1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. توکن غیر مثلی هوشمند یا iNFT چیست؟

توکن غیر مثلی هوشمند یا iNFT چیست؟

توکن غیر مثلی هوشمند یا iNFT چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
توکن غیر مثلی هوشمند یا iNFT چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

ترکیب فناوری NFT با فناوری هوش مصنوعی (AI) منجر به ایجاد نوع جدیدی از NFT به نام توکن غیر مثلی هوشمند (Intelligent Intangible Token) یا iNFT شده است. توکن های غیرمثلی هوشمند سازگار، پویا و مقیاس پذیر هستند. یک NFT را تصور کنید که می تواند مکالمه با شما را بیاموزد، به حالات شما پاسخ دهد و نتایج پیچیده ای تولید کند. توکن‌ های هوشمند منحصربه‌فرد می‌توانند بلاک چین و بازی‌های متاورس را کاملا متحول کنند و در نتیجه به توسعه فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سراسر جهان کمک کنند. فروش اولین توکن هوشمند غیر قابل تعویض به قیمت 479,000 دلار، نشانه ای از پتانسیل قوی توکن هوشمند غیرقابل تعویض است اما این تنها آغاز داستان iNFT است.

توکن غیر مثلی هوشمند؛ ترکیبی از NFT و AI

توکن غیر مثلی هوشمند؛ ترکیبی از NFT و AI

از زمانی که چت بات ChatGPT در اواخر سال 2022 وارد بازار شد، بحث های زیادی در مورد هوش مصنوعی وجود داشته است. مدت زیادی است که همه جا درباره تاثیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بر آینده انسان ها صحبت می کنیم. با این حال، تا زمانی که محصولات هوش مصنوعی مانند ChatGPT در دسترس عموم قرار گرفتند، قدرت آن را دیدیم. توکن‌های غیرمثلی هوشمند اقلام دیجیتالی هستند که روی یک بلاک چین ذخیره می‌شوند. NFT ها دارای ابرداده ها و شناسه های منحصر به فردی هستند که آنها را از هر دارایی دیجیتال دیگر متمایز می کند. آنها برای اثبات اصالت و مالکیت دارایی های دیجیتال و دارایی های دنیای واقعی استفاده می شوند. توکن های غیر مثلی پس از به دست آوردن محبوبیت در سال 2020، بسیاری از صنایع را متحول کردند.

توکن غیر مثلی هوشمند چیست؟

هوش مصنوعی به عنوان توانایی کامپیوتر برای شبیه سازی هوش انسانی و انجام وظایف پیچیده مانند تصمیم گیری، حل مسئله و یادگیری توصیف می شود. این فناوری و سایر فناوری‌های مرتبط در دهه گذشته به طور تصاعدی رشد کرده‌اند و در بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره ما ادغام شده‌اند. هنر NFT تولید شده توسط هوش مصنوعی نیز به بخش مهمی از بازار NFT تبدیل شده است اما این تمام ماجرا نیست. برخی از پروژه های NFT فراتر رفته اند و شروع به ادغام مدل های هوش مصنوعی در NFT کرده اند. این مساله منجر به ایجاد مفهوم جدیدی به نام توکن غیر مثلی هوشمند (iNFT) شد.

توکن غیر مثلی هوشمند یک دارایی توکن شده با مدل هوش مصنوعی است که در قرارداد هوشمند آن تعبیه شده است. این مدل هوش مصنوعی Pretrained Producer Transformer3 یا GPT-3 نام دارد. مدل هوش مصنوعی GPT-3 یک مدل زبان مبتنی بر یادگیری عمیق است که برای تولید متنی شبیه انسان استفاده می شود. به طور خلاصه، به لطف این مدل، ماشین‌ها یاد می‌گیرند که با افرادی مانند انسان‌ها صحبت کنند و با آنها تعامل داشته باشند.

اتفاقی که می افتد این است که هوش مصنوعی به NFT شخصیتی می دهد که به آن اجازه می دهد داده ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کند. این NFT هوشمند سپس از این داده ها برای یادگیری، تکامل و گفتگو استفاده می کند. بنابراین به جای آواتار ایستا که در یک فایل JPEG گیر کرده است، یک توکن هوشمند غیر مجازی دارید که شخصیتی دائماً در حال تغییر بر اساس تعامل با مالک NFT و دیگران خواهد داشت.

از نظر تکنیکالی، الگوریتم‌های هوش مصنوعی به NFT هوشمند (iNFT) اجازه می‌دهند تا ابرداده‌های جدید را در لایه قرارداد هوشمند خود ذخیره و از آن برای شکل‌ دهی به تعاملات و شخصیت آینده خود استفاده کند. این بدان معناست که یک توکن هوشمند غیر مجازی پس از هر تعامل، تکامل می‌یابد و با انباشت تجربه بیشتر، بالقوه ارزشمندتر می‌شود.

تفاوت بین توکن غیر مثلی هوشمند و توکن معمولی چیست؟

تفاوت بین توکن غیر مثلی هوشمند و توکن معمولی چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم، NFTها منحصر به فرد، تقسیم ناپذیر، تغییر ناپذیر و کمیاب هستند. آنها می توانند به عنوان سند مالکیت یک ملک باشند و اصالت و منشأ آنها به راحتی قابل تأیید است. با این حال، در حال حاضر محبوب ترین NFT ها، تصاویر ایستا و غیر پویا هستند که نمی توانند تکامل یابند یا با کاربر تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، کریپتو پانک یک مجموعه NFT بسیار محبوب است اما روش تعامل کاربر با این مجموعه های دیجیتال بسیار محدود است.

از سوی دیگر، iNFT نه تنها مالکیت یک نماد، یک شخصیت یا عضویت در یک جامعه، بلکه مالکیت یک هوش مصنوعی را نیز نشان می‌دهد. به لطف توانایی یادگیری، توکن های هوشمند می توانند به طور مستقل محتوای جدید تولید و تجربیات پویا ایجاد کنند. هر چه iNFT ها بیشتر در معرض یک محیط یا کاربر خاص قرار گیرند، داده های بیشتری می توانند جمع آوری و تولید کنند.

توکن هوشمند بی نظیر علاوه بر اینکه می تواند از طریق داده های دریافتی با افراد ارتباط برقرار کند، می تواند ویژگی های دیگری مانند انیمیشن نیز داشته باشد. این امر NFT هوشمند را در مقایسه با نوع سنتی NFT که اغلب به شکل تصاویر یا فایل های صوتی می باشد، پویاتر و انسانی تر می کند. چیزی شبیه به اولین توکن غیر مثلی هوشمند دنیا به نام آلیس است.

در نهایت، توکن‌های هوشمند غیرمعادل می‌توانند به «امتداد» مالک آن‌ها تبدیل شوند زیرا الگوریتم هوش مصنوعی تعبیه ‌شده در آنها، داده‌های مربوط به علایق، عادات و سایر ویژگی‌های شخصیتی صاحبان iNFT را جمع‌آوری می‌کند.

بررسی مزیت های ادغام هوش مصنوعی و توکن غیر مثلی هوشمند

توکن های غیر مثلی هوشمند هنوز در مراحل ابتدایی خود بوده اما پتانسیل زیادی برای تغییر دنیای NFT ها و غنی سازی این فضا دارند. تعامل پیشرفته یکی از مهمترین مزایای ترکیب iNFT و AI است. توکن‌های هوشمند می‌توانند از روش‌های یادگیری عمیق مانند بینایی رایانه، تشخیص صدا و پردازش زبان طبیعی برای ایجاد NFTهای پویا و تعاملی‌تر استفاده کنند.

سازندگان محتوا یا تیم های پروژه می توانند یک توکن هوشمند را برنامه ریزی کنند تا به دستورات خاص پاسخ دهد یا طرح های جدیدی را بر اساس ورودی کاربر ایجاد کند. این به نوبه خود باعث می شود که انتشار Smart NFT به طور مداوم تکامل یابد.

این ویژگی‌ ها، راه‌ های معنادارتری برای تعامل با توکن هوشمند غیرمعادل ایجاد و تجربه‌ای منحصربه‌فرد را برای کاربران فراهم می‌کنند. برای بازیکنان، شخصیت های غیربازیکن (NPC) می توانند زنده شده و شخصیت پیدا کنند. برای کاربران Metaverse، توکن‌های هوشمند بدون پارادایم می‌توانند به یک همراه مجازی همیشه در حال تغییر تبدیل شوند که تجربه بازی شما را به اشتراک می‌گذارد، با NFTهای هوشمند دیگر کاربران تعامل می‌کند یا به جوک‌های شما می‌خندد.

استفاده از توکن غیر مثلی هوشمند 

استفاده از توکن غیر مثلی هوشمند

اگرچه توکن غیر مثلی هوشمند هنوز در مراحل ابتدایی خود است، با تکامل فناوری بلاک چین و الگوریتم های هوش مصنوعی، کاربردهای جدیدی برای NFT هوشمند ایجاد خواهد شد. از آنجایی که کاربردهای NFT نسبت به سال‌های اول ظهور آن افزایش چشمگیری داشته است، استفاده از iNFT نیز در طول زمان افزایش خواهد یافت.

علاوه بر جان بخشیدن به شخصیت های متاورس، توکن های هوشمند غیر استعاری به زودی می توانند جای مجازی ما را در زمانی که از دنیای دیجیتال دور هستیم، بگیرند. NFT های هوشمند می توانند دقیقاً بدانند صاحبان آنها کجا هستند و چه زمانی باز خواهند گشت. آنها حتی می توانند دوستان نزدیک شما را از موقعیت مکانی شما مطلع کنند. به لطف الگوریتم های پیشرفته هوش مصنوعی، توکن های هوشمند حتی می توانند دستیار ما شوند. آنها می توانند پروژه ها و قرارهای روزانه ما را به ما یادآوری کنند، روز کاری ما را ساده کنند، محتوای آنلاینی را که دوست داریم به ما نشان دهند و حتی کارهای ساده ای را از طرف ما انجام دهند.

امکان جالب دیگر، iNFT های تقسیم شده است که می تواند چندین توکن منحصر به فرد از یک توکن غیر مثلی هوشمند ایجاد کند. از این طریق، کل جامعه کاربران پروژه می توانند به طور جمعی صاحب یک NFT هوشمند شوند. هر عنصر از این توکن هوشمند منحصر به فرد به دارنده خود اجازه می دهد تا به ویژگی های هیجان انگیز iNFT دسترسی داشته باشد. تصور کنید که یک iNFT با دریافت داده از افراد بیشتر چقدر سریع می تواند تکامل یابد.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

Alethea AI مثال بارز از NFT هوشمند 

پروژه‌های زیادی شروع به ادغام هوش مصنوعی در NFT و تولید NFTهای هوشمند کرده‌اند اما اولین توکن غیر مثلی هوشمند توسط Alethea Ai ایجاد شد.

Alithea AI یک پروتکل غیرمتمرکز برای ایجاد آواتارهای هوشمند است که از هوش مصنوعی برای تعامل با افراد استفاده می کنند. این پروتکل استاندارد جدیدی را برای NFT ایجاد کرد که NFT هوشمند یا iNFT نام داشت. هر توکن هوشمند غیر معادل در این پروتکل دارای سه بخش اصلی است:

Alethea AI مثال بارز از NFT هوشمند

  • Body: یک توکن ERC-721 که یک تصویر یا آواتار را نشان می دهد.
  • Soul: یک ماژول شخصیت با سطوح مختلف هوش که iNFT را هوشمند می کند.
  • Mind: هرچه یک iNFT بالغ‌تر شود، هوشمندتر می‌شود و بنابراین، ذهن آن می‌تواند خدمات پیشرفته‌تری را که در شبکه آلیتیا ارائه می‌شود، اجرا کند.

توسعه‌ دهندگان می‌توانند از پروتکل iNFT برای ایجاد یک محصول، آموزش آن و سپس کسب درآمد از آن در متاورس آلیتیا، به نام کشتی نوح، استفاده کنند. NFT آلیتیاهایی از شخصیت‌های تاریخی را بر اساس برنامه هوش مصنوعی خود ایجاد می‌کند. هر iNFT این شخصیت تاریخی را شبیه سازی می کند. ویژگی بارز این توکن های منحصر به فرد، مالکیت هوش مصنوعی است. این توکن‌های هوشمند یاد می‌گیرند و به شخصیت‌های مختلفی تبدیل می‌شوند که می‌توان آنها را تعویض کرد و برای اهداف مختلف استفاده نمود. به عنوان مثال، ممکن است یک شخصیت محبوب برای تولید محتوای تبلیغاتی یا سرگرمی به شرکت های مختلف اجاره داده شود.

با افزایش محبوبیت توکن های هوشمند غیرمعادل در کشتی نوح، امکان تعامل و همکاری بین iNFT ها نیز افزایش می یابد. این شرایط امکان ایجاد یک "ذهن کندوی هوشمند" را فراهم می کند که به نوبه خود موتور هوش مصنوعی کشتی نوح را نیرو می دهد. هدف نهایی آلته آ از ایجاد توکن های هوشمند غیر استعاری، ایجاد اکوسیستمی است که به ما کمک می کند بفهمیم انسان بودن به چه معناست. با آلیتیا، ما درک می کنیم که چگونه یک متاورس هوشمند می تواند داستان ها، فرهنگ و هوش ما را شکل دهد.

آلیتیا اولین توکن غیر مثلی هوشمند خود را ایجاد کرده است که یک آواتار مبتنی بر هوش مصنوعی به نام «آلیس» با همکاری هنرمند بریتانیایی رابرت آلیس است. این توکن هوشمند منحصر به فرد در ساتبیز در ژوئن 2021 به قیمت تقریباً 479000 دلار فروخته شد. قبل از فروش، آلیس در یک ویدیوی زنده در توییتر ظاهر شد و به سوالات بینندگان پاسخ داد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com