1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. استیبل کوین کاردانو یا آردانا (ARDANA) چیست؟

استیبل کوین کاردانو یا آردانا (ARDANA) چیست؟

استیبل کوین کاردانو یا آردانا (ARDANA) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
استیبل کوین کاردانو یا آردانا (ARDANA) چیست؟
ارزهای دیجیتال

کاردانو به عنوان نسل سوم ارزهای دیجیتال شناخته می شود که توسط هاسکینسون و همکار سابقش جری وود پس از پروژه اتریوم ایجاد شد. استیبل کوین کاردانو یا آردانا به عنوان دومین پروژه امیدبخش کاردانو پس از پروژه اول این رمز ارز یعنی ساندی سواپ معرفی شده است. درحقیقت آردانا استیبل کوین کاردانو به شمار می رود. در سیستم غیرمتمرکز آردانا  امکان وام گیری برای کاربران وجود دارد و کسانی که وام میگیرند می توانند از آدا یا ارزهای پشتیبان شده در این پلتفرم به عنوان وثیقه استفاده نمایند.

استیبل کوین کاردانو یا آردانا(ARDANA) چیست؟

استیبل کوین کاردانو یا آردانا چیست؟

آردانا همانطور که گفتیم دومین پروژه کاردانو است که در آوریل 2021 معرفی شد. آردانا را میکرودائوی(MakerDAO) کاردانو محسوب می کنند. میکرودائو بودن آردانا یعنی می توان با استفاده از این قابلیت از آدا به عنوان وثیقه استفاده کرده و یک استیبل کوین SUSD ساخت.

درواقع استیبل کوین کاردانو یا آردانا یک پروتکل استیبل کوین با زنجیره جدید است که به گفته سازندگانش قرار است انقلابی در نسل سوم پلتفرم بلاک چین عمومی، یعنی کاردانو ایجاد کند. کاربران آردانا می توانند رمزارزهایی که در کیف پول یا خزانه اختصاصی نگهداری می شوند را ارسال کرده یا معامله و دریافت کنند. 

به عبارت دیگر آردانا یک برنامه غیرمتمرکز است که منابع اولیه مورد نیاز برنامه های DeFi را برای راه اندازی و حفظ هرگونه دارایی را در اکوسیستم کاردانو به ارمغان می آورد. همچنین آردانا یک استیبل کوین با پشتوانه دارایی زنجیره ای و یک DEX یا صرافی غیر متمرکز ارائه می دهد.

مبادلات غیرمتمرکز مبادلات بسیار کارآمد سرمایه ای هستند که امکان معامله با حداقل باگ و حداقل کارمزد را ایجاد کرده و فرصت های کم ریسک را برای ارائه دهندگان نقدینگی فراهم می کنند.

*در توضیح میکردائو باید بگوییم که یک قرارداد هوشمند بر بستر شبکه اتریوم بوده و توسط اتر و چند ارز دیجیتال دیگر مانند بت پشتیبانی می شود.

ویژگی های استیبل کوین کاردانو یا آردانا

ویژگی های استیبل کوین کاردانو یا آردانا

پروتکل آردانا وام های استیبل کوین کاردانو را ارائه می دهد. استیبل کوین DUSD، به ارزش دلار آمریکا وابسته است و هنگام وام از طریق یک قرارداد هوشمند توسط کاربر ضرب می شود.

برای واجد شرایط بودن به منظور دریافت وام DUSD، کاربر باید وثیقه ای در قالب دارایی بومی کاردانو مانند ADA ارائه دهد و این دارایی را به طور ایمن در خزانه خصوصی آردانا قفل کند. 

میزان وثیقه باید از مبلغ وام تأیید شده بیشتر باشد. از آنجا که وثیقه بیشتر است، دارندگان می توانند در طول نوسانات بازار به ارزش DUSD اطمینان داشته باشند. هنگامی که وام استیبل کوین بازپرداخت می شود، وثیقه نیز آزاد می شود.

در این صورت تجار و مصرف کنندگان در سراسر جهان از مزایای استفاده مستقیم از تجارت با استفاده از یک شکل غیر متمرکز ارز به عنوان قراردادهای هوشمند مبتنی بر بستر بلاک چین، برخوردار خواهند شد و از پیچیدگی احتمالی استفاده از دارایی های دیگر برای پرداخت مستقیم یا واسطه ای کاسته می شود.

قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که روی بلاک چین ذخیره می شوند و در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعیین شده، اجرا می شوند. این قراردادها در درجه اول برای خودکارکردن توافقنامه ها در بسترهای بلاک چین استفاده می شوند. 

قرارداد هوشمند برای صرفه جویی در وقت، تعامل، ایجاد امنیت در هنگام معامله و کاهش هزینه های اضافی ایجاد می شود. در زمان صرفه جویی می کند و همچنین در مقایسه با سایر سیستم های پرداخت سنتی، ارزان تر، سریعتر و ایمن تر است.

به صورت خلاصه ویژگی های استیبل کاردانو یعنی آردانا را می توان به صورت زیر بیان کرد:

کاملا غیر متمرکز، بی طرف، وثیقه پشتیبان و متصل به دلار آمریکا است.

امکان وام دهی به کاربران: به کاربران این امکان را می دهد که از استیبل کوین در برابر وثیقه قفل شده وام بگیرند.

حفظ ارزش: امکان حفظ ارزش دارایی حتی در بازارهای ناپایدار.

مزیت ذخیره دارایی ها در خزانه

گفتیم که کاربران برای دریافت وام در سیستم آردانا باید وثیقه ای در قالب دارایی بومی کاردانو مانند ADA ارائه داده و این دارایی را به طور ایمن در خزانه خصوصی آردانا قفل کنند. خزانه ها همانند کیف پول، دارای ارز رمزنگاری شده هستند با این تفاوت که آنها از برداشتن بلافاصله رمزارز جلوگیری می کنند. در مورد ذخیره دارایی های رمزنگاری، خزانه ها امنیت بالاتری را ارائه می دهند.

در استیبل کوین کاردانو یا آردانا، از خزانه ها برای تضمین وام استفاده می شود. سپس دارایی هایی که تأیید می شوند در خزانه قرار گرفته و می توانند به منظور ضرب سکه های پایدار آردانا، از طریق قراردادهای هوشمند استفاده شوند. هیچ محدودیتی در تعداد خزانه هایی که ممکن است کاربر برای توکن های مختلف Cardano باز کند وجود ندارد.

Danaswap چگونه روی آردانا کار می کند؟

Danaswap چگونه روی آردانا کار می کند؟

یک ویژگی هیجان انگیز در اکوسیستم آردانا Danaswap است. Danaswap در واقع صرافی غیرمتمرکزی است که از بازارساز خودکار (AMM) برای استیبل کوین و دارایی های پایدار استفاده می کند. 

منابع نقدینگی ثابت کرده اند که بازی را تغییر می دهند و امروزه جزء اصلی تامین مالی غیرمتمرکز هستند و همچنین به عنوان پایه ای برای AMM ها عمل می کنند. 

ذخایر نقدینگی امکان معامله در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) را ایجاد کرده و نقدینگی را از طریق مجموعه ای از وجوه قفل شده در یک قرارداد هوشمند فراهم می کند. Danaswap همچنین به دارندگان اجازه می دهد از طریق معاملات نقدینگی درآمد کسب کنند.

یک خزانه پایدار در DanaSwap دارای نمادهای مختلف از دارایی اصلی مشابه، مانند دلار آمریکا است که تقریباً با همان قیمت معامله می شود. مبادله و تنظیم نقدینگی با این دارایی های مختلف امکان پذیر است. در هر زمان، کاربران می توانند بین هر یک از دارایی های موجود در مجموعه سوئیچ کنند. همچنین چندین نوع توکن را می توان در یک معامله جایگزین کرد اما این فقط در مورد استخرهای پایداری که بیش از دو توکن را پشتیبانی کنند صدق می کند.

برای آشنایی با آموزش ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید. 

ارز غیر متمرکز

آردانا طیف وسیعی از ارزها را پشتیبانی می کند: به عنوان مثال،USD، GBP و EUR. هر یک از این ارزها به عنوان استیبل کوین ایجاد می شوند. در حال حاضر، بیشترین واحد پولی که در این اکوسیستم استفاده می شود، دلار آمریکا است. ارزهای دیگری غیر از دلار آمریکا وجود دارد که می توان آنها را ضرب کرد اما این ارزها غیر متمرکز نیستند. آردانا به دنبال رفع این مشکل است که به کاربران اجازه می دهد استیبل کوین ها را در ارزهای مختلف ضرب کرده و آنها را در Danaswap مبادله کنند.

توکن DANA و حکمرانی

توکن DANA و حکمرانی

ویژگی های جالبی در آردانا تعبیه شده است. دارندگان ADA می توانند از این بستر برای انواع پروژه ها استفاده کنند و سیستم توسط کاربران آن و از طریق توکن های DANA اداره می شود. دارندگان توکن DANA از حق رأی برخوردارند و قدرت تأثیرگذاری در جهت توسعه پلتفرم را دارند. سهامداران همچنین می توانند با مشارکت در فعالیتهای مختلف تولید محصول بر روی پلتفرم، توکن ADA را دریافت کنند و فرصت هایی برای ایجاد سود غیرفعال، تجارت و موارد دیگر داشته باشند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در مورد پروژه جدید استیبل کوین کاردانو یا آردانا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. آردانا قطب استیبل کوین کاردانو است که منابع اولیه مورد نیازبرنامه های DeFi برای راه اندازی و حفظ هرگونه دارایی برای کاردانو را ایجاد می کند. 

در واقع آردانا در حال شکل گیری به عنوان قطعه پازل گم شده در چشم انداز کاردانو است. این سیستم به دنبال بازکردن مسیر ارزش و استقلال بی سابقه برای جامعه رمزنگاری، مقیاس پذیری داخلی، سیستم مدیریت منحصر به فرد جامعه و یک اکوسیستم یکپارچه استیبل کوین است.

در سیستم آردانا امکان وام گیری برای کاربران وجود دارد و وام گیرندگان را قادر می سازد تا از ADA یا سایر دارایی های پشتیبانی شده خود به عنوان وثیقه استفاده کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com