یک شیء تایمر تصادفی داده می شود و اولین تایمر که منقضی می شود، مشخص می کند که آن شرکت کننده اصطلاحا "لیدر یا رهبر" بلوک بوده و بلوک جدید را تولید می کند. 

این فرایند یک راه حل لازم و کارآمد تصادفی برای "مشکل انتخاب تصادفی رهبر" ارائه می دهد که در سیستم های BFT وجود دارد. به عنوان مثال، PBFT از فرمت سبک رفت و برگشت استفاده می کند در حالی که اثبات کار بیت کوین از اجماع ناکاموتو استفاده می کند که در آن رهبر توسط هر کسی که معمای رمزنگاری محاسباتی فشرده هر دور بلوک را حل کند انتخاب می شود. 

اجماع PoET می تواند به دو مرحله تقسیم شود:

پیوستن به شبکه و تأیید محیط اجرای مطمئن با استفاده از گواهینامه های SGX

دوره ی زمانی سپری شده برای قرعه کشی استخراج

تأیید شبکه و SGX

این مرحله اولیه اجماع است و در آن SGX نقش مهمی ایفا می کند. همانطور که قبلا ذکر شد، هنگام استفاده از SGX، می توانید یک گواهی تایید شده مبنی بر اجرای کد مورد اعتماد که به درستی در محیط اجرای مطمئن یا TEE تنظیم شده است، تهیه کنید. 

در PoET، یک شرکت کننده بالقوه در شبکه، کد مورد اعتماد را بارگیری می کند و یک پیام "پیوستن" به شبکه با گواهی تایید شده از SGX، که یک جفت کلید عمومی/خصوصی ایجاد کرده است، به شبکه منتقل می کند. سپس شبکه گره ها، گواهی را می پذیرند یا رد می کنند. در صورت پذیرش، شرکت کننده به شبکه ملحق می شود و می تواند در مرحله ی دوم اجماع شرکت کند.

انتخاب تصادفی قرعه کشی زمان سپری شده

این مرحله دوم و نهایی مکانیسم اجماع است. در هر دور اجماع، شرکت کنندگان در شبکه یک شی زمان سنج امضا شده را از کد مورد اعتماد دریافت می کنند که کاملا تصادفی است. در واقع ایده اصلی این است که هر بازیگر یا گره مخرب احتمالی که سعی در بر هم زدن سیستم برای دریافت پیوسته ی یک زمان سنج کوتاه تر به منظور تولید تعداد بیشتر بلوک می کند، حذف شود. 

هر یک از شرکت کنندگان منتظر می ماند تا زمان سنج تصادفی آنها به پایان برسد. تایمر شرکت کننده ای که برای اولین بار به پایان می رسد، یک گواهی امضا شده را به شبکه منتقل می کند که نشان می دهد آنها رهبر بلوک تصادفی آن دور هستند. پیام، تأیید اعتبار شده و بلاک تولید می شود. سپس دور جدیدی دوباره شروع می شود. 

انتشار گواهینامه امضا شده در واقع دیر یا زود برای همه شرکت کنندگان در شبکه اتفاق می افتد، حتی اگر آنها در آن دور برنده نشده باشند. این برای اطمینان از 2 چیز در درجه اول است:

اینکه به هر گره یک تایمر تصادفی از کد مورد اعتماد داده می شود.

گره منتظر دوره زمانی مشخص شده توسط تایمر می شود.

همانطور که می بینید، این فرایند کاملا تصادفی است و ادغام با فناوری SGX این اطمینان را می دهد که هیچگونه دستکاری در کد مورد اعتماد پروتکل اتفاق نمی افتد. چندین ویژگی امنیتی دیگر مانند الگوریتمی برای مراقبت از گره های مشکوک که در قرعه کشی به طور مداوم برنده شده یا پیوسته دارای تایمرهای کوتاهتر هستند، وجود دارد. 

مکانیسم اجماع PoET بسیار کارآمد است و می تواند بدون مشکل به هزاران گره مقیاس شود. نگرانی ها این است که برای ساخت پروتکل آن به شدت به SGX متکی است و اخیرا این نگرانی ها تشدید شده است. اخیرا گروه داده ها و سیستم های مقیاس بزرگ (LSDS) در امپریال کالج لندن، یک آسیب پذیری مهم در SGX موسوم به "Foreshadow" کشف کردند که می تواند برای حمله به محوطه امن SGX مورد استفاده قرار گیرد.

مزایا و معایب استفاده از اثبات زمان سپری شده

مزایا و معایب اثبات زمان سپری شده

PoET بسیار کارآمد است و به اندازه سیستم های اثبات کار به منابع نیاز ندارد اما نگرانی هایی نیز پیرامون آن دارد. در این قسمت مزایا و معایب کلی استفاده از آن به عنوان یک مکانیسم اجماع برای شبکه های دفتر توزیع شده را شرح خواهیم داد.

مزایا

PoET یک پیشرفت قابل ملاحظه در کارایی سیستم های اثبات کار است و توان مصرفی بالای این سیستم ها در آن مشاهده نمی شود. به طور همزمان، این فرایند یک راه حل عالی برای "مشکل انتخاب تصادفی رهبر" بدون نیاز به منابع زیاد یا نیاز به مکانیزم های پیچیده و ساختارهای تشویقی، که در مکانیزم های اجماع اثبات سهام وجود دارد، می باشد. اثبات زمان سپری شده، همچنین یک مکانیسم اجماع عالی برای شبکه های مجاز است و به همین دلیل این مکانیسم اجماع برای "Hyperledger Sawtooth" به کار برده می شود. علاوه بر این ها، این مکانیزم به طور موثری مقیاس بندی نیز می شود.

معایب

SGX یک فناوری تحسین برانگیز و نوآورانه است اما پیشرفتهای اخیر به وضوح باعث نگرانی در مورد استفاده از آن برای الگوریتم اجماع PoET می شود. اینتل به احتمال زیاد می تواند مشکل مربوط به آسیب پذیری آن را برطرف کند، اما نقطه ضعف آن، اتکای آشکار و ضروری به امنیت یک سخت افزار تخصصی است. 

نه تنها این، بلکه SGX کاملا توسط اینتل تولید می شود. بنابراین اتکای مدل اجماع به اینتل به عنوان یک شرکت که یک شخص ثالث محسوب می شود، گسترش می یابد. تصور چنین اتکایی برخلاف الگوی جدیدی است که ارزهای دیجیتال با شبکه های بلاک چین و از بین بردن اعتماد به واسطه ها به دنبال دستیابی به آن هستند.

نتیجه گیری

PoET نمایانگر شاخه ی دیگری از مکانیسم های اجماع BFT برای سیستم های دفتر کل توزیع شده است. این سیستم بسیار کارآمد است و به موازات فناوری جدید دیگری به نام SGX کار می کند. با حرکت به جلو، مشاهده تحولات پیرامون SGX به عنوان تأثیر عمده ای بر الگوریتم اثبات زمان سپری شده، به عنوان یک مدل اجماع پایدار، خواهد داشت. در حال حاضر، این الگوریتم یک ابزار عالی برای Hyperledger Sawtooth است و نقش حیاتی در آزمایش و توسعه چارچوب های مدولار بلاک چین ایفا می کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر