1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. پشتوانه ارز دیجیتال چیست؟

پشتوانه ارز دیجیتال چیست؟

پشتوانه ارز دیجیتال چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
پشتوانه ارز دیجیتال چیست؟
ارزهای دیجیتال

اولین مساله ای که در مورد پشتوانه ارز دیجیتال باید در نظر گرفت این است که ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین غیر قابل رویت هستند و نمی توان مانند سکه یا اسکناس آن را لمس کرد. پس برای اینکه متوجه شد که پشتوانه ارز دیجیتال چیست باید به مفهوم رمزارز توجه کنیم. بیت کوین یک رمزارز است که توسط یک فناوری جدید به نام بلاک چین ایجاد شده است. از آنجایی که هیچ گونه تمرکزی در این فناوری وجود ندارد، به لحاظ امنیت و افزایش ضریب غیرقابل دسترس بودن، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

حال در مورد اینکه پشتوانه ارز دیجیتال چیست، باید اینگونه پاسخ داد که استفاده مکرر کاربران از ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله ای برای سرمایه گذاری، منجر شده است که از آن به عنوان پشتوانه اصلی ارزهای دیجیتال یاد کرد. افزایش و یا کاهش قیمت رمزارزها نیز دقیقا وابسته به سطح تقاضای کاربران در زمینه ارزهای دیجیتال دارد. بنابراین آن چیزی که باعث می شود ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار بگیرند و قیمت آنها دچار نوسان شوند، مربوط به معاملاتی است که در این حوزه انجام می شود. 

پشتوانه ارز دیجیتال چیست؟

پشتوانه ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین توسط هیچ دارایی پشتیبانی نمی شود. پشتیبانی از ارزهای دیجیتال شهودی است زیرا بیت کوین و سایر رمزارزها توسط هیچ شخص یا سازمانی کنترل نمی شود. بنابراین، هیچ کس در موقعیتی نیست که این وعده را بدهد و با قبول مسئولیت هنگفت مرتبط با تضمین حمایت، چیزی به دست نخواهد آورد.

فقدان پشتیبان به این معنی نیست که رمزارزها ارزش ندارد. اکثر ارزهای مورد استفاده در اقتصاد جهانی هیچ گونه پشتوانه ای ندارند. طبق تعریف، ارز فیات یک ارز بدون پشتوانه است و این همان چیزی است که هر اقتصاد بزرگ در جهان برای انجام معاملات روزانه از آن استفاده می کند.

با این حال، یک ارز صادر شده توسط دولت معمولاً ثبات خود را از کنترل بانک مرکزی بر مقدار پول صادر شده و همچنین اعتمادی که شهروندان و سایر کشورها به ثبات دولت دارند، به دست می‌آورد. هنگامی که این اعتماد از بین می رود، یک ارز فیات می تواند به سرعت ارزش خود را از دست دهد زیرا شهروندان و کشورهای خارجی سعی می کنند ارز خود را با دارایی های پایدارتر مبادله کنند.

برای آشنایی با صرافی های برتر ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

همانطور که گفته شد شاید این طور به نظر برسد که ارزهای دیجیتال بر هیچ پشتوانه ای استوار نیستند اما نداشتن پشتوانه ارز دیجیتال، بدان معنا نیست که فاقد ارزش هستند. حتی می توان اینگونه گفت ارزش ارزهای دیجیتال به دلیل همین عدم پشتوانه است. در صورتی که از این دیدگاه به موضوع نگاه کنیم می توان ارزهای دیجیتال را جزئی از دارایی های ارزشمند حساب کرد. در صورتی که اوراق بهادار مالی یک سری محدودیت های مالی دارند که ارزش این دارایی ها را تعیین می کنند. اوراق قرضه که توسط قرض گیرندگان منتشر می شود و ارزش و نرخ بهره آنها به میزان اعتبار صادر کننده این اوراق وابسته است. بنابراین اوراق قرضه می تواند یک جریان نقدینگی قابل پیش بینی ایجاد کرده که تاریخ سررسید هر یک از آنها مشخص است و می توان بر اساس تاریخ منتشر شده آن را فروخت. 

قضیه در مورد برگه های سهام تا حدی متفاوت است چرا که پیش بینی جریان نقدینگی در برگه های سهام به مراتب کمتر است و یا اینکه نمی توان پیش بینی کرد. صاحبانی که این برگه های سهام را دارند به تعداد سهامی که در اختیار دارند می توانند در مدیریت شرکت کنند. 

پول نیز دارای قابلیت های خرید و فروش کالا است، در صورتی که ارزهای دیجیتال هنوز نتوانسته اند این قابلیت را داشته باشند. بنابراین ارزش بازارهای همچون اوراق قرضه، سهام و ارز دیجیتال با محدودیت هایی ذاتی شان مشخص می شود. از آنجایی که اوراق بهادار از ریسک بالایی برخوردار هستند، بازدهی آن ها بیشتر است و به همین دلیل شاید ارزش اوراق بهادار وابسته به شرکتی است که در آن حضور دارند و یا اینکه مدل کسب و کاری که در آن فعالیت می کنند. 

ارزش پول نیز با استفاده از قدرت خریدی که فراهم می کنند، تعیین می شود. در صورتی که چنین محدودیت هایی برای تعیین ارزش های ارز دیجیتال وجود ندارد. برای تعیین ارزش ارزهای دیجیتال نمی توان از طریق مدل قیمت گذاری یا ارزش گذاری تخمینی استفاده کرد. در حال حاضر هیچ رویکرد معناداری برای بررسی و ارزش ارزهای دیجیتال وجود ندارد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر چنین مدلی برای ارزش گذاری ارزهای دیجیتال وجود داشتند، دیگر نمی توانستیم آن را به عنوان یک مدل سرمایه گذاری در آینده در نظر گرفت. ارزهای دیجیتال در حال حاضر نمونه ای از اوراق بهادار از نوع بدون محدودیت هستند که ارزش اینگونه ارزهای دیجیتال توسط نوساناتی که دارند مشخص می شود.

طلا پشتوانه بسیاری از ارزهای سنتی دنیا

طلا پشتوانه بسیاری از ارزهای سنتی دنیا

به اعتقاد بسیاری از افراد و سرمایه گذاران، تنها ارزش حقیقی در جهان طلا است. طلا است که می تواند در صنایع مختلف به کار گرفته شود یا در زیورآلات دیده شود. منابع طلا جهان به قدری محدود است که با توجه به افزایش نیاز جهانی به این فلز با ارزش، قیمت آن صعودی خواهد بود اما نکته اصلی که به طلا ارزش می دهد و سبب می شود پشتوانه بسیاری از ارزهای سنتی یا فیات جهان باشد چیز دیگری است به نام تقاضا. تقاضای بسیار و رو به رشد سبب شده است تا طلا ارزشمند شود. بنابراین، اگر به هر دلیلی دیگر تقاضایی برای طلا نباشد، آیا می توان انتظار رشد قیمت آن را داشت؟

از این نکته می توان این چنین برداشت کرد که پشتوانه اصلی طلا و رشد قیمت آن تقاضا است. بنابراین، هرکجا که تقاضا رو به رشد باشد، انتظار افزایش قیمت نیز خواهیم داشت. در خصوص ارزهای دیجیتال نیز همین گونه است. با افزایش تقاضای جهانی برای ارزهای دیجیتال، می توان آینده آن ها را رو به رشد دانست. پس می توان نتیجه گرفت که اصلی ترین پشتوانه ارزهای دیجیتال، تقاضای جهانی است و باید دید تقاضا برای آن ها حفظ خواهد شد یا خیر.

بیت کوین در مقابل فیات

در ادامه بررسی پشتوانه ارز دیجیتال بیایید مقایسه ای بین ارز فیات و بیت کوین انجام دهیم. تا همین اواخر (قرن گذشته یا بیشتر)، اکثر ارزهای کاغذی و سکه های معمولی به طور مستقیم برای طلا قابل بازخرید بودند. این موضوع به این دلیل است که بسیاری از ثروتمندترین کشورها از استاندارد طلا پیروی می کردند. (یک سیستم پولی که در آن دولت ها نرخ مبادله ثابت پول ملی را به طلا می بستند.) به عنوان بخشی از این سیستم، کشورها ذخایر کافی طلا را در خزانه های خود نگه می داشتند تا 100 درصد از عرضه ارز در گردش خود عقب نشینی کنند و اطمینان حاصل کنند که مبادلات ارز در برابر طلا همیشه امکان پذیر است.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد قوانین ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

با این حال، این امر همچنین اقتصاد را در میانه رکود بزرگ محدود کرد زیرا دولت‌ها نمی‌توانستند به سادگی طلای بیشتری برای گسترش عرضه پول خود و تحریک هزینه‌ها تامین کنند.

این سیستم توسط استرالیا و نیوزلند در 1929-1930 رها شد. کانادا، آلمان و بریتانیا در سال 1931 و ایالات متحده تا حدی این استاندارد را در سال 1933 ترک کرد.

سال 1971 بود که ایالات متحده به طور کامل از استاندارد طلا خارج شد، پس از آن که ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا، به تبدیل دلار آمریکا به طلا پایان داد، در نتیجه سیستم برتون وودز را باطل کرد و اساساً به عصر استاندارد طلا پایان داد.

در عوض، کشورها به مدل فیات روی آوردند که در آن پول ملی توسط کالایی مانند طلا پشتیبانی نمی‌شود و به بانک‌های مرکزی اجازه می‌دهد هر زمان که نیاز باشد پول جدید چاپ کنند. اگرچه ارزش ذاتی ندارد اما ارزش پول فیات با تغییرات عرضه و تقاضا و همچنین قدرت دولت در پشت آن تعیین می‌شود. از آنجایی که دولت‌ها فقط پرداخت مالیات‌ها را به ارز فیات می‌پذیرند و فرار مالیاتی غیرقانونی است، ارزش آن‌ها نیز تا حدی حفظ می‌شود.

برای اطلاع از نحوه ساخت ارز دیجیتال، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

بنابراین در حالی که ارزهای فیات به طور رسمی توسط هیچ چیزی پشتیبانی نمی شوند، ما تمایل داریم که ارزهای فیات خود را با این اطمینان که در ازای کالاها و خدمات در جاهای دیگر پذیرفته می شوند، خریداری کنیم. اساساً، اعتماد ما به ارزهای فیات باعث ایجاد قدرت خرید و در نتیجه ارزش برای ارزهای فیات می شود.

آیا بیت کوین توسط ریاضیات پشتیبانی می شود؟

آیا بیت کوین توسط ریاضیات پشتیبانی می شود؟

مانند دلار آمریکا، بیت کوین توسط یک کالای فیزیکی پشتیبانی نمی شود و در عوض ارزش خود را از راه های دیگر بدست می آورد.

از آنجایی که بیت کوین یک نهاد متمرکز ندارد که ارزش آن را اعمال کند و توسط هیچ کالایی پشتیبانی نمی شود، بسیاری از مردم به اشتباه معتقدند که این بدان معناست که بیت کوین هیچ ارزشی ندارد.

با این حال و با وجود اینکه بیت کوین نسبت به سال 2021 افت قیمتی شدیدی پیدا کرده و در حال حاضر دارای ارزش واحد فردی حدود 16 هزار دلار و ارزش کل بازار (که به عنوان ارزش واحد ضرب در تعداد بیت کوین در گردش تعریف می شود) بیش از 316 میلیارد دلار است، که به وضوح نشان می دهد که توسط تعداد زیادی از مردم ارزشمند در نظر گرفته می شود.

برای آشنایی با بهترین اهرم های معاملاتی در ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

درمورد پشتوانه ارز دیجیتال باید گفت ارزی مانند بیت کوین در واقع توسط هیچ چیز فیزیکی پشتیبانی نمی شوند، فقط ریاضیات پیچیده زیربنای فناوری بلاک چین و عرضه کنترل شده آن است. این موضوع تضمین می‌کند که بیت‌کوین در عرضه محدود باقی می‌ماند و در برابر سانسور مقاومت می‌کند که مقداری از ارزش آن را درگیر می‌کند. همانطور که آنتونی پمپلیانو در یک میزگرد در CNBC گفت: "اگر به بیت کوین اعتقاد ندارید، اساساً می گویید که به رمزنگاری اعتقادی ندارید." برای پومپلیانو، فناوری بلاک چین به بیت کوین ارزش ذاتی می بخشد، تقریباً مانند یک استاندارد طلایی برای ارزهای دیجیتال.

بقیه ارزش بیت کوین را می توان به این واقعیت نسبت داد که این اولین سیستم پولی موفقی بود که بدون یک نهاد متمرکز عمل کرد، به این معنی که عرضه آن را نمی توان به زور افزایش داد، نمی توان آن را به راحتی مصادره کرد (مانند طلا در دوران دهه 1930) و سطحی از آزادی مالی را ارائه می دهد که تعداد کمی از ارزهای فیات (در صورت وجود) می توانند با آن برابری کنند.

همچنین نشان داده شده است که بیت کوین دارای ارزش کاربردی است. هزاران تاجر اکنون آن را به عنوان پرداخت برای کالاها و خدمات می پذیرند.

سطح اطمینان مشاهده شده در یک ارز را می توان با سطح استفاده از آن در سراسر جهان نشان داد یا حتی حفظ کرد. چه عملکرد خوبی نسبت به سایر ارزهای فیات داشته باشد، دلار آمریکا - و در آینده قابل پیش بینی خواهد بود - ارزی است که تقریباً در هر جایی می توان خرج کرد. در نتیجه مصرف کنندگان به دلار اطمینان دارند. قدرت خرید و عملی بودن خود کالاهای ارزشمندی هستند.

برای کسب اطلاعاتی در مورد بهترین پلتفرم های استیک ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

از سوی دیگر، بیت کوین هنوز تا حدودی از جریان اصلی فاصله دارد. جامعه کریپتو از زمانی که اولین تراکنش بیت کوین برای یک پیتزا خرج شد راه درازی را پیموده است اما تا زمانی که پذیرش انبوه آن انجام نشود، موضوع پشتوانه ارز دیجیتال و اعتماد به بیت کوین به اندازه اعتماد به ارزهای فیات بالا یا گسترده نخواهد بود.

علی‌رغم تفاوت‌های آشکار، بیت‌کوین تا آنجایی که عمدتاً توسط اعتماد مصرف‌کننده پشتیبانی می‌شود، شبیه یک ارز فیات است. همانطور که اعتقاد به فضای کریپتو رشد می کند، اعتماد به بیت کوین نیز افزایش می یابد.

ارزش ارزهای دیجیتال وابسته به چیست؟

ارزش ارزهای دیجیتال وابسته به چیست؟

برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم که پشتوانه ارز دیجیتال چیست باید ببینیم ارزش ارزهای دیجیتال به چه چیزی وابسته است؟ برای فهمیدن این موضوع نیز باید در ابتدا متوجه شد که ارزهای دیجیتال برای چه کسانی اهمیت دارد. بر اساس آمارهایی که برای ارزهای دیجیتال وجود دارد، نشان می دهد که در مکان هایی که محدودیت های بیشتری برای سرمایه گذاری وجود دارد و هزینه های زندگی بالاست تقاضا برای ارزهای دیجیتال بیشتر است. به عنوان مثال در صورتی که یک فرد 500 دلار بر روی اوراق قرضه سرمایه گذاری کند، سود چندانی نخواهد داشت. بیشتر افراد به دلیل فشارهای مالی که دارند به راحتی نمی توانند بر روی سرمایه گذاری های مرکب تمرکز داشته باشند. 

شاید در ظاهر 1000 دلار مبلغ بالایی به نظر برسد اما همانطور که گفته شد هزینه های زندگی بالا است بنابراین هیچ تعجبی وجود ندارد که ارزهای دیجیتال، روشی ارزشمند برای سرمایه گذاری نباشد. در حال حاضر شاید ارزهای دیجیتال آینده جذابی نداشته باشند اما شاید روزی برسد که ارزهای دیجیتال به نوعی اوراق بهادار بدون محدودیت باقی بماند و به عنوان روشی برای انتقال آسان ارزش و دارایی کمک کند. بنابراین این امکان وجود دارد که در آینده ارزهای دیجیتال به عنوان یک سرمایه دارای پشتوانه تبدیل شود و همین موضوع می تواند امید بخش کسب سودهای نجومی از فروش ارز دیجیتال در آینده باشد.

آینده ارزهای دیجیتال چگونه است؟

ارزهای دیجیتال در دهه های اخیر بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است و کاربردهای آن بیشتر می شود. برای خریدهای اینترنتی و پرداخت شهریه و صورت حساب های شهروندان در بیشتر کشورهای دنیا که درگیر بحران اقتصادی هستند، می تواند به عنوان جایگزین پول ملی در تمامی معاملات مورد استفاده قرار بگیرد اما تمامی این مواردی که عنوان شد هیچ کدام دلیلی بر این قضیه نیست که ارز دیجیتال به عنوان جایگزین پول آینده در دنیا باشد. 

برای آشنایی بیشتر با ارزهای دیجیتال، می توانید از دوره ویژه ارز دیجیتال وب سایت استفاده کنید. 

در حال حاضر سرمایه گذاران سه حوزه ارز دیجیتال، طلا و دلار هر یک حوزه کاری خود را انتخاب می کنند. حتی آن دسته از سرمایه گذارانی که در صنعت ارز دیجیتال فعال هستند، ارز دیجیتال را به عنوان جایگزین پول 300 سال آینده دنیا انتخاب نمی کنند. در واقع ارز دیجیتال مانند بیت کوین با استفاده از تکنولوژی بیت کوین همانند نقطه عطفی در نظام اقتصادی و پولی دنیا در نظر گرفته می شود اما نمی توان آن را به عنوان جایگزین پول در نظر گرفت. 

جمع بندی:

با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد نمی توان به طور قطعی در مورد ارزش ارزهای دیجیتال چیزی گفت اما ارزش دارایی های دیجیتال یک واقعیتی است که به تقاضای آن وابسته است. از طرف دیگر این نکته را در نظر بگیرید که حکومت منجر شده است که پول دیجیتال به عنوان یک جایگزین در نظام مالی مطرح شود اما هنوز به طور قطعی نمی توان آن را به عنوان یک الگوی نوین که امنیت بالایی دارد در سراسر جهان در نظر گرفت.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com