1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. تحلیل بنیادی
  4. تنوع بخشی و کاهش ریسک

تنوع بخشی و کاهش ریسک

تنوع بخشی و کاهش ریسک

"همه ی تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذار" این جمله آشنا به زبان ساده مفهوم تنوع بخشی را نشان می دهد. هدف از تنوع بخشی در سبد سهام کاهش ریسک های سرمایه گذاری است. بنابراین برای حفظ یک سبد مطلوب نیاز است همواره به تنوع سهام خریداری شده اهمیت بدهیم و دائما آن را به روز نگه داریم.

با تنوع بخشی ریسک سیستماتیک سبد کاهش پیدا می کند. البته این بدین معنی نیست که سبد خود را با سهام ریز و درشت پر کنیم، بلکه اصولی دارد که در این مقاله به آن می پردازیم. برای آنشایی بیشتر با تمام اصول سرمایه گذاری می توانید مقالاتی که در بخش آموزش کاربردی تحلیل بنیادی بورس وب سایت قرار دارد را مطالعه کنید. 

تنوع بخشی و کاهش ریسک

البته ممکن است این سوال پیش آید که با تنوع بخشی و افزایش تعداد سهام احتمالا بازدهی سبز کمتر خواهد شد. پس باید چه کرد؟

فرض کنید به میزان برابری از تمامی سهام موجود در بورس خریداری کنید. بنابراین بازدهی سبد شما برابر با بازدهی شاخص خواهد بود. اما این همه ی نکات مربوط به تنوع بخشی نیست.

در تنوع بخشی باید حتما نکات زیر رعایت شود:

  • باید به نحوی تنوع ایجاد شود که همواره بازدهی سبد شما مطلوب تر از شاخص باشد. این نکته فقط مربوط به روزهای سبز بازار نمی شود. اگر در روز های منفی شما دچار زیان کمتری نسبت به شاخص شوید، در تنوع بخشی موفق عمل کردید.
  • نباید تعداد سهام انتخابی بیش از 20 سهم و کمتر از 12 سهم باشد. البته افراد حرفه ای ریسک سبد خود را بالاتر برده و تعداد کمتری انتخاب می کنند. به این علت که مدیریت و کنترل سهام راحت تر خواهد بود.

چرا باید در بازار بین 12 تا 20 سهم انتخاب کرد:

در پاسخ به این سوال می توان اینگونه پاسخ داد که در بازار بورس دو نوع ریسک وجود دارد که باید بر روی این تعداد سهام سرمایه گذاری کرد. دو نوع ریسک وجود دارد. ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک.

ریسک سیستماتیک

ریسک سیستماتیک به ریسک هایی گفته می شود که کل بازار را تحت تاثیر قرار می دهد و کنترل آن غیر ممکن است.

ریسک غیرسیستماتیک

این نوع از ریسک مربوط به سهام انتخابی شما، اشتباهات شما در تحلیل و موارد این چنینی است.
با انتخاب 12 تا 20 سهم می توان ریسک غیر سیستماتیک را کاهش داد و تنها ریسک سیستماتیک باقی بماند.
انتخاب بیش از 20 سهم توجیح ندارد چرا که عملا باعث کاهش ریسک غیر سیستماتیک نخواهد شد و صرفا بازدهی سبد شما را کاهش می دهد.

انواع تنوع بخشی موجود در بازار

سبد متوازن

در سبد متوازن یا هم وزن، ارزش خریداری شده تمام نمادها برابر است. فرض کنید شما قصد دارید 100 میلیون تومان سرمایه خود را میان 10 نماد تقسیم کنید. اگر سبد خود را هم وزن انتخاب کنید وزن هر نماد 10 میلیون تومان خواهد بود.
نکته: در سبد هم وزن طبیعی است که با گذر زمان وزن ها جابه جا خواهد شد. بنابراین نیاز به بازنگری شما و استراتژی شما دارد که مجدداً سهام خود را هم وزن کنید و یا به سبد مبتنی بر ارزش بازار تغییر دهید. به هر حال نیاز است شما دائماً سبد خود را بازبینی کنید.

سبد مبتنی بر ارزش بازار

فرض کنید شما همان 100 میلیون تومان را می خواهید میان 10 سهم تقسیم کنید. این بار باید وزن هر نماد را بر اساس ارزش بازار آن انتخاب کنید. مثلا اگر ارزش بازار سهام A از B 20 درصد بیشتر است. بنابراین شما برای خریدن سهام A باید 20 درصد بیشتر از سهام B سرمایه گذاری کنید.

سبد مبتنی بر ارزش بازار

انتخاب از چند گروه بهتر است؟

یکی از مهم ترین نکاتی که به هنگام تنوع بخشی باید رعایت شود، هم بستگی نماد های مدنظر است. فرض کنید قصد دارید دو سهام از گروه دارویی به نام های دسبحان و دسبحا بخرید. با توجه به این که هم بستگی قیمت این دو نماد بسیار بالا است اگر هر دو نماد را خریداری کنید بدین معنی است که یک سهام را دو بار خریدید. پس بهتر است صرفا یکی از آن ها را که انتظار شد بیشتری دارید بخرید و به جای آن یکی، نمادی از صنعت دیگر که هم بستگی کمتری دارد انتخاب کنید.

اما این نکته که از چند صنعت سهام انتخاب کنیم بهتر است، جواب واضحی ندارد و بسته به استراتژی شما و همچنین تعداد نمادهای انتخابی می تواند متغیر باشد.

همانطور که در مطلب بالا مطالعه کردید مبحث وام یکی از مهمترین مباحث در بحث تحلیل بنیادی سهام است که لازمه یادگیری برای تمامی افرادی است که قصد ورود به بازار بورس ایران را دارند. برای درک بهتر این مبحث مهم شما میتوانید کمپین آموزشی استاد محرابی را مشاهده کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر