1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. اصطلاحات بورس
  4. تک سهم شدن در بورس

تک سهم شدن در بورس

تک سهم شدن در بورس
لوگو علیرضا محرابی
تک سهم شدن در بورس
اصطلاحات بورس

اگر برای چند ماه در بازار سرمایه فعالیت کرده اید و با افراد دیگر فعال در این حوزه در ارتباط بوده اید، احتمال زیاد اصطلاح تک سهم شدن را شنیده باشید. مفهوم تک سهم شدن در خود کلمه مشخص شده است اما در حالت کلی، آیا همه چیز را راجع به آن می دانید؟ برای اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

منظور از تک سهم شدن در بورس چیست؟

با این که احتمالا خودتان معنای کلی این اصطلاح را بدانید، اما اجازه دهید در ابتدای این مقاله تعریفی از آن داشته باشیم:

در حقیقت وقتی شما فقط سهام یک شرکت را در پرتفوی خود داشته باشید، به اصلاح گفته می شود که شما تک سهم شده اید، چرا که تنها سهام یک شرکت را خریداری کرده اید.

به عنوان مثال وقتی کسی می گوید که "روی سهم زاگرس تک سهم شده ام" معنایش اینست که در پرتفوی بورسی خود تنها سهم زاگرس را نگه داری می کند.

آیا تک سهم شدن خوب است؟

قرار دادن تخم مرغ ها در یک سبد

همواره گفته می شود که همه ی تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید چرا که اگر آن سبد به هر دلیل به زمین بیفتد، احتمالا تمام تخم مرغ ها خواهند شکست.

در مورد سرمایه گذاری نیز این امر برقرار است و شما نباید تمامی سرمایه خود را روی یک دارایی بگذارید. حالا به چه دلیل؟

اگر شما همه دارایی خود را روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری کنید، ممکن است آن شرکت به هر دلیلی مانند ارائه گزارشی بد که کسی آنرا پیشبینی نمی کرد، با افت قیمتی چشمگیری مواجه شود. همینطور امکان دارد سهم شما برای مدتی بسیار طولانی بسته شود که تا باز شدن نماد، سرمایه شما با نرخ تورم تحلیل می رود. از همه بدتر وقتی است که کلیت بازار در یک بازه زمانی رشد قابل توجهی را تجربه کند اما سهم شما در این مدت بسته بماند!

در نهایت اگر تحمل چنین مواردی را ندارید، تک سهم نشوید و در عوض اصول تشکیل یک سبد سهام را یاد بگیرید. همیشه این نکته را نیز در ذهن داشته باشید که امکان اتفاق افتادن مواردی که در بالا مثال زدیم، برای بهترین و بزرگترین شرکت های بورسی نیز وجود دارد.

آیا همیشه باید سبد سهام تشکیل داد؟

پاسخ به این سوال در حالت کلی مثبت است اما استثنائاتی نیز می تواند وجود داشته باشد.

به عنوان مثال اگر هدف شما نوسانگیری در بازار است، تشکیل سبد سهام احتمالا ضرورتی نداشته باشد و در مواردی حتی می تواند مضر نیز باشد. چرا که نوسانگیران تقریبا تمام وقت در بازار فعالیت می کنند و کوچکترین حرکات قیمتی سهام برایشان اهمیت دارد. بنابراین اگر یک نوسانگیر تشکیل یک سبد سهام با همان هدف نوسانگیری دهد، مدیریت آن برایش بسیار دشوار و حتی غیر ممکن می شود.

در واقع تشکیل سبد سهام بیشتر در مورد سرمایه گذاران است و نه معامله گران. برای درک بیشتر تفاوت این دو گروه، می توانید مقاله ی تفاوت سرمایه گذاری و معامله گری را مطالعه نمایید. 

همینطور اگر سرمایه پایینی دارید، داشتن یک سبد با تعداد بالایی از سهام چندان عاقلانه نیست چرا که سود چندانی عاید شما نخواهد شد.

معایب تک سهم بودن

آخرین روز معاملاتی آکنتور

با توجه به مطالب گفته شده، اگر هدف شما از فعالیت در بازار، سرمایه گذاری (و نه معامله گری) است، باید معایب تک سهم شدن را بدانید. همانطور که گفته شد، تک سهم شدن ریسک سرمایه گذاری را به شدت افزایش می دهد چرا که امکان رخ دادن هر اتفاقی برای شرکت وجود دارد. نمونه ی عملی آن سهم آکنتور می باشد که از شهریور سال 95 بسته شده است.

این سهم قبل از بسته شدن، پس از اینکه برای مدت زمان زیادی از نظر قیمت در محدوده کوچکی نوسان می‌کرد، ناگهان با اخبار جذاب، مورد توجه بازار قرار گرفت و قیمت آن بیش از 70 درصد رشد کرد در حدی که این سهم هر روز با صف خرید روبه‌رو می‌شد.

وقتی سهم به اهداف قیمتی بالایی رسید، ناگهان با این خبر روبه‌رو شد:

<<تمامی حواشی مثبت پیرامون سهم، دروغ بوده است>>

از آن به بعد برای چند سال نماد آکنتور بسته شده است.

با این توضیحات قطعا متوجه شده اید که تک سهم شدن چقدر می تواند پر ریسک باشد و لزوم تشکیل یک سبد را بیش از هر چیز درک کرده اید.

سبد سهام یا پرتفوی یک ترکیب مناسب از سهام یا دارایی هاست که یک سرمایه گذار اقدام به خرید آن می کند؛ هدف از سبد سهام نیز این است که سرمایه خود را بین چندین دارایی مالی مختلف تقسیم کنید تا از این راه بتوانید ریسک سرمایه‌گذاری خود را مدیریت کنید.

به عنوان مثال اگر 30 میلیون تومان وارد بازار بورس کرده اید، تقسیم آن بین 6 سهم با مقدار متوسط 5 میلیون تومان، می تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که تشکیل سبد، ریسک شما را به صفر نمی رساند و ضرر در بازارهایی مثل بورس، همواره به عنوان یک احتمال وجود دارد و بزرگترین و موفق ترین تحلیلگران و سرمایه گذاران نیز در طول زندگی حرفه ای خود ضرر را تجربه کرده اند. اگر هیچ رقمه نمی توانید ضرر را تحمل کنید، باید به سراغ سپرده های بانکی بروید. چرا که: 

  • در سپرده‌های بانکی به صورت دستوری نرخی را تحت عنوان «سود سپرده» تعیین می‌کنند.
  • تمامی بانک‌ها ناگزیر به پرداخت این سود سپرده هستند.
  • اما در بازار بورس، قیمت سهام فقط بر اساس عرضه و تقاضای سرمایه‌گذاران شکل می‌گیرد.

تازه وارد ها از تک سهم شدن خودداری کنند!

تشکیل سبد سهام

سهامداران تازه وارد، بیش از سایرین تحت تاثیر اخبار و حواشی پیرامون یک شرکت قرار می گیرند و ممکن است در اثر این عوامل و یا تبلیغات گسترده ای که گاها در فضای مجازی راجع به سهمی خاص می شود، تمام سرمایه را برای خرید آن اختصاص دهند. ممکن است برخی از آنها سودهایی نیز کسب کنند اما در اکثر موارد در سرمایه گذاری خود شکست می خورند. بنابراین لازم است که افراد تازه وارد:

  • برای کاهش ریسک سرمایه گذاری خود تشکیل سبد دهند و از تک سهم شدن خودداری کنند.
  • تحت تاثیر اخبار و حواشی و فضای مجازی، اقدام به خرید و فروش نکنند و با آموزش مناسب، خود در مورد معاملاتی که انجام می دهند، تصمیم بگیرند.

مورد دیگری که برخی تازه واردان انجام می دهند این است که تک سهم نمی شوند اما موقع خرید تمام سهام را جارو می کنند!

همانطور که در بالا توضیح دادیم تک سهم شدن در بورس خوب نیست، اما قرار هم نیست که تمام سهام را در موقعیت خرید جارو کنیم و همه‌ی سهم‌ها را از همه‌ی صنایع بازار، درون پرتفوی خود موجود داشته باشیم! هر دو روشی که گفته شد غیر منطقی به نظر می رسند. حال اینکه چقدر متنوع سازی کنیم یا از تنوع یک پرتفوی کم کنیم، کاملا تابع روحیه‌ی خطرپذیری و اهداف مالی سرمایه‌گذار است! برای اطمینان بیشتر با متخصصان این زمینه حتما مشورت کنید.

جمع بندی

در این مطلب با اصطلاح تک سهم شدن در بورس آشنا شدیم. تک سهم شدن ریسک سرمایه گذاری را به شدت بالا می برد چرا که در بلند مدت امکان افتادن هر اتفاقی حتی برای بزرگترین شرکت ها نیز وجود دارد. بنابراین برای دوری از این ریسک ها پیشنهاد می شود که همواره قبل از سرمایه گذاری با افراد متخصص مشورت کرده و تشکیل سبد سهام دهید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com