1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. معامله گر موفق
 4. تشخیص بروکرهای کلاهبردار

تشخیص بروکرهای کلاهبردار

تشخیص بروکرهای کلاهبردار
لوگو علیرضا محرابی
تشخیص بروکرهای کلاهبردار
معامله گر موفق

تشخیص بروکرهای کلاهبردار یکی از مهم ترین فاکتورهای اساسی برای فعالیت یک تریدر است. در تمام حوزه های سرمایه گذاری یکسری افراد سودجو وجود دارند که سعی می کنند از طریق راه های نامشروع سرمایه افراد را به دست آورند. بازار مالی فارکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این بازار نیز کلاهبرداران بسیار زیادی وجود دارد که از آگاهی کم معامله گران سواستفاده کرده و سرمایه آنها را از آن خود می کنند. گرچه امروزه راه حل های بسیار زیادی برای مقابله با این کلاهبرداران ارائه شده است اما جالب است بدانید حتی اکنون که در سال 2022 با بهبود شرایط قانون‌ گذاری در صنعت مالی به سر می ‌بریم، برخی از بروکرهای فارکس همچنان به فریب معامله ‌گران ناآگاه ادامه می ‌دهند و از اطلاعات کم آنها سواستفاده می کنند.

خبر خوب این است که این روند رو به کاهش است. دلایل اصلی زیادی برای این تغییر وجود دارد. یکی از این دلایل، به ‌روز نگه ‌داشتن لیست بروکرهای کلاهبردار فارکس است که به ‌طور مرتب توسط سایت ‌های مختلف منتشر می ‌شود، نمایش لیست این افراد سودجو باعث می شود که معامله گران از وجود آنها آگاه شوند و در دام آنها گرفتار نشوند.

ماهیت بروکرهای کلاهبردار در بازار مالی فارکس چیست؟ 

ماهیت بروکرهای کلاهبردار در بازار مالی فارکس

بر اساس بررسی هایی که به تازگی منتشر شده است در واقع بیشتر بروکرهای متقلب، بروکرهایی هستند که شرکت و نمایندگی قانونی نداشته و به ‌صورت فردی فعالیت می ‌کنند. این افراد همواره از شرکت خاصی پیروی نمی کنند اما به دروغ خود را با عنوان شرکت‌ های کارگزاری معرفی می‌ کنند و از این طریق اعتماد معامله گر را به دست می آورند. بیشتر این کلاهبرداران افرادی هستند که کار در بازار فارکس و با اینترنت را به‌ خوبی فرا گرفته اند و می‌ توانند اطلاعات نادرست را در سایتی که ایجاد کرده ‌اند با ظاهری کاملاً قانونی در اختیار کاربران قرار دهند و کاربران نیز با گمان اشتباه، این اطلاعات را قانونی دانسته و به این افراد اعتماد می کنند.

به دلیل این که صاحبان اصلی چنین سایت‌ های کلاهبرداری، مجوز ندارند و همواره از سوی نهادی ملزم به پیروی از قوانین نمی شوند، به ‌درستی قانون‌ گذاری نمی‌ شوند، به راحتی می توانند از قوانین تخدی کرده و اقدام به کلاهبرداری بکنند. جالب است بدانید این کلاهبرداران گاهی اوقات حتی دانش اولیه ‌ای از بازار فارکس ندارند اما برای یک معامله ‌گر تازه‌ کار که دانش اقتصادی یا مالی ندارد، همه‌ چیز درباره بازار فارکس چندان واضح نیست و به اطلاعات اندک این افراد پی نمی برد و در نتیجه در دام این کلاهبرداران می افتد.

برای مثال ممکن است یک فرد که از بازارهای فارکس اطلاعات چندانی ندارد از یک وب‌ سایت با طراحی زیبا بازدید کند، وعده ‌های سودآور و کلمات یا عباراتی جذاب تحت عنوان اجرای سریع معاملات، بازده کوتاه‌ مدت و… مشاهده کند و تحت تأثیر قرار بگیرد؛ در نتیجه شخص در سایت ثبت ‌نام و سپرده‌ گذاری ‌کند؛ بنابراین به ‌صورت کاملاً ناآگاهانه طعمه یک کلاهبرداری می ‌شود و تمام سرمایه خود را از دست می دهد. در نتیجه بهتر است قبل از ورود به بازار مالی فارکس آموزش های لازم را فرا گرفته و پس از کسب تجربیات لازم اقدام به سرمایه گذاری در این بازارها کنید.

ویژگی های بروکرهای کلاهبردار در بازار مالی فارکس چیست؟ 

بروکرهای شبانه‌ روزی فارکس

این نوع کلاهبرداری در بازار فارکس یکی از رایج ترین نوع کلاهبرداری است که افراد بسیار زیادی از طریق این روش، سرمایه خود را از دست داده اند. ایده اصلی این نوع کلاهبرداری، این است که گروهی از افراد (حتی یک نفر) یک سایت ایجاد کنند؛ این سایت مهم ترین ابزار آنها برای کلاهبرداری است به این صورت که این سایت در بیشتر موارد تنها یک صفحه فرود است که مردم را به سرمایه‌ گذاری و کسب درآمد زیاد ترغیب می ‌کند و با دادن وعده وعید های کذب افراد را برای سرمایه گذاری جذب می کنند.

معمولاً در این وب سایت ‌ها، تنها چیزی که برای کلاهبرداران اهمیت دارد، جذب سرمایه زیاد از مردم است. بعد از مدتی یا این سایت‌ ها اعلام ورشکستی می ‌کنند یا بدون هیچ اطلاعیه‌ ای به فعالیت ‌های خود پایان می ‌دهند؛ در نتیجه افراد بسیار زیادی سرمایه خود را در این سایت ها از دست می دهند. از سوی دیگر هیچ راهی برای پیگیری وجود ندارد چون ماهیت این سایت ها برای کلاهبرداری است و اطلاعات ثبت شده در آن نیز تقلبی می باشد.

سطل فروشی در فارکس (Bucket Shop)

سطل فروشی در فارکس (Bucket Shop)

این نوع کلاهبرداری با کلاهبرداری بروکرهای شبانه روزی در فارکس تفاوت بسیار زیادی دارد. به این صورت که این نوع کلاهبرداری بسیار دقیق ‌تر است و با جزئیات بسیار زیادی انجام می شود و به آماده ‌سازی دقیق ‌تری نیاز دارد زیرا افراد پشت این کلاهبرداری ها معتقدند که نباید هیچ روزنه شکی برای مخاطب وجود داشته باشد. در مقابل سود بالقوه کلاهبردار نیز بالاتر است؛ در این مورد، آنها یک پلتفرم تمام عیار و کامل ایجاد می ‌کنند که به ‌نوعی بازتابی از عملکرد کارگزاران پیشرو در فارکس است و این عمل باعث می شود که معامله گران به راحتی به این افراد اعتماد کنند.

مسئله اصلی این است که با وجود چنین بروکرهایی، سرمایه ‌گذار اصلاً وارد بازار فارکس نمی ‌شود، او در واقع در حال معامله با دیگر افرادی است که در پلتفرم ثبت ‌نام کرده ‌اند یا به شکلی با دیگر پلتفرم ‌های تقلبی مرتبط می ‌شوند؛ بدون آنکه بدانند در حال انجام چه کاری هستند. این افراد نیز از طریق آگاهی کم معامله گران، اقدام به کلاهبرداری می کنند و افراد نیز به راحتی سرمایه خود را از دست می دهند. 

طرح‌ های هرمی در فارکس

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این نوع طرح ‌های هرمی شاید معروف ‌ترین نوع کلاهبرداری در بازار فارکس باشد؛ البته این نوع کلاهبرداری در بازارهایی همچون بازار ارز مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کلاهبرداری در واقع به شرکت‌ هایی مربوط است که خود را کارگزار معرفی کرده و تنها با هدف جمع سرمایه افراد، بدون هیچ فعالیت واقعی در بازار فارکس، به آنها عده‌ های پوچ و توخالی می‌ دهند، در مقایسه با دیگر انواع کلاهبرداری‌ ها در فارکس، طرح ‌های هرمی کمتر رایج است.

راه های تشخیص بروکرهای کلاهبردار در فارکس 

راه های تشخیص بروکرهای کلاهبردار در فارکس

تاریخ پیدایش بازار مالی فارکس به اوایل دهه 2000 مربوط می شود؛ از این تاریخ، بازار فارکس در دسترس همگان قرار گرفت و پس از مدت کوتاهی به اوج محبوبیت خود رسید زیرا افراد بسیار زیادی برای انجام معامله به این بازار وارد شدند و همین امر موجب شهرت فارکس شد. این بازار مانند سایر بازارهای مالی موجود، مشکلاتی همچون وجود کلاهبرداران داشت. در آن دهه به دلیل عدم پیشرفت اینترنت، تشخیص یک کارگزار کلاهبردار از یک کارگزار قانونی آسان نبود و افراد بسیار زیادی در دام کلاهبرداران می افتادند؛ به‌ ویژه اگر معامله‌ گرانی که اطلاعات لازم را برای فعالیت در این بازارها نداشتند؛ اما در حال حاضر، با توسعه اینترنت و روش‌ های اطلاع‌ رسانی، روش‌ های تشخیص بروکرهای کلاهبردار فارکس در مقایسه با گذشته آسان‌ تر شده است. در ادامه این بحث به بررسی روش های تشخیص بروکر کلاهبردار می پردازیم و اطلاعات ارزنده ای را در اختیارتان قرار می دهیم.

وعده پرداخت سود زیاد به معامله گران

یک معامله گر باید بداند که دادن چنین وعده‌ هایی نشانه قطعی درباره این موضوع است که کارگزار فارکس یک کلاهبردار است زیرا بازارهای مالی را نمی توان پیش بینی کرد. از سوی دیگر هیچ کارگزار قانونی نمی‌ تواند پرداخت سود بالایی را تضمین کند. علاوه بر این، براساس آمار، تنها 11 تا 25 درصد از معامله‌ گران تازه‌ کار در نهایت به معامله‌ گران حرفه ‌ای در بازار ارز تبدیل می‌ شوند و شروع به کسب درآمد خوب می ‌کنند.

وعده معامله کاملاً بدون ریسک و خطر به معامله گر

این نیز نشانه واضحی از کلاهبرداری است؛ زیرا موفقیت معامله‌ گر به کارگزار بستگی ندارد و به اوضاع و احوال خود بازار بستگی دارد. نقش کلیدی را در موفقیت سرمایه‌ گذاری، استراتژی سرمایه‌ گذاری بازی می‌ کند؛ یعنی اینکه چگونه ریسک سرمایه ‌گذاری را با روش‌ های مختلف می ‌توان کاهش داد. برای مثال یک کارگزار قانونی ممکن است برای کاهش ریسک، سرمایه را بین چندین جفت ارز به اشتراک بگذارد یا از معاملات خودکار استفاده کند اما حذف کامل ریسک بازار فارکس غیرممکن است.

صرافی قانون‌ گذاری نشده

صرافی قانون‌ گذاری نشده

بر اساس قانون باید تمام فعالیت صرافی ها در فارکس بر اساس اصول قانونی باشد. از سوی یک نهاد مجاز و دارای گواهی از دولت ممیزی و قانون ‌گذاری شود، در این صورت می ‌توانید اطلاعات مربوط به قانون‌ گذارها را در وب سایت کارگزاری بیابید.

برقراری ارتباط غیرحرفه‌ ای

این افراد همواره در فضای مجازی به دنبال طعمه می گردند. برای مثال از طریق تلفن، تلگرام یا هر روش دیگری توسط یک کارگزار فارکس که تا به حال نام آن را نشنیده ‌اید با شما تماس گرفته شود و به شما پیشنهاد همکاری دهند. در این صورت باید بدانید که این صرافی یک کلاهبردار است. در کلاهبرداری‌ های این چنینی، بروکر کلاهبردار همیشه اصرار دارد که در لحظه و سریع هزینه‌ ای را پرداخت کنید زیرا ممکن است قبل از واریز سرمایه به هویت جعلی او پی ببرید.

استفاده از رتبه‌ بندی‌ های جعلی و دروغین

این افراد همواره سعی می کنند تا اطلاعات جعلی در مورد رتبه بندی خود بدهند. بسیاری از کارگزاران فارکس که در لیست سیاه هستند، درباره رتبه ‌بندی خود در میان انواع بروکرهای فارکس نیز دروغ می ‌گویند و امتیازات خود را جعل می ‌کنند.

نبود گواهی SSL

وجود گواهی SSL بسیار مهم و حیاتی است است اما بسیاری از معامله ‌گران به آن توجه نمی ‌کنند. گواهی SSL را می ‌توان یک امضای دیجیتالی برای سایت در نظر گرفت که امنیت و محرمانه ‌بودن اتصال به سرور را تضمین می ‌کند. با استفاده از این گواهی، هیچ‌ یک از بدافزارها یا نرم افزارهای جاسوسی به اطلاعات شما دسترسی نخواهند داشت.

نرخ کارمزد و کمیسیون

میزان دریافت کمیسیون و همچنین نحوه کسب درآمد بروکرها، یکی از روش ‌های تشخیص بروکرهای کلاهبردار فارکس است. باید بدانید که بروکرهای قانونی همواره اطلاعات جامع و کاملی از نحوه کسب درآمدشان در اختیار کاربران قرار می‌دهند؛ از سوی دیگر بروکرهای تقلبی از پاسخ دادن به این سوال امتناع می کنند.

ارائه اکانت دمو

ارائه اکانت دمو

کارگزاران قانونی فارکس از معامله‌ گران جدید می خواهند که بدانند چگونه در بازار فارکس با کمترین درجه ریسک ممکن سرمایه‌ گذاری کنند. یکی از روش‌ های کاهش ریسک سرمایه ‌گذاری، تکرار و تمرین با استفاده از اکانت دمویی است که بروکر در اختیار کاربران خود قرار می‌ دهد. در این اکانت مقداری ارز فیک وجود دارد که دقیقاً شبیه یک حساب واقعی عمل می‌ کند.

برای این که در دام این کلاهبردارها نیفتید پیشنهاد می کنیم از حساب آزمایشی رایگان و بدون کارمزد استفاده کنید تا قبل از اینکه یک حساب واقعی فارکس با سرمایه واقعی باز کنید و تا هر زمان که می ‌توانید، تمرین و تکرار کنید. در بیشتر موارد، می ‌توانید حساب آزمایشی رایگان خود را باز نگه دارید و قبل از استفاده از استراتژی‌ های سرمایه‌ گذاری در حساب اصلی خود، از آن برای تمرین استفاده کنید؛ بنابراین اگر بروکر منتخب شما هیچ نوع اکانت دمویی در اختیارتان قرار نمی‌ دهد، احتمالاً در دسته بروکرهای کلاهبرداری‌ های فارکس قرار می‌ گیرد. بهتر است با آگاهی و اطلاعات کافی با او در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

در بازار مالی فارکس نیز مانند سایر بازارها افراد به قصد کلاهبرداری حضور دارند؛ کلاهبرداران فارکس معمولاً از طریق بروکرهای تقلبی افراد را فریب می‌ دهند. این افراد همواره از هویت تقلبی استفاده نموده و خود را تحت عنوان شرکت های کارگزاری معرفی می کنند. افرادی که اطلاعات کمی از بازارهای مالی دارند هویت این افراد را باور می کنند در حالی که تعداد بسیار زیاد این افراد، فقط کار با اینترنت را به خوبی فرا گرفته اند و می توانند با درج اطلاعات نادرست در سایت، خود را در قالب شرکت های کارگزاری معرفی کنند. روش‌های بسیار زیادی برای شناسایی بروکرهای کلاهبردار وجود دارد اما از مهم ترین روش های شناسایی این کلاهبرداران می توان پرداخت سود بالا و ارائه ‌ندادن اطلاعات دقیق و مشخص اشاره کرد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
  موبایل 09927779050
  موبایل 09927779050
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com