اسنپ شات چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
اسنپ شات چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

اسنپ شات (Snapshot) یا سیستم رای گیری غیرمتمرکز، یک ابزار رای گیری مبتنی بر سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز IPFS است که توسط بسیاری از پروژه های رمزنگاری برای نظرسنجی از پایگاه های کاربران خود استفاده می شود. در این مطلب در مورد اینکه اسنپ شات چیست و چه کاربردی در ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین دارد صحبت می کنیم. این سیستم توسط چندین شرکت در فضای DeFi برای کمک به نظرسنجی کاربران استفاده می شود. این پروژه از تکنیک ‌های امضای «خارج از زنجیره» استفاده می ‌کند تا هزینه رای ‌گیری کمتر شود. پروژه ‌های رمزنگاری همیشه در حال بررسی راه‌ های جدیدی برای برهم زدن دنیای اطراف خود هستند، از هنر، تا امور مالی، هوافضا و غذا. اخیراً، کریپتو نحوه مشارکت جوامع در شکل ‌دهی شرکت‌ ها را مختل کرده است.

سیستم رای گیری غیرمتمرکز اسنپ شات چیست؟

اسنپ شات چیست؟

snapshot مکانی است که در آن پروژه ها می توانند پیشنهادهایی را برای مردم ایجاد کنند تا با استفاده از ارز دیجیتال رای دهند. در صنعت، به این فرآیند «سیگنال ‌گذاری رأی» می‌ گویند. به طور سنتی، رای دادن با استفاده از ارز دیجیتال معمولاً برای پردازش حرکت ارز از یک کیف پول به کیف دیگر هزینه دارد.

در snapshot، به لطف استفاده هوشمندانه از شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز به نام IPFS، این اتفاق نمی افتد. از آنجایی که اسنپ شات از تأیید «درون زنجیره» استفاده نمی ‌کند، هر رأیی اساساً بدون هزینه است. این یک ابزار محبوب برای سازمان‌ های غیرمتمرکز (DAOs) است که می ‌خواهند با استفاده از فناوری بلاک چین نظر مخاطبان خود را جویا شوند.

به زبان خیلی ساده snapshot دارندگان توکن را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به انجام تراکنش‌های واقعی، به تصمیمات سطح پروتکل رأی دهند، فقط امضا کردن با کلید شما کافی است. snapshot به کسب و کارهای غیرمتمرکز کمک می کند تا کاربران خود را قادر سازند تا مسیر بعدی پروژه را شکل دهند.

بهتر است بدانید بیش از 1000 پیشنهاد پروژه در اسنپ شات وجود دارد.

دائو یکی از جهت ‌های کاربردی مهم بلاک چین است. اکثر پروژه های اکولوژیکی اتریوم، سازماندهی و مدیریت پروژه را از طریق DAO اجرا می کنند. با این حال، اگر عملیات DAO در اتریوم کاملاً مبتنی بر زنجیره باشد، هزینه‌های گس و نگهداری ارز، بزرگترین مانع بر سر راه راهبری دائو هستند.

براساس این وضعیت، Balancer در تلاش برای حل مشکل هزینه گس در رای گیری در زنجیره اتریوم، اسنپ شات را راه اندازی کرد: یک پلتفرم کاملا متن باز رای گیری حاکمیتی خارج از زنجیره.

اسنپ شات و بالانسر

اسنپ شات (Snapshot) یک ابزار رای گیری مبتنی بر سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز IPFS است. این سیستم توسط بسیاری از پروژه های رمزگذاری برای رای دادن به پایگاه کاربری خود استفاده می شود. بسیاری از شرکت ها در زمینه DeFi از آن برای کمک به نظرسنجی کاربران استفاده می کنند.

این پروژه از فناوری امضای "خارج از زنجیره" برای کاهش هزینه های رای گیری استفاده می کند. به طور سنتی، رای دادن با ارزهای رمزنگاری شده معمولاً برای مدیریت حرکت توکن ها مستلزم هزینه است.

اسنپ شات از لایه ای از مکانیزم امضای شبکه و IPFS استفاده می کند. حساب شبکه اتریوم را می توان با یک کلید خصوصی امضا کرد. پیام امضا شده را می توان در زنجیره انتخاب کرد یا خیر و پیام را می توان خارج از زنجیره تأیید کرد. می توانید رأی گیری خارج از زنجیره را اجرا کنید. بدون تأیید «درون زنجیره»، هر رأیی اساساً رایگان است.

شرکت هایی که مایل به استفاده از اسنپ شات هستند، تا زمانی که یک فایل پیکربندی در سرویس نامگذاری اتریوم دارند، مجازند آرای خود را در آن آدرس مشاهده کنند.

کاربران برای شرکت در رای گیری نیاز به یک آدرس کیف پول دارند که حاوی ارز دیجیتال مورد نیاز باشد. کاربران فقط باید کیف پول خود را به وب سایت Snapshot متصل کنند تا به هر پیشنهاد عمومی در وب سایت رأی دهند.

Snapshot از شبکه IPFS برای ایجاد و ذخیره آرا استفاده می کند. برای ایجادکنندگان رأی، این رأی‌ ها از طریق یک رابط ارائه می‌شوند، بنابراین آنها می‌ توانند موارد را در صورت وقوع ردیابی کنند. snapshot شبیه یک تجمیع کننده حکمرانی به نظر می رسد اما پس از ترکیب ابزارهای آراگون، ممکن است به یک راه حل حکومتی کامل تبدیل شود و مجموعه ابزاری کم هزینه و امن برای پروژه هایی با نیازهای حاکمیتی ارائه کند. این یک راه میانی سازنده در روند دستیابی به اهداف حاکمیت زنجیره ای فراهم می کند.

شکل گیری اسنپ شات

شکل گیری اسنپ شات

اسنپ شات توسط Snapshot Labs در آگوست 2020 ایجاد شد. از آنجایی که هیچ محدودیتی برای پروژه ها و شبکه های بلاک چین وجود ندارد، 52 شبکه زنجیره ای عمومی (از جمله شبکه های آزمایشی) و نزدیک به 4000 پروژه پشتیبانی شده اند. همچنین به دلیل اینکه کاملا متن باز است، به این معنی است که می توان آن را در هر جهت توسعه داد.

این محصول از دادگاه آراگون به عنوان اوراکل برای ارزیابی درستی نتایج ارائه شده استفاده می کند. Aragon Agent مسئول اجرای روی زنجیره است.

پس از پایان رای گیری خارج از زنجیره، اقدامات مورد انتظار تایید شده توسط رای گیری به DAO روی زنجیره ارسال می شود. DAO یک برنامه جدید به نام Disputable Delay دارد که یک دوره قفل زمانی را قبل از انجام عملیات اعمال می کند. در طول این دوره قفل زمانی، هر کسی می تواند به دعوی اعتراض کند.

در آینده، آراگون سعی خواهد کرد با snapshot ادغام شود و راه حل رای گیری خارج از زنجیره را با اجرای روی زنجیره ترویج دهد. به آن اقدام خوش بینانه می گویند. بدون نیاز به انجام محاسبات گران قیمت روی زنجیره، کاربران می توانند مستقیماً نتایج خود را ارسال کرده و تضمین کنند. اگر کسی نتیجه را اشتباه ببیند، می تواند سوالی را مطرح کند، نتیجه ارسالی نادرست است و وثیقه را می توان برداشت.

در حال حاضر، snapshot چهار میلیون دلار برای گسترش تجارت خود جمع آوری کرده است. صندوق سرمایه گذاری توسط 1kx رهبری می شود و شامل The LAO، MetaCartel Ventures، Gnosis، StarkWare، Coinbase Ventures، BoostVC، Scalar Capital، Fire Eyes DAO، LongHash Ventures و Coopérative Kleros است.

بخشی از بودجه جمع ‌آوری‌ شده برای تسهیل یکپارچه ‌سازی پس ‌زمینه و گنجاندن پلتفرم در کیت ‌های توسعه DAO مختلف مانند DeepDAO و Boardroom استفاده می ‌شود.

چگونه از Snapshot استفاده می کنید؟

برای شرکت هایی که به دنبال استفاده از اسنپ شات هستند، باید یک نمایه موجود در سرویس نامگذاری اتریوم یا ENS داشته باشند. پس از اینکه آنها آن نمایه را دریافت کردند، یک رکورد در ENS اضافه می کنند تا رای ها در آن آدرس قابل مشاهده باشند.

در همین حال، کاربران برای شرکت در یک نظرسنجی به آدرس کیف پول با ارز دیجیتال مورد نیاز نیاز دارند. برای مثال، در صفحه وب سایت Snapshot Decrypt، کاربرانی که یکی از NFT های آن را در کیف پولی مانند متامسک دارند، واجد شرایط رای دادن خواهند بود.

کاربران به سادگی کیف پول خود را به وب سایت Snapshot متصل می کنند و این امکان رای دادن به هر پیشنهاد باز در سایت را می دهد.

چه چیزی اسنپ شات را بسیار خاص می کند؟

Snapshot و بلاک چین

پروژه های رمزارزها به طور سنتی باید زیرساخت هایی را برای انجام این نوع نظرسنجی ها ایجاد کنند یا از روش های دیگر غیرمتمرکز استفاده کنند. این روش‌ ها هم زمان‌ بر هستند و هم می ‌توانند توسط طرف‌ هایی که ممکن است بهترین منافع پروژه را برای انحراف آرا در نظر نگیرند، به کار گرفته شوند.

تفاوت snapshot این است که به پروژه‌ ها اجازه می‌ دهد متعهدترین اعضای خود را که ارز دیجیتال انتخابی خود را در اختیار دارند جستجو کنند و از آنها بخواهند که تصمیم بگیرند. این کار را با ارسال نکردن تراکنش ها به یک بلاک چین انجام می دهد.

در عوض، از شبکه IPFS برای ایجاد و ذخیره آرا استفاده می کند. این کار به snapshot اجازه می دهد تا از یک بلاک چین برای ثبت واکنش مردم به یک نظرسنجی استفاده کند، بدون اینکه هزینه های معمول را متحمل شود. برای ایجادکننده نظرسنجی، این آرا از طریق یک رابط در دسترس قرار می‌ گیرند تا بتوانند اتفاقات را در حین وقوع ردیابی کنند.

چه کسی از اسنپ شات استفاده می کند؟

طیف گسترده ای از شرکت ها در فضای غیرمتمرکز مالی (DeFi) وجود دارند که از سیستم نظرسنجی منحصر به فرد اسنپ شات استفاده کرده اند. برخی از این شرکت ها عبارتند از یونی سواپ، Balancer، Yearn، Bancor، The Graph، Aragon و غیره.

با Snapshot چه کاری می توانید انجام دهید؟

این سیستم برای گنجاندن طیف گسترده ای از نظرسنجی ها یا رای گیری ها طراحی شده است. مثلا، یک پروژه ممکن است از مخاطبان خود بخواهد که به ویژگی های جدید به عنوان بخشی از نقشه راه پروژه رای دهند.

به عنوان مثال، Uniswap از کاربران خود پرسید که اگر پروژه تحت نظارت قرار گرفت، آیا باید بودجه ای را برای ایجاد یک استخر دفاع قانونی اختصاص دهد. در نظرسنجی دیگری از کاربران پرسید که با وجوه خزانه خود چه باید بکند.

ماهیت snapshot این است که به شرکت‌هایی که هدفشان تمرکززدایی است، اجازه می‌دهد تا بتوانند بدون نیاز به واسطه‌های مزاحم، از کاربران خود نظرسنجی کنند که پروژه باید در کدام سمت حرکت کند.

آینده اسنپ شات

پروژه snapshot هنوز در مراحل ابتدایی خود است اما شرکت ها در حال حاضر 1000 فضای فردی ایجاد کرده اند که جوامع می توانند برای رای دادن در مورد پیشنهادهای ارائه شده گرد هم آیند. Snapshot کاملاً منبع باز است و به دیگران امکان می دهد در پروژه مشارکت کنند یا نسخه های جایگزین ایجاد کنند، به این معنی که می تواند در هر جهتی حرکت کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com