آیا عرضه اولیه ها همیشه سود اور است؟

آیا عرضه اولیه ها همیشه سود اور است؟

ابتدا باید بدانیم عرضه اولیه چیست؟

عرضه اولیه در بورس تهران، به عرضه سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس اوراق بهادار می گویند. دقت کنید شرکتی که سهامش در بورس عرضه می شود، قبلا به عنوان شرکت سهامی خاص یا عام در حال فعالیت بوده و  الزام به تازه تاسیس بودنش نیست.

قیمت گذاری روی عرضه اولیه 

زمانی که یک شرکت قصد دارد سهام خود را در بورس اوراق بهادار به عموم مردم بفروشد، تحت عنوان عرضه اولیه پذیره نویسی می کند. قیمتی که برای پذیره نوسی اعلام می شود، باید از قبل توسط شرکت مشاور عرضه و پذیرش مشخص شده باشد. 

برای جذاب کردن پذیره نویسی و شرکت همگانی افراد، قیمت پذیره نویسی با تخفیف نسبت به ارزش آن ارائه می شود. قیمت کمتر ایجاد جذابیت می کند و سرمایه گذار ها را به خرید سهم تشویق میکند.

از طرفی زمانی که یک شرکت در بورس ارائه می شود حقوقی ها برای ورود به هیئت مدیره تعداد زیادی سهم خریداری می کنند. همین موضوعات باعث رشد اکثر عرضه اولیه ها می شود.

عرضه اولیه ها را چه زمانی بفروشیم؟

عرضه اولیه ها در شرایط عادی و مثبت بازار، معمولا با رشد اولیه همراه هستند و پس از یک اصلاح کوتاه مدت، رشد خوبی خواهند کرد. از همین جهت خیلی از تحلیلگران توصیه می کنند که عرضه اولیه ها را برای مدت زیاد نگه دارید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram