1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. توکن های هواداری

توکن های هواداری

توکن های هواداری
لوگو علیرضا محرابی
توکن های هواداری
ارزهای دیجیتال

این عصر مدرن‌سازی و فناوری دائماً در حال تغییر و توسعه، پلتفرم‌های جدید و هیجان‌انگیزی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد تا در آن مشارکت داشته باشند. کریپتوکارنسی، فناوری دارای شکل جدیدی از مبادله پول، اکنون در حال رسیدن به ارتفاعات جدیدی است. چندین مفهوم جدید که چند سال پیش غیرقابل تصور بودند، اکنون بر بازار حاکم هستند. یکی از این مفاهیم، توکن های هواداری یا fan tokens بوده که به ویژه در بین طرفداران ورزش جذابیت زیادی داشته است.

به عنوان مثال در سال 2020 که هر کسب‌وکار و صنعتی با شکست‌های بزرگی روبرو شده است اما ارزهای دیجیتال و خدمات مرتبط به طور قابل‌ توجهی عملکرد خوبی داشتند. بسیاری از موسسات، به ویژه باشگاه های ورزشی، راه های جدیدی را برای کسب درآمد و جمع آوری بودجه برای برنامه های خود اتخاذ کرده اند. باشگاه‌های ورزشی توکن‌های هوادارانی را راه‌اندازی کردند که شکل جدیدی از مشارکت طرفداران را از طریق ارز دیجیتال به ارمغان آورد.

فن توکن (Fan Token) چیست؟

فن توکن (Fan Token) چیست؟

توکن های هواداری یا فن توکن‌ ها نوع خاصی از ارزهای دیجیتال هستند که به دارندگان امکان دسترسی به فعالیت‌های مختلف مرتبط با طرفداران را می‌دهند. این فعالیت‌های مربوط به هواداران شامل رای‌گیری در برخی از تصمیمات باشگاه، تخفیف‌های ویژه بلیط مسابقات، طراحی اتوبوس تیم‌ ها و غیره است.

به طور کلی توکن ها، دارایی هایی هستند که توانایی اثبات مالکیت یا حتی عضویت را داشته باشند. توکن ها در حال حاضر برای اهداف بسیار گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند، بسیاری از بلاک چین های تخصصی با هدف بومی برای پشتیبانی از توکن ها ساخته شده اند که رایج ترین و محبوب ترین این بلاک چین ها در حال حاضر اتریوم (Ethereum) و رمزارزهای استاندارد آنها یعنی ERC آنها می باشد.

NFT ها در مقابل توکن های هواداری

فن توکن‌ها به طرفداران عضویت داده و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا پیشنهادات انحصاری دریافت کنند و صدایی در تصمیم‌ گیری‌ های تیم داشته باشند که قبلاً هرگز نبوده است. توکن‌های هواداری قابل تعویض با توکن‌های دیگری از این قبیل هستند و این موضوع وجه تمایز آن ها با توکن ‌های غیرقابل تعویض (NFT) است.

ظهور فن توکن ها

باشگاه های ورزشی برجسته ای مانند آث میلان، اینترمیلان، سانتوس اف سی، اف سی پورتو و غیره، آغازگر توکن های هوادار هستند. در ابتدا، توکن های طرفداران در طول قرنطینه COVID-19 جرقه زدند. سازمان‌های ورزشی به جایگزینی برای درآمدزایی نیاز داشتند که به دلیل محدودیت‌های کووید غیرممکن بود.

بسیاری از سازمان ها قصد دارند پس از مشاهده امواجی که برای سایر باشگاه ها ایجاد شده است، دارایی های دیجیتال خود را راه اندازی کنند. برخی از باشگاه‌های ورزشی بزرگی که توکن‌ های هواداری می‌فروشند عبارتند از بارسلونا، منچستر سیتی و غیره. اخیراً، انتظار می‌رود که بسیاری از تیم‌های ورزشی ایالات متحده به این تبلیغات بپیوندند، در حالی که برخی از انجمن‌ها مانند NFL، NBA و NHL با Socios به توافق رسیده‌اند.

توکن های هواداری (Fan Tokens) چگونه کار می کنند؟

توکن های هواداری (Fan Tokens) چگونه کار می کنند؟

توکن های هواداری بر اساس یک اصل بدون ارزش ثابت عمل می کنند، به این معنی که وزن آنها از ارزش مشارکت طرفداران ناشی می شود. توکن های هواداری دارای ارزش نوسانی هستند. در ابتدا، یک فن توکن با قیمت ثابت شروع ارائه می شود. سپس به مرور زمان ارزش خود را به دست می آورد یا از دست می دهد. توکن‌های طرفدارای، شکل فعالیت‌های طرفداران، مشارکت و جریان‌های درآمد را برای تیم‌های ورزشی ارائه‌دهنده آن توکن ها تعیین می‌کنند.

فن توکن در مقابل توکن DAO

توکن های هواداری مشابه توکن های حاکمیت DAO هستند. توکن حاکمیتی به دارندگان توکن اجازه می دهد تا در مورد مسائل فنی تصمیم بگیرند و نظر داشته باشند. توکن‌های هوادار را می‌توان راهی برای بیان «میهن‌پرستی تیم» توسط طرفداران در نظر گرفت.

انواع فن توکن

بخش های مختلف انواع مختلفی از توکن های هواداری را معرفی کرده اند. توکن های ورزشی و توکن های موسیقی از معروف ترین انواع توکن ها هستند. اینها یک هدف مشترک را دنبال می کنند: افزایش مشارکت طرفداران و ایجاد درآمد.

بازی

برنامه‌های بازی و تیم‌های ورزش الکترونیکی از توکن‌های طرفداران برای افزایش تعامل جامعه استفاده می‌کنند. برای مثال، برخی از نام‌های بزرگی که Socios با آنها شریک شده است، Team Alliance و Team Heretics هستند و بسیاری دیگر.

فوتبال

انواع فن توکن

بیش از 19 باشگاه فوتبال قبلاً توکن های مربوط به طرفداران خود را ساخته اند. به عنوان مثال می توان به پاری سن ژرمن، آث میلان، منچستر سیتی و بارسلونا اشاره کرد. فوتبال در مقایسه با سایر بخش‌هایی که با چنین دارایی‌های دیجیتالی مرتبط هستند، بیشترین طرفداران را دارد.

بحث و نظرسنجی

فن توکن ها مشارکت طرفداران را در چت ها و نظرسنجی ها در سازمان های حرفه ای MMA افزایش می دهد. به عنوان مثال، UFC و PFL توکن های هواداری خود را منتشر کرده اند.

فیلم ها

بخش سرگرمی اخیراً به دنیای دارایی های دیجیتال قدم گذاشته است. یکی از شرکت‌های بزرگ فیلم، به نام Mogul، توکن های NFT و یک پلتفرم DeFi را برای صنعت سرگرمی معرفی کرده است. علاوه بر این، آنها برنامه ای برای معرفی توکن های هواداری برای این بخش نیز اعلام کرده اند.

چگونه یک فن توکن را شناسایی کنیم؟

به عنوان بخشی از یک باشگاه هواداران یا باشگاه ورزشی، مردم با آرم ها و شعارهای باشگاه ها آشنا هستند. از این رو آنها به راحتی می توانند یک توکن هواداری را با دیدن آن شناسایی کنند. قبل از خرید یک فن توکن، می توانید ارزش آن را با دانستن ارزش بازار آن بررسی کنید. فروشنده توکن های هواداری، توکن خاصی را می فروشد که طرفداران آن را شناسایی و خریداری می کنند. این توکن های هواداری اهداف متفاوتی نسبت به سایر رمزارزها (مانند اتریوم) دارند. آنها مشکلات مالی یا فنی را در یک سیستم پاداش مبتنی بر طرفداران حل می کنند.

فن توکن ها، به نفع باشگاه ها

توکن های هواداری ابزاری مفید برای باشگاه ‌ها و تیم‌ ها است، زیرا به آنها کمک می‌کند تا در مقیاس بسیار بزرگ‌تری درآمد کسب کنند. اکنون که اثرات کووید به حداقل رسیده است، تمرکز توکن های طرفداران تغییر کرده است. این بیشتر به سمت یک تجربه طرفداران فریبنده و مبتنی بر پاداش است تا درآمدزایی. برخی از نمونه‌های خوب، توکن‌های هوادار در صنعت ورزش و موسیقی هستند. یکی از پرتقاضاترین توکن‌های طرفداران این روزها، «توکن فن KPOP» است که یک توکن هوادار برای موسیقی محبوب کره‌ای است.

رمزارز در مقابل فن توکن

مانند ارزهای رمزپایه، توکن‌های هواداری را می‌توان فروخت، خرید و معامله کرد. تفاوت این دو در ارزش آنهاست. برای مثال، برخی توکن‌ها به عنوان استیبل کوین‌ ها دارای ارزش ثابتی هستند. در حالی که توکن های هواداری در ابتدا قیمت فروش مشخصی دارند که با گذشت زمان و به ازای حرکت بازار و میزان مشارکت آن از دارنده توکن تغییر می کند.

آشنایی با بلاک چین چیلیز

توکن های طرفداری باشگاه

تیم چیلیز تشخیص می دهد که طرافداران کدام رشته ورزشی و کدام یک از تیم های باشگاهی چقدر می توانند فداکار و پرشور باشند، در سراسر دنیا علاقه چند نسلی به فوتبال وجود دارد که این رشته ورزشی بسیار در زندگی روزمره مردم پر رنگ است. پلتفرم چیلیز یک بستر پرداخت بر اساس ارز رمزنگاری شده است که برای خدمات و محصولات بلاک چینی استفاده می شود، چیلیز که عمدتا در ورزش علی الخصوص فوتبال استفاده می شود، تجربیات منحصر به فردی به طرفداران فوتبال می دهد.

CHZ (دلار Chiliz) یک رمزارزشی ERC20 در بلاک چین Ethereum است که به عنوان یک رمزارز برای سیستم عامل Chiliz عمل می کند؛ توکن ها که مختص یک تیم یا باشگاه است، یک دارایی محدود دیجیتالی است که دسترسی به یک دفتر کل رمزگذاری شده برای رای گیری و مالکیت حقوق عضویت را فراهم می کند.

Chiliz.net اولین صرافی ارزهای دیجیتال در دنیای ورزش است که این امکان را برای هواداران رمزارزهای دنیای بازارهای مالی و معامله گران یا تریدرها آماده می سازد تا به خرید و فورش و تبادل توکن های طرفداران بپردازند.

توکن بومی CHZ به عنوان رمزارز بومی شبکه چیلیز است، این پلتفرم برای ایجاد تجربیات بی نظیر برای طرفداران ورزش ها و کسب درآمد از تعادل طرفداران با استفاده از فناوری بلاک چین ساخته شده است، چندین تیم مطرح فوتبال در زمینه ایجاد توکن های طرفداری، توکن های باشگاه خود را به بازار عرضه کردند؛ از باشگاه های مطرح در این عرصه می توان به نام یوونتوس، آث میلان، بارسلونا، پاری سن ژرمن و مبارزه قهرمانی نهایی اشاره کرد.

تاریخچه بلاک چین چیلیز

چندین دوره توسعه از بلاک چین چیلیز از سال ۲۰۱۶ مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. تیم بلاک چین چیلیز از اوایل سال ۲۰۱۸ فعالیت فعالانه خود را برای توسعه محصول و تیم آغاز کرد. از طریق یک دوره سرمایه گذاری خصوصی، توانست ۶۶ میلیون دلار سرمایه جمع کند که به توسعه Socios کمک شایانی کرده است.

در اکتبر ۲۰۱۸، ۸.۸ میلیارد توکن چیلیز (CHZ) ایجاد و بین همکاران اولیه توزیع شد. به دنبال آن، توکن CHZ در چندین صرافی بزرگ از جمله بایننس و بیتمکس لیست شد. پلتفرم Socios.com در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد. در میان بسیاری از باشگاه‌های مطرح برای عضویت در لیست چیلیز، اولین تیم افسانه‌ای فوتبال ایتالیا، یوونتوس بود.

امروزه، چیلیز یک تیم چند ملیتی با بیش از ۸۰ عضو است که دارای دفاتر و فعالیت در سراسر جهان است. تا به امروز، پلتفرم Socios.com، تعداد ۱۹ شریک رسمی جذب کرده و ۱۱ عرضه توکن طرفداری (FTO) برگزار کرده است. فهرست شرکای توکنیزه شده پلتفرم چیلیز به سرعت در حال گسترش به قلمرو جدید است. این پروژه با هدف استفاده از صدها تیم جدید در ورزش‌های مختلف طی چند سال آینده ایجاد شده است.

Socios چیست؟

توکن چیلیز اولین بستر تعامل طرفداران در نوع خود است که در بلاک چین چیلیز ایجاد و مستقر شد. این پلتفرم توسط طرفداران Socios.com رمزارز انحصاری مورد استفاده در بستر CHZ برای خرید توکن های طرفداری از تیم و سازمان های ورزشی شناخته شده در سطح بین المللی استفاده می شود. این تیم ها شامل تیم های فوتبال مانند FC بارسلونا، یوونتوس، پاری سن ژرمن، آث میلان و مبارزه MMA هستند، این به معنی حضور سازمان برتر هنرهای رزمی نیز می باشد که در این طرح حضور دارد، این یک گام بزرگ برای حضور UFC در بازار کریپتوکارنسی است. 

 علاوه بر این، بلاک چین چیلیز برای ضبط توکن‌های طرفداری نیز استفاده می شود. توکن‌ های طرفداری با استفاده از زنجیره جانبی Socios.com و الگوریتم Proof of Authority (PoA) منتشر می‌شوند که برای اجرای قراردادهای هوشمند برای نظرسنجی‌های موثر طرفداران استفاده می‌شود.

چرا باید از بلاک چین چیلیز استفاده کرد؟

بلاک چین چیلیز

چلییز به ورزشکاران و تیم‌های ورزشی این امکان را می‌دهد تا با مخاطبان اختصاصی خود به روشی که قبلا هرگز ممکن نبوده درگیر شوند. علاوه بر این، پلتفرم چیلیز با معرفی دنیای کریپتو و بلاک چین که به باشگاه‌ها امکان می‌دهد با استفاده از جریان‌های درآمد جدید، سود خود را بدست آورند، بعد جدیدی به تجربه طرفداران اضافه می‌کند.

همچنین، چیلیز به طرفداران راهی منحصر به فرد برای حمایت از تیم یا باشگاه خود می‌دهد. این پلتفرم با تشویق جامعه، تجربیات و رای طرفداران، تجربه تعاملی بی نظیری را برای طرفداران ورزش فراهم می‌کند. این پلتفرم طرفداران را قادر می‌سازد تا در جهت گیری تیم مورد علاقه خود سهیم باشند. همچنین، طرفداران با رای دادن پاداش می‌گیرند و این یک رویکرد منحصر به فرد برای ایجاد حمایت از یک تیم است.

جمع بندی:

توکن های طرفداری ویژگی جدید برای بازار کریپتوکارنسی است، طرفداران باشگاه های ورزشی و رشته های ورزشی محبوب خود همچون ورزش MMA و فوتبال می توانند از این توکن ها برای بالا بردن ارزش باشگاه و حمایت خود از باشگاه ها استفاده کنند، تیم های فوتبال بزرگی از این طرح استقبال کردند و وارد دنیای کریپتوکارنسی شده اند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
2 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com