1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. پل میان زنجیره ای NFT چیست؟

پل میان زنجیره ای NFT چیست؟

پل میان زنجیره ای NFT چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
پل میان زنجیره ای NFT چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

پل های میان زنجیره ای NFT تبادل اطلاعات ارزهای دیجیتال یا NFTها را از یک شبکه بلاک چین به شبکه دیگر و جریان داده‌ها و توکن ها را، امکان‌پذیر می‌کنند. با ارز فیات راه‌های بسیاری برای افراد و کسب‌وکارها برای مبادله پول وجود دارد که یک سیستم پرداخت‌های مالی در سطح جهانی در دسترس و قابل تعامل ایجاد می‌کند. این سیستم‌ها شامل مؤسسات مالی، بانک‌ها و کارت‌های اعتباری هستند که ارزهای خارجی را مدیریت می‌کنند. در دنیای بلاک چین، پل میان زنجیره‌ای هدفی مشابه دارد.

تبادل بین بلاک چین‌های مختلف برای ارزهای دیجیتال بدون پل زنجیره‌ای امکان‌پذیر است اما گران‌تر و زمان‌برتر است. بدون استفاده از پل زنجیره ای، کاربران باید ابتدا یک توکن ارز دیجیتال را به یک ارز فیات تبدیل کنند که اغلب مستلزم کارمزد است. آنها سپس از ارز برای دریافت نوع دیگری از ارز دیجیتال مورد نظر استفاده می کنند و کارمزد بیشتری را متحمل می شوند و زمان بیشتری را صرف می کنند.

در فوریه 2022 (اسفند 1400)، یک پروژه توکن غیرقابل تعویض (NFT) به نام Satoshibles راه اندازی شد. این پروژه از خالق مستعار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو الهام گرفته شده است. در این مرحله، رایج است که اکثر NFTها در بلاک چین اتریوم باشند اما، توسعه‌دهندگان این پروژه می‌خواستند ساتوشیبل‌ها را روی بلاک چین بیت‌کوین بسازند تا میراث ناکاموتو را گرامی بدارند.

توسعه دهندگان برای استفاده حداکثری از جامعه NFT در اتریوم و همچنین اجازه تراکنش در بیت کوین، StacksBridge را ایجاد کردند. این پل به خریداران این امکان را می دهد که بین نگه داشتن NFT خود در اتریوم و پلتفرم بلاک چین مبتنی بر بیت کوین سوئیچ کنند. با این کار، ساتوشیبلز به اولین پروژه NFT جهان تبدیل شد که بین اتریوم و بیت کوین پل ارتباطی برقرار می کند. اما «پل زدن» چیست و چگونه NFT ها می توانند بین بلاک چین جابجا شوند؟ 

پل های میان زنجیره ای NFT

معرفی پل های میان زنجیره ای NFT

مثال ساتوشیبلز به ما یک درک اساسی از کاری که پل های میان زنجیره ای NFT یا NFT bridges انجام می دهند، می دهد: آنها دو شبکه کریپتو متفاوت را به هم متصل می کنند و اجازه می دهند NFTها بین آنها منتقل شوند. حتی اگر شبکه‌های رمزنگاری مختلف پروتکل مخصوص به خود را دارند، این پل‌ها، تراکنش‌ های امن بین بلاک چین‌های متصل را تسهیل می‌کنند.

اساساً، هنگام استفاده از پل های میان زنجیره ای NFT، کاربر NFT خود را به یک قرارداد هوشمند در شبکه X واریز می‌کند و با امضای اوراکل‌ها (فیدهای داده‌ای که بلاک چین اتریوم را به اطلاعات دنیای واقعی متصل می‌کند) ودیعه را تأیید می‌کند. این امضاها به دارنده NFT اجازه می دهد تا از همان قرارداد هوشمند برای ایجاد یک نسخه تکراری از NFT خود در شبکه Y استفاده کند. اگر کاربر بخواهد NFT اصلی را برگرداند، باید NFT تکراری خود را در شبکه Y به پلی که در آن قرار دارد ارسال کند. سپس آنها باید از اوراکل ها امضا بخواهند تا احراز هویت را تایید کنند، پس از آن NFT در شبکه X منتشر می شود.

انواع پل های NFT

پل های میان زنجیره ای NFT را می توان به دو دسته کلی پل های قابل اعتماد و پل های بدون اعتماد تقسیم کرد. پل های مورد اعتماد پل هایی هستند که توسط مقامات مرکزی برای عملکردشان نظارت می شوند. کاربران بر اساس شهرت مقامی که آنها را کنترل می کند، به این پل ها اعتماد می کنند. پل‌های فاقد ‌اعتماد برخلاف مقامات متمرکز، مبتنی بر قراردادها و الگوریتم‌های هوشمند هستند. در یک پل بدون اعتماد، سطح امنیت همانند شبکه زیربنایی است.

ساده ترین راه برای درک تفاوت بین این دو این است که خود را در یک فروشگاه مواد غذایی تصور کنید. وقتی خریدتان تمام شد، دو گزینه دارید، می‌توانید از صندوقدار بخواهید که خواربارتان را بررسی کند یا اینکه خودتان تسویه حساب کنید. مسیر صندوقدار (که مستلزم مشارکت شخص ثالث است) سیستم مورد اعتماد است و خود تسویه حساب سیستم بدون اعتماد است.

چگونه می توان از این پل ها استفاده کرد؟

نحوه استفاده از پل های میان زنجیره ای NFT

هدف اصلی دنیای کریپتو، تمرکز زدایی است. با این حال، از آنجایی که این شبکه‌های بلاک چین غیرمتمرکز به بزرگ‌تر شدن ادامه می‌دهند، از یکدیگر جدا شده‌اند. پل‌ های میان زنجیره ای NFT می‌توانند شبکه‌های مختلف را به هم متصل کرده و پیشرفت فناوری بلاک چین را امکان‌پذیر کنند و به شبکه‌های رمزنگاری مختلف اجازه می‌دهند تا بر روی نقاط قوت یکدیگر تمرکز کنند.

این موضوع همچنین می تواند گامی عالی در پیشبرد امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) با تسهیل نقدینگی بیشتر و افزایش پایگاه کاربر از طریق قابلیت همکاری بین پلتفرمی باشد. پل های میان زنجیره ای NFT این امکان را برای کاربران و سازندگان به طور یکسان فراهم می کند تا NFTهای خود را در چندین بازار، صرف نظر از شبکه بلاک چینی که به آن پاسخ می دهند، فهرست کنند.

خطرات ناشی از پل ها

با وجود تمام نکات مثبت پل های میان زنجیره ای NFT، مطمئناً آنها بدون داشتن سهمی از خطرات به وجود نمی آیند. تعامل با یک پل، خطر مواجه شدن با یک قرارداد هوشمند معیوب را به همراه دارد که می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه‌های کاربران شود. خطر دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید حملات مخرب یا خطاهای کد است که می تواند بر عملکرد پل تأثیر منفی بگذارد. نه تنها پل، بلکه یک بلاک چین خاص نیز می تواند مورد حملات سایبری قرار گیرد، که یک خطر مالی اضافی برای کاربر است.

پل های مورد اعتماد دارای خطرات دیگری مانند خطر سانسور هستند که در آن اپراتورهای پل، به طور نظری می توانند شما را از انتقال وجوه با استفاده از این سرویس منع کنند. اپراتورها همچنین می توانند برای سرقت وجوه کاربران تبانی کنند. از آنجایی که مکانیسم های پل هنوز در حال توسعه هستند، این احتمال وجود دارد که تمام خطرات مرتبط با استفاده/عملکرد آنها هنوز کشف نشده باشد.

پل های میان زنجیره ای NFT چگونه کار می کنند؟

NFT ها با چالش هایی مشابه توکن های (تعویض پذیر) روبرو هستند: محصولات و موارد استفاده برای NFT ها در شبکه های مختلف وجود دارد. از نظر فنی، NFT Bridging اینگونه کار می کند: یک کاربر یک NFT را به قرارداد هوشمند شبکه A واریز می کند. NFT قفل می شود. پس از آن، کاربر باید از اوراکل ها امضا بگیرد تا تایید کنند که واریز در شبکه A انجام شده است. با این امضاها، کاربر می تواند همان قرارداد را در شبکه B برقرار کند که در آن یک NFT تکراری ضرب و برای کاربر ارسال می شود.

اگر کاربر می‌خواهد نسخه اصلی در شبکه A برگردد، کاربر باید NFT تکراری را به پل بفرستد (جایی که سوزانده می‌شود)، دوباره از اوراکل‌ها درخواست امضا برای تایید اینکه اتفاق افتاده است و سپس قرارداد را در شبکه A فراخوانی کند.

معرفی چند پل میان زنجیره ای NFT

StacksBridge یکی از پل های میان زنجیره ای NFT به شمار می رود که امکان ارتباط بین بلاک چین های مختلف را برای تبادل NFTها فراهم می کند. علاوه بر StacksBridge، پل های دیگری نیز وجود دارند که سعی در افزایش قابلیت همکاری بین شبکه های کریپتو داشته اند. این موارد پل های NFT Plasma (Polygon to Ethereum یا دیگر توکن‌های ERC و بالعکس) و Wormhole NFT Bridge (Solano به Ethereum و بالعکس) را شامل می‌شود. از این تعداد، پل Wormhole بیش از 320 میلیون دلار آمریکا را در یک هک در فوریه امسال از دست داد. پل پلاسما در اکتبر 2021 به سختی از دست دادن 850 میلیون دلار آمریکا به دلیل یک اشکال در امان ماند که خوشبختانه به موقع برطرف شد. هر دوی این مثال ها نشان می دهد که نیاز به توسعه بیشتر پل ها قبل از تبدیل شدن به یک سیستم قابل اعتماد برای قابلیت همکاری متقابل شبکه وجود دارد.

در ادامه به معرفی دو پل میان زنجیره ای NFT همراه با نحوه عملکردشان می پردازیم.

Poly Network

انواع پل های میان زنجیره ای NFT

Poly Network اولین پل انتقال زنجیره ای NFT را راه اندازی کرد، شبکه پالی شبکه پیشگام یکپارچه سازی میان زنجیره ای NFT به شمار می رود. در 8 مه 2021، شبکه پالی، اعلام کرد که اولین پل انتقال زنجیره متقابل NFT در جهان، با نام Poly Bridge NFT، به طور رسمی در شبکه اصلی راه اندازی شد. Poly Bridge سازگاری زنجیره ای متقابل دارایی های دیجیتال مانند توکن های قابل تعویض و NFTها را با کارمزد تراکنش کم و تجربه کاربری عالی امکان پذیر می کند. کاربران می توانند از پل میان زنجیره ای NFT پالی برای دسترسی به استخراج و تجارت NFT در اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و Huobi Eco Chain (HECO) استفاده کنند. فرصت های جدیدی برای آربیتراژ در اختلاف بازده بین زنجیره های مختلف اکنون در اختیار معامله گران قرار گرفته است.

Poly Network پروتکل پیشرو در قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای در جهان برای زنجیره های ناهمگن است. فناوری پل با طراحی منحصر به فرد آن، ارتباط بین زنجیره های مختلف ناهمگن را در لایه پروتکل باز کرد. از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی در آگوست 2020، 9 بلاک چین ناهمگن جریان اصلی از جمله بیت‌کوین، اتریوم، نئو، BSC، HECO، Elrond، Zilliqa و Cosmos-SDK با بیش از 4.3 میلیارد دلار نقل و انتقالات زنجیره‌ای متقابل در شبکه قابل همکاری بوده‌اند.

Poly Bridge، یک پل انتقال میان زنجیره‌ای NFT که بر روی Poly Network ساخته شده است، انتقال توکن NFT و قرادادهای میان زنجیره‌ای را برای زنجیره‌های مختلف مانند اتریوم، BSC، HECO و غیره ارائه می‌دهد. توانایی خرید و سوزاندن اقلام کلکسیونی NFT در چندین بلاک چین، تجارت NFT را راحت تر و کارآمدتر می کند و نقدینگی را بیشتر به بازار NFT تزریق می کند.

کاربران فقط باید وارد صفحه (https://bridge.poly.network/nft) شوند، کیف پول دیجیتال Ethereum، BSC یا HECO خود را متصل کنند، دارایی های NFT را که قبلاً در کیف پول نگهداری می شوند انتخاب کنند و شبکه مقصد مورد نظر را انتخاب کنند و در نهایت هنگامی که صفحه از شما خواسته شد برای تکمیل انتقال زنجیره ای NFT روی "تأیید" کلیک کنید.

XP.network NFT bridge

پل NFT شبکه XP شامل مراحل زیر است.

یک کیف پول را متصل کنید و زنجیره فعال کیف پول به طور خودکار انتخاب می شود. برای هر زنجیره، 1 یا 2 جفت پل وجود دارد: به عنوان مثال، از Avalanche فقط می توانید به Fantom پل بزنید. سپس باید یک مجموعه NFT را انتخاب کنید و شناسه دارایی را که می خواهید پل بزنید وارد کنید.

XP.network NFT bridge

زنجیره های پشتیبانی شده: Ethereum، BSC، Polygon، Algorand، Fantom، Avalanche، Tron، Elrond، Fuse، xDAI

به زودی: سولانا، کاردانو، HECO، تزوس

EVM به غیر EVM: هر جفت زنجیره ای را می توان پل زد.

رابط: شما می توانید هر منبع و زنجیره هدف را انتخاب کنید و برای اتصال کیف پول بر روی Continue Bridging کلیک کنید. این الگوریتم کیف پول شما را برای NFTها اسکن می کند و آنها را نمایش می دهد تا بتوانید یکی را برای پل زدن انتخاب کنید. سپس آدرس کیف پول را وارد کنید. شما می توانید هزینه های پل زدن را به ارزی که در کیف پول منبع دارید (SOL برای Solana، AVAX برای Avalanche) پرداخت کنید.

پل میان زنجیره ای XP.network NFT

 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com