1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. اقتصاد کلان چیست؟

اقتصاد کلان چیست؟

اقتصاد کلان چیست؟

اقتصاد کلان تمام شاخص های کل و عوامل اقتصاد خرد را که بر اقتصاد تأثیر می گذارد، تجزیه و تحلیل می کند. دولت و شرکت ها از مدل های اقتصاد کلان برای کمک به تدوین سیاست ها و استراتژی های اقتصادی استفاده می کنند.

اقتصاد کلان در درجه اول پدیده های کلان اقتصادی مانند تورم، سطح قیمت، نرخ رشد اقتصادی، درآمد ملی، تولید ناخالص داخلی و تغییرات بیکاری را مطالعه می کند.

مفاهیم اقتصاد کلان

 • اقتصاد کلان، درازمدت است و طی سالهای متمادی به موضوعاتی چون درآمد ملی و تغییرات کلی در اشتغال توجه دارد، در حالیکه اقتصاد خرید، کوتاه مدت است عوامل موثر بر اقتصاد را در یک بازه زمانی کوچکتر به نام چرخه های تجاری بررسی می کند.
 • اقتصاد کلان به چگونگی رفتار یک مصرف کننده فردی یا یک تجارت شخصی مربوط نیست.
 • اقتصاد کلان در تلاش است تا اثر تجمعی اقدامات انجام شده توسط همه مصرف کنندگان و مشاغل درون یک اقتصاد را درک کند.
 • اقتصاد کلان تلاش می کند تا نیروهای اساسی تأثیرگذار بر اقتصاد را توضیح دهد.
 • درک اقتصاد کلان از آنچه که اقتصاد را به پیش می برد می تواند به دولت ها، مشاغل، بانک ها و سایر بازیگران کمک کند تا با آگاهی بهتر تصمیم بگیرند
 • اقتصاد، مطالعه چگونگی تخصیص منابع کمیاب برای تولید، توزیع و مصرف توسط افراد به صورت فردی و جمعی است.
 • اقتصاد به ویژه به کارایی در تولید و مبادله توجه دارد و از مدل ها و فرضیات برای درک چگونگی ایجاد مشوق ها و سیاست هایی استفاده می کند که کارایی را به حداکثر برساند.
 • سرمایه داری، سوسیالیسم و کمونیسم انواع سیستم های اقتصادی هستند.
 • کانون توجه آن می تواند شامل یک منطقه جغرافیایی مشخص، یک کشور، یک قاره یا حتی کل جهان باشد.

مفاهیم اقتصاد کلان

تصور کنید که اخبار صبح گزارش می دهد که نرخ بیکاری کشور در پایین ترین سطح خود قرار دارد. گزارش اخبار نگاهی کلی به اقتصاد کشور است. این گزارش مربوط به بخشهای خاصی از اقتصاد کشور نیست، مانند نرخ بیکاری دو رقمی در برخی از صنایع!!! بلکه اقتصاد کل است. بنابراین گزارش اخبار، نگاهی کلان به اقتصاد کشور دارد.

اهمیت عوامل اقتصادی کلان

کارشناسان و محققان اقتصادی معمولاً به روندهای فاکتورهای اقتصاد کلان مراجعه می کنند زیرا آنها سعی می کنند راهی برای روشن کردن اهداف سیاست اقتصادی پیدا کنند و برای دستیابی به رونق اقتصادی تلاش کنند.

اهمیت عوامل اقتصاد کلان

<<آنها همچنین سعی می کنند نرخ اشتغال، تورم و سایر عوامل اصلی اقتصاد کلان در آینده را پیش بینی کنند.>>

شاخص های اقتصاد کلان

اقتصاددانان کلان، شاخص های جمع آوری شده مانند تولید ناخالص داخلی ، نرخ بیکاری و شاخص های قیمت را مطالعه می کنند تا عملکرد کل اقتصاد را بفهمند و مدل هایی را توسعه می دهند که رابطه بین عواملی مانند درآمد ملی، تولید، مصرف، بیکاری، تورم، پس انداز، سرمایه گذاری، هزینه های دولت، و تجارت بین الملل را توسعه دهند.

مطالعه اقتصاد کلان

در حالی که اقتصاد کلان یک زمینه گسترده برای مطالعه است، دو زمینه تحقیق وجود دارد که به ویژه در رسانه ها به خوبی تبلیغ می شود: ارزیابی چرخه تجارت و نرخ رشد اقتصاد. در نتیجه، اقتصاد کلان در بحث های مربوط به مداخله دولت در گسترش و انقباض اقتصادی و همچنین با توجه به ارزیابی سیاست اقتصادی، به طور گسترده ای مورد استناد قرار می گیرد.

<<اگرچه اقتصاد کلان انواع مفاهیم و متغیرها را در بر می گیرد، اما سه موضوع اصلی برای تحقیقات اقتصاد کلان در سطح ملی وجود دارد: تولید، بیکاری و تورم. خارج از تئوری اقتصاد کلان، این مباحث همچنین برای همه کارگزاران اقتصادی از جمله کارگران، مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بسیار مهم است>>

اهمیت مطالعه و یادگیری اقتصاد کلان چیست؟

 1. اقتصاد کلان یک اقتصاد تجمعی است که روابط متقابل بین انواع مختلف، تعیین آنها و علل نوسانات آنها را بررسی می کند. اهمیت عملی اقتصاد کلان در نکات زیر به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
 2. مشکلات مختلف ملی شامل افزایش بیش از حد جمعیت، تورم، تراز پرداخت و... است که مطالعه اقتصاد کلان را معنا می بخشد.
 3. اقتصاد کلان امکان مطالعه علل، تأثیرات و راه حل های افزونگی عمومی را فراهم می کند.
 4. مطالعه اقتصاد کلان برای ارزیابی عملکرد کلی اقتصاد از نظر درآمد ملی بسیار مهم است. داده های درآمد ملی به پیش بینی سطح فعالیت های مالی و درک توزیع درآمد بین گروه های مختلف مردم در اقتصاد کمک می کند.
 5. اقتصاد کلان به ارزیابی منابع و توانایی های اقتصاد کمک می کند، روش هایی را برای افزایش درآمد ملی، افزایش بهره وری و ایجاد فرصت های شغلی، برای ارتقا سطح اقتصاد از نظر توسعه پولی ارائه می دهد.
 6. سیاست های اقتصادی صحیح تدوین شده در سطح کلان، کنترل چرخه های تجاری (تورم و رکود) را امکان پذیر می کند و در نتیجه، رونق و رکودهای خشونت آمیز به ندرت اتفاق می افتد.
 7. اقتصاد کلان به عنوان یک رشته، نظریه های مختلفی در زمینه مصرف و صرفه جویی در بر دارد. این اهمیت، پس انداز در اقتصاد ملی و نقش آن در سرمایه گذاری را توضیح می دهد.
 8. اقتصاد کلان رفتار واحدها را مطالعه می کند. به عنوان مثال، دلایل افزایش هزینه یک شرکت یا صنعت را نمی توان بدون ارزیابی یا درک شرایط متوسط هزینه کل اقتصاد بررسی کرد.
 9. این به ما کمک می کند عملکرد یک سیستم پیچیده اقتصادی مدرن را درک کنیم. در اینجا نحوه عملکرد کل اقتصاد و نحوه تعیین سطح درآمد ملی و اشتغال بر اساس تقاضای کل و عرضه کل توضیح داده شده است.
 10. این کمک می کند تا هدف رشد اقتصادی، سطح تولید ناخالص داخلی بالاتر و سطح اشتغال بالاتر محقق شود. این نیروها تجزیه و تحلیل می کند که رشد اقتصادی یک کشور را تعیین می کند و نحوه دستیابی به بالاترین حالت رشد اقتصادی و حفظ آن را توضیح می دهد.

اهمیت مطالعه و یادگیری اقتصاد کلان

نتیجه گیری

نظریه اقتصاد کلان ما را از خطرات کاربرد نظریه اقتصاد خرد در برابر مشکلاتی که نیازمند نگاه کردن به اقتصاد به عنوان یک مفهوم کلی است، نجات داده است، شما درباره ی اقتصاد کلان چه می دانید؟ برای ما کامنت کنید، همچنین می توانید مقالات مرتبط زیر را مطالعه کنید:

رشد اقتصادی چیست؟

اقتصاد سیاسی چیست؟

تفاوت اقتصاد کینزی و کلاسیک

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر