سم آلتمن کیست؟
لوگو علیرضا محرابی
سم آلتمن کیست؟
شخصیت های ارز دیجیتال

اگر در بازارهای مالی حضور داشته باشید، بدون تردید تاکنون نام سم آلتمن را شنیده اید. سم آلتمن از برجسته ترین افراد بازارهای مالی است که 37 سال دارد؛ او در چند سال اخیر موفقیت های بسیار زیادی را کسب کرده است. گرچه او را نمی توان با ایلان ماسک مقایسه کرد اما سم آلمتن نیز همانند ایلان ماسک شایسته توجه است زیرا او نیز یکی از افراد تاثیرگذار در بازارهای مالی است. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات بسیار مهمی در مورد سم آلتمن در اختیار شما قرار دهیم تا شما با این نابغه جوان به طور کامل آشنا شوید. از سم آلتمن می توان به عنوان موفق ترین کار آفرین حوزه برنامه نویسی، بلاگ نویسی آمریکایی یاد کرد. او در تاریخ 22 آوریل سال 1985 در کشور آمریکا به دنیا آمده است.

سنین جوانی و تحصیل سم آلتمن

سنین جوانی و تحصیل سم آلتمن

شهر سنت لوئیس میسوری شهری است که سم آلتمن در آن چشم به جهان گشوده و بزرگ شده است. او دوران کودکی و نوجوانی خود را در این شهر گذرانده است؛ خانواده اش در سن هشت سالگی سم برای او کامپیوتر تهیه کرده اند و سم از این سن با تکنولوژی آشنا شد. شاید جالب باشد بدانید که سم به تلفن همراه علاقه ندارد و به ندرت از آن استفاده می کند. پدر و مادر سم یهودی هستند، مادرش متخصص پوست و زیبایی است. آلمتن برای تحصیل در مقطع دبیرستان به دبیرستان جان باروز رفت و در دانشگاه استنفورد در رشته علوم کامپیوتری مشغول به تحصیل شد. او از دانشجویان ممتاز این دانشگاه شناخته می شد که به نظر می رسید آینده بسیار درخشانی خواهد داشت؛ او سرانجام از دانشگاه اکسفورد فارغ التحصیل شد. دانشگاه اکسفورد همواره مکانی است که بزرگترین نوابغ دنیا در آن به تحصیل پرداخته اند. استیو جابز نیز یکی از بزرگترین نوابغ دنیا است که در سال 2005 در اکسفورد حضور داشت اما از این دانشگاه انصراف داد.

حرفه و شرکت هایی که سم آلتمن تا به امروز در آن حضور داشته است

در سال 2005 که سم آلتمن فقط 19 سال داشت به عنوان یکی از بزرگترین بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Loopt بود که حضور در این سمت در سن 19 سالگی قابل تحسین بود؛ اما بهتر است بدانید که این شرکت پس از آن که ثروتی نزدیک به 30 میلیون دلاری به دست آورد در نهایت در سال 2012 به دلیل ناکامی در جلب توجه عموم مردم با ورشکستگی مواجه شد و به صورت موقت تعطیل شد. شرکت تعطیل شده Loopt توسط Green Dot Corporation به مبلغ 43.4 میلیون دلار خریداری شد و بار دیگر احیا شد.

اما ورشکستگی و منحل شدن این شرکت پایان کار سم آلتمن نبود و او همچنان به راه خود ادامه داد و به موفقیت هایی چشمگیر خود افزود. موفقیت های آلتمن موجب شده که او در سال 2008 توسط مجله Businessweek به‌ عنوان بهترین کار آفرین جوان در فناوری معرفی شود.

سم آلتمن کیست؟

پس از این موارد آلتمن در سال 2011 در شرکت Combinator به صورت پاره وقت مشغول شد. حضور پر از موفقیت او در این شرکت موجب شد که سه سال بعد یعنی در فوریه سال 2014 آلتمن توسط یکی از بنیانگذاران شرکت Y Combinator به نام پل گراهام به عنوان رئیس Y Combinator معرفی شود؛ فعالیت او در حوزه مدیریت این شرکت باعث شد که این شرکت به یکباره به صورت چشمگیری پیشرفت کند. در سال 2014 آلتمن در یکی از پست‌ های بلاگی خود اعلام کرد که ارزش شرکت Y Combinator از 65 میلیارد دلار فراتر رفته است که این مبلغ بسیار قابل توجه بود. آلتمن اعلام کرد که امیدوار است Y Combinator را برای تامین مالی 1000 شرکت جدید در سال گسترش دهد، او تمام تلاش خود را به کار گرفت تا شرکت‌ های که توسط YC تامین مالی می‌ شوند به ویژه شرکت‌ های فناوری سخت را گسترش دهد.

اما این پایان ماجرا نبود، سم آلتمن توسط مجله مشهور فوریس در سال 2015 به عنوان برترین و بزرگترین سرمایه گذار 30 ساله و توسط همکار صمیمی اش یعنی پل گراهام به عنوان یکی از پنج بنیانگذار استارت آپ جالب بین سال های 1979 تا 2009 معرفی شد. این عنوان ها موجب شدند که سم آلتمن کارنامه درخشانی داشته باشد. در مارس 2019 شرکت YC اعلام کرد که آلتمن برای تمرکز بیشتر بر شرکت OpenAI، دیگر رئیس این شرکت نخواهد بود که این تصمیم کمی غیر عادی به نظر می رسید. البته تصمیم YC برای انتقال مقر خود به سانفرانسیسکو در تصمیم آلتمن بی تاثیر نبود و به نظر می رسید این اتفاق موجب شد که سم آلتمن از این سمت برکنار شود. از اوایل سال 2020 دیگر آلتمن به YC وابسته نبود و سمت رئیسی YC را واگذار کرد و از این بخش دور شد.

سم آلتمن در شرکت OpenAI

سم آلتمن در شرکت OpenAI

سم آلتمن در شرکت OpenAI به عنوان مدیر عامل حضور دارد؛ آلتمن به عنوان یک شرکت فعال در حوزه هوش مصنوعی شناخته می شود. هدف این شرکت این است که هوش مصنوعی را به صورت مثبت و بدون ایجاد هیچ خطری برای بشر توسعه دهد. این شرکت تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا از هوش مصنوعی به نفع بشریت استفاده کند. همین امر سبب شده است که این شرکت تمام تحقیقات خود را به صورت عمومی منتشر کند و به صورت رایگان در دسترس عموم قرار دهد. امروزه در رسانه های جمعی بخشی از انگیزه های سم آلتمن و ایلان ماسک بنیانگذاران این شرکت تهدید هوش مصنوعی برای موجودیت انسان ها ذکر می شود و افراد بسیار زیادی بر این شایعه دامن می زنند. در سال 2015 ایلان ماسک به همراه چند سرمایه ‌گذار دیگر این شرکت را با سرمایه‌ ای نزدیک به 1 میلیارد دلار تاسیس کردند. در 27 آوریل سال 2016، OpenAI نسخه عمومی (Open AI Gym) و پلتفرم آن را منتشر کرد. 

در 5 دسامبر 2016، OpenAI یک پلتفرم برای اندازه‌ گیری و آموزش هوش مصنوعی از طریق منابعی مانند بازی، وب سایت و .. را منتشر کرد. طی یک تورنومنت بازی ‌های ویدیویی (The International 2017 Dota 2) برای اولین بار در اوت 2017، OpenAI مسابقه‌ای بین یک پرو پلیر بازی دوتا 2 (دندی) برگذار کرد.

پس از این که مسابقه ای بین هوش مصنوعی و دندی گرگ بروکمن برگزار شد، مدیر ارشد تکنولوژی OpenAI اعلام کرد که این ربات نحوه انجام بازی دشوار Dota 2 را تنها طی دو هفته آموزش از روش مسابقه با خود قرار گرفته است. بدون شک این موضوع برای شما نیز تعجب آور است، اگر شما این دو بازی را انجام دهید مشاهده می کنید که این بازی ها چقدر سخت هستند و دندی در چه سطحی از این مسابقات بازی می کند. شاید در نگاه اول باور این مسئله که دندی از یک هوش مصنوعی در بازی دوتا 2 شکست بخورد برای شما سخت باشد اما بهتر است بدانید که این اتفاق رخ داده است و هوش مصنوعی به راحتی توانست دندی را شکست دهد و مسابقه را به نفع خود به اتمام برساند و پیروز این بازی شناخته شود.

آشنایی با سم آلتمن

در سال 2018 ایلان ماسک OpenAI را ترک کرد و علت این قضیه را تعارض فعالیتش در OpenAI با برنامه تسلا اعلام کرد. در ابتدای مقاله اعلام شد که آلتمن یکی از سرمایه ‌گذاران مطرح آمریکایی است اما اجازه دهید تا این جمله را اصلاح کنیم، در واقع می‌ توان این جمله را باید این گونه گفت: آلتمن یکی از بزرگترین سرمایه ‌گذاران پر ریسک آمریکایی است. این موضوع را می ‌توان در سرمایه‌ گذاری‌ های متمادی در شرکت ‌های مختلف دانست؛ از جمله مهم ترین شرکت ‌های که آلتمن در آن سرمایه ‌گذاری کرده است می ‌توان به شرکت‌ های مانند  Airbnb،Stripe ،Reddit ،Asana ،Pinterest ،Teespringو .. اشاره کرد.

بهتر است بدانید که آلمتن در سال 2014 از مدیر عاملی Reddit استعفا داد. برای مدت کوتاهی به عنوان مدیر عامل این شرکت مشغول به کار شد، در جولای 2015 آلتمن بازگشت استیو هافمن را به عنوان مدیر عامل شرکت Reddit اعلام کرد. علاوه بر شرکت ‌های ذکر شده در بالا، سم آلتمن رئیس هیئت مدیره دو شرکت انرژی هسته‌ ای به نام‌ های Helion و Oklo است. سم آلتمن اعلام کرده است که انرژی هسته‌ ای نقش تعیین کننده ‌ای در توسعه حوزه فناوری دارد و به همین دلیل در این شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری کرده است تا بتواند در آینده از این طریق سود خوبی را کسب کند.

رمزارز ورلد کوین

رمز ارز ورلد کوین

امروزه سم آلتمن از موفق ترین افراد در حوزه فناوری شناخته می شود که تاثیر بسیار زیادی بر روی این حوزه دارد. او در زمینه ارزهای دیجیتال نیز فعالیت چشمگیری دارد، او را می توان به عنوان موسس ورلد کوین معرفی کرد. سم آلمتن این رمزارز را در سال 2020 تاسیس کرد، از مهم تر اهداف سم آلتمن در ساخت رمزارز ورلد کوین می توان به این مورد اشاره کرد که این رمزارز قصد دارد استفاده از تشخیص عنبیه چشم حافظ حریم خصوصی، پول دیجیتالی جدیدی که ساخته است را به صورت رایگان در اختیار تمام افراد زمین قرار دهد؛ اما در انتها این رمزارز به دلیل خروج پیمانکاران محلی در چندین کشور و همچنین انجام معاملات غیر قانونی متوقف شد.

اگر بخواهیم ماهیت رمزارز ورلد کوین را مورد بررسی قرار دهیم باید بگویم که ورلد کوین یک پروژه‌ ارز دیجیتال با تمرکز بر ارائه‌ روش ‌های شناسایی هویت دیجیتال، با هدف تشخیص ربات از انسان در فعالیت ‌های اینترنتی یا وب ۳ است. این هدف از این رو اهمیت دارد که با پیدایش هوش مصنوعی بسیاری از افراد نگران اصالت هویت‌ های دیجیتال در اینترنت و مالکیت محتوا هستند، مسئله‌ ای که در آینده و با افزایش فعالیت ربات ‌ها قطعا اهمیت بیشتری خواهد یافت.

مزایای مهم پلتفرم ورلد کوین

  • کمک به امنیت سیستم‌ های وب ۳، شبکه‌ های اجتماعی و هر سیستمی که روی این پلتفرم ساخته می‌ شود.
  • کمک به فروش منصفانه در ایردراپ‌ ها.
  • کمک به شناسایی اصالت توکن ‌های NFT
  • امکان تحول سیستم‌ های رای‌ گیری سیاسی و غیره و کمک به شفافیت آن ها
  • همچنین کمک به توزیع بهتر بودجه های دولتی و نیز درآمد پایه ای جهانی یا UBI در کشورهای در حال توسعه، این ویژگی ها موجب می شود که این کشورها با سرعت بسیار زیادی مسیر توسعه را طی کنند.

کتاب سم آلمتن به نام The Future of Humanity

کتاب سم آلمتن به نام The Future of Humanity

همچنین از دیگر اقدامات وی می توان به انتشار کتاب The Future of Humanity اشاره کرد. او در این کتاب دیدگاه های خود را در مورد چالش ها و فرصت هایی که هوش مصنوعی برای بشریت ایجاد می کند را بیان کرده است. مطالعه این کتاب موجب می شود که دیدگاه شما در مورد هوش مصنوعی گسترش یابد و بتوانید با اطلاعات کامل با این فناوری روبرو شوید.

همچنین از سم آلمتن می توان به عنوان یک پیش بینی کننده و یک پریپر یاد کرد که برای مواجهه با احتمال بروز بحران‌های آینده، مواد غذایی، طلا، اسلحه و ماسک ‌های گازی را ذخیره کرده است.

سم آلتمن و اقدام های بشر دوستانه اش

تا این قسمت از مقاله با این نابغه موفق و فعال در حوزه فناوری آشنا شدید. سم آلتمن علاوه بر این که یکی از چهره های تاثیرگذار در حوزه فناوری است در زمینه کمک های بشر دوستانه نیز سهم قابل توجهی دارد. هنگامی که ویروس کرونا در سراسر جهان شیوع شد و تمام مردم کره زمین را تحت تاثیر قرار داد، سم آلتمن تصمیم گرفت به پروژه Covalence کمک مالی کند. اگر برای شما نیز هدف تاسیس این پروژه سوال شده است باید بدانید که این پروژه با هدف کمک به محققان برای راه اندازی سریع آزمایش های بالینی به مشارکت TrialSpark تاسیس شده بود، این شرکت را می توان به عنوان یک استارت آپ کار آزمایی بالینی معرفی کرد.

رابطه سم آلمتن با سیاست

رابطه سم آلمتن با سیاست

همانطور که می دانید زندگی افراد مشهور خواه یا ناخواه با سیاست گروه خورده است، سم آلمتن نیز یکی از چهره های بسیار مشهور است که در حوزه سیاست نیز نقش قابل توجهی دارد. بر اساس گزارش منتشر شده در Vox’s Recode، گمانه زنی‌های وجود داشت که آلتمن در سال 2018 برای فرمانداری کالیفرنیا نامزد خواهد شد اما او بر این گمانه زنی ها پایان داد و در این انتخابات شرکت نکرد. در سال 2018 سم آلتمن جنبش (The United Slate) که یک جنبش سیاسی متمرکز بر اصلاح سیاست مسکن و مراقبت‌ های بهداشتی بود را راه ‌اندازی کرد که این جنبش با استقبال عموم مردم مواجه شد.

از دیگر اقدامات سیاسی سم آلتمن می توان به این موضوع اشاره کرد که او در سال 2019 در خانه شخصی خود برای اندرو یانگ اقدام به جمع آوری کمک های مالی کرد؛ همچنین بهتر است بدانید که اندرو یانگ نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا بود. همچنین در ماه مه 2020 آلتمن 250,000 دلار به American Bridge 21st Century که از جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری حمایت می‌ کرد، اهدا کرد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com