1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. صرافی
  4. رایج ترین روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ

رایج ترین روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ

رایج ترین روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ
لوگو علیرضا محرابی
رایج ترین روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ
صرافی

صرافی غیرمتمرکز Uniswap یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها در بازار ارز دیجیتال است. در این صرافی مبادلات بین اتریوم (ETH) و توکن‌های مختلف ERC-20 و همچنین استخرهای نقدینگی با هدف کسب بازده و با سپرده‌گذاری توکن‌ها ارائه می‌کند. همه این فعالیت ها بدون نیاز به یک واسطه متمرکز انجام می شود. با وجود این شرایط، صرافی یونی سواپ به عنوان یکی از محبوب ترین مکان ها در اکوسیستم DeFi، به یکی از مکان های کلاهبرداری تبدیل شده است. با وجود اینکه همیشه خطراتی در فضای DeFi وجود دارد، به خصوص با توجه به تعداد هک‌های رمزنگاری، Uniswap همچنان ایمن خواهد بود، در صورتی که مراقب نشانه های کلاهبرداری ها باشید. به همین دلیل می خواهیم در این مقاله در مورد انواع روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ صحبت کنیم، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آشنایی با روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ

انواع کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ 

همان طور که گفته شد، رشد و پیشرفت فضای دیفای، زمینه کلاهبرداری را نیز در آن گسترش داده است که در ادامه به روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ می پردازیم:

توکن های جعلی 

ماهیت غیرمتمرکز پلتفرم هایی همچون یونی سواپ، مزایای بی شماری را به همراه دارد. از جمله این مزایا می توان به فهرست توکن های آزاد و رایگان، که راه بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تری را برای راه اندازی پروژه های جدید در مقایسه با همتایان متمرکز خود ارائه می دهد. متأسفانه، کلاهبرداران غالباً یک نشانه توجیهی جدید پیدا می کنند و قبل از فهرست رسمی، فهرست متشابهی ایجاد می کنند. کلاهبرداران معمولا توکن های غیر قانونی را در این لیست پیدا کرده و یک فرآیند شبیه سازی شده لیستینگ را پیش از لیست شدن توکن اصلی ایجاد می کنند و از این طریق می توانند مزایای این نوع توکن ها را از آن خود کرده و شرکت کنندگان این نوع توکن ها را بدون داشتن هیچ گونه توکنی همچنان حفظ کنند. 

کلاهبرداری دارایی های دیجیتال دسته میم کوین 

یکی دیگر از روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ، کلاهبرداری دارایی های دیجیتال دسته میم کوین است. ممکن است که میم کوین ها سکه های تقلبی یا قراردادهای تقلبی نباشند اما با تمام این شرایط، معمولا می تواند نشان دهنده توکن هایی با بازده نمایی در مدت کوتاه غیر واقعی باشد. معمولا این نوع توکن ها در بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد که مزایای خوبی در شبکه های اجتماعی به همراه دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی که چنین شرایطی فراهم شود، بسیار ایده آل است. به هر حال در صورتی که تصمیم دارید بر روی این نوع از دارایی های دیجیتال، سرمایه گذاری کنید، باید ریسک از دست دادن سرمایه را نیز بپذیرید. 

کلاهبرداری دارایی های دیجیتال دسته میم کوین

کلاهبرداری های خارج از پروژه 

توسعه دهندگان توکن هایی که به ظاهر قانونی هستند، می توانند سرمایه گذاران را با هدف موفقیت آمیز بودن پروژه، جذب کنند اما بعد از راه اندازی و یا بعد از دوره های طولانی بعد از ایجاد اعتماد و اعتبار، با سرمایه سرمایه گذاران خارج می شوند. 

خروج نقدینگی 

خروج نقدینگی در مبادلات غیرمتمرکز یکی دیگر از روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ است. علت آن هم به خاطر، حجم خروجی اتریوم بعد از خرید توکن هایی است که به تازگی با تبلیغات زیادی در این زمینه همراه شده است. در این حالت کلاهبرداران با تخلیه اتریوم به دست آمده از این روش به صورت ناگهانی، قابلیت فروش توکن ها را برای برگشت سرمایه از قربانیان خود صلب می کند. 

مهندسی اجتماعی 

در راستای افزایش دقت کاربران در توکن ها و مجموعه هایی که با آنها ارتباط برقرار می کنند، کلاهبرداران روشهای فریبنده ای برای تشویق شرکت کنندگان در واگذاری وجوه خود ارائه کرده اند. یکی از آخرین روندها از ویژگی های مبادله پیشرفته در DEX هایی مانند Uniswap یا PlasmaSwap استفاده می کند تا به نظر برسد که تأثیرگذاران یا همان اینفلوئنسرها شناخته شده جامعه در حال سرمایه گذاری بر روی یک توکن خاص هستند.

در واقع این ویژگی، این قابلیت را به کاربران می دهد که یک گیرنده را مشخص کنند که این ویژگی برای اهداف واقعی مفید است. مثلا اگر ترجیح می دهید رمزارز را در آدرسی غیر از آدرسی که در حال انجام معامله است، دریافت کنید اما به کلاهبرداران این اجازه را می دهید، گیرنده دیگری را برای مبادله انتخاب کنند. اگر آدرس‌های اینفلوئنسر قابل شناسایی باشد، کلاهبرداران می‌توانند یک مبادله از کیف پول خود به آدرس اینفلوئنسر ایجاد کنند و این تصور شکل می گیرد که در حال سرمایه‌گذاری روی توکن هستند که با اعلان‌های بلاک چین خودکار در رسانه‌های اجتماعی تقویت می‌شود. در کنار سایر تکنیک‌ها برای ایجاد نمودارهای قیمت فریبنده جذاب، این امر باعث جلب توجه جامعه شده و قبل از اینکه کلاهبرداران وجوه آنها را سرقت کنند، ارزش‌گذاری‌ها را بیشتر افزایش می‌دهد.

نحوه شناسایی و جلوگیری از کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ

انواع روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ

همیشه مهم است که قبل از واریز وجوه خود در هر مکانی، بررسی و تجزیه و تحلیل لازم را برای علائم هشدار دهنده انجام دهید. در ادامه به بررسی روش های شناسایی کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ خواهیم پرداخت. 

تحقیق در مورد پروژه

در حالی که نباید به همه تیم‌های توسعه ناشناس یا مستعار شک کرد (بیت کوین مثال بارزی در این زمینه است)، مگر اینکه بتوان از چنین تیم‌هایی توسط منابع مطمئن‌تری پشتیبانی کرد. بنابراین باید با احتیاط رفتار کرد زیرا کلاهبرداران تقریباً همیشه ناشناس یا مستعار بوده و هیچ وسیله ای برای تشخیص آنها وجود ندارد. 

در صورتی که فعالیت تیم مشخص باشد، باید بررسی های لازم در مورد سوابق مربوط تیم پروژه را انجام دهید تا مطمئن شوید مجموعه مهارت، ارتباطات و تخصص کاری آنها معتبر و قانونی است. به علاوه باید بررسی کنید که تیم مربوطه دارای بالاترین ارزش توکن های در گردش نباشد. در صورتی که در این زمینه، اطلاعات مبهمی وجود داشته باشد، این می تواند برای کاربر هشدار دهنده باشد. 

بررسی قراردادهای هوشمند و ممیزی کد

از روش های جلوگیری از کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ، بررسی قراردادهای هوشمند است. در پروژه های واقعی، باید قراردادهای هوشمند توسط متخصصان بررسی شود تا این اطمینان ایجاد شود که در این زمینه هیچ گونه اشکالی وجود نداشته که بتواند به کاربران آسیب برساند. انجام ممیزی پرهزینه بوده، بنابراین فقدان حسابرسی به معنای واقعی نبودن پروژه نیست، تنها باید با احتیاط با آن رفتار کرد چون نمی توانید بین پروژه های واقعی که توانایی پرداخت هزینه حسابرسی ندارند تمایز قائل شوید، چرا که کلاهبرداران قادر به پرداخت چنین هزینه هایی نیستند. 

تایید با استفاده از منابع مورد اعتماد

به‌جای جستجوی توکن‌ها یا جفت‌ها در Uniswap، می‌توانید با مراجعه به یک منبع قابل اعتماد، مانند وب‌سایت‌های رسمی در حوزه ارز دیجیتال همچون وب سایت CoinMarketCap یا CoinGecko، می توانید از صحت داده ها اطمینان پیدا کنید. برای مثال، در وب سایت CoinMarketCap، می‌توانید توکن را جستجو کرده، آن را انتخاب کنید سپس به قسمت جفت‌های معاملاتی به سمت پایین صفحه بروید. اگر روی جفت معاملاتی مربوطه در کنار Uniswap کلیک کنید، به صفحه اصلی Uniswap هدایت می‌شوید و به شما کمک می‌کند از انتخاب توکن‌های جعلی جلوگیری کنید. همچنین یک گزینه در بالای صفحه برای MetaMask وجود دارد.

تایید با استفاده از منابع مورد اعتماد

از آنجایی که پروتکل Uniswap بدون مجوز بوده و کلاهبرداران می توانند توکن ها را از طریق آن فهرست کنند، اغلب هشداری برای کاربران برای جلوگیری از کار کلاهبرداران می بینید. هشدار مشابهی در صفحه Swap PlasmaFinance صادر شده است. اینها در هر صورت یادآورهای مفیدی هستند، اما از آنجایی که این هشدار برای جفت های معتبرتر منبع شناخته شده نشان داده نمی شود، می تواند به عنوان یک هشدار جدی نیز عمل کند. باز هم، نه اینکه لزوماً اصیل نیست، فقط بازیگران خوب و بد همیشه قابل تشخیص نیستند و باید مراقب بود.

مهمتریم روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ

بیشترین روش های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ

حتی می توانید با استفاده از کاوشگرهایی همچون Etherscan و Ethplorer از اصل بودن مارکت اطمینان حاصل کنید. از آنجایی که تمامی کاوشگرها تمامی آدرس ها، خوب و بد را نشان می دهند، این مهم است که دوباره از طریق یک منبع قابل اعتماد جستجو را انجام دهید. در وب سایت CoinMarketCap، شما به سادگی باید نام رمزارز را جستجو کنید، سپس یک Explorer را از منوی بالای صفحه انتخاب و روی آن کلیک کنید:

روش های جلوگیری از کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ

 سپس می توانید این را با آدرس قرارداد نشان داده شده در Uniswap نیز بررسی کنید.

آدرس قرارداد را تجزیه و تحلیل کنید

یکی از روش های جلوگیری از کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ، بررسی آدرس قرارداد است. کاوشگرهایی مانند Etherscan همچنین می توانند برای بررسی تجزیه و تحلیل های حیاتی مورد نیاز، برای تصمیم گیری آگاهانه تر استفاده شوند.

جلوگیری از کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ با بررسی آدرس قرارداد

همیشه کل نقدینگی، حجم معاملات، زمان آخرین معامله و زمان اضافه یا حذف نقدینگی را در نظر داشته باشید. در صورتی که هر یک از این موارد کم باشد، می تواند هشداری برای کاربر باشد. به علاوه باید آدرس قرارداد را در یک DEX با قابلیت هایی مانند Uniswap یا PlasmaSwap تجزیه و تحلیل کنید. مجددا به کل نقدینگی، حجم معاملات اخیر نگاهی انداخته تا بتوانید موارد مشکوک را بررسی کنید. 

آدرس قرارداد را تجزیه و تحلیل کنید

 در مثال Tendies، می‌بینیم که استخر نقدینگی و تراکنش‌های پایینی دارد اما حجم ۲۴ ساعته آن قابل مقایسه با برخی از جفت‌های برتر در پلتفرم Uniswap است. از آنجایی که TEND یک توکن اصلی نیست (در حال حاضر در جایگاه 1480 بر اساس ارزش بازار در CMC، این می‌تواند نشان دهد که حجم از طریق معاملات شستشو(wash trading) افزایش می‌یابد تا استخر در رتبه‌بندی حجم را ارتقا دهد و دلالان را به بازار نسبتاً غیر نقدینگی جذب کند. این نباید تعجب آور باشد زیرا به عنوان یک (memecoin) که خود را "دوج کوین دوره DeFi" می شود، شروع شد که به نظر می رسد طرفداران زیادی از 4chan دارد.

صرف نظر از احساس شما نسبت به تمایل شدید DeFi به میم ها و سر و صداهای گمانه زنی پیرامون برخی توکن ها، همیشه باید مراقب شواهد جدی از حجم های بسیار زیاد باشید. این فعالیت را می‌توان با تراکنش‌های نسبتاً کمی در مقیاس بزرگ که مربوط به یک حساب است نشان داد و بقیه معاملات با ارزش بسیار کمتری هستند.

بررسی آدرس ها جهت جلوگیری از کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ

اکانت شبکه های اجتماعی را بررسی کنید

پروژه‌های واقعی با نقشه‌های شفاف، احتمالاً در سراسر رسانه‌های اجتماعی فعال هستند و دارای تعامل با جامعه هستند. پلتفرم‌های توکنی که فاقد اکانت اجتماعی هستند، می تواند یک هشداری جدی در این زمینه باشد. بنابراین ارزش بررسی را داشته زیرا احتمالاً در صورت وجود علائم هشدار دهنده، متوجه خواهید شد. 

نتیجه گیری

پلتفرم‌هایی مانند Uniswap، فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای کشف و کسب درآمد اضافی در دنیای مالی غیرمتمرکز ارائه می‌دهند. با این حال، مانند هر سرمایه‌گذاری، باید از قبل تحقیقات کافی انجام دهید تا در دام کلاهبرداری‌ها نیفتید. با کمی تمرین و زمان صرف شده در بازارهای رمزنگاری، حس ششم را برای استشمام کردن پروژه‌های مشکوک ایجاد می‌کنید و به شما امکان می‌دهد پروژه‌هایی را که دارای ارزش واقعی و مثبت هستند، به صفر برسانید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 009304891085
موبایل 009304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @09304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 009927779050
موبایل 009927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 009304891628
موبایل 009304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009304890686
موبایل 009304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009927779030
موبایل 009927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 009304891297
موبایل 009304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com