1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. چرخه احساسات سرمایه گذاران، چرا حال بورس خوب نیست؟

چرخه احساسات سرمایه گذاران، چرا حال بورس خوب نیست؟

چرخه احساسات سرمایه گذاران، چرا حال بورس خوب نیست؟

سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار می تواند یک هیجان واقعی باشد. مطالعات در زمینه اقتصاد رفتاری و چرخه های مالی نشان داده است که فراز و نشیبهای احساسی تجربه شده توسط سرمایه گذاران اغلب "چرخه احساسات سرمایه گذار" را دنبال می کند. بیاموزید که چگونه احساسات شما می تواند در قضاوت خوب شما به عنوان یک سرمایه گذار تداخل کند و با این نکات سرسخت باشید.

احساسات همیشه در بازار سهام وجود دارد!

افراط های عاطفی می تواند باعث تصمیم گیری غیرمنطقی شود که خسارت یا ضرر سرمایه گذاران را در بردارد، برای مثال یک درد عاطفی وجود دارد که با ضرر مالی همراه است و باعث می شود سرمایه گذاران از ترس همچنان سهام خود را از دست بدهند قسمت جالب ماجرا این جاست سرمایه گذاری احساسی نیز به سرمایه گذار کوچک محدود نمی شود در این مقاله با احساسات شما سروکار داریم، با ما همراه باشید...

احساسات همیشه در بازار سهام وجود دارد

 • سرمایه گذاران غالباً بر اساس احساسات خود تصمیمات مالی خوب یا بد می گیرند. تحقیقات در زمینه اقتصاد رفتاری نشان داده است که احساسات در سرمایه گذاری نقش بسزایی دارند.
 • در واقع، متخصصان سرمایه گذاری هم ممکن است در بازار سهام، با احساسات از جمله ترس نیز دست و پنجه نرم کنند.
 • اما معامله گران حرفه ای غالباً از نقاط ضعف خود آگاهی دارند و اقدامات استراتژیکی را برای کمک در کنترل ترس از خسارت مالی در نظر گرفته اند.

نظریه Prospect

این نظریه توسط Kahneman و Tversky در سال 1979 ساخته شد، معتقد است که ناراحتی سرمایه گذاران وقتی متحمل ضرر می شوند، آنها را وادار می کند که ریسک های بزرگتری را بپذیرند و معتقدند "چیزی برای از دست دادن ندارند".

<<این دو محقق همچنین دریافتند که ضرر مالی واکنش عاطفی شدیدتری نسبت به برنده شدن دارد، بنابراین باید احساسات خود را مدیریت و کنترل کنیم برای این کار کافی ست بورس را به صورت صحیح آموزش دیده و تحلیل تکنیکال پیشرفته را سرلوحه ی انتخابات سهام خود قرار دهید، این صفحه کارنامه ی سوددهی شما را عالی می کند.>>

آیا می دانید؟

 • احساسات و واکنش های انسانی به نوسانات بازار دامن می زند.
 • در حقیقت ، اقتصاد جهان تنها با اعتماد به نفس مشتری حفظ می شود.

مرحله چرخه عاطفی

در زیر به مراحل چرخه عاطفی می پردازیم:

خوش بینی، اشتیاق، هیجان و سرخوشی

ریشه هر تصمیم برای خرید معمولاً یک احساس مثبت است. وقتی انتظارات ما برآورده می شود، احساس شور، هیجان و سرخوشی می کنیم. این نقطه حداکثر ریسک مالی است.

 هراس و افسردگی

وقتی بازارها دچار بی حالی می شوند ، سرمایه گذاران دچار ناامیدی و وحشت می شوند. بسیاری از سرمایه گذاران احساس افسردگی می کنند و این سوال را مطرح می کنند که آیا باید سرمایه گذاری خود را ادامه دهند؟

ترس در خرید و فروش سهام چه اختلال ها که ایجاد نمی کند!!!!

هراس و افسردگی

<<در طول این مرحله، صبور بودن و منتظر ماندن آن حیاتی است.>>

امید، آسودگی و خوش بینی

با بازگشت بازار گاو، سرمایه گذاران احساس آرامش و امید جدید می کنند. چشم انداز دستاوردهای آینده باعث ایجاد خوش بینی جدید می شود.

تصمیم های بد، از جمله احساسات تخریب سرمایه

بورس سهام ذاتاً بی ثبات است، این به این معنی است که سهام می تواند نوسانات شدید قیمت را نشان دهد، که می تواند سرمایه گذاران را ناراحت کند.

بی ثباتی بازار دلیل این امر است که سرمایه گذاران به جای استفاده از منطق، بر حسب تصمیمات نامناسب سرمايه گذاری می کنند، که اغلب منجر به نتایج نا امیدکننده می شود.

به عنوان مثال، در دوره دو دهه ای که از سال 1992 آغاز شد، سرمایه گذاری عاطفی باعث شد تا سرمایه گذاران به طور متوسط سالانه 2 درصد سود کسب کنند ، در حالی که بازار سهام گسترده تر طبق گزارش BlackRock.com، حدود 8 درصد پیشرفت داشت!

فقط پول ملاک نیست!

سرمایه گذاران بورسی انگیزه مالی قابل قبولی دارند و غیر معمول نیست که احساسات شدیدی در مورد عملکرد سهام خود داشته باشند، زیرا فقط پول آنها نیست که در معرض خطر است بلکه پیامدهای پول در زندگی آنها و موارد دیگر نیز هست.

اگر این احساسات کنترل نشود؟

در صورت عدم کنترل، می تواند سرمایه گذاران را به سمت رفتار غیر منطقی یا تصمیم گیری عجولانه سوق دهد، که تأثیرات مخربی بر عملکرد پرتفوی آنها و به طور کلی تجربه سرمایه گذاری آنها دارد. و در نهایت، این می تواند به یک چرخه ی بد احساسات سرمایه گذار تبدیل شود.

اگر این احساسات کنترل نشود؟

در اینجا چند احساس سرمایه گذاری، آورده شده است که شناسایی، تأیید و بررسی دقیق آنها مهم است تا تأثیر بالقوه آنها را در تصمیماتی که احتمالاً سرمایه گذاران بازار سهام، با آن روبرو هستند، به ویژه در مورد سرمایه گذاران مبتدی، مورد بررسی قرار دهیم:

انتظارات غیرواقعی

همه افراد داستان هایی در مورد سرمایه گذاران شنیده اند که ثروت قابل توجهی از طریق بورس کسب کرده اند و ممکن است برخی از افراد بخواهند با سرمایه گذاری های خود این نتایج را تکرار کنند. اما در عمل، شرایط ممکن است متفاوت باشد، و به دلیل نوسانات موجود، یک روز پر سود قوی داشته باشیم و یک روز بد منفیِ منفی! پس انتظار نداشته باشیم هر آنچه ما می خواهیم اتفاق بیفتد.

صبر محدود

سرمایه گذاری های بلند مدت بیش از حدس و گمان های کوتاه مدت، سود بیشتری به همراه دارند.

وقتی بازار رو به زوال است یا سهام خاصی، عملکرد خوبی در روند صعودی ندارد، سریع تصمیم به فروش آن نگیرید، صبر پیشه کنید، چون عجله کردن برابر است با ضرر های متعدد مالی و نرسیدن به سودهای مورد نظر...

پشیمانی

پشیمانی خریدار نیز گاهی اوقات نقش عمده ای در روانشناسی بازار سهام دارد. این امر اغلب هنگامی وارد عمل می شود که، یک سرمایه گذار درک کند که تصمیم نادرستی در مورد سرمایه گذاری گرفته است. با توجه به این واقعیت که هیچ سرمایه گذاری نمی تواند نحوه حرکت بازار را به طور دقیق و مداوم پیش بینی کند، همه سرمایه گذاران در برخی مواقع از تصمیمات ضعیفی که می گیرند، در نتیجه ضرر می کنند!

معامله گران روز چگونه احساسات را کنترل می کنند؟

اگر در کنترل احساسات خود مشکلی دارید این ترفندهای پنج روزه ما را دنبال کنید.

 • بعد از هر معامله پیاده روی کنید.
 • ساعات جلسه معاملات را بیابید. 
 • تجارت را پس از سه برد یا باخت متوالی متوقف کنید. 
 • در هنگام معاملات به سود و زیان خود نگاه نکنید. 
 • از ترس و واهمه دوری کنید.

 چهارقانون طلایی برای مدیریت احساسات به عنوان یک سرمایه گذار

 • یک استراتژی سرمایه گذاری تعیین کنید: آیا برنامه درست دارید؟
 • با تعیین اهداف و رهنمودهای روشن، تصمیم گیری عجولانه را کمترکنید
 • به برنامه پایبند باشید، صبور باشید، تاریخ نشان می دهد که افت بازار اغلب با جهش همراه است.
 • به طور سیستماتیک سرمایه گذاری کنید: سرمایه گذاری های خود را در طول سال گسترش دهید تا از افزایش بازار بهره ببرید و با افت بازارها از ضررهای سنگین جلوگیری کنید.
 • متنوع سازی: با سرمایه گذاری در طیف وسیعی از محصولات، گروه های دارایی و بخش های اقتصادی، خطرات مرتبط با هر نوع محصول را کاهش داده و پتانسیل بازگشت خود را افزایش می دهید.

نتیجه گیری

هنگامی که اولین قدم را به عنوان یک سرمایه گذار برمی دارید، ممکن است طیف کاملی از احساسات را که در بالا شرح داده شد، تجربه کنید. اجازه ندهید که شما را غرق کنند. واقع بین باشید و دیدگاه خود را حفظ کنید. اهداف سرمایه گذاری خود را در هر نوبت به خود یادآوری کنید تا تصمیم های تکان دهنده ای برای خرید و فروش نگیرید. با درک بهتر چگونگی تأثیر این احساسات بر سرمایه گذاری شما، می توانید تصمیمات آگاهانه بگیرید، یک پرتفوی جامع بسازید و اهداف مالی خود را برآورده کنید، پیشنهاد ما به شما برای رعایت اصول گفته شده مطالعه آموزش سرمایه گذاری در بورس است....

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر