1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. روانشناسی بازار
  4. تازه گرایی چیست؟

تازه گرایی چیست؟

تازه گرایی چیست؟

در این قسمت از آموزش های استاد محرابی قصد داریم راجع به تازه گرایی که یکی از مباحث اصلی در روانشناسی بازار بورس است، صحبت کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

تازه گرایی

در حقیقت عاملی که باعث شود افراد به روش معینی بیشتر از اتفاقات گذشته، رویدادهای اخیر را به یاد آورده و بر آنها تمرکز کند را تازه گرایی می گویند.

برای درک بیشتر این موضوع پاراگراف زیر را از دست ندهید:

فرض کنید در یک مرکز خرید قدم گذاشته اید، در آنجا از کنار مغازه ها و بوتیک های متعددی رد شدید، که 10 مغازه لباس فروشی در ابتدای پاساژ قرار داشته و 8 مغازه کفش فروشی انتهای پاساژ.

اگر از شما بپرسند که تعداد مغازه های لباس فروشی بیشتر بوده یا مغازه های کفش فروشی، به احتمال غریب به یقین می گویید کفش فروشی! چون تازه از کنار آن ها عبور کرده اید و بیشتر ملکه ذهنتان شده اند. در واقع برای سرمایه گذاری هم این قاعده پا برجاست و می توان این مثال را به سرمایه گذاری نیز نسبت داد.

خوب است که این مثال را در بورس کشور خودمان نیز بزنیم، حتما یادتان است که در سال 92 بورس رشد چشمگیری را به خود اختصاص داد و بسیاری از صندوق های مشترک سرمایه گذاری که تا قبل سال 92 عملکرد خوبی نداشتند در سال 92 جزو صندوق های برتر شناخته و معرفی شدند!

در آن زمان افرادی که به تازگی قصد فعالیت در بورس را داشتند این صندوق ها را بر اساس عملکرد آن ها مد نظر قرار دادند، در تعریف این اتفاق می توان اینطور بیان کرد که سوگیری تازه گرایی رخ داده است.

تازه گرایی چیست؟

در واقع آنها عملکرد اخیر صندوق ها را بررسی کردند نه عملکرد گذشته صندوق و مدیریت اش را!

سوگیری روی خودش را نشان می دهد!

سوگیری در واقع کمال گراست و خودش را در بازارهای پر رونق نشن می دهد، و سرمایه گذاران را دچار این گمان می کنند که رشد بازار در زمان های بلند مدت آتی تکرار خواهد شد اما در واقع این طور نیست و این واقعیت فراموش می شود که گذر پوست به دباغ خانه می افتد و بازار رو به تنزیل هم بالاخره خودش را نشان می دهد!

۴ رویدادی که به‌واسطه تازه گرایی در بورس رخ می‌دهند

عاملی که باعث می شود سرمایه گذاران تمامی الگو ها را بر اساس داده های تاریخی برای برآورد های خود بررسی کنند، تازه گرایی نام دارد، در واقع سرمایه گذراران بر طبق این نمونه ها خرید می کنند، یا حتی ممکن است بدون این که بدانند این سهم در اوج قیمت است، آن را بخرند! و در نهایت دچار مشکلات فراوانی خواهند شد، چون در زمان نامناسبی به سرمایه گذاری دست زده اند! و آن زمان است که پیشمانی با ضربه محکم تری درب سرمایه گذاری شما را می کوبند!

ارزش بنیادی که نادیده گرفته می شود!

با تازه گرایی ارزش بنیادی نادیده گرفته شده و سرمایه گذاران بر عملکرد افزایش قیمت تمرکز کرده و به همان اکتفا می کنند. آن زمان است که سیکل بازده به اوج خود می رسد و ارقام رنگ جذابیت به خود گرفته و نوعی امید به کسب سود، در روزنه های سرمایه گذاریِ سرمایه گذار نقش می بندد! در واقع تمرکز فقط بر قیمت سهم بدون توجه به ارزش ذاتی آن، در زمانی که سهام در بلند مدت به سطح تعادل خود بازگشت، بسیار خطرناک است!

این بار فرق می کند! دیگر اتفاق بدی در کار نیست!

این واژه معروف سوگیری تازه گرایی باعث چه چیزها که نمی شود! مدام در گوش سرمایه گذاران می خواند این دفعه دیگر فرق می کند! و این موضوع باعث می شود سرمایه گذاران نیز این جمله <این بار فرق می کند>> را لقلقه زبان کرده و فریب را در آغوش بکشند!

برای مثال در سال 92 بعضی از سرمایه گذاران آنقدر تحت تاثیر قرار گرفتند که حباب های قیمتی را نادیده گرفته و ارزش گذاری را فراموش کردند!

تاثیرات دیگر سوگیری تازه گرایی

  • فراموش کردن تخصیص مناسب دارایی توسط سرمایه گذاران
  • شیفته کردن سرمایه گذاران به یک طبقه خاص

بیایید یک بازی جذاب انجام دهیم، لطفا با اسامی لیست زیر را  روزنامه وار مطالعه کنید:

1.سحر 2. مریم 3. مژده 4. امیر 5.میلاد 6.سیما 7.سالار 8.رویا  9.سعید

حال بدون این که به اسامی نگاه کنید بگوئید تعداد اسم دخترانه بیشتر بود یا پسرانه؟

اگر متون بالا را درست خوانده باشید و راه درست را تا به این جای مقاله پیموده باشید به احتمال زیاد می گوئید تعداد اسامی پسرها بیشتر از دخترها است! چون اسامی پسرانه انتهای لیست قرار گرفته اند و شما به تازگی آنها را مشاهده کرده اید. این مثال برای اثبات تفکر تازه گرایی شماست، اگر مثل مثال پیش رفتید شما تفکر تازه گرایی دارید!

پادزهر تازه گرایی چیست؟

هر زمان که خواستید سرمایه گذاری در بورس را شروع کنید، برای مثال خرید و فروش سهام را در لیست کارهای خود قرار دهید حتما از خود سوال کنید که تصمیم من درست است؟ یا دچار تازه گرایی شده و بنا بر اتفاقات اخیر این تصمیم را گرفته ام؟ بهتر است برای سرمایه گذاری در بورس همه جوانب را در نظر بگیرید چه اتفاقاتی که در گذشته در شرکت های سهامی/ صندوق های سرمایه گذاری افتاده است، چه سیر تحولات آن ها در مسیر بازدهی و سرمایه گذاری!

پادزهر تازه گرایی چیست؟

نتیجه گیری

باید درست تصمیم بگیرید و هوش هیجانی خود را تا حدودی خاموش نگه دارید، درست است که احساسات و پیش بینی ها حاکم اند و بسیار جذاب! اما قرار نیست برای احساسات زود گذر سرمایه خود را به این راحتی از دست دهید! تازه گرایی که کنترل شده نباشد، آسیب های جبران ناپذیری را برای آینده سرمایه گذاری شما رقم خواهد زد، گاهی یک تصمیم در سرمایه گذاری مرزهای موفقیت و ثروتمند شدن را می درد و گاهی از آن با سرعت عبور کرده و با نتایج منفی تصادف می کند! برای تصمیم گیری در بازار سرمایه می توانید از مقالاتی که در بخش آموزش روانشناسی در بورس وجود دارد استفاده کنید. 

برای سرمایه خود ارزش قائل شوید! هیچ موفقیتی اتفاقی نیست! موفق و پر سود باشید                                                                 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر