1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال

میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال

میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

کاربران در هر حوزه ای با انواع مسائل شوخی می کنند اما در حوزه ارزهای دیجیتال و مسائل مالی که حوزه بسیار جدی هستن هم شوخی و تمسخر جای دارد؟! سر رشته پیدایش میم کوین ها(Memecoin) همین شوخی و تمسخر بازار ارزهای دیجیتال می باشد. اما می توان گفت میم کوین ها امروزه به جایگاهی در ارزهای دیجیتال رسیده اند که دیگر باید به آن ها شوخی جدی گفت!.

میم کوین

میم کوین ها

پس از انتشار یک تبلیغ بود که ایده ساخت میم کوین ها به منظور تمسخر بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمد. به مرور با گذشت زمان میم کوین ها به سرعت در فضای مجازی وایرال شدند و کم کم عکس میم کوین ها به روی مجله ها آمد. در واقع همین که همه ی مردم راجع به آن ها حرف می زدند باعث شد تا میم کوین ها محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کنند. در ادامه این محبوبیت موجب شد تا میم کوین ها دارای ارزش شوند و پس از آنکه میم کوین هایی مانند دوج کوین در لیست صرافی هایی همچون یونی سواپ، بلانسر و پولونیکس قرار گرفت، قیمت آن ها به شدت رشد کرد. به مرور به خانواده میم کوین ها اضافه شد و تعداد توکن های این خانواده بیشتر شد.

به طور کلی می توان گفت میم کوین ها دسته ای از ارزهای دیجیتال هستند که پشتوانه فنی ندارند، بر پایه شوخی و تمسخر بازار کریپتو کارنسی به وجود آمده اند و در واقع پشتوانه آن ها محبوبیت مردمی می باشد.

بهترین میم کوین ها

1_ دوج کوین(DOGE)

ارز دیجیتال دوج کوین

سر دسته میم کوین ها، ارز دیجیتال دوج کوین می باشد. این ارز دیجیتال نیز مانند تمامی میم کوین ها، بر پایه شوخی ایجاد شد. در سال 2013، بیلی مارکوس به کمک جکسون پالمر این ارز دیجیتال را برنامه نویسی کردند. ارز دیجیتال دوج کوین از هارد فورک ارز دیجیتال لایت کوین به وجود آمده است. لوگوی این ارز دیجیتال، تصویر سگ Shiba Inu می باشد. در چند ماه گذشته این ارز دیجیتال سقف تاریخی خود را زد و به قیمت 0.73 دلار رسید. اکنون نیز با کمی اصلاح در حدود 0.21 تا 0.22 معامله می شود.

امروزه در میان طرفداران بازار ارزهای دیجیتال، دوج کوین به جایگاه ویژه ای رسیده است به طوری که نهنگ های معروفی از جمله ایلان ماسک بارها و بارها از این ارز دیجیتال حمایت کرده اند.

ایلان ماسک به عنوان مدیر عامل شرکت های بزرگی همچون اسپیس ایکس و تسلا، یکی از میلیادرهای معروف در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد که مصاحبه و توییت های جنجالی او در باره ارزهای دیجیتالی همچون دوج کوین، بارها قیمت این ارز دیجیتال را به اوج رسانده است. امروزه از ایلان ماسک به عنوان بزرگ ترین نهنگ حمایت کننده از دوج کوین یاد می شود. بررسی آدرس کیف پول های مربوط به ایلان، نشان می دهد که این شخص بارها از این ارز دیجیتال نوسان های میلیون دلاری گرفته است.

2_ کیشو اینو(Kishu inu)

ارز دیجیتال کیشو اینو

این ارز دیجیتال در سال 2021 به عنوان یک ارز دیجیتال پایه به بازار معرفی شد و عنوان یکی از میم کوین ها و رقیبی برای دوج کوین شناخته می شود. کیشو اینو به عنوان یک توکن تورم زدا نام برده می شود که به صورت سوزاندن و توزیع مجدد به بازار عرضه می شود یعنی وقتی تراکنشی با این ارز دیجیتال انجام می شود، یک درصد از کارمزد سوزانده می شود و یک درصد نیز به توزیع کنندگان داده می شود. همین امر موجب شده است که کارمزد تراکنش های این ارز دیجیتال کمی زیاد باشد. این ارز دیجیتال از شبکه اتریوم استفاده می کند. نکته مهم در رابطه با کیشو اینو، سیاست عادلانه بودن آن است. به طوریکه حتی تیم سازنده آن نیز توکن خاصی در اختیار ندارند و همگی می توانند آن را از بازار آزاد تهیه کنند. هم اکنون کیشو اینو در صرافی های معتبری همچون یونی سواپ، کوین تایگر و بیکی، معامله میشود.

از برنامه های این ارز دیجیتال می توان به صرافی کیشو سواپ (Kishu Swap) اشاره کرد که امکان تبادل توکن هایی که از شبکه ERC20 استفاده می کنند را، در اختیار شما قرار می دهد. صرافی کیشو اینو توسط صرافی یونی سواپ توسعه داده شده است.( از صرافی یونی سواپ یه عنوان بهترین صرافی غیرمتمرکز یاد می شود.)

توجه داشته باشید نقل و انتقال کیشو اینو، مشابه تمامی ارزهای دیجیتالی که از شبکه اتریوم استفاده می کنند، به این صورت می باشد که شما باید حتما مقداری اتریوم برای جا به جایی این ارز دیجیتال در کیف پول خود داشته باشید. هم اکنون کیف پول هایی همچون: متاماسک و تراست ولت از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند.

3_ شیبا اینو(Shiba Inu)

ارز دیجیتال شیبا اینو

ارز دیجیتال معروف دیگری از دسته میم کوین ها که با عنوان قاتل دوج کوین نیز شناخته می شود، شیبا اینو می باشد. علت اینکه به این ارز دیجیتال قاتل دوج کوین گفته می شود این است که، شباهت های زیادی به دوج کوین دارد و خود را نسخه بهتر دوج کوین معرفی می کند.

سازنده این ارز دیجیتال شخص ناشناسی با لقب Ryoshi می باشد که در سال 2020 آن را به بازار عرضه کرد. با توجه به اینکه این ارز دیجیتال شبکه اختصاصی ندارد، از شبکه اتریوم (ERC20) استفاده می کند و به همین دلیل است که کارمزد جا به جایی آن بسیار زیاد است و در مواردی حتی ممکن است کارمزد، بیشتر از مبلغ مورد انتقال آن باشد.

در صرافی ها نیز این ارز دیجیتال با نام شیب(SHIB) مورد معامله قرار می گیرد. شیبا اینو در همان ماه های ابتدایی عرضه، با پامپ های شدید خود به شدت بر سر زبان ها افتاد.

دوج کوین سالیانه حدود 5 میلیارد عرضه می شود و محدودیت عرضه دارد اما شیبا اینو بدون محدودیت عرضه و به صورت نامحدود عرضه می شود. جدا از اینکه شیبا اینو نیز جز دسته میم کوین ها می باشد و هدف اصلی میم کوین ها نیز تمسخر بازار ارزهای دیجیتال است، شیبا اینو هدف دیگری را نیز دنبال می کند. هدف اصلی سازنده این ارز دیجیتال این بود که رفتار ارز دیجیتالی که بدون تبلیغ و پشتوانه است و به صورت کاملا غیرمتمرکز فعالیت می کند، را بررسی کند.

4_ آکیتا اینو(akita)

ارز دیجیتال آکیتا اینو

ارز دیجیتال آکیتا اینو نیز عضو جدید خانواده میم کوین ها می باشد. که اگر ویژگی های توکنی آن را فاکتور بگیریم، ویژگی مشابه ارز دیجیتال شیبا اینو دارد. این ارز دیجیتال نیز کاملا غیرمتمرکز می باشد و از شبکه اتریوم استفاده می کند.

اولین بار آکیتا اینو در لیست ارزهای صرافی یونی سواپ لیست شد، توسعه دهندگان ارز دیجیتال آکیتا اینو مدعی هستند که نصف این ارز دیجیتال را در استخر نقدینگی یونی سواپ فریز کرده اند و نصف دیگر آن نیز در اختیار ویتالیک بوترین می باشد.

با توجه به اینکه آکیتا اینو ارز دیجیتال جدیدی است، در صرافی های کمتری نسبت به شیبا لیست شده است و حدودا یک دهم شیبا توکن دارد. 

برخی کاربران معتقد هستن که آکیتا اینو می تواند دوج کوین بعدی باشد، با توجه به اینکه خود دوج کوین نیز در ابتدا بسیار دور از انتظار ضاهر شد و رشد خوبی داشت، می توان گفت در صورت شرایطی خاص، آکیتا اینو نیز می تواند دوج کوین بعدی باشد.

باید توجه داشت که به طور کلی گروه میم کوین ها پشتوانه خاصی ندارند، بر اساس یک شوخی ایجاد شده اند، پروژه های خاصی را دنبال نمی کنند، در توییت های ایلان ماسک خبری از این ارز دیجیتال نیست و از همه مهم تر هم اکنون هزاران توکن در شبکه اتریوم وجود دارد و دیگر شرایط قدیم که برای دوج کوین وجود داشت برای ارز دیجیتال جدید آکیتو اینو وجود ندارد.


جمع بندی: میم کوین ها دسته ای از ارزهای دیجیتال هستن که بر پایه یک شوخی بنا شده اند، در واقع هدف اصلی و اولیه این ارزهای دیجیتال تمسخر بازار کریپتو کارنسی بوده است. معروف ترین میم کوین، دوج کوین می باشد که نهنگ معروف، ایلان ماسک، بزرگ ترین حامی آن است. از دیگر میم کوین ها می توان به کیشو اینو، شیبا اینو و آکیتا اینو اشاره کرد که همگی ویژگی هایی مشابه به دوج کوین دارند.

در این باره بیشتر بخوانید

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر