1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. محاسبه ارزش کل قفل شده (TVL) در کریپتو

محاسبه ارزش کل قفل شده (TVL) در کریپتو

محاسبه ارزش کل قفل شده (TVL) در کریپتو
لوگو علیرضا محرابی
محاسبه ارزش کل قفل شده (TVL) در کریپتو
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

ارزش کل قفل شده تعداد دارایی هایی را نشان می دهد که در حال حاضر در یک پروتکل خاص در معرض خطر قرار می گیرند، این ارزش نشان دهنده تعداد وام های معوق نیست، بلکه کل مقدار عرضه اساسی است که توسط یک پروتکل تضمین می شود. محاسبه ارزش کل قفل شده در کریپتو، معیاری است که برای اندازه گیری سلامت کلی DeFi و بازار بازدهی استفاده می شود. شما می توانید ارزش کل قفل شده را در بسیاری از خدمات ردیابی کنید. سه عامل اصلی وجود دارد که هنگام محاسبه و بررسی نسبت TVL ارزش بازار خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) در نظر گرفته می شود: محاسبه عرضه، حداکثر عرضه و همچنین قیمت فعلی. برای به دست آوردن سقف فعلی بازار، باید عرضه در گردش را در قیمت فعلی ضرب کنید. برای اینکه به نسبت TVL برسید، باید عدد بازار را داشته و آن را بر TVL سرویس تقسیم کنید.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پیاده‌سازی نسبت TVL کمک به تعیین این است که آیا دارایی DeFi کمتر از ارزش یا بیش از آن، ارزش‌گذاری شده است یا خیر و این را می‌توان با مشاهده نسبت به دست آمده انجام داد. اگر کمتر از 1 باشد، در اکثر موارد کمتر ارزش گذاری شده است.

ارزش کل قفل شده به چه معناست؟

ارزش کل قفل شده (TVL) در کریپتو چیست

از زمان رونق خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال 2020، کارشناسان بازار مالی با نوع جدیدی از سرمایه گذاری کنار آمده اند و به دنبال راه هایی برای سنجش عملکرد آن بوده اند.

به غیر از ارزش بازار، حجم معاملات و عرضه کل و در گردش، محاسبه ارزش کل قفل شده در کریپتو (total value locked: TVL) یکی از شاخص های رمزنگاری است که در بین سرمایه گذاران DeFi برای ارزیابی ارزش کلی دارایی ها سپرده شده، به دلار ایالات متحده یا هر ارز فیات، در تمام DeFi محبوب است. 

دارایی‌های DeFi شامل پاداش‌ها و بهره‌هایی است که از خدمات معمولی مانند وام‌دهی، سهام و استخرهای نقدینگی به دست می‌آیند که در قالب قراردادهای هوشمند ارائه می‌شوند. برای مثال، TVL در استیکینگ، یک شاخص بسیار مفید برای سرمایه‌گذارانی است که به دنبال پشتیبانی از پلتفرم‌های DeFi با بالاترین پاداش هستند. این مقدار کل قفل شده در پروتکل های سهامداری DeFi است و نشان دهنده مقدار دارایی های سپرده شده توسط ارائه دهندگان نقدینگی است.

در سال 2022، TVL نزدیک به 2 میلیارد دلار در سطح جهانی رسیده است که از 400 میلیون دلار در دو سال گذشته افزایش یافته است. با افزایش محبوبیت و ارزش DeFi در فضای ارزهای دیجیتال، محاسبه ارزش کل قفل شده در کریپتو به معیاری ضروری برای سرمایه‌گذارانی تبدیل شده است که می‌خواهند ارزیابی کنند که آیا کل اکوسیستم یا یک پروتکل واحد سالم است و ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟

در حالی که TVL به سادگی به عنوان ارزش کل ارز دیجیتال قفل شده در یک قرارداد هوشمند تعریف می شود، شرایط اساسی وجود دارد که ممکن است بر ارزش پروژه های DeFi تأثیر بگذارد.

عناصر مختلف با ارزش TVL به غیر از سپرده ها، برداشت ها و مبلغی که یک پروتکل در واقع نگه می دارد، موافق هستند. TVL همچنین با ارزش ارز فیات یا توکن بومی تغییر می کند. سپرده‌های برخی از پروتکل‌ها ممکن است در توکن اصلی پروژه تعریف شوند، بنابراین TVL آن با مقدار آن متفاوت است. اگر ارزش یک توکن خاص افزایش یابد، TVL پروتکل نیز افزایش می یابد.

چرا TVL در DeFi اهمیت دارد؟

راهنمای محاسبه ارزش کل قفل شده

برای اینکه پلتفرم‌های DeFi کار کنند، باید سرمایه، به عنوان وثیقه وام یا نقدینگی، در استخرهای تجاری سپرده شود. TVL اهمیت دارد زیرا نشان دهنده تأثیر سرمایه بر سود و قابلیت استفاده برنامه های DeFi برای معامله گران و سرمایه گذاران است.

هنگامی که TVL یک پلتفرم DeFi افزایش می یابد، نقدینگی، محبوبیت و قابلیت استفاده افزایش می یابد. این عوامل به موفقیت پروژه کمک می کنند. TVL بالاتر به این معنی است که سرمایه بیشتری در پروتکل‌های DeFi قفل می‌شود و شرکت‌کنندگان از مزایا و درآمدهای قابل‌توجه بیشتری برخوردار می‌شوند. TVL کمتر به معنای در دسترس بودن کمتر پول است و در نتیجه بازدهی کمتری دارد.

سهم بازار پروتکل‌های DeFi را می‌توان به راحتی از طریق پلتفرم‌های شرکت‌های تحلیلی مانند DeFi Pulse و DefiLlama شناسایی کرد که داده‌هایی را در مورد میزان دارایی‌های رمزنگاری قفل شده در قراردادهای هوشمند مربوطه ارائه می‌دهند.

شرکت‌کنندگان DeFi که TVL را در DeFi Pulse ردیابی می‌کنند باید بدانند که این پلتفرم حرکات قرارداد هوشمند پروتکل‌ها را در بلاک چین اتریوم تنها با استخراج کل موجودی توکن‌های اتر (ETH) و ERC-20 نظارت می‌کند. از سوی دیگر، DefiLlama ارزش کل قفل شده را با استخراج کل موجودی تمام زنجیره‌های DeFi ترکیبی یا هر پلتفرم جداگانه به طور جداگانه محاسبه می‌کند.

تفاوت بین TVL و ارزش بازار (Market Capitalization)

تفاوت بین TVL و ارزش بازار

قبل از اینکه به محاسبه ارزش کل قفل شده بپردازیم ببینیم تفاوت بین ارزش کل قفل شده و ارزش بازار چیست؟ ارزش بازار یک پروژه DeFi نشان می دهد که یک پروتکل چقدر بین سرمایه گذاران فعال و غیرفعال پشتیبانی می شود. معمولاً برخی از سرمایه گذاران منفعل وجوه خود را در یک پلتفرم قرار می دهند تا در مرحله بعدی بازده خوبی داشته باشند. از طرف دیگر TVL عملکرد یک پروژه را در فضای DeFi به نمایش می گذارد.

سرمایه‌گذاران منفعل، توکن‌ ها را می‌خرند و قبل از اینکه بتوانند بفروشند، منتظر بهبود قیمت می‌مانند، بنابراین سرمایه‌گذاری در بازار پروژه را تسهیل می‌کند. با این وجود، TVL یک شاخص دقیق از قابلیت استفاده واقعی پلتفرم در بین سرمایه گذاران است.

در حالی که بیشتر سرمایه‌گذاران ارزش بازار را معیاری حیاتی می‌دانند که نشان می‌دهد یک پلتفرم DeFi چقدر فعال است، TVL معیاری است که نشان می‌دهد این پروژه چقدر در بین کاربران فعال محبوب است زیرا استحکام یک پروژه DeFi را نشان می‌دهد. اگر ارزش بازار فشارسنج خوبی برای سرمایه‌گذارانی باشد که می‌خواهند پتانسیل آینده یک پروتکل DeFi را بسنجند، TVL به معیاری برای بررسی وضعیت فعلی پروژه تبدیل می‌شود.

محاسبه ارزش کل قفل شده (TVL) در کریپتو

همانطور که گفته شد مجموع ارزش قفل شده (TVL) معیاری حیاتی است که معامله گران در حوزه رمزنگاری، به ویژه در فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) برای ارزیابی پتانسیل و قدرت سیستم از آن استفاده می کنند. با توجه به ظهور پروتکل های جدید بی وقفه در فضای DeFi، ممکن است ایجاد و محاسبه ارزش کل قفل شده در کریپتو به صورت دقیق و تعیین اینکه آیا یک پلتفرم خاص DeFi گزینه ایمن برای کاربران نهایی است چالش برانگیز باشد.

با این حال، شرکت‌کنندگان می‌توانند پروتکل‌های تثبیت‌ شده‌تری را با استفاده از معیار TVL یک میلیارد دلاری انتخاب کنند که باید به اندازه کافی مطمئن باشد. یک TVL بالاتر بهتر است زیرا باید نشان دهنده یک پلتفرم سالم با تقاضای بالا، با تیم توسعه دهندگان قوی و مورد یا موارد استفاده ارزشمند باشد. همه این‌ها باید مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب کنند و به افزایش TVL در پروژه کمک کنند.

از سوی دیگر، زمانی که پروتکل‌های DeFi با TVL پایین‌تر بازدهی بالایی ارائه می‌دهند، باید هشدار قرمز اعلام شود. مثلا ممکن است تبلیغاتی باشند، (برای مثال، برای پلتفرم های جدیدی که می خواهند سهم بازار را به دست آورند) اما می توانند کلاهبرداری نیز باشند زیرا شرکت کنندگان اندک یا در کل، هیچ شرکت کننده ای به دارایی هایشان اعتماد نکرده اند.

سه عامل اصلی برای محاسبه ارزش کل قفل شده در کریپتو و پروتکل DeFi در نظر گرفته می شود:

  • محاسبه میزان عرضه پروژه
  • حداکثر عرضه در گردش موجود
  • قیمت فعلی

محاسبه ارزش کل قفل شده در کریپتو

محاسبه ارزش کل قفل شده در کریپتو ساده است. ابتدا، ارزش بازار یک دارایی را باید با ضرب کردن عرضه در گردش پروژه DeFi در قیمت فعلی پیدا کرد. سپس، با تقسیم ارزش بازار بر حداکثر عرضه در گردش، TVL آشکار می شود.

وقتی ارزش کل بازار یک دارایی قفل شده را بر کل ارزش قفل شده تقسیم می کنیم، نسبت TVL را بدست می آوریم. نسبت TVL می تواند به تعیین اینکه آیا دارایی DeFi کمتر از ارزش یا بیش از آن ارزش گذاری شده است کمک کند. اگر این نسبت کمتر از 1 باشد، دارایی معمولا کمتر ارزش گذاری شده است و برای سرمایه گذاران جذاب تر است. زمانی که ارزش بازار از TVL در کریپتو فراتر رود، ممکن است دارایی بیش از حد ارزش گذاری شود و جایی برای رشد باقی بماند.

کدام ارز دیجیتال بالاترین TVL را دارد؟

با توجه به رشد استثنایی DeFi در سال 2020، TVL ترکیبی همه پروتکل های DeFi تا پایان سال 2021 به سرعت و به طور قابل توجهی افزایش یافت.

بزرگترین شبکه DeFi TVL

نحوه محاسبه ارزش کل قفل شده

در سال 2022، اتریوم به عنوان بزرگترین شبکه TVL دیفای ظاهر شد که بیش از نیمی از کل حجم DeFi در سراسر جهان را به خود اختصاص داد.

برای ارائه چشم انداز، شبکه اتریوم دیفای کمتر از 500 پروتکل دارد، دارای TVL تقریباً 73 میلیارد دلاری با 64 درصد از سهم بازار، در مقایسه با زنجیره هوشمند بایننس (BNB Smart Chain) که با 7.7 درصد از سهم بازار، دومین TVL برتر با 8.74 میلیارد دلار ارزش و آوالانچ با 5.21 میلیارد دلار 4.5 درصد سهم بازار و سولانا با 4.19 میلیارد دلار و 3.68 درصد از سهم بازار.

محاسبه ارزش کل قفل شده در کریپتو و خواندن نمودار TVL در کریپتوکارنسی بسیار آسان است. این نمودار نشان دهنده TVL برای کل بازار DeFi است که به دلار بیان می شود. (با درصد حرکت در 24 ساعت گذشته و رمزارز مسلط بازار)

متریک کل ارزش قفل شده در تمام زنجیره ها به وضوح نشان می دهد که اتریوم شبکه ای است که بالاترین TVL را دارد. در اصل، TVL یک شاخص عالی برای حوزه DeFi ارز دیجیتال است و احتمالاً بیشترین استفاده را برای ارزیابی سلامت و رشد بازار دارد. در حالی که رشد TVL چشم انداز مثبتی را برای بازار نشان می دهد اما قابلیت اطمینان آن باید با احتیاط مورد توجه قرار گیرد زیرا تفسیر دقیق شاخص تقریبا غیرممکن است.

نوسانات بازار یکی از انواع اصلی است که می تواند بر ارزش و محاسبه ارزش کل قفل شده در کریپتو تأثیر بگذارد، با شروع قیمت ETH که پلتفرم آن جایی است که اکثر دارایی ها قرار دارند، افزایش قابل توجه در ارزش قیمت ETH به ناچار بر ارزش کل قفل شده DeFi از سال 2020 تأثیر گذاشت اما این بدان معناست که ارزش کل قفل شده می تواند بدون ورود هیچ کاربر یا سرمایه جدیدی به DeFi افزایش یابد.

علاوه بر این، به دلیل ماهیت خدمات DeFi، پول می تواند به راحتی جابجا شود و چندین بار شمارش شود، بنابراین ظرفیت نقدینگی پروتکل ها اشتباه محاسبه می شود. مانند هر شاخص، TVL تنها تخمینی از وضعیت بازار است و به دلیل نقص و تخمین تقریبی آن، نباید استراتژی سرمایه گذار را تعیین کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com