1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. مدیریت سبد سرمایه
 4. نکات مهم پیش از سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی

نکات مهم پیش از سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی

نکات مهم پیش از سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی
لوگو علیرضا محرابی
نکات مهم پیش از سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی
مدیریت سبد سرمایه

افراد زیادی هستند که بر اساس استراتژی شخصی خود اقدام به خرید و فروش (معامله) دلار نقدی در بازار می کنند و اگر سخت تلاش کنند و بتوانند اخبار سیاسی و اقتصادی را به خوبی تحلیل کنند به مرور زمان سود خوبی از بازار دلار خواهند داشت. در ایران چهار بازار اصلی داریم که معمولاً به موازات یکدیگر حرکت می کنند و دلار محرک اصلی هر چهار بازار است. بنابراین یکی از نکات مهم در خرید و فروش دلار نقدی، نوسان کمتر دلار نسبت به بازارهای موازی است. در ایران معمولاً بازار دلار، بورس، طلا یا ارز و املاک طرفداران خاص خود را دارند و هر کدام از این بازارها می توانند نوسانات مثبت یا منفی خود را در نحوه حرکت دلار ببینند. پس به جرات می توان گفت که اساس هر بازار دیگری در ایران، در دست دلار نقدی است. نکته مهم در زمینه سرمایه گذاری در دلار این است که طی سال های گذشته همواره نوسانات دلار در مقایسه با سایر بازارهای موازی کمتر بوده است و اگر قصد سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی دارید، باید بگوییم که در بلندمدت نسبت به دیگر بازارهای مالی، سود کمتری خواهید داشت.

موارد زیر بازدهی 5 ساله بورس تهران، ارز جدید و دلار را نشان می دهد. بنابراین برای دستیابی به یکی از نکات مهم در سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی، بهتر است با دقت بیشتری به این موارد نگاه کنید.

 • نوع بازار و نرخ بازدهی (5 ساله)
 • دلار 690%
 • سکه طرح جدید 970%
 • شاخص کل بورس 1700%

همانطور که در موارد بالا مشاهده می شود، بازارهای موازی دلار بازدهی بسیار بالاتری نسبت به خود دلار داشتند اما شایان ذکر است که: هر چه ریسک بازار بیشتر باشد، نوسانات بیشتر می شود و از آنجایی که دلار در بلندمدت صعودی است، می توان یکی از گزینه های کم ریسک پرتفوی را به دلار اختصاص داد.

نکات مهم در سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی

نکات مهم در سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی

در واقع دلار یکی از گزینه های بسیار کم ریسک برای سبد سرمایه گذاری است اما باید نکاتی را در سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی را در نظر بگیرید تا سرمایه تان را از دست ندهید. همیشه مراکز معاملاتی دلار زیادی وجود دارد که شامل صرافی های مجاز و غیرمجاز، بانک ها و دلالان دلار می شود.

دلار را از صرافی های مجاز بخرید

پیشنهاد ما این است که از دلال ها یا صرافی های غیرمجاز دلار نخرید زیرا احتمال وسوسه فروش دلارهای تقلبی به شما زیاد است. پس اولین نکته برای انتخاب بهترین ارز برای سرمایه گذاری و خرید، مراجعه به صرافی معتبر است.

روزهای اداری را برای خرید دلار انتخاب کنید

خرید دلار یا یورو در روزهای کاری و قبل از تعطیلات بهتر است. یکی از قوانین نانوشته بازار دلار این است که معمولا در تعطیلات بیش از دو روز قیمت دلار افزایش می یابد. دلایل این امر این است که معمولا در این زمان عرضه به شدت کاهش می یابد و دلار نوسانات کمی به سمت بالا خواهد داشت.

اسکناس صد دلاری به پنجاه دلاری ترجیح داده می شود

دلیل اصلی این امر این است که اگر قصد خرید دلار زیاد دارید، باید بدانید که خرید و فروش دلار به صدها دلار معمول است و می توانید به این سوال پاسخ دهید که «چند دلار خرید بهتر است؟ جواب خوبی بدهید اما در کل باید مراقب خرید دلار واقعی باشید. چون این موضوع بسیار مهم تر است.

درخواست فاکتور از صرافی

هرگز دریافت فاکتور را فراموش نکنید زیرا با این کار فروشنده مبادله ای باید شماره سریال اسکناس را روی آن درج کرده و سپس آن را به شما تحویل دهد.

اسکناس را به دقت بررسی کنید

اولین نکته این است که باید از وجود علائم دلار مطمئن شوید. سپس دلار را بالا نگه دارید تا مطمئن شوید که جعلی نیست. همچنین نواری بر روی دلار چاپ شده که عمود بر اسکناس است. برای یادآوری اصالت دلار می توانید از نور برای دیدن این نوار استفاده کنید. همیشه در خرید و فروش دلار به نکات مهم توجه کنید و سپس وارد بورس شوید تا تمرکز کافی برای این کار داشته باشید.

خرید دلار بهتر است یا یورو؟

رعایت نکات سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی

پس انداز دلار بهتر است یا یورو؟ آیا سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی سود دارد؟ شاید بعد از اینکه تفاوت دلار و یورو را فهمیدید، به این فکر می کنید که دلار بخرید یا یورو؟ انتظارات این است که یورو در چهار سال آینده بهتر از دلار شود. درهم امارات در برابر دلار از رشد جامانده است و تحلیل آتی دلار را نمی توان برای درهم امارات آینده تعمیم داد، بنابراین یورو بهتر از درهم امارات است.

درهم با خطرات استراتژیک تهدید می شود، بنابراین این عامل برتری یورو را بر دلار نیز نشان می دهد. آمریکا و انگلیس بیش از 750 میلیارد دلار از صادرات خود وارد می کنند. به عبارت دیگر، این دو کشور پنجاه درصد کسری واردات جهانی را نسبت به صادرات جهان پوشش می دهند. اگر این دو کشور از ایفای این نقش خودداری کنند، اقتصاد کشورهای جهان که نسبت به وارداتشان مازاد صادرات دارند، فرو می ریزد.

شاید تا اینجای مقاله برای شما مشخص شد که کدام یک از ارزها در عرصه جهانی قدرت بیشتری دارد و در پاسخ به این سوال که کدام ارز برای سرمایه گذاری بهتر است؟ نزدیک باشید اما همه چیز به شما بستگی دارد که با استفاده از ابزارهای مطالعه و تفکر منطقی سرمایه گذاری خود را درک کنید. برای اینکه بفهمید بهترین ارز برای سرمایه گذاری چیست؟ شما می توانید بازار جهانی و روابط بین المللی کشورها را با چین، آمریکا یا حتی کشورهای اروپایی مشاهده کنید. همه اینها بر اثر نرخ ارز در روابط تجاری و اقتصادی موثر است.

خرید انواع دلار

شناخت انواع دلار برای سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی

همانطور که قبلاً گفتیم دلار آمریکا مشهورترین ارز در جهان است که معاملات تجاری در جهان از طریق آن انجام می شود. البته دلار فقط مختص آمریکا نیست بلکه بسیاری از کشورها از دلار استفاده می کنند اما با ارزش های پولی متفاوت. همچنین اگر قصد خرید دلار را دارید، خواهید دید که انواع دیگری از دلار نیز وجود دارد. دلارهای مختلف در صرافی ها، قیمت های متفاوتی دارند. بنابراین بهتر است قبل از خرید و فروش دلار با انواع آنها آشنا شوید.

دلار فردایی

همانطور که از نام این دلار پیداست، دلار فردا امروز معامله می شود و فردا تحویل می شود. به همین دلیل به آن دلار فردا می گویند. البته دلار فردا مختص بازارهای غیررسمی است و به نوسانات و اتفاقات مختلف بستگی دارد. بنابراین نمی توان پیش بینی کرد که دلار فردا ارزان یا گران می شود زیرا به عوامل زیادی بستگی دارد. فردا ممکن است قیمت دلار بر اساس پیش بینی کارشناسان افزایش یا کاهش یابد.

دلار سبزه فردایی

هنگام انجام معامله، هر چه اندازه تراکنش بزرگتر باشد، سود و کارمزد کارگزار بیشتر است. در کارگزاری در بازارهای جهانی با استفاده از سیستم خود می توانند 100 برابر، 200 برابر و حتی 500 برابر کسب درآمد کنند. اگر فردی تازه وارد سرمایه گذاری می شود، باید از حجم بیشتری از سیستم استفاده کند تا سود بیشتری به دست آورد. انجام این کارها حرام است، اما هنوز افرادی هستند که سعی می کنند سر افراد نادان و بی تجربه کلاه بگذارند. این سیستم ها در تهران و چند شهر دیگر هستند که نامشان بسیار آشناست و در کلاهبرداری های ارزی دست داشته اند. برای جلوگیری از این مشکلات و کلاهبرداری ها با دلال ها معامله نکنید.

دلار سبزه فردایی

مرکز این گونه کلاهبرداری ها در چهار راه استانبول است، جایی که دلالان ارزهایی مانند دلار و یورو در خیابان ها پرسه می زنند و دلار و سایر ارزها را خرید و فروش می کنند. محل دیگری که مرکز این گونه کلاهبرداری‌ هاست، سبزه میدان است که در بازار بزرگ تهران قرار دارد. سومین مکان که مرکز تجمع تجار و خرید و فروش دلار توسط آنهاست، پاساژ افشار است. به همین دلیل است که دلار تهران به سه ارزش دلار افشار، دلار چهار راه استانبول و دلار سبزه میدان تقسیم می شود. توجه داشته باشید که هیچ مرجع قانونی برای این کار وجود ندارد. در صورت خرید دلار از این افراد، احتمال مفقود شدن، کلاهبرداری و دریافت دلارهای جعلی بسیار زیاد است.

دلار نیمایی

دلار نیمایی، نام دلاری است که دولت معرفی کرده است. صادرکنندگان با این دلار ملزم شدند دلارهای خود را با قیمت 4200 تومان به واردکنندگان بفروشند. به همین دلیل این دلار را نیمایی نامیدند زیرا نام بستری است که این عملیات روی آن انجام شد، نیما بود. البته نمی توان گفت که این دلار تجربه موفقی بوده است زیرا اخیراً گفته شد قیمت این دلار را می توان بر اساس توافق دو طرف یعنی صادرکننده و واردکننده تعیین کرد. البته عوامل زیادی در قیمت این دلار تاثیرگذار هستند. فروش پتروشیمی ها یکی از عوامل موثر بر قیمت دلار است. فروش پتروشیمی ها تاثیر بسزایی در قیمت دلار دارد. قیمت دلار نیمایی در حال حاضر قیمتی بین دلار آزاد و دلار دولتی است.

اسم دلاری که دولت ارائه کرده، دلار نیمایی است. با توجه به این دلار، صادرکنندگان باید دلارهای خود را با قیمت 4200 تومان به واردکنندگان می فروختند. نام این دلار برگرفته از پلتفرمی است که این کار، در آن انجام شده است زیرا این فرآیند در سایت نیما انجام شده است. البته دلار نیمایی چندان موثر نبود، زیرا اخیراً گفته می شد صادرکنندگان و واردکنندگان می توانند بر سر قیمت ها با یکدیگر به توافق برسند. عوامل زیادی بر قیمت دلار نیمایی تاثیر می گذارد. یکی از این عوامل فروش پتروشیمی است؛ فروش پتروشیمی ها تاثیر بسزایی در قیمت دلار دارد. قیمت دلار در نیمه راه بین دلار آزاد و دلار دولتی است.

پیش بینی قیمت دلار برای خرید و فروش

پیش بینی قیمت دلار برای خرید و فروش

اگر به روند قیمت دلار در سال های اخیر دقت کنید، متوجه می شوید که از دهه 80 تاکنون دلار همواره در حال افزایش بوده است. در سال های اخیر این روند صعودی دو برابر شده است. همانطور که می دانید قیمت فعلی دلار در حال تغییر است و فقط می توان گفت که قیمت دلار در حال حاضر چقدر است و نمی توان به موقع قیمت خاصی را برای خرید دلار تعیین کرد.

تنها افرادی که زمان مناسب خرید دلار را می دانند و با تحلیل تکنیکال می توانند زمان مناسب خرید و فروش دلار را حدس بزنند، می توانند زمان مناسب خرید دلار را اعلام کنند. قیمت دلار تحت تاثیر عوامل مختلفی است. تورم، جنگ، مشکلات داخلی و... می تواند روی قیمت آن تاثیر بگذارد. اخیرا طبق مذاکرات برخی کارشناسان پیش بینی هایی را در مورد قیمت دلار انجام داده اند.

می توانید اخبار اقتصادی و سیاسی را دنبال کنید تا بتوانید تصمیم درستی برای خرید و فروش دلار و سرمایه گذاری بر روی دلار نقدی بگیرید. برخی کارشناسان معتقدند ممکن است دلار به زیر 24 هزار تومان هم برسد. در این صورت اگر دلار در دست دارید بهتر است دلار بفروشید تا با ضرر مواجه نشوید. برخی دیگر از کارشناسان نیز می گویند احتمال 10 درصد رسیدن دلار به بیش از 30 هزار تومان وجود دارد.

در این صورت بهترین اقدام، نگاه بلندمدت و نگه داشتن دلار است. همانطور که گفتیم بهترین راه برای پیش بینی و خرید و فروش دلار پیگیری اخبار سیاسی و اقتصادی و استفاده از تحلیل تکنیکال است. اگر می خواهید روش های فنی موجود در بازار را بدانید می توانید از کتاب ها و منابع آموزشی موجود در اینترنت استفاده کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  23 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  5 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com