1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. جفت ارز در بازار فارکس

جفت ارز در بازار فارکس

جفت ارز در بازار فارکس
لوگو علیرضا محرابی
جفت ارز در بازار فارکس
اصطلاحات بازار مالی

بازار فارکس برای معامله و محل داد و ستد ارزهای خارجی است. ارزها مهم هستند زیرا به ما امکان می دهند کالاها و خدمات را به صورت محلی و فرامرزی خریداری کنیم. برای انجام معاملات و تجارت خارجی باید از ارزهای بین المللی استفاده شود. مبادله ارز خارجی فرآیند تبدیل یک ارز به ارز دیگر به دلایل مختلف است. (معمولاً به منظور تجارت، مبادله و یا گردشگری به کشورهای دیگر) در بازار فارکس ارزش یک ارز با ارز دیگری تعیین می شود و ارزها به صورت تکی مفهومی ندارند بلکه به صورت جفت ارز مبادله می شوند. جفت ارز در بازار فارکس به چه معناست؟ قبل از اینکه به مفهوم جفت ارز در بازار فارکس بپردازیم، مقدمه ای در مورد بازار فارکس خواهیم داشت.

بازار فارکس چیست؟

بازار فارکس چیست؟

بازار ارز محل داد و ستد ارزها است و همانطور که گفته شد ارزها مهم هستند. به عنوان مثال اگر فردی در ایالات متحده زندگی می‌کند و قصد دارد از فرانسه پنیر بخرد، او یا شرکتی که از آن پنیر می‌خرد باید پول پنیر را به یورو به فرانسوی‌ها بپردازد. این بدان معناست که واردکننده آمریکایی باید ارزش معادل دلار آمریکا (USD) را با یورو مبادله کند.

در مورد مسافرت هم همینطور. یک گردشگر فرانسوی در مصر نمی‌تواند برای دیدن اهرام به یورو پرداخت کند زیرا ارز یورو ارز محلی مصر نیست. گردشگر باید یورو را با پول محلی، (در این مورد پوند مصر)، با نرخ فعلی مبادله کند.

یکی از جنبه های منحصر به فرد بازار بین المللی این است که هیچ بازار مرکزی برای ارز خارجی وجود ندارد. در عوض، معاملات ارز به صورت الکترونیکی از طریق باجه (OTC) انجام می شود، به این معنی که همه تراکنش ها از طریق شبکه های کامپیوتری در میان معامله گران در سراسر جهان انجام می شود نه در یک صرافی متمرکز. این بازار 24 ساعت شبانه روز و پنج روز و نیم هفته باز است و ارزها در سراسر جهان در مراکز مالی مهم فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ معامله می شوند. تقریبا در هر منطقه زمانی، این بدان معناست که وقتی روز معاملاتی ایالات متحده به پایان می رسد، بازار فارکس دوباره در توکیو و هنگ کنگ آغاز می شود. به این ترتیب، بازار فارکس می‌تواند در هر زمان بسیار فعال باشد و قیمت‌ها دائما در حال تغییر باشند.

معامله گران ارز، (که به عنوان سفته بازان ارز نیز شناخته می شوند) ارزها را به این امید می خرند که بتوانند در آینده آنها را با قیمت بالاتری بفروشند. در مقایسه با حجم روزانه 200 میلیارد دلاری بورس نیویورک (NYSE)، بازار ارز با حجم مبادلات روزانه تقریبا 6.6 تریلیون دلاری کاملاً عظیم به نظر می رسد.

مفهوم جفت ارز در بازار فارکس

مفهوم جفت ارز در بازار فارکس

ارزها در برابر یکدیگر به صورت جفت ارز در بازار فارکس (Currency Pairs) معامله می شوند. به عنوان مثال، EUR/USD یک جفت ارز برای معامله یورو در برابر دلار آمریکا است. جفت ارز در بازار فارکس، مظنه قیمت نرخ مبادله دو ارز مختلف است که در بازار ارز معامله می شوند. معاملات فارکس خرید همزمان یک ارز و فروش ارز دیگر است. هنگامی که در بازار فارکس معامله می کنید، به صورت جفت ارز خرید یا فروش می کنید. جفت ارز ارزش یک ارز را با ارز دیگر مقایسه می کند. این کار نشان می دهد که چه مقدار از ارز مظنه (متقابل) برای خرید یک واحد ارز پایه مورد نیاز است.

هر ارز در جفت به عنوان یک کد سه حرفی ذکر شده است. دو حرف اول نشان دهنده نام کشور و حرف سوم نشان دهنده نام واحد پول آن کشور است. برای مثال USD مخفف دلار آمریکا و CAD برای دلار کانادا است.

همانطور که گفته شد معامله جفت ارز در بازار فارکس (Currency Pairs) در بازار ارز انجام می شود که به نام بازار فارکس نیز شناخته می شود. این بزرگترین و نقدشونده ترین بازار در دنیای مالی است. این بازار امکان خرید، فروش، مبادله و سفته بازی ارز را فراهم می کند. همچنین امکان تبدیل ارزها برای تجارت و سرمایه گذاری بین المللی را فراهم می کند. بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز و نیم هفته (از جمله بیشتر تعطیلات) باز است و حجم معاملات زیادی را شاهد است.

تمام معاملات فارکس شامل خرید همزمان یک ارز و فروش ارز دیگر است. هنگامی که یک جفت ارز از یک کارگزار فارکس خریداری می کنید، ارز پایه را می خرید و ارز مظنه را می فروشید. برعکس، وقتی جفت ارز را می فروشید، ارز پایه را می فروشید و ارز مظنه را دریافت می کنید.

جفت ارزها بر اساس قیمت های پیشنهادی (خرید) و درخواستی (فروش) قیمت گذاری می شوند. قیمت پیشنهادی قیمتی است که کارگزار فارکس در ازای مظنه یا ارز متقابل، ارز پایه را از شما خریداری می کند. درخواست (که پیشنهاد نیز نامیده می شود) قیمتی است که کارگزار ارز پایه را در ازای مظنه یا ارز متقابل به شما می فروشد.

هنگام معامله ارز، شما یک ارز را می فروشید تا ارز دیگری را بخرید. برعکس، هنگام معامله کالا یا سهام، از پول نقد برای خرید یک واحد از آن کالا یا تعدادی از سهام یک سهام خاص استفاده می کنید. داده های اقتصادی مربوط به جفت ارز در بازار فارکس، مانند نرخ بهره و رشد اقتصادی یا تولید ناخالص داخلی (GDP)، بر قیمت یک جفت ارز تأثیر می گذارد.

قیمت یک جفت ارز برابر است با ارزش یک واحد ارز پایه در مظنه ارز.

اگر EUR/USD با قیمت 1.0950 معامله می شود، یک یورو معادل 1.0950 دلار آمریکا است.

اگر یورو در برابر دلار افزایش یابد، آنگاه هر یورو ارزش دلار بیشتری خواهد داشت و قیمت آن جفت افزایش خواهد یافت. اگر یورو در برابر دلار کاهش یابد، قیمت این جفت کاهش می یابد.

اگر فکر می کنید که ارز پایه در یک جفت به احتمال زیاد در برابر ارز مظنه تقویت می شود، می توانید یک موقعیت خرید ("buy") وارد کنید. اگر فکر می‌کنید ضعیف می‌شود، می‌توانید یک پوزیشن ("sell") وارد کنید.

جفت ارزهای اصلی

جفت ارزهای اصلی

به تعداد ارزهای دنیا جفت ارز وجود دارد. تعداد کل جفت ارزهای موجود با آمدن و رفتن ارزها تغییر می کند. تمام جفت ارزها بر اساس حجمی که به صورت روزانه برای یک جفت معامله می شود، دسته بندی می شوند. یک جفت ارز پرمعامله یورو در برابر دلار آمریکا است یا به صورت EUR/USD نشان داده می شود. در واقع، این جفت ارز نقدی ترین جفت ارز در جهان است زیرا بیشترین معامله را دارد.

مظنه EUR/USD = 1.2500 به این معنی است که یک یورو با 1.2500 دلار آمریکا مبادله می شود. در این حالت، یورو ارز پایه و USD ارز مظنه (ارز متقابل) است. این بدان معنی است که 1 یورو را می توان با 1.25 دلار آمریکا مبادله کرد. راه دیگری برای بررسی این موضوع این است که برای خرید 100 یورو 125 دلار هزینه دارد.

ارزهایی که بیشترین حجم را در برابر دلار آمریکا معامله می کنند، ارزهای اصلی نامیده می شوند که عبارتند از:

EUR/USD یا یورو در مقابل دلار آمریکا

USD/JPY یا دلار در برابر ین ژاپن

GBP/USD یا پوند انگلیس در برابر دلار

USD/CHF یا فرانک سوئیس در مقابل دلار

AUD/USD یا دلار استرالیا در مقابل دلار آمریکا

USD/CAD یا دلار کانادا در مقابل دلار آمریکا

دو جفت ارز نهایی به عنوان ارزهای کالایی شناخته می شوند زیرا هم کانادا و هم استرالیا از نظر کالاها غنی هستند و هر دو کشور تحت تأثیر قیمت آنها قرار دارند. جفت ارزهای اصلی تمایل دارند که نقدشوندگی ترین بازارها را داشته باشند و 24 ساعته روز دوشنبه تا پنجشنبه معامله می کنند. بازارهای ارز، یکشنبه شب باز می شوند و جمعه ساعت 17 به وقت شرق آمریکا بسته می شوند.

جفت ارزهای مینور و جفت های غیر معمول

جفت ارزهایی که با دلار آمریکا مرتبط نیستند به عنوان ارزهای فرعی یا کراس نامیده می شوند و دسته بندی دوم جفت ارز در بازار فارکس را تشکیل می دهند. این جفت‌ها اسپرد کمی گسترده‌تر دارند و به اندازه بازارهای اصلی نقدشونده نیستند اما با این وجود، به اندازه کافی بازارهای نقدشونده ای هستند. کراس هایی که بیشترین حجم را معامله می کنند، از جفت ارزهایی هستند که تک تک ارزها نیز در آنها اصلی هستند. برخی از نمونه های این نوع ارزها عبارتند از EUR/GBP، GBP/JPY و EUR/CHF.

نوع دیگر جفت ارز در بازار فارکس جفت ارزهای غیرمعمول هستند. جفت ارزهای غیر معمول شامل ارزهای بازارهای نوظهور است. این جفت ها به اندازه کافی نقدشونده نیستند و اسپردها بسیار گسترده تر هستند. نمونه ای از یک جفت ارز عجیب و غریب USD/SGD (دلار آمریکا/دلار سنگاپور) است.

حجم معاملات جفت ارز پر معامله از سهم کل بازار (در جولای 2022)

حجم معاملات جفت ارز در بازار فارکس

فعال ترین جفت ارزهای معامله شده در فارکس کدامند؟ محبوبترین جفت ارز در بازار فارکس شامل جفت های اصلی و چندین جفت ارز متقابل است.

پرمعامله ترین جفت ارز در بازار فارکس بر اساس دسته بندی ها تقسیم می شوند:

 • در بین جفت های اصلی و به طور کلی: EUR/USD.
 • در میان جفت های مینور: USD/JPY؛
 • در میان جفت های غیر معمول: USD/HKD.

لیست 15 تایی جفت ارز در بازار فارکس و همچنین حجم تقریبی معاملات آنها در جدول زیر موجود است:

لیست 15 تایی جفت ارز در بازار فارکس

اهمیت محبوبیت جفت ارز

اول از همه، جفت های معامله شده محبوب نقدینگی بالایی دارند. از آنجایی که افراد بیشتری به یک دارایی علاقه مند هستند، خرید و فروش آن آسان تر است.

نقدینگی بالای جفت ارز در بازار فارکس، به نوبه خود، معاملات با هزینه کمیسیون کمتر را امکان پذیر می کند. معامله گران آنها را شرایط معامله (trading conditions) می نامند.

بنابراین، جفت EURUSD معمولاً بهترین شرایط معاملاتی را خواهد داشت:

کمترین پراکندگی

حداقل کارمزد برای جابجایی پوزیشن های باز تا روز معاملاتی بعدی (سوآپ)

بدون کمیسیون یا کمیسیون کم برای افتتاح ترید

اجرای سریع ترید

علاوه بر شرایط معاملاتی، محبوبیت یک جفت ارز در بازار فارکس بر روی دید اطلاعاتی آن نیز تأثیر می گذارد:

انواع تحلیل ها و نظرات کارشناسان

پیش‌بینی‌ها و سیگنال‌ های معاملاتی ترجیحاً برای محبوب‌ترین جفت‌ها منتشر می‌شوند

پوشش منظم رویدادها در رسانه های خبری و بررسی ها

بیشتر راهنماها و کارشناسان مثال هایی را به طور خاص برای جفت ارزهای اصلی ارائه می دهند

اغلب استدلال می‌شود که جفت‌های معامله‌ شده برتر، همچنین قابل پیش‌بینی‌ ترین جفت‌ها هستند. با این حال، این واقعیت به صورت کامل پشتیبانی نمی شود و عمدتا بر اساس حدس و گمان است.

جمع بندی

ارزها در بازار فارکس به صورت جفت ارز مبادله می شوند. فارکس به عنوان یکی از نقدشونده ترین بازارهای جهان، جفت ارزهای مختلفی را در بر می گیرد. با این حال، تنها تعداد انگشت شماری تقاضای بالایی دارند و بیشتر مورد معامله قرار می گیرند.

محبوبیت یک جفت ارز در بازار فارکس بهترین شرایط معامله را فراهم می کند. بنابراین، برای شروع، بهتر است از چنین جفت هایی استفاده کنید. EUR/USD پرمعامله ترین جفت ارز در جهان است که حدود 30 درصد از کل گردش مالی فارکس را به خود اختصاص می دهد. البته جای تعجب نیست زیرا اقتصاد ایالات متحده و اتحادیه اروپا بزرگترین اقتصادها هستند.

هنگام انتخاب یک جفت ارز، مطمئن شوید که فعالیت آن روز را تجزیه و تحلیل کنید. برخی از آنها فقط در زمان خاصی از روز معامله می شوند. اخبار را دنبال کنید زیرا جفت ارز پرمعامله در هر زمانی می تواند تغییر کند. حجم معاملات یک جفت ارز یک مقدار ثابت نیست. اعداد و مقادیر داده شده در این مقاله در طول نگارش جمع آوری شده اند و مطمئنا تغییر می کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com