1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال

میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال

میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

کاربران در هر حوزه ای با انواع مسائل شوخی می کنند اما در حوزه ارزهای دیجیتال و مسائل مالی که حوزه بسیار جدی هستن هم شوخی و تمسخر جای دارد؟! سر رشته پیدایش میم کوین ها (Memecoin) همین شوخی و تمسخر بازار ارزهای دیجیتال است اما می توان گفت میم کوین ها امروزه به جایگاهی در ارزهای دیجیتال رسیده اند که دیگر باید به آن ها شوخی جدی گفت!

میم کوین

معرفی بهترین میم کوین ها

پس از انتشار یک تبلیغ بود که ایده ساخت میم کوین ها به منظور تمسخر بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمد. به مرور با گذشت زمان میم کوین ها به سرعت در فضای مجازی وایرال شدند و کم کم عکس میم کوین ها به روی مجله ها آمد. در واقع همین که همه ی مردم راجع به آن ها حرف می زدند باعث شد تا میم کوین ها محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کنند. در ادامه این محبوبیت موجب شد تا میم کوین ها دارای ارزش شوند و پس از آنکه میم کوین هایی مانند دوج کوین در لیست صرافی هایی همچون یونی سواپ، صرافی بالانسر و پولونیکس قرار گرفت، قیمت آن ها به شدت رشد کرد. به مرور به خانواده میم کوین ها اضافه شد و تعداد توکن های این خانواده بیشتر شد.

در واقع میم کوین یک اصطلاح ارز دیجیتال برای ارزهای رایج است که گاهی با "میم های" کمیک یا متحرک نشان داده می شود که توسط معامله گران و دنبال کنندگان مشتاق پشتیبانی می شود. در حالی که میم کوین ها ممکن است سرگرم کننده باشند، سرمایه گذاری های بسیار پرخطری نیز هستند و ممکن است ارزش ذاتی کمی داشته باشند یا اصلاً ارزش نداشته باشند.

همانطور که گفته شد میم کوین ها ارزهای دیجیتال الهام گرفته شده از میم هستند. سکه‌های میم یک ژانر ارز دیجیتال هستند که به‌طور ساده به عنوان داشتن یک جامعه آنلاین پرشور که از رشد این ارز حمایت می‌کند، تعریف می‌شود. آنها گاهی اوقات با شخصیت های متحرک یا تصاویر میم حیوانات شناسایی می شوند. اولین میم کوین ایجاد شده Dogecoin (DOGE) بود. DOGE که در سال 2013 به عنوان یک تقلید مسخره آمیز راه اندازی شد، از میم محبوب Doge یک سگ ژاپنی Shiba Inu الهام گرفته شد.

میم کوین چیست

این ارزها در مقایسه با ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) بسیار ناپایدار هستند. این احتمالاً به این دلیل است که میم کوین ها توکن های به شدت جامعه محوری هستند. قیمت آنها معمولاً تحت تأثیر رسانه های اجتماعی و احساسات جامعه آنلاین قرار دارد. برای این میم کوین ها اغلب تبلیغات زیادی انجام می گیرد اما FOMO و ریسک مالی را نیز به همراه دارد. در حالی که این موضوع درست است که برخی از معامله گران با سکه های میم ثروتمند شدند، بسیاری از آنها به دلیل نوسانات بازار پول خود را از دست دادند.

در سال 2021، بازار سکه های میم کوین شاهد رشد تصاعدی، به ویژه سکه های میم با تم سگ بود. از نوامبر 2021، یکی از محبوب ترین "نژادها" Dogecoin (DOGE) و رقیب آن Shiba Inu (SHIB) است. در واقع به اعتقاد برخی، سال 2021 سال "سگ ها" برای رمزارزها بود. دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB) پیشتاز سکه‌های میم بودند و از نظر قیمت و ارزش بازار به شدت افزایش یافتند. از نوامبر 2021، DOGE از ابتدای سال بیش از 8000٪ افزایش یافته است و از نظر ارزش بازار در CoinMarketCap در رتبه نهم قرار دارد. رقیب آن، SHIB، از ژانویه بیش از 60،000،000 درصد پامپ شد.

به طور کلی می توان گفت میم کوین ها دسته ای از ارزهای دیجیتال هستند که پشتوانه فنی ندارند، بر پایه شوخی و تمسخر بازار کریپتوکارنسی به وجود آمده اند و در واقع پشتوانه آن ها محبوبیت مردمی می باشد.

سکه های میم دارای نوسانات بالایی هستند

وب سایت ارزهای دیجیتال CoinMarketCap بیش از 300 ارز را در بخش Meme Coin فهرست کرده است. با این حال، بسیاری از آنها به طور فعال معامله نمی شوند و فاقد ارزش موثر هستند. Dogecoin، Shiba Inu، Dogelon Mars و Baby Dogecoin تنها ارزهای موجود در دسته میم هستند که بیش از ۱ میلیون دلار حجم معاملات روزانه دارند اما همه آن ها به طور کلی دارایی های تجاری پرخطر و فرار در نظر گرفته می شوند.

در حالی که اتر برای انجام تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم مورد نیاز است، اغلب مم کوین‌ها ارزش بیشتری فراتر از جمع‌آوری و معامله ارائه نمی‌دهند.

 سایر میم کوین ها واقعاً سکه نیستند، بلکه توکن هایی هستند که روی بلاک چین دیگری کار می کنند. به عنوان مثال، Shiba Inu یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاک چین اتریوم کار می کند.

برخی از رسانه‌ها و دنیای سرمایه‌گذاری، سکه‌های میم را به عنوان طرح‌های پیچیده پامپ و دامپ توصیف می‌کنند. این اتهام باید سرمایه گذاران را نسبت به میم کوین ها محتاط کند و مردم نیز باید با احتیاط زیاد وارد این بازارها شوند.

بهترین میم کوین ها

1_ دوج کوین(DOGE)

ارز دیجیتال دوج کوین

سر دسته میم کوین ها، ارز دیجیتال دوج کوین می باشد. این ارز دیجیتال نیز مانند تمامی میم کوین ها، بر پایه شوخی ایجاد شد. در سال 2013، بیلی مارکوس به کمک جکسون پالمر این ارز دیجیتال را برنامه نویسی کردند. ارز دیجیتال دوج کوین از هارد فورک ارز دیجیتال لایت کوین به وجود آمده است. لوگوی این ارز دیجیتال، تصویر سگ Shiba Inu می باشد. در چند ماه گذشته این ارز دیجیتال سقف تاریخی خود را زد و به قیمت 0.73 دلار رسید. اکنون نیز با کمی اصلاح در حدود 0.21 تا 0.22 معامله می شود.

امروزه در میان طرفداران بازار ارزهای دیجیتال، دوج کوین به جایگاه ویژه ای رسیده است به طوری که نهنگ های معروفی از جمله ایلان ماسک بارها و بارها از این ارز دیجیتال حمایت کرده اند.

ایلان ماسک به عنوان مدیرعامل شرکت های بزرگی همچون اسپیس ایکس و تسلا، یکی از میلیادرهای معروف در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد که مصاحبه و توییت های جنجالی او درباره ارزهای دیجیتالی همچون دوج کوین، بارها قیمت این ارز دیجیتال را به اوج رسانده است. امروزه از ایلان ماسک به عنوان بزرگ ترین نهنگ حمایت کننده از دوج کوین یاد می شود. بررسی آدرس کیف پول های مربوط به ایلان، نشان می دهد که این شخص بارها از این ارز دیجیتال نوسان های میلیون دلاری گرفته است.

2_ کیشو اینو(Kishu inu)

آشنایی با میم کوین ها

این ارز دیجیتال در سال 2021 به عنوان یک ارز دیجیتال پایه به بازار معرفی شد و عنوان یکی از میم کوین ها و رقیبی برای دوج کوین شناخته می شود. کیشو اینو به عنوان یک توکن تورم زدا نام برده می شود که به صورت سوزاندن و توزیع مجدد به بازار عرضه می شود؛ یعنی وقتی تراکنشی با این ارز دیجیتال انجام می شود، یک درصد از کارمزد سوزانده می شود و یک درصد نیز به توزیع کنندگان داده می شود. همین امر موجب شده است که کارمزد تراکنش های این ارز دیجیتال کمی زیاد باشد. این ارز دیجیتال از شبکه اتریوم استفاده می کند. نکته مهم در رابطه با کیشو اینو، سیاست عادلانه بودن آن است. به طوریکه حتی تیم سازنده آن نیز توکن خاصی در اختیار ندارند و همگی می توانند آن را از بازار آزاد تهیه کنند. هم اکنون کیشو اینو در صرافی های معتبری همچون یونی سواپ، کوین تایگر و بیکی، معامله میشود.

از برنامه های این ارز دیجیتال می توان به صرافی کیشو سواپ (Kishu Swap) اشاره کرد که امکان تبادل توکن هایی که از شبکه ERC20 استفاده می کنند را، در اختیار شما قرار می دهد. صرافی کیشو اینو توسط صرافی یونی سواپ توسعه داده شده است. (از صرافی یونی سواپ یه عنوان بهترین صرافی غیرمتمرکز یاد می شود.)

توجه داشته باشید نقل و انتقال کیشو اینو، مشابه تمامی ارزهای دیجیتالی که از شبکه اتریوم استفاده می کنند، به این صورت می باشد که شما باید حتما مقداری اتریوم برای جا به جایی این ارز دیجیتال در کیف پول خود داشته باشید. هم اکنون کیف پول هایی همچون: متامسک و کیف پول تراست ولت از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند.

3_ شیبا اینو(Shiba Inu)

ارز دیجیتال شیبا اینو

ارز دیجیتال معروف دیگری از دسته میم کوین ها که با عنوان قاتل دوج کوین نیز شناخته می شود، شیبا اینو می باشد. علت اینکه به این ارز دیجیتال قاتل دوج کوین گفته می شود این است که، شباهت های زیادی به دوج کوین دارد و خود را نسخه بهتر دوج کوین معرفی می کند.

سازنده این ارز دیجیتال شخص ناشناسی با لقب Ryoshi می باشد که در سال 2020 آن را به بازار عرضه کرد. با توجه به اینکه این ارز دیجیتال شبکه اختصاصی ندارد، از شبکه اتریوم (ERC20) استفاده می کند و به همین دلیل است که کارمزد جابجایی آن بسیار زیاد است و در مواردی حتی ممکن است کارمزد، بیشتر از مبلغ مورد انتقال آن باشد.

در صرافی ها نیز این ارز دیجیتال با نام شیب (SHIB) مورد معامله قرار می گیرد. شیبا اینو در همان ماه های ابتدایی عرضه، با پامپ های شدید خود به شدت بر سر زبان ها افتاد.

دوج کوین سالیانه حدود 5 میلیارد عرضه می شود و محدودیت عرضه دارد اما شیبا اینو بدون محدودیت عرضه و به صورت نامحدود عرضه می شود. جدا از اینکه شیبا اینو نیز جز دسته میم کوین ها می باشد و هدف اصلی میم کوین ها نیز تمسخر بازار ارزهای دیجیتال است، شیبا اینو هدف دیگری را نیز دنبال می کند. هدف اصلی سازنده این ارز دیجیتال این بود که رفتار ارز دیجیتالی که بدون تبلیغ و پشتوانه است و به صورت کاملا غیرمتمرکز فعالیت می کند، را بررسی کند.

4_ آکیتا اینو(akita)

انواع میم کوین

ارز دیجیتال آکیتا اینو نیز عضو جدید خانواده میم کوین ها می باشد که اگر ویژگی های توکنی آن را فاکتور بگیریم، ویژگی مشابه ارز دیجیتال شیبا اینو دارد. این ارز دیجیتال نیز کاملا غیرمتمرکز می باشد و از شبکه اتریوم استفاده می کند.

اولین بار آکیتا اینو در لیست ارزهای صرافی یونی سواپ لیست شد، توسعه دهندگان ارز دیجیتال آکیتا اینو مدعی هستند که نصف این ارز دیجیتال را در استخر نقدینگی یونی سواپ فریز کرده اند و نصف دیگر آن نیز در اختیار ویتالیک بوترین می باشد.

با توجه به اینکه آکیتا اینو ارز دیجیتال جدیدی است، در صرافی های کمتری نسبت به شیبا لیست شده است و حدودا یک دهم شیبا توکن دارد. 

برخی کاربران معتقد هستن که آکیتا اینو می تواند دوج کوین بعدی باشد، با توجه به اینکه خود دوج کوین نیز در ابتدا بسیار دور از انتظار ظاهر شد و رشد خوبی داشت، می توان گفت در صورت شرایطی خاص، آکیتا اینو نیز می تواند دوج کوین بعدی باشد.

باید توجه داشت که به طور کلی گروه میم کوین ها پشتوانه خاصی ندارند، بر اساس یک شوخی ایجاد شده اند، پروژه های خاصی را دنبال نمی کنند، در توییت های ایلان ماسک خبری از این ارز دیجیتال نیست و از همه مهم تر هم اکنون هزاران توکن در شبکه اتریوم وجود دارد و دیگر شرایط قدیم که برای دوج کوین وجود داشت برای ارز دیجیتال جدید آکیتو اینو وجود ندارد.


جمع بندی: میم کوین ها دسته ای از ارزهای دیجیتال هستن که بر پایه یک شوخی بنا شده اند، در واقع هدف اصلی و اولیه این ارزهای دیجیتال تمسخر بازار کریپتوکارنسی بوده است. معروف ترین میم کوین، دوج کوین می باشد که نهنگ معروف، ایلان ماسک، بزرگ ترین حامی آن است. از دیگر میم کوین ها می توان به کیشو اینو، شیبا اینو و آکیتا اینو اشاره کرد که همگی ویژگی هایی مشابه به دوج کوین دارند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com