1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. ابزارهای ارز دیجیتال
 4. پلتفرم های ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز

پلتفرم های ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز

پلتفرم های ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز
لوگو علیرضا محرابی
پلتفرم های ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز
ابزارهای ارز دیجیتال

صنعت اشتراک گذاری فایل غیرمتمرکز هر روز محبوبیت بیشتری به دست می آورد. به جای ذخیره داده ها در یک سرور متمرکز واحد، (یعنی جایی که داده ها می تواند به خطر بیفتد یا سانسور شود)، اشتراک فایل غیرمتمرکز، مقاومت در برابر سانسور و روشی قوی برای ذخیره داده ها به صورت آنلاین ارائه می دهد. فناوری بلاک چین با افزودن مشوق های توکن به گره ها به بهبود خدمات اشتراک غیرمتمرکز فایل کمک می کند. CoinMarketCap Alexandria به سه مورد از بزرگترین و بهترین پلتفرم های ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز در بازار نگاه می کند:

 • فایل کوین (Filecoin)
 • بولیت (Bullit)
 • سیستم فایل بیت تورنت (BTFS)

مفهوم و اهمیت ذخیره سازی و انتشار غیرمتمرکز

بهترین پلتفرم های ذخیره سازی و انتشار فایل

برای سال‌ها، انسان‌ها در تلاش بوده‌اند تا بهترین راه را برای پیگیری سوابق و اطلاعات حیاتی بیابند. توانایی ذخیره و بازیابی داده ها در زندگی روزمره ما چه در محل کار و چه در خانه ضروری است.

امروزه منبع باز بودن و تمرکززدایی اصول اصلی وب 3 هستند. ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل برای موفقیت وب 3 بسیار مهم است، بنابراین کاربران و سازندگان می توانند یک بار برای همیشه کنترل اینترنت را در دست بگیرند. در حالی که بلاک چین ها برای ذخیره سازی غیرمتمرکز ساخته شده اند اما به منظور ذخیره حجم فایل های بزرگ طراحی نشده اند. آنها برای مدیریت داده های تراکنش، قراردادهای هوشمند و کد منبع در نظر گرفته شده اند.

اگر بخواهیم مقایسه ای داشته باشیم باید بگوییم، بیت کوین و دفتر کل اتریوم هر کدام کمتر از 1 ترابایت هستند، در حالی که در سال 2020، اینترنت 40 میلیارد ترابایت داده بر اساس برخی برآوردها ذخیره کرده است. بیشتر ایجاد ارزش یا انتقال ارزش در اینترنت در آینده شامل نوعی محتوا یا فایلی است که به یک راه حل ذخیره سازی غیرمتمرکز و دائمی نیاز دارد. خبر خوب این است که تعدادی از راه‌حل‌ها/پروژه‌ها وجود دارند که با حفظ ذخیره‌سازی دائمی و به صورت غیرمتمرکز کار می‌کنند. قبل از اینکه به بهترین پلتفرم های ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز اشاره کنیم ببینیم این نوع پلتفرم ها چگونه کار می کنند؟

شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز چیست؟

شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز چیست؟

با ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز، داده ها رمزگذاری شده، در چندین مکان یا گره ذخیره می شوند که توسط افراد یا سازمان هایی که فضای دیسک اضافی خود را با هزینه ای به اشتراک می گذارند، اداره می شوند. فقط صاحب داده ها کلید خصوصی را در اختیار دارد. ارائه دهندگان ذخیره سازی نمی توانند به داده ها دسترسی داشته باشند. در بسیاری از موارد، فایل‌ها نیز به اشتراک گذاشته می‌شوند و در چندین مکان پخش می‌شوند و لایه دیگری از امنیت ذخیره‌سازی را فراهم می‌کنند.

محصولات ذخیره سازی غیرمتمرکز داده اغلب از بلاک چین برای ردیابی تراکنش های ذخیره سازی استفاده می کنند. در ادامه به معرفی بهترین پلتفرم های ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز می پردازیم.

فایل کوین (Filecoin)

Filecoin یک شبکه همتا به همتا برای ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز است که از فناوری بلاک چین به منظور ایجاد انگیزه برای ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی استفاده می‌کند. Filecoin یک بازار باز و غیرمتمرکز ایجاد می کند که در آن کاربران برای ذخیره فایل های خود هزینه پرداخت می کنند و ارائه دهندگان ذخیره سازی توکن فایل کوین (FIL) را برای ارائه این سرویس دریافت می کنند. اثبات ذخیره سازی روی بلاک چین ثبت می شود و Filecoin را به یک بازار شفاف و منصفانه برای ذخیره سازی فایل تبدیل می کند.

فایل کوین چگونه کار می کند؟

فایل کوین

Filecoin از گره های Filecoin و ارائه دهندگان ذخیره سازی تشکیل شده است. گره های Filecoin (یا مشتریان فایل کوین) زنجیره بلوکی را همگام می کنند و پیام ها را در هر بلوک تأیید می کنند. گره ها معاملات ذخیره سازی و بازیابی به ارائه دهندگان ذخیره سازی پیشنهاد می کنند و هزینه اجرای آنها را می پردازند. ارائه دهندگان ذخیره سازی فایل کوین هر 30 ثانیه یکبار معاملات انجام می دهند و بلوک های جدید را برای بلاک چین استخراج می کنند. آنها در ازای کار خود به عنوان پاداش FIL دریافت می کنند.

معاملات در Filecoin بین معاملات ذخیره سازی و معاملات بازیابی تقسیم می شود. قراردادهای ذخیره سازی قراردادهایی برای ذخیره داده ها هستند. هنگام پذیرش چنین معامله‌ای، ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی باید مکرراً به بلاک چین سیگنال دهد که داده‌ها هنوز ذخیره می‌شوند تا پاداش‌های FIL را دریافت کنند. در غیر این صورت، سهام ارائه دهنده را می توان کاهش داد. معاملات بازیابی، معاملاتی برای استخراج داده ها از ارائه دهندگان ذخیره سازی هستند. ارائه دهندگان بازیابی ممکن است مانند ارائه دهندگان ذخیره سازی باشند یا نباشند.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد معاملات نهانی، بر روی لینک کلیک کنید.

ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی از شواهد رمزنگاری به نام اثبات تکرار و اثبات فضا-زمان برای اثبات ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند. اثبات در بلاک چین ثبت می شود.

توکنومیک فایل کوین

Filecoin دارای حداکثر 2 میلیارد FIL است. FIL برای شرکت در اکوسیستم Filecoin و پرداخت هزینه به ارائه دهندگان ذخیره سازی و ارائه دهندگان بازیابی برای خدمات آنها استفاده می شود. توزیع FIL به شرح زیر است:

 • جوایز: 70%
 • Protocol Labs (شرکت پشتیبان Filecoin): 10.5٪
 • تیم آزمایشگاه پروتکل: 4.5٪
 • بنیاد فایل کوین: 5%
 • توسعه اکوسیستم: 2.5٪

بولیت (Bullit)

بولیت (Bullit)

Bullit یک سرویس اشتراک فایل است که امکان رمزگذاری و ارسال فایل ها را فراهم می کند و با استفاده از راه حل های بلاک چین و NFT، حریم خصوصی و کنترل را افزایش می دهد. Bullit ها انواع فایل های رمزگذاری شده ای هستند که می توانند حاوی هر نوع و مقداری از محتوا باشند و می توانند رمزگذاری شوند تا فقط توسط گیرنده مورد نظر باز شوند. در آینده، Bullit قصد دارد تراکنش‌ ها را روی بلاک چین ثبت کند و فایل‌ها را به NFT تبدیل کند تا حداکثر حفظ حریم خصوصی و کنترل داشته باشد.

Bullit چگونه کار می کند؟

Bullit فایلی است که به صورت آفلاین توسط سیستم Bullit تولید می شود. می‌توان آن را از طریق کانال‌های توزیع معمولی مانند پست، سرویس‌های پیام‌رسان، USB و غیره به اشتراک گذاشت. Bullit ها می توانند حاوی هر نوع اطلاعاتی باشند، مانند:

 • طرح تجاری
 • تراک صوتی
 • اطلاعات مالی
 • فیلم ویدیویی
 • داده های مراقبت های بهداشتی
 • اسناد حقوقی

Bullit رمزگذاری شده است و تنها پس از تکمیل احراز هویت دو مرحله‌ای، می‌تواند توسط یک گیرنده مشخص از طریق برنامه تأیید شده به‌صورت آفلاین باز شود. سیستم Bullit منبع باز و عمومی است. Bullit در حال حاضر متمرکز است اما برنامه هایی برای غیرمتمرکز شدن در آینده دارد. این شرکت همچنین قصد دارد Bullits را به عنوان NFT برای افزایش حریم خصوصی و کنترل کاربر ارائه دهد.

به عنوان یک سیستم حفاظت فایل یکپارچه ساخته شده برای صاحب محتوا، فقط مالک و گیرندگان مورد نظر می توانند محتوا را مشاهده کنند. بنابراین، Bullit حریم خصوصی و کنترل را از هر برنامه یا سرویس شخص ثالثی که از Bullit به عنوان یک ذخیره‌سازی ابری یا ارائه‌دهنده خدمات انتقال فایل استفاده می‌کند، به مالک محتوا ارائه می‌دهد. هر کاربر و فایلی یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دارد. کلیدها در هیچ قسمتی ذخیره نمی شوند، بلکه بین سیستم، کاربر و کد تقسیم می شوند.

موارد استفاده بولیت

Bullit را می توان به چند روش استفاده کرد:

حقوقی، مالی و بیمه ای: حفظ محرمانگی در روابط شرکت و مشتری.

شرکت و مخابرات: به عنوان یک راه حل SaaS و مصرف کننده به سازمان.

مراقبت های بهداشتی: Bullit مطابق با HIPAA است و یک مسیر حسابرسی کامل از خود به جا می گذارد.

بازاریابی و سرگرمی: Bullit می‌تواند افرادی را که ارتباطات را مشاهده می‌کنند و آدرس‌های ایمیل را جمع‌آوری می‌کنند، ردیابی و ضبط کند.

دولت: Bullit با رمزگذاری درجه نظامی و معماری ایمن، می تواند برای ارتباطات در بخش عمومی استفاده شود.

برای آشنایی با بهترین پلتفرم های بلاک چین تولیدکنندگان محتوا، بر روی لینک کلیک کنید.

Bullit انتقال امن فایل، ذخیره سازی داده ها و ایمیل ها را ارائه می دهد. می توان از آن به عنوان مدرک تغییرناپذیر تحویل، گواهی باز شدن و اثبات پذیرش استفاده کرد. Bullit همچنین می‌تواند پرداخت را هنگام تحویل اعمال کند و ردیابی کند که چه کسی محتوا را در چه زمانی و کجا مشاهده می‌کند. در سیستم Bullit، دستگاه و کانال ناشناس است و می تواند در کانال های توزیع مختلف و مکان های جغرافیایی استفاده شود.

ویژگی های محصول Bullit

ویژگی های محصول Bullit

رمزگذاری و رمزگشایی: می توانید هر نوع فایلی را آپلود کنید و آن را به Bullit تبدیل کنید و Bullit را برای رمزگشایی و مشاهده محتوای آن آپلود کنید.

شرایط و ضوابط: می توانید شرایط و ضوابطی را که گیرنده باید بپذیرد تا Bullit خود را باز کند بارگذاری کنید.

خاتمه محتوا: اگر مشکوک هستید که فردی شرایط توافق شده شما را نقض کرده است، می توانید محتوا را خاتمه دهید.

اعلان ایمیل: می توانید هر بار که Bullits باز می شود، یک اعلان دریافت کنید.

محافظت از هوش مصنوعی: Bullit با هوش مصنوعی محافظت می شود.

کنترل پنل: دسترسی آسان به تمام Bullits ورودی و خروجی.

ویژگی‌های آینده شامل اعلان‌های متنی، پرداخت برای باز کردن Bullits، عملکرد رادار، امضای چندگانه، NFT Bullits، ضبط در بلاک چین، حساب‌های کاربری فوق‌العاده و موارد دیگر خواهد بود.

Bullit یک مفهوم اثبات دانش صفر را با هدف حفظ خصوصی و ایمن نگه داشتن فایل های کاربر به کار می گیرد. هنگامی که کاربر فایل خود را به عنوان یک فایل ساده در سیستم آپلود می کند، فایل ساده AES-256 رمزگذاری شده و در یک سرویس ذخیره سازی ابری ذخیره می شود. با استفاده از مفهوم دانش صفر، کلیدهای عمومی در پایگاه داده Bullit ذخیره می شوند اما کلیدهای خصوصی در پایگاه داده مشتری ذخیره می شوند. بنابراین Bullit به داده های کاربر دسترسی ندارد.

توکنومیک Bullit

Bullit قصد دارد از محصول خود از طریق فناوری بلاک چین و NFT استفاده کند و برای توکن BULT خود سرمایه جمع آوری کند. BULT یک توکن TNT-20 در Theta خواهد بود که برای تشویق کاربران و پرداخت هزینه خدمات Bullit مانند اشتراک‌ها، اعلان‌ها و NFT استفاده می‌شود. BULT عرضه در گردش 500 میلیون با تخصیص زیر خواهد داشت:

 • پیش فروش: 6% - 10% ماهانه
 • جوایز استیکینگ: 15٪ - 12.5٪ در سه ماهه
 • توکن سوزی: 10٪ - 12.5٪ سه ماهه
 • بازاریابی: 14٪ - 12.5٪ در سه ماهه
 • تیم: 25٪ - 12.5٪ در سه ماهه
 • پایه: 30٪ - 12.5٪ سه ماهه

برنامه های بولیت پس از رسیدن به نقاط عطف خاص (هنوز تعریف نشده) رویدادها را می سوزاند. با توجه به نقشه راه پروژه، ثبت بلاک چین و تمرکززدایی کامل در سپتامبر 2022 قابل انتظار است.

سیستم فایل بیت تورنت (BTFS)

سیستم فایل بیت تورنت (BTFS) یک پلتفرم ذخیره سازی و انتشار فایل غیرمتمرکز

بیت تورنت یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شبکه های ذخیره سازی غیرمتمرکز داده است. بیت تورنت که در سال 2001 تأسیس شد و با گذشت زمان، بیت تورنت به مجموعه کاملی از محصولات، از جمله سیستم فایل BitTorrent (BTFS) تبدیل شد.

BTFS یک سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز مقیاس پذیر است که برای کاهش هزینه های ذخیره سازی، بهبود تحمل خطا و جلوگیری از سانسور دولتی طراحی شده است. مانند سایر شبکه های ذخیره سازی توزیع شده، BTFS به گره های کاربر متکی است. یکی از عناصری که بیت تورنت را از برخی از شبکه های دیگر متمایز می کند، وجود بیش از 100 میلیون گره کاربر در محل است. علاوه بر این، BTFS مبتنی بر بلاک چین است و از شبکه TRON استفاده می کند. بیش از 1000 گره کامل TRON وجود دارد.

BTFS یک پروتکل اشتراک گذاری فایل در اکوسیستم بیت تورنت است. BitTorrent که در اصل یک پلتفرم اشتراک‌گذاری تورنت همتا به همتا بود، در جولای ۲۰۱۸ توسط TRON خریداری شد و عناصر بلاک چین را برای افزایش ارزش پیشنهادی خود اضافه کرده است. با BitTorrent، کاربران می توانند به راحتی و ایمن فایل ها را به صورت همتا به همتا بدون اتکا به طرف مقابل یا سرور متمرکز به اشتراک بگذارند.

BTFS چگونه کار می کند؟

BTFS اشتراک گذاری فایل را از طریق سرویس گیرنده BitTorrent خود، یک برنامه کامپیوتری که پروتکل BitTorrent را پیاده سازی می کند، تسهیل می کند. کاربران می توانند از چندین هاست که فایل را برای دانلود ارائه می کنند دانلود کنند. به عنوان مثال، یک فایل می تواند توسط چندین کامپیوتر در شبکه (به نام seed) میزبانی شود و سپس از طریق شبکه BitTorrent دانلود شود. فایل‌های بزرگ‌تر معمولاً به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند و امکان توزیع آنها را به شیوه‌ای غیر متوالی و کارآمد فراهم می‌کنند.

توکنومیک BTFS 

مجموع عرضه توکن هایBTT تعداد 990 میلیارد BTT است. BTT برای ایجاد انگیزه در استفاده از شبکه استفاده می شود. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند برای دانلود سریع‌تر با BTT پرداخت کنند. BTT به شرح زیر توزیع می شود:

 • توکن های فروش عمومی - 6٪
 • توکن های فروش خصوصی - 2٪
 • توکن های فروش بازیابی - 9٪
 • توکن های ایردراپ ترون - 10.1٪
 • ایردراپ توکن های پروتکل بیت تورنت - 10٪
 • تیم BitTorrent و بنیاد آن - 19٪
 • بنیاد ترون - 20٪
 • اکوسیستم بیت تورنت - 19.9٪
 • توکن های مشارکت - 4٪

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com