1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. معرفی توکن NFT اوردینال

معرفی توکن NFT اوردینال

معرفی توکن NFT اوردینال
لوگو علیرضا محرابی
معرفی توکن NFT اوردینال
بلاکچین

در ژانویه سال ۲۰۲۳ فردی به نام کیسی رودارمور (Casey Rodarmor) پروتکل NFT اوردینال را ابداع کرد. این پروتکل امکان تولید داده به صورت مستقیم را روی بلاک چین بیت کوین می‌دهد و همچنین ایجاد توکن NFT اوردینال با استفاده از کد قرارداد هوشمند در یک تراکنش بیت کوین اتفاق می‌افتد. در واقع، توکن NFT اوردینال (Ordinal) توسط تکنولوژی تپ روت (Taproot) برای ایجاد یک دارایی دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد دارد. به طور کلی، توکن NFT اوردینال نقش زیادی در آینده‌ی بلاک چین خواهد داشت.

اوردینال به چه معنی چیست؟

توکن NFT اوردینال چیست؟

هر بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد به نام ساتوشی یا sats تقسیم می‌شود. پروتکل جدید اوردینال به افرادی که گره‌ های بیت‌کوین را اداره می‌کنند اجازه می‌دهد تا هر کدام را با داده‌ها ثبت کرده و چیزی به نام Ordinal ایجاد کنند. این داده‌های درج شده روی بیت کوین می‌تواند شامل قراردادهای هوشمند باشد که به نوبه خود NFT‌ها را فعال می‌کند. به طور کلی توکن NFT اوردینال‌ هایی وجود دارند که می‌توانید مستقیما روی بلاک چین بیت کوین آن‌ها را قرار دهید. در ادامه به تفاوت NFT و Ordinals می‌پردازیم تا بهتر مفهوم اوردینال را درک کنید.

تاریخچه‌ی توکن NFT اوردینال

توکن NFT اوردینال همانطور که امروزه وجود دارد، توسط بروزرسانی‌های Segregated Witness (SegWit) و Taproot به پروتکل بیت کوین به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ اضافه شد. توجه به این نکته مهم است که این بروزرسانی‌ها با هدف خاصی برای فعال کردن این نوع جدید NFT ساخته نشده‌اند. از آنجایی که هر بروزرسانی مقدار داده‌های دلخواه را که می‌توان روی زنجیره‌ای در یک بلوک ذخیره کرد، افزایش می‌دهد؛ به این معنی که اکنون فضایی برای تصاویر، ویدیوها و حتی بازی‌ها وجود دارد، توکن NFT اوردینال به‌طور ناخواسته در نتیجه استقرار آن‌ها ایجاد شدند.

بیت کوین اوردینال بحث‌های زیادی را در جامعه ارزهای دیجیتال برانگیخته است. منتقدان استدلال می‌کنند که Ordinals ساتوشی به‌طور ناکارآمد از فضای بلوک استفاده می‌کند و در نهایت منجر به افزایش کارمزد تراکنش بیت کوین و کندتر شدن زمان تراکنش برای همه کاربران شبکه خواهد شد. با این حال، طرفداران بیت کوین اوردینال علاقه‌مند هستند که چگونه می‌توان از این پروتکل برای گسترش استفاده از بیت کوین فراتر از تراکنش‌ های مالی استفاده کرد. به عنوان مثال، علاوه بر ایجاد توکن NFT اوردینال، این پروتکل می‌تواند به طور بالقوه برای اتصال ساتوشی‌های معمولی به توکن‌های امنیتی یا استیبل کوین‌ ها، فعال کردن قراردادهای هوشمند بیت کوین و معرفی ارز دیجیتال به مخاطبان گسترده‌تر مورد استفاده قرار گیرد.

توکن NFT اوردینال چیست؟

آشنایی با توکن NFT اوردینال

NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که برای محافظت از مالکیت معنوی سازنده (IP) در یک بلاک چین احراز هویت می‌شوند. NFTها در بلاک چین‌های اتریوم یا سولانا فقط می‌توانند به ابرداده‌هایی اشاره کنند که مالکیت و اعتبار یک دارایی دیجیتال خاص را مستند می‌کنند. خود فراداده خارج از زنجیره در یک فایل جداگانه ذخیره می‌شود. در مقابل، توکن NFT اوردینال همچنین می‌توانند دارایی دیجیتال خود را در زنجیره در داده‌های شاهد تراکنش ذخیره کنند.

برای ایجاد یک توکن NFT اوردینال، کاربر باید ابتدا یک SAT معمولی را به یک کیف پول سازگار با Taproot ارسال کند و داده‌ها و ابرداده‌ها را به عنوان بخشی از تراکنش شامل شود. پس از استخراج، نوشته به طور دائم بر روی اولین ساتوشی خروجی اولیه تراکنش حک می‌شود. فرآیند اولیه نیاز به اجرای یک گره بیت کوین، همگام‌سازی کل بلاک چین بیت کوین و استفاده از رابط‌های خط فرمان دارد که همه این‌ها می‌توانند برای کاربران غیر فنی کارهای دلهره‌آوری باشند. با این حال، با ظهور برنامه‌های استخراج ترتیبی بدون کد، کاربران حتی کمتر از نظر فنی می‌توانند محتوا را آپلود کرده و توکن NFT اوردینال ایجاد کنند.

اوردینال‌ها چه تفاوتی با NFT دارند؟

معرفی توکن NFT اوردینال

NFTها در اتریوم (یا بلاک چین ماشین مجازی اتریوم) اغلب به داده‌های خارج از زنجیره در سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) اشاره می‌کنند؛ یک سیستم ذخیره سازی فایل غیرمتمرکز که مانند هارد درایو بلاک چین می‌تواند با استفاده از ابرداده پویا تغییر یابد. در واقع، برخی از پروژه‌های NFT برای بهبود کیفیت تصویر، ابرداده‌های NFT‌های جداگانه را به روز می‌کنند. آن‌ها حتی ممکن است از دارندگان خود بخواهند که روی دکمه "Refresh Metadata" در OpenSea کلیک کنند تا تصویر جدید و با کیفیت بالاتر را دریافت کنند.

این توانایی برای تغییر ابرداده یک NFT به کمبودی اشاره دارد که Rodarmor در هنگام ایجاد پروتکل جدید سعی در بهبود آن داشت. در برآورد Rodarmor، NFTها ناقص به حساب می‌آیند زیرا بسیاری از آن‌ها به داده‌های خارج از زنجیره نیاز دارند. از سوی دیگر، اوردینال‌ها کامل هستند زیرا تمام داده‌ها مستقیما روی زنجیره درج می‌شوند. به همین دلیل است که Rodarmor از آن‌ها به عنوان مصنوعات دیجیتال یاد می‌کند، نه بیت کوین NFT. علاوه بر این، NFTها اغلب دارای حق امتیاز خالق هستند، در حالی که مصنوعات دیجیتال اینگونه نیستند. همه این‌ها می‌تواند نشان از این واقعیت باشد که اوردینال در بیت کوین ممکن است نه تنها نشان دهنده یک تغییر فرهنگی برای بیت کوین باشد، بلکه امکان دارد در واقع یک پیشرفت فنی در NFT‌ها به شمار بیاید. 

اوردینال اینسکریپشن چیست؟

اوردینال اینسکریپشن چیست؟

اوردینال‌ها ابزاری برای ایجاد NFT بیت کوین با پیوست کردن داده‌هایی مانند تصاویر، ویدیوها و موارد دیگر به یک ساتوشی مستقل در بلاک چین پایه بیت کوین به حساب می‌آیند. برخلاف پیشینیان خود، توکن NFT اوردینال در لایه‌ای جدا از بیت کوین وجود ندارند. در عوض، آن‌ها از یک سیستم نظم‌ دهی دلخواه اما منطقی به نام نظریه ترتیبی استفاده می‌کنند تا به هر بیت کوین ساتوشی مستقل یک عدد منحصر به فرد بدهند. از این نظر، NFTهای اوردینال کاملا بومی بیت کوین هستند. به عبارتی دیگر، آن‌ها بدون تغییر در پروتکل بیت کوین کار می‌کنند، به هیچ لایه اضافی نیاز ندارند و با شبکه سازگار هستند.

برای کسب اطلاعات در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

توسعه‌ دهندگان بیت‌کوین برای نزدیک به یک دهه تلاش کرده‌اند که توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFTها را از سال ۲۰۱۴ با Counterparty، خالق مجموعه Rare Pepe NFT و سپس Stacks در سال ۲۰۱۷ به بلاک چین شماره یک بیاورند. همچنین، فرآیند اینسکریپشن داده‌های تراکنش بیت کوین ذخیره‌شده را ثبت می‌کند. جالب است بدانید الکس میلر مدیرعامل Hiro، توسعه‌دهنده پلتفرم قراردادهای هوشمند لایه ۲ Stacks، در مصاحبه‌ای به Decrypt گفت: «آنچه تیم با استفاده از اوردینال ارائه کرد، نوعی نبوغ بود. این موضوع به نوعی هسته اصلی بیت کوین به شمار می‌آید زیرا آن‌ها اساسا چندین چیز مختلف را برداشته و آن‌ها را به گونه‌ای کنار هم قرار دادند که سازندگان اصلی نمی‌توانستند آن را پیش بینی کنند."

اولین قدم در ایجاد اوردینال این است که کاربران بیت کوین Core را دانلود کرده و گره را با بلاک چین همگام‌ سازی کنند. پس از اتمام همگام سازی، مرحله بعدی ایجاد کیف پول اوردینال و ارسال مقداری ساتوشی به کیف پول است.

کیف پول‌های مناسب توکن NFT اوردینال

کیف پول‌های مناسب توکن NFT اوردینال

تا مدتی پیش، هیچ رابط کیف پول مشخصی برای کسانی که می‌خواستند مکانی برای ذخیره و انتقال اینسکریپشن بیت کوین Ordinals خود داشته باشند، وجود نداشت. با این حال، کمبود زیرساخت Web3 به سرعت شروع به تغییر کرده است. کیف پول‌های متعددی از جمله کیف پول Ordinals ،Xverse و Hiro Wallet، قابلیت‌های پشتیبانی شده توسط Bitcoin Ordinals را اعلام کرده‌اند. MetaMask حتی با Generative XYZ همکاری کرده است تا به کاربران مکانی برای ذخیره توکن NFT اوردینال خود ارائه دهد.

اگر طرفدار گزینه‌های بالا نیستید، می‌توانید یک کیف پول بیت‌کوین (مانند اسپارو) نیز راه‌اندازی کنید که امکان سفارشی‌سازی کافی برای دریافت اینسکریپشن اوردینال را فراهم می‌کند. Sparrow wallet یک برنامه دسکتاپ است که برای سازگاری با توکن NFT اوردینال به چند مرحله نیاز دارد. هنگامی که Sparrow را دانلود کردید، این آموزش مفصل را در Github دنبال کنید تا یک کیف پول سازگار با اوردینال بسازید. اگر از این راهنما پیروی می‌کنید، مراقب باشید که نباید بیت کوین را از این کیف پول منتقل کنید. این کیف پول فقط برای دریافت اوردینال کاربرد دارد. اگر از این کیف پول اوردینال بیت کوین ارسال کنید، ممکن است به طور تصادفی هم بیت کوین و هم اوردینال خود را ارسال کنید.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه دوره دکس تریدینگ، بر روی لینک کلیک کنید.

مهم‌ترین توکن NFT اوردینال اینسکریپشن

Punks

مهم‌ترین توکن NFT اوردینال اینسکریپشن

مدت زمان زیادی از ظهور توکن NFT اوردینال نگذشته بود که پانک‌ها پا به دنیای کریپتو گذاشتند. بسیاری از مجموعه‌های جذاب و فروش چشمگیر شکل گرفتند و به قیمت صدها هزار دلار فروخته شدند. Ordinal Punks یکی از برجسته‌ترین پروژه‌هایی است که در روزهای اولیه شروع این مفهوم، ظهور کرد. Ordinal Punks برای ادای احترام به CryptoPunks، مجموعه‌ای از ۱۰۰ بیت کوین NFT است که در ۶۵۰ کتیبه اول در زنجیره بیت‌کوین مینت یا ضرب شده است و به عبارتی دیگر، بالاترین شماره اینسکریپشن در این مجموعه رتبه ۶۴۲# را به خود اختصاص می‌دهد.

Taproot Wizards

با شروع اینسکریپشن شماره ۶۵۲، Taproot Wizards یک مجموعه توکن NFT اوردینال از جادوگران توسط توسعه دهنده Web3 Udi Wertheimer ایجاد شد اما چرا این پروژه اینقدر قابل توجه است؟ گفته می‌شود که این مجموعه بزرگترین بلوک و تراکنش در تاریخ بیت کوین به حساب می‌آید که با حجم خیره کننده ۴ مگابایت انجام شده است.

فروش آثار هنری از طریق NFT چگونه امکان پذیر است و چه راه و روشی دارد؟ روی لینک کلیک کنید و بخوانید.

OnChainMonkey

OnChainMonkey توکن NFT اوردینال

یکی دیگر از پروژه‌هایی که باید به آن اشاره کنیم، On Chain Monkey (OCM) نام دارد که مبتنی بر اتریوم به حساب می‌آید. با اینسکریپشن ۲۰,۲۱۹، این تیم ۱۰,۰۰۰ توکن NFT اوردینال را در یک اینسکریپشن قرار داد و آن را به یکی از اولین مجموعه‌های ۱۰,۰۰۰ بیت کوین تبدیل کرد. تیم OCM خاطر نشان می‌کند که اندازه اینسکریپشن کمتر از ۲۰,۰۰۰ بایت است. همچنین این مجموعه ادعا می‌کند که روش آن‌ها به مدلی مقیاس‌ پذیر برای مجموعه‌های دیگر تبدیل می‌شود تا از آن برای ایجاد NFT روی بیت‌کوین بدون مسدود کردن شبکه استفاده شود.

برای دانستن تاریخچه‌ی NFT روی لینک کلیک کنید.

TwelveFold

تیم Yuga Labs مجموعه توکن NFT اوردینال خود را با عنوان TwelveFold در فوریه سال ۲۰۲۳ معرفی کرد. در مجموع، ۲۸۸ قطعه از ۳۰۰ قطعه برای حراج قرار گرفتند و یوگا ۱۲ قطعه باقی‌مانده را برای مشارکت‌کنندگان، کمک‌های مالی و تلاش‌های بشردوستانه نگه داشت. این قطعات، شبیه به نقاطی که مجموعه را تشکیل می‌دهند، توسط تیم هنری یوگا لبز با استفاده از مدل‌ سازی سه‌ بعدی، ساخت الگوریتمی و ابزارهای رندر پیشرفته ساخته شده‌اند.

Degods

Degods توکن NFT اوردینال

نوبتی هم که باشد، نوبت Degods است. این مجموعه توکن NFT اوردینال در شبکه بیت کوین قرار گرفته است. هنگامی که مجموعه ۵۳۵ NFT برای اولین بار در مارس ۲۰۲۳ جمع آوری شد، این پروژه به سرعت در حجم ۲۴ ساعته بیت کوین رتبه اول را کسب کرد و خود مجموعه از مجموع پروژه‌های Ordinals پیشی گرفت. در حال حاضر از نظر حجم معاملات بالا برای بیت کوین NFT، این پروژه در رتبه ۱۷ قرار دارد. جامعه DeGods، در ابتدا یک بازیگر غالب در اکوسیستم سولانا بود و پس از مدتی به تقویت تاثیر خود در شبکه‌های زنجیره بلوکی متعدد پرداخت.

سخن آخر در مورد توکن NFT اوردینال

ظهور NFTهای معمولی بحث‌هایی را در جامعه بیت کوین در مورد نقش اساسی و اخلاقی بیت کوین برانگیخته است. برخی استدلال می کنند که بیت کوین باید برای تراکنش های مالی ایمن استفاده شود، با این هدف که افزایش اینسکریپشن‌های ترتیبی ناشی از الگوهای رفتاری فضای بلوک بیت کوین را پر می‌کند و کارمزد تراکنش ها را افزایش می دهد. به طور کلی افراد زیادی در مورد ارزش فرهنگی که توکن NFT اوردینال می‌تواند برای بلاک چین بیت کوین به ارمغان بیاورند و ایده بیت کوین که پایگاه داده غیرمتمرکز و غیرمتمرکز خود را در تراکنش های مالی گسترش می دهد، هیجان زده هستند.

از آنجایی که دستورات در نرم‌ افزار بیت کوین امروزی کاملا معتبر به حساب می‌آید، حذف توانایی ایجاد نوشته‌های ترتیبی نیازمند بروزرسانی پروتکل بیت‌کوین است. بنابراین، این مسئله در نهایت به جامعه بیت کوین بستگی دارد که به طور جمعی تصمیم بگیرند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com