1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. کارگزاری
  4. کارگزار ناظر کیست و چگونه می توانیم آن را تغییر دهیم؟

کارگزار ناظر کیست و چگونه می توانیم آن را تغییر دهیم؟

کارگزار ناظر کیست و چگونه می توانیم آن را تغییر دهیم؟

قبل از این که راجع به کارگزار ناظر صحبت کنیم بهتر است که اطلاعاتی راجع به کارگزار داشته باشید تا خودتان بتوانید کارگزار ناظر را تشخیص داده و به پاسخ سوال هایتان نزدیک شوید.

کارگزار کیست؟

تعریف کارگزار، از نظر مالی، یک حرفه ای تنظیم شده است که ابزار مالی را از طرف مشتری خریداری و می فروشد و برای این کار هزینه ای دریافت می کند. مشتری می تواند سرمایه گذار یا شرکت منفرد باشد. ابزارهای مالی خریداری یا فروخته شده می توانند به اشکال مختلفی از جمله سهام، مشتقات، اوراق قرضه و غیره ارائه شوند. یک کارگزار می تواند به تنهایی کار کند اما آنها معمولاً بخشی از یک شرکت کارگزاری هستند. کارگزاران نه تنها در بازارهای مالی، بلکه در املاک و مستغلات، کالاها و حتی بازارهای هنر و عتیقه نیز وجود دارند.

در مورد کارگزاران کجا شنیده اید؟

تقریباً همه  کلمه کارگزار را شنیده اند، خواه در رابطه با امور مالی یا سایر بازارها. هر زمان که نوسان در بازارهای مالی وجود داشته باشد، شرکت های کارگزاری تمایل به انتشار اخبار دارند. اگر تا به حال در سهام سرمایه گذاری کرده اید، مطمئناً این کار را با استفاده از خدمات کارگزار انجام داده اید. نقش آنها به عنوان یک تسهیل کننده برای خریداران و فروشندگان، آنها را به افراد بسیار مهمی در سیستم مالی تبدیل می کند و باعث ایجاد کارایی و نقدینگی در بازار می شوند. 

هزینه داشتن یک کارگزار چقدر است؟

هزینه ای که توسط یک کارگزار یا کارگزاری دریافت می شود اغلب بر اساس درصدی از قیمت فروش مشتری یا خرید انجام می شود، اگرچه برخی از کارگزاران برای خدمات خود یا ترکیبی از این دو هزینه بالایی دریافت می کنند.

آنچه باید درباره کارگزاران بدانید

این افراد به عنوان کارگزاران مشتریان خود موظفند (به ذکر انگیزه مالی در قالب کارمزد) بهترین قیمت ممکن را برای دارایی هایی که معامله می کنند، بدست آورند.

کشورهای مختلف الزامات و مقررات متفاوتی در مورد کارگزاران دارند. در انگلستان، شخصی که می خواهد کارگزار شود باید یک صلاحیت رسمی را از اداره رفتار مالی  (FCA) به پایان برساند. تعدادی از مدارک مناسب در لیست FCA وجود دارد و اینکه کدام یک کارآموز انجام خواهد داد به وظایف و کارفرمای آنها بستگی دارد. در ایالات متحده امتحانات مختلفی وجود دارد که باید برای تبدیل شدن به یک کارگزار سهام با مجوز مناسب، شرکت کنید و این کارها از طریق سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی  (FINRA) انجام می شود.

تاریخچه کارگزاران

اولین نمونه های ثبت شده کارگزاری سهام نیمه سازمان یافته در رم حدود زمان جولیوس سزار در قرن 2 قبل از میلاد رخ داده است. پس از فروپاشی امپراتوری روم، حدود 600 سال بعد، بورس سهام با آن از بین رفت. یعنی تا زمان رنسانس. این فقط یک تجدید حیات در هنر، علم و ادبیات نبود، بلکه در امور مالی نیز بود. شهرهای تجاری مانند ونیز، فلورانس و جنوا در ایتالیا امروز تجارت اوراق قرضه دولتی را آغاز کردند. تقریباً در همان زمان در شمال اروپا، مواردی از سهام معاملات در معادن و کشتی ها به عنوان وسیله ای برای متنوع سازی خطر وجود داشت.

قدیمی ترین و فعال ترین بورس سهام جهان را می توان در لندن یافت. بورس اوراق بهادار لندن  (LSE) ریشه خود را به سال 1698 برمی گرداند. پس از 75 سال حضور در Jonathan’s ، کارگزاران (همانطور که بعداً شناخته می شدند) منابع را جمع کردند و ساختمانی ساختند که به LSE تبدیل شود. در سال 1801 ، LSE به یک بورس اوراق بهادار کاملاً منظم تبدیل شد و در سال 1923، به عنوان اثبات اینکه تجارت کارگزاری کاملاً به تأسیسات راه یافته بود، نشان خود را از سلطنت انگلیس دریافت کرد.

کارگزاران سرمایه گذاری

کارگزاران سرمایه گذاری افرادی هستند که خرید و فروش سرمایه گذاری ها را تسهیل می کنند. در انگلیس، آنها باید مجوز داشته باشند، و برای خدمات خود کمیسیون می گیرند. کارگزار سهام فقط یکی از چندین نوع کارگزار سرمایه گذاری است که احتمالاً بهترین شناخته شده است. همانطور که از نام آن پیداست کارگزاران سهام در خرید و فروش سهام تخصص دارند.

آنها چه کاری انجام می دهند؟

همانطور که در مباحث بالا گفتیم، کارگزار شخصی است که از طرف افراد دیگر چیزهایی را خریداری و می فروشد. یک کارگزار همچنین ممکن است معاملات بین خریدار و فروشنده را ترتیب دهد. پس از پایان معامله طرفین، کمیسیون را به کارگزار پرداخت می کند.

وقتی کارگزاران به عنوان خریدار یا فروشنده نیز عمل می کنند، آنها طرف اصلی معامله می شوند.

یک کارگزار ممکن است یک بنگاه اقتصادی باشد. این شرکت به عنوان یک نماینده برای مشتری عمل می کند، که برای آن خدمات کمیسیون را به او می پردازد.

کارگزاران در بسیاری از صنایع وجود دارند

کارگزاران در بسیاری از صنایعِ متداول هستند. در بیشتر موارد، آنها به طور معمول نماینده فروشنده هستند. به عنوان مثال، کارگزاران مجاز املاک و مستغلات ممکن است ملک هایی را برای فروش تبلیغ کنند و آنها را به خریداران احتمالی نشان دهند. آنها همچنین ارزش بازار املاک را تعیین می کنند و در مورد پیشنهادات و سایر موارد مرتبط به مشتریان خود مشاوره می دهند.

اگرچه بیشتر کارگزاران به نمایندگی از فروشندگان کار می کنند، اما برخی از آنها نماینده خریدار هستند. با این حال، آنها هرگز نمی توانند نماینده خریدار و فروشنده همزمان باشند. اگر این کار را انجام دهند، تعارض منافع وجود دارد.

در واقع ، تقریباً هر شهروند در کشورهای پیشرفته امروز توانایی سرمایه گذاری در بورس سهام را دارد.جالب است بدانید که این به لطف اینترنت است.

چرا باید از کارگزار استفاده کرد؟

مزیت اصلی در استفاده ازکارگزاران این است که آنها بازار خود را به خوبی می شناسند. به عبارت دیگر، آنها متخصص هستند. کارگزاران همچنین با حساب های احتمالی رابطه دارند. آنها می دانند با چه کسی باید صحبت کنند، چه کاری باید انجام دهند و مهمتر از همه، چگونگی انجام این کار به خوبی است.

یک کارگزار همچنین منابع و ابزارهایی را برای دستیابی به گسترده ترین پایگاه ممکن خریداران در اختیار دارد. آنها این خریداران بالقوه را برای کسب درآمد که از خرید بالقوه پشتیبانی می کند، بررسی می کنند.

قبل از تصمیم گیری در مورد اخذ کارگزار، باید تحقیق کنید. شما باید بررسی کنید که کسی برای استفاده از این عنوان چه شرایطی در کشور یا بازار شما دارد. به عنوان مثال در املاک و مستغلات، در اکثر مناطق جهان شرایط سختگیری برای استفاده از اصطلاح "کارگزار" وجود دارد.

یک کارگزار امور مالی بازرگانی

طبق NACFB، یک کارگزار مالی، تجاری شخصی است که منابع مالی خود را از وام دهندگان به مشاغل تجاری هدایت می کند. به زبان ساده آنها وام دهندگان شرکت ها را پیدا می کنند. NACFB مخفف انجمن ملی کارگزاران مالی بازرگانی است.

یک کارگزار مالی بازرگانی صالح از جزئیات چندین وام دهنده جایگزین اطلاع خواهد داشت. دانش آنها فقط به دانشهای معروف محدود نمی شود. علاوه بر این، آنها می دانند که هر وام دهنده روی چه نوع شرکتهایی تمرکز دارد.

این نوع کارگزار به نمایندگی از شرکت هایی که به دنبال گرفتن وام هستند کار می کند. آنها می خواهند از وام دهندگان تخصصی وام بگیرند. کارگزار از طریق دانش و تخصص خود، شرایط وام گیرنده را با مناسب ترین وام دهنده فعال در بازار مطابقت می دهد.

برخی از انواع کارگزاران

کارگزارهای تجاری

کارگزاران تجاری در روند معاملات به خریداران و فروشندگان شرکت های خصوصی کمک می کنند. ما همچنین آنها را واسطه یا کارگزاران انتقال تجارت می نامیم.

آنها به خریداران و فروشندگان شرکت های خصوصی در روند خرید و فروش کمک می کنند.

کارگزاران بار(حمل و نقل)

کارگزاران بار، نمایندگان حمل و نقل یا نمایندگان بندر، وظیفه حمل و نقل کالا و بار را بر عهده دارند. آنها به نمایندگی از مشتریان خود در بنادر کار می کنند.

این متخصصان نه تنها در داخل کشور کار می کنند بلکه در سطح بین المللی نیز کار می کنند.

کارگزاران کالا

کارگزاران کالا سفارشات خرید و فروش قراردادهای کالا را از طرف مشتریان اجرا می کنند. به عبارت دیگر، اگر به کارگزار بگویید خرید کند، آنها از طرف شما خرید می کنند. و هر آنچه را که به آنها می گویید انجام می دهند.

کارگزاران اطلاعات

کارگزاران اطلاعات یا کارگزاران داده، اطلاعات را جمع آوری می کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است اطلاعات گسترده ای در مورد افراد منفرد داشته باشند. سپس آنها این داده ها را به شرکت ها می فروشند. پس از آن شرکت ها از این اطلاعات برای هدف قرار دادن تبلیغات و بازاریابی به سمت گروه های خاص استفاده می کنند.

کارگزاران بیمه

کارگزاران بیمه یا نمایندگان بیمه برای جبران خسارت بیمه می فروشند ، درخواست می کنند یا با آنها مذاکره می کنند.

کارگزاران مالکیت معنوی

کارگزاران مالکیت معنوی میان خریداران و فروشندگان مالکیت معنوی واسطه هستند. آنها همچنین ممکن است مراحل زیادی را در روند مالکیت معنوی مدیریت کنند.

به عنوان مثال، آنها ممکن است خرید، مجوز، فروش یا بازاریابی دارایی های مالکیت معنوی مانند علائم تجاری، حق ثبت اختراع یا اختراعات را مدیریت کنند.

کارگزاران سرمایه گذاری

کارگزاران سرمایه گذاری خریداران و فروشندگان سرمایه گذاری را گرد هم می آورند. در اکثر کشورها، آنها باید مجوز فعالیت از طرف خریداران فروشندگان سهام را داشته باشند.

کارگزار ناظر کیست؟

از دیگر انواع کارگزاران در بورس اوراق بهادار ایران می توان به کارگزار ناظر اشاره کرد، در حقیقت کارگزار ناظر معاملات سهام برای مشتریان حقیقی را انجام می دهد. 

چگونه کارگزار ناظر را تغییر دهیم؟

در واقع برای تغییر کارگزار یک روش سنتی وجود دارد که سهامدار پس از فروش تمام دارایی سهام خود در یک نماد معاملاتی، حداقل برای یک روز معاملاتی دارایی سهام خود را در آن نماد صفر نگه دارد. پس از این انجام روند، کارگزار خریدار در اولین معامله آن نماد، کارگزار ناظر محسوب خواهد شد. علاوه بر روش سنتی روش‌های دیگری هم برای تغییر کارگزار ناظر وجود دارد:

  • همواره می توانید از روش حضوری استفاده کنید به این صورت که به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار وجوه مراجعه کنید و با در دست داشتن اصل کپی و شناسنامه درخواست تغییر کارگزار خود را ثبت نمایید.
  • قطعا روش دوم هم خودتان بهش فکر کرده اید، می توانید به سایت سپرده گذاری و تسویه وجوه مراجعه کنید و بعد از این که فرم درخواست را پر کردید؛ به صورت غیر حضوری کارگزار ناظر خود را تغییر دهید، سپس آن را با گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی برای شرکت سپزده گذاری مرکزی پست کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر