1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. وایت پیپر بیت کوین

وایت پیپر بیت کوین

وایت پیپر بیت کوین
لوگو علیرضا محرابی
وایت پیپر بیت کوین
آموزش ارز دیجیتال

سال 2008 میلادی سالی بود که وایت پیپر بیت کوین ارائه شد، مهم ترین ویژگی وایت پیپر بیت کوین این است که چیستی شبکه بیت کوین را به کاربران توضیح می دهد. در دنیای کریپتوکارنسی وایت پیپرها به عنوان اسنادی بسیار مهم و اساسی شناخته می شود که همواره در مورد پروژه های تکنولوژی محور ارائه می شوند. افرادی که در حوزه بازارهای مالی فعالیت می کنند با مطالعه و بررسی وایت پیپرها در مورد سرمایه گذاری بر روی ارزها تصمیم گیری می کنند.

همانطور که می دانید ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار بیت کوین را اختراع کرد؛ او حدود سه ماه قبل از این که بیت کوین را به دنیای کریپتوکارنسی معرفی کند، مقاله ای در یکی از سایت ها منتشر کرد که در آن بیان کرده بود که در تلاش است یک سیستم الکرونیکی پرداخت به وجود آورد که کاملا همتا به همتا باشد تا نیاز به طرف سوم معتمد نداشته باشد. این سخنان ساتوشی ناکاموتو در این مقاله به یک مرجع بسیار مهم برای متخصصان بلاک چین و نرم افزار برای توسعه بیت کوین تبدیل شد و همین امر موجب شد که این مقاله به عنوان یک وایت پیپر بیت کوین شناخته شود. ما در این مقاله تلاش می کنیم تا اطلاعات دقیقی در مورد وایت پیپر بیت کوین در اختیار شما قرار دهیم.

مفهوم وایت پیپر یا سفید نامه به چه معنا است؟

آشنایی با وایت پیپر بیت کویناگر بخواهیم وایت پیپر که با نام سفید نامه نیز شناخته می شود را به صورت کوتاه توضیح دهیم باید بگوییم که وایت پیپر در حقیقت به گزارشی بسیار کلی و عمیق و دارای ارتباط گفته می شود که مشکل را بیان و سپس راه حلی مناسب با آن را ارائه می کند. در حوزه کریپتوکارنسی معمولا استارتاپ های تکنولوژی محور معمولا از وایت پیپر برای معرفی محصولات خود استفاده می کنند یا از آن به منظور ارائه راهکارهای حل مشکلی جدی بهره می برند. مقالاتی که در قالب وایت پیپر نوشته می شوند بسیار فنی و آکادمیک هستند و برای کاربران حرفه ای مناسب هستند.

وایت پیپرها به طور معمول در قالب ای بوک یا پستی وبلاگی ارائه می شوند و تیمی که آن را تهیه می کند هفته ها برای آن وقت صرف می نماید. همانطور که در بالا گفتیم وایت پیپرها برای افراد عادی قابل فهم نیستند زیرا لحن بسیار جدی و تخصصی دارند، یک وایت پیپر باید حداقل ۶ صفحه داشته و کاملاً ویراستاری شده باشد.

طرح مسئله در وایت پیپر بیت کوین به چه شکل است؟

ساتوشی ناکاموتو در سخنان خود به این نکته پرداخته است که در دنیای کنونی که تکنولوژی آن را فرا گرفته است تجارت و داد و ستدهای افراد به شکل غیر قابل باوری به پرداخت های الکترونیکی وابسته است. این پرداخت ها گرچه درصد موفقیت بالایی دارند اما در عین حال دارای ضعف ذاتی نیز هستند؛ این ضعف ذاتی برای حل شدن به طرف سوم معتمد نیازمند است. او همچنین اضافه می کند که در سیستمی با این ویژگی، امکان انجام تراکنش های بدون برگشت وجود ندارد. حل و فصل اختلافات موجود در این سیستم به عهده شخص سوم است، منظور از شخص سوم موسسات مالی هستند. البته ساتوشی ناکاموتو دو مورد را یکی از بزرگترین نقطه ضعف های این موسسات مالی بیان کرده است.

  • مورد اول کارمزد بسیار بالا و متعدد: این کارمزدها حتی برای تراکنش های کوچک نیز اعمال می شوند.
  • مورد دوم نیاز به تایید هویت و شناختن طرف معامله: هم از سوی بانک و هم در بین دو شخص.

همین عوامل موجب شدند که ساتوشی ناکاموتو تصمیم بگیرد یک سیستم الکترونیکی غیرمتمرکز طراحی کند که نیاز به هیچ واسطه ای نداشته باشد. وایت پیپر بیت کوین فارسی با طرح این مسئله آغاز شده و سپس برای آن راه ‌حلی ارائه می ‌دهد.

وایت پیپر بیت کوین چه محتوایی دارد؟

وایت پیپر بیت کوین چه محتوایی دارد؟بهتر است بدانید که بیشترین میزان محتوای بیت کوین را طرز کار بلاک چین بیت کوین به خود اختصاص داده است. وایت پیپرها معمولا همانطور که در قسمت بالا گفته شد بهترین مرجع برای توسعه دهندگان بیت کوین و نرم افزارهای استخراج است.

مقدمه

ساتوشی ناکاموتو در مقدمه وایت پیپر نقطه ضعف های سیستم فعلی را بیان کرده و گفته است که کاربران حوزه کریپتوکارنسی به سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر رمزنگاری به جای اعتماد به معتمد نیاز دارند. او به حذف معتمد تاکید داشته و سیستمی را ترسیم می کند که به دو طرف معامله اجازه بدهد بدون نیاز به شخص سوم که با نام معتمد شناخته می شود به صورت مستقیم معامله کنند.

ساتوشی ناکاموتو بیان می کند که برای مشکل دوباره خرج کردن ارز، یک راه ‌حل همتا به همتا با استفاده از برچسب‌ های زمانی ارائه می ‌کند. ناکاموتو می‌ نویسد این سیستم تا زمانی که همه گره ‌های شبکه صادقانه فعالیت کنند، امن است و قدرت پردازنده‌ های آنها از شبکه در برابر حمله‌ های احتمالی مراقبت می ‌کند.

تراکنش ها

تراکنش هاساتوشی ناکاموتو در مورد تراکنش ها این گونه می نویسد که در حوزه کریپتوکارنسی به هر یک از رشته امضای دیجیتالی کوین گفته می شود. هر کاربری که کوین را منتقل می کند، همواره باید با یاری کمک کلید خصوصی مخصوص به خود، هش ایجاد شده از تراکنش قبلی را به همراه کلید عمومی نفر بعدی صاحب کوین (گیرنده) امضا کند. گیرنده همه اطلاعات قبلی را در کنار کوین ها دریافت می کند، گیرنده در انتها می تواند صحت تراکنش ها را همراه امضاهای دیجیتال صاحبان قبلی بیت کوین مورد بررسی قرار دهند.

با این حال همواره مشکل دوبار خرج کردن پول حل نشده است. در دنیای واقعی موسسات مالی این مشکلات را حل می کنند، کاربران نیاز دارند بدانند که صاحب قبلی بیت کوین قبل از آنها برای فرد دیگری ارسال نکرده باشد. ساتوشی ناکاموتو در ادامه اضافه می کند که بهترین راه برای مشکل دوبار تایید شدن این است که کاربران از همه معاملات قبلی آگاهی داشته باشند و برای این منظور بدون این که به تایید طرف سوم یا همان معتمد ضروری است که تمام معاملات به شکل عمومی منتشر شوند. 

ساتوشی ناکاموتو گفت که همه ما به یک سیستم برای مشارکت همگانی نیازمندیم که کاربران بتوانند بر روی یک تاریخچه واحد از معاملات توافق کنند. در این فضا گیرنده کوین به این توافق و اثبات جمعی برای تایید هر تراکنش نیاز دارد.

سرور برچسب زمان دار

ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین یک راه حل بسیار عالی برای حل مشکل دوباره خرج کردن کوین ها ارائه داده است. راحل او برای این مشکل استفاده از یک سرور برچسب زمان دار است؛ اگر برای شما نیز عملکرد این سرور سوال شده است باید بدانید که این سرور، زمان دقیق هش یک بلاک را مشخص کرده و آن را همانند یک روزنامه منتشر می کند.

طبق این برچسب داده ها باید در یک زمان خاص وجود داشته باشند. هر برچسب زمان ‌دار، شامل هش برچسب قبلی است و یک زنجیره را تشکیل می ‌دهد و با یک برچسب اضافی، برچسب ‌های قبلی را هم تأیید می‌ کند.

اثبات کار

اثبات کار در وایت پیپر بیت کویندر وایت پیپر بیت کوین، اثبات کار همواره به عنوان روشی بسیار مناسب برای ایجاد پشتوانه بیت کوین از سوی ساتوشی ناکاموتو ارائه شده است. در روش مکانیزم گواه اثبات کار افرادی که به عنوان ماینر شناخته می شوند برای این که بتوانند اولین نفری باشند که تراکنش های موجود در بلاک را تایید کنند با یکدیگر به رقابت می پردازند. تمام مراحل اثبات کار را می توان همواره به عنوان یک قرعه کشی معکوس معرفی کرد، بدین صورت که عدد مد نظر از قبل مشخص شده است اما باید افراد بتوانند از میاد عددهای بسیار زیاد عدد هدف را تشخیص دهند. ماینرها برای حل این مسئله از توان محاسباتی دستگاه‌ های ماینینگ پیشرفته خود استفاده می‌ کنند که بابت آن میزان زیادی برق مصرف می ‌شود.

در نهایت فردی که بتواند در زمان بسیار کوتاه پازل را حل کند برنده می شود و پاداش دریافت می کند.

اگر بخواهیم به این سیستم به صورت دقیق نگاه کنیم می بینیم که شباهت بسیار زیادی به دوران استخراج طلاها دارد به این صورت که با افزایش رقبا شانس پیدا کردن عدد مورد نظر بسیار کم می شود و رقابت نیز به میزان بسیار زیادی افزایش می یابد. اصطلاح استخراج (Mining) که بدون تردید بارها شنیده اید از همین ‌جا ریشه گرفته است.

امنیت در کنار استخراج

در شبکه بلاک چین بیت کوین همواره این مسئله متداول است که هر چقدر ماینرهای بیشتری به این شبکه بپیوندند و تراکنش ها را تایید کنند امنیت آن افزایش می یابد. به دلیل این که چندین ماینر می توانند به صورت همزمان چندین تراکنش را تایید کنند، هکرها نمی توانند به راحتی بلاک چین را هک کنند و این مورد یکی از مهم ترین مواردی است که موجب شده است دنیای کریپتوکارنسی در میان مردم بسیار محبوب شود.

انگیزه

تا به این قسمت از مقاله متوجه شدید که ماینرها برای اینکه بتوانند بلاک چین جدید بیت کوین را استخراج کنند باید محاسبات بسیار سخت و زیادی را حل کنند، بهتر است بدانید که پاداش استخراج بیت کوین یکی از مواردی است که ماینرها را به محاسبات بسیار سخت ترغیب می کند. انگیزه برای دریافت بیت کوین دلیلی می ‌شود تا ماینرها با دستگاه‌ های خود به تامین امنیت شبکه و تایید تراکنش ‌ها کمک کنند.

ترکیب و تقسیم ارزش

شاید در دید اول ترکیب و تقسیم ارزش بسیار ساده به نظر آید اما باید بدانید که این فرآیند بسیار پیچیده است. ترکیب و تقسیم ارزش به فرآیند جمع شدن بیت کوین و تشکیل مقدار بزرگتری از آن و یا تقسیم به مقادیر کوچکتر اشاره دارد. به این صورت می توان نتیجه گرفت که تمام تراکنش های موجود در بلاک چین فارغ از میزان ارزش پردازش می شوند.

تایید پرداخت بسیار ساده

تایید پرداخت بسیار سادهمخترع ارز دیجیتال بیت کوین ایده تایید پرداخت ساده که با نماد SPV شناخته می شود را با هدف حفظ فضای دیسک به این حوزه معرفی کرده است. هنگامی که کاربران از این قابلیت استفاده می کنند دیگر برای تایید تراکنش ها در بلاک چین ملزم به دانلود کل بلاک چین نیستند. کاربردهای عملی فرآیند تایید پرداخت ساده بیشتر برای کسانی که پرداخت‌ های مکرر دارند، به چشم می ‌آید؛ آنها در عین حفظ امنیت دارایی خود، از تسریع روند تایید معاملات برخوردار می ‌شوند.

حریم خصوصی کاربران

هنگامی که شما در یک بانک تراکنشی را انجام می دهید به هیچ عنوان تراکنش انجام شده توسط شما به صورت عمومی منتشر نمی شود و این بدان معنا است که به غیر از شما و بانک فرد دیگری از این تراکنش آگاه نمی شود. نباید این موضوع ناگفته بماند که اطلاعات شخصی شما و اطلاعات تراکنش در بانک نگهداری می شود اما اگر از بلاک چین بیت کوین استفاده کنید این موارد به صورت برعکس صورت می گیرد. بدین گونه که تراکنش های شما به صورت عمومی منتشر می شود و همه افراد می توانند تراکنش شما را مشاهده کنند اما هویت شما ناشناس می ماند و کسی نمی تواند به هویت شما پی ببرد.

شبکه 

شبکه ها در وایت پیپر بیت کویندر وایت پیپر بیت کوین مراحل زیر صورت می گیرند:

• در شبکه بزرگ بیت کوین معمولا نودها در جریان تمام تراکنش های جدید قرار می گیرند.

• تمام نودها یا همان گروه ها معمولا به جمع آوری تراکنش های جدید در یک بلاک می پردازند.

• نودها در شبکه بیت کوین تلاش می کنند که فرآیند گواه اثبات کار را در زمان کمی تکمیل کنند و این امر مانند یک رقابت برای نودها است.

• در این شبکه هرگاه یک نود موفق می شود که گواه اثبات کار را تکمیل کند، بدون درنگ بقیه اعضای شبکه را در جریان قرار می دهد.

• هنگامی که نودها از دوباره خرج نشدن تراکنش ها مطمئن شوند به تایید تراکنش ها می پردازند.

• نودها پس از این که بلاک هش شده را تایید می کنند، به ایجاد بلاک جدید می پردازند؛ نودها از هش بلاک قبلی برای ایجاد بلاک جدید استفاده می کنند.

مسئله مهمی که وجود دارد این است که نودهای شبکه بیت کوین معمولا بزرگترین زنجیره بلاک را صحیح می پندارند.

هنگامی که دو گروه به صورت همزمان نسخه های متفاوت بلاک بعدی را پخش می کنند، این احتمال بسیار زیاد است که گروه های شبکه هر دو نسخه را در ابتدا دریافت کنند؛ در این شرایط این گروه ها همواره بر روی نسخه اولی فعالیت می کنند و نسخه دومی را نیز برای احتمال طولانی تر شدن نگهداری می کنند. وقتی گواه اثبات کار یافت می‌ شود و یک شاخه طولانی‌ تر می‌ شود، نودهایی که بر روی شاخه دیگر مشغول کار بودند، موقعیت خود را با شاخه طولانی ‌تر تعویض می ‌کنند.

محاسبات

در بخش محاسبات وایت پیپر بیت کوین، خالق این ارز تلاش کرد که نشان دهد که این ارز در برابر حملات بسیار مقاوم است. بهتر است بدانید تنها راهی که هکران می توانند از آن طریق بیت کوین را بدزدند این است که یکی از تراکنش های اخیر خود را تغییر دهند و وجوه خرج شده خود را پس بگیرند. برای این امر هکران باید منتظر بمانند که طبق روال این شبکه تراکنش بر روی بلاک چین تایید شود و گیرنده آن تراکنش را مشاهده کند و پس از آن به حمله بپردازند و زنجیره مهاجم خود را به وجود آورند که در این صورت باید ارتفاع آنها به زنجیره صحیح برسد و از آن نیز جلوتر بیفتند.

باید بدانید که احتمال موفقیت این نقشه بسیار کم است زیرا هکران باید اکثریت قدرت محاسباتی و اکثریت نودهای شبکه را در اختیار داشته باشند و هرچقدر که هکران برای شروع زنجیره خود زمان بیشتری را صرف کنند، احتمال موفقیت آنها بسیار کاهش می یابد. در این قسمت ساتوشی ناکاموتو محاسباتی را در مورد اینکه چند بلوک باید اضافه شود تا گیرنده مطمئن شود که فرستنده نمی ‌تواند تراکنش ‌ها را تغییر دهد، انجام می ‌دهد در این صورت میزان موفقیت هکران به شدت کاهش پیدا می کند.

بیت کوین از 2008 تا به الان چه تغییراتی داشته است؟

بیت کوین از 2008 تا به الان چه تغییراتی داشته است؟گرچه این شبکه بلاک چین بسیار محبوب تاکنون طبق چارچوب خالقش یعنی ساتوشی ناکاموتو حرکت کرده است اما ما هنگامی که وایت پیپر بیت کوین را بررسی می کنیم تغییرات بیت کوین دیده می شود، در ادامه این تغییرات را برای شما شرح می دهیم.

•ناکاموتو در سال 2010 هنگامی که این ارز کم کم داشت مشهور می شد محدودیت سایز بلاک 1 مگابایتی را به آن اضافه کرد. ساتوشی ناکاموتو بر این باور بود که اگر این تغییر بر روی شبکه بلاک چینی بیت کوین اعمال نمی شد ماینرها نمی توانستند بر روی سایز بلوک ها توافق کنند و این امر موجب می شد که بلاک چین بیت کوین چند شاخه شود.

• گرچه خالق بیت کوین مکانیسم اجماع اثبات کار را به عنوان یک سی پی یو، یا یک رای معرفی کرد اما ماینرها از دستگاه ای سیک ماینر برای استخراج ماینرها استفاده کردند. در توضیح ای سیک ماینر باید بگوییم که در حقیقت ای سیک ماینر یک دستگاه بسیار قدرتمند برای استخراج بیت کوین است. آنها همچنین شروع به استخراج در استخرهای ماینینگ کردند، این باعث شده که ماینینگ متمرکزتر شده و مصرف انرژی آن از چیزی که فرض شده بود، بالاتر باشد.

• برخلاف گذشته امروزه ارز بیت کوین می تواند تحت شبکه لایتنینگ استفاده شود. بهتر است بدانید که پروتکل شبکه لایتنینگ برای انجام تراکنش های کوچکتر و فوری بیت کوین به وجود آمده است و در عین حال مقیاس پذیری آن را نیز افزایش می دهد.

• بیت کوین از سال 2008 که تاسیس شد تا به الان دچار هاردفورک های بسیار زیادی شده است. این اتفاق هنگامی رخ می دهد که یک بلاک چین جدید از بلاک چین فعلی جدا شود. اگر بخواهیم مشهورترین فورک بیت کوین را معرفی کنیم می توان به بیت کوین کش اشاره کرد. هاردفورک هنگامی به وجود می آید که تعدادی از اعضای جامعه بیت کوین تصمیم گرفتند محدودیت سایز بلوک را گسترش دهند تا در نتیجه آن سرعت تایید تراکنش ها افزایش یابد.

با همه این موارد نمی توان بزرگترین تغییر بیت کوین را در آپدیت های فنی آن پیدا کرد بلکه بزرگترین تغییر بیت کوین در نحوه استفاده آن رخ داده است. در سال 2008 هنگامی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به وجود آورد آن را به عنوان یک ارز الکترونیک به سراسر جهان معرفی کرد اما امروزه بیت کوین به یک طلای دیجیتال مشهور شده است و کاربران با هدف ذخیره ارزش از آن استفاده می کنند.

تاثیر وایت پیپر بیت کوین بر روی ارزهای دیجیتال

وایت پیپر بیت کوین چه تاثیر بر روی دنیای کریپتوکارنسی دارد؟

وایت پیپر بیت کوین هنگامی که ارائه شد توانست ارز دیجیتال بیت کوین را به سراسر جهان معرفی کند. همانطور که در قسمت های قبل گفتیم وایت پیپر بیت کوین هنگامی که به وجود آمد توانست سیستم های غیرمتمرکز را که تا آن تاریخ بسیار ناآشنا بود را به مردم جهان بشناساند. انتشار وایت پیپر بیت کوین همواره در تاریخ دنیای کریپتوکارنسی به عنوان یک رویداد بسیار مهم یاد می شود. حتی وایت پیپرهای سایر ارزهای دیجیتال از رویه وایت پیپر بیت کوین پیروی کردند. برای نمونه ارز اتریوم، کاردانو و دیگر ارزهای دیجیتال به انتشار وایت پیپر پرداختند و مفهوم آن را شرح داده و فناوری زیربنایی آن را توضیح دادند. امروزه بیت کوین همچنان به عنوان محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال دنیای کریپتوکارنسی شناخته می شود، موفقیت روز افزون این ارز آن را وارد جریان اصلی کرد و به راه اندازی صنعتی کمک کرد. امروزه ارزش بیت کوین به تریلیون ها دلار رسیده است و روز به روز به میزان کاربران آن افزوده می شود.

سخن نهایی

تا این قسمت از مقاله بدون تردید به صورت کامل با وایت پیپر بیت کوین آشنا شدید و دانستید که وایت پیپر بیت کوین برای توضیح چیستی بیت کوین به وجود آمده است و توانسته به بسیاری از سوالات کاربران در مورد چیستی بیت کوین پاسخ دهد. سفید نامه یکی از مهم ترین مراجعی است که می تواند برای افراد حرفه ای بسیار مفید واقع شود البته شما نیز می توانید با بررسی وایت پیپرها شناخت کاملی از ارز محبوب خود به دست آورید و با اطلاعات بسیار جامع به سرمایه گذاری بر روی آن بپردازید. نکاتی که ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین بیان کرده است می تواند یکی از مهم ترین سرمشق توسعه دهندگان این شبکه باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com